PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Szara Sowa
2019-07-14, 13:10
J. K. Rowling - Harry Potter
Autor Wiadomość
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji rowerowej

Wysłany: 2019-09-09, 22:01:18   

Poszedłem za ciosem i ''Więzień Azkabanu'' ma się ku końcowi, a na ekranie '' Insygnia śmierci'' vol.1.

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2019-09-11, 14:21:26   

Doskonale. A ja dziś zacząłem “Komnatę tajemnic”.

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2019-09-13, 19:03:03   

Harry Potter i Komnata Tajemnic (1998 r.)

Ta część cyklu wywarła swego czasu na mnie największe wrażenie, byłem więc ciekaw, czy i dzisiaj odbiorę ją podobnie?
Początkiem byłem nieco rozczarowany, bo za mało różni się do początku “Kamienia Filozoficznego” - wakacje na Privet Drive, szykany Dursley’ów itd. Owszem, pojawia się zabawny skrzat Zgredek, potem mamy drakę z latającym samochodem, ale genialne to to nie jest. Poza tym Rowling co chwila przypomna czytelnikowi co ważniejsze fakty z poprzedniej książki, czego nie lubię i czego na szczęście zaniechała w kolejnych częściach. Również w szkole nie dzieje się początkowo nic specjalnego, pominąwszy pojawienie się Gilderoya Lockharta, nowego pyszałkowatego nauczyciela i zauroczenie Hermiony jego osobą.

Dopiero w drugiej połowie książka robi się naprawdę ciekawa, gdy w Hogwarcie zaczynają dziać się bardzo dziwne i niepokojące wydarzenia - znaki pojawiające się na ścianach, szepty, które tylko Harry słyszy, w końcu petryfikacje różnych osób, w tym Hermiony. Adepci sztuki magicznej muszą nie tylko stawić czoło palącemu zagrożeniu, lecz również rozwiązać zagadkę z przeszłości, to wszystko zaś w ścisłej tajemnicy, gdyż należą do kręgu podejrzanych.

Napięcie wzrasta natychmiastowo i nie spada aż do ostatniej kartki. Świetnie Rowling to wszystko wymyśliła, komnatę, dziedzica Slytherina, jego dziennik, rolę, jaką odgrywa Ginny, bazyliszka. Pod względem inwencji przeszła naprawdę samą siebie, fabuła drugiej połowy książki jest po prostu doskonała, być może jedna z najlepszych, jaką w formie książki kiedykolwiek przekazano w ręce młodego czytelnika.

No i to tempo. Ależ ona pędzi! Proza Rowling jest całkowitym przeciwieństwem rozwlekłości.

Humor. Pod tym względem książka bije na łeb wszystkie inne. Było to zresztą nieuniknione, biorąc pod uwagę zmasowanie komicznych typków; mamy Zgredka, Gilderoya Lockharta, Jęczącą Martą. Tej mieszance z humoru i śmiertelnego zagrożenia książka w znacznej mierze zawdzięcza swój specyficzny czar. Inne są znacznie mroczniejsze.

Tyle już teraz mogę powiedzieć: “Komnatę Tajemnic“ nadal oceniam znacznie wyżej niż “Kamień Filozoficzny”. Jak się ona ma do innych części cyklu, tego oczywiście obecnie jeszcze stwierdzić nie mogę, nie z całą pewnością. Zrobię to, gdy je sobie odświeżę, jeśli je sobie odświeżę, bo tak właściwie ciągnęło mnie tylko do tych dwóch książek. Zobaczymy.

Odpowiedz do tematu