PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Maciej Liziniewicz
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 72 razy
Wiek: 52
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 36646
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-06-18, 12:31:02   

Brawo, dziękujemy za uznanie i za reklamę! :564:
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
 
John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo liberoPomógł: 82 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 10195
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-06-18, 19:48:25   

Protoavis napisał/a:
Dotarła dziś do mnie powieść Macieja. Klimatyczna okładka. Otwieram książkę by przekartkować, a tam miła niespodzianka.
No proszę. :564:

Szara Sowa napisał/a:
Brawo, dziękujemy za uznanie i za reklamę! :564:
Uznanie należy się również Wam, Szara Sowo. Myślę, że długo trzeba by w kraju szukać podobnej inicjatywy, gdzie grupa idealistów poświęca swój wolny czas, systematycznie czytając, porównując i dyskutując książki o specyficznej tematyce, starając się wyłowić tę, która w tymże roku była najlepsza. :)
 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji rowerowejPomógł: 20 razy
Wiek: 49
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 9563
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2019-06-18, 23:10:58   

Kawał dobrej roboty, uczciwie docenionej, przez autora!!! Miło się czyta o docenieniu wysiłku pasjonatów z Naszego forum!!! :564: :564: :564:
_________________
 
 
omszały głaz 
Sympatyk Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Kwi 2014
Posty: 143
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-06-19, 17:06:17   

Czy ktoś może wie gdzie można nabyć ebook Schedę? W sieci brak...
 
 
Macliz 
Twórca
Maciej Liziniewicz - autor powieści historycznych


Dołączył: 09 Maj 2018
Posty: 20
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-06-22, 10:51:52   

Wszystkim Forumowiczom ślę pozdrowienia z Bieszczad, gdzie szukam kolejnych inspiracji :diabelek: . Co do Schedy niestety rzeczywiście nie jest dostępna. Wycofałem ją z rynku. Liczę, że może w przyszłości jakieś wydawnictwo skusi się na nią, a na razie leży w "zamrażarce". Przyznam się, że sam nie mam własnego egzemplarza, który zaginął krążąc wśród znajomych i rodziny. Cóż, zupełnie przypadkowo "Scheda" stała się "białym krukiem" ;-) .
 
 
Protoavis 
Ojciec Wspomagający
Archeolog książkowyPomógł: 33 razy
Wiek: 43
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6306
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-06-26, 14:22:58   

Maciej Liziniewicz „Czas pomsty”

Rok 1630. Z wojennej tułaczki powraca Żegota Nadolski. Niezamożny, pokiereszowany na duszy i ciele szlachcic, dokonując przed laty niewłaściwych wyborów opuścił rodzinny dwór. Wyruszając na wojaczkę, i mając nadzieję na uzupełnienie pustki rodowym skarbczyku, nie zastanawiał się nad tym, czy pozostawiona z dziećmi żona sprosta trudom codziennej egzystencji. Zapewne, gdyby wiedział, że za kilka lat, kiedy wróci do swego domostwa, powitają go puste ściany, i krzyże nad grobami najbliższych jego decyzje byłyby inne. Czasu jednak nie można cofnąć. Szlachcicowi, który na bitewnych polach dziesiątki razy wychodził bez większego szwanku z rozmaitych opresji, i po wielokroć udawało się śmierć okpić, pozostała jedynie zemsta. Żegota nie wierzy w pogłoski o tym, że zbrodni na jego rodzinie dopuścili się Tatarzy. Nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że okoliczności śmierci ukochanej żony i dzieci spowite są mrokiem przerażającej tajemnicy.

Akcja powieści obfitująca w cały szereg dramatycznych, często budzących grozę wydarzeń, z każdą stroną nabiera tempa. Można bez trudu dostrzec, że każdy kolejny krok bohaterów jest dokładnie przemyślany i zaplanowany przez autora. Dzięki temu ich poczynania zyskują na wiarygodności. Aby dociec prawdy i rozwikłać zagadkę śmierci najbliższych, Nadolski zmuszony jest ponownie wyruszyć na długą wędrówkę. Wraz z towarzyszami przemierza leśne dukty i uroczyska, odwiedza stare szlacheckie siedziby, podrzędne gospody a także dociera do murów starego zamczyska. Żegocie towarzyszy szczęk szabli i świst strzał, a wyrzuty sumienia i rozterki duchowe krzyżują się z nieśmiało jeszcze kiełkującym zalążkiem nowego uczucia. Niespodziewanie powiększa się szczupłe grono wspierających Nadolskiego towarzyszy. Nie brakuje jednak i takich, którzy pragnęliby aby szlachcic pochodzący z niewielkiej wioski Wygnanka przeniósł się na tamten świat.

Biblią każdego z współczesnych autorów piszących o czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej jest bez wątpienia wydane ponad sto lat temu dwutomowe dzieło „Prawem i lewem. Obyczaje na Czerwonej Rusi w pierwszej połowie XVII wieku” Władysława Łozińskiego. Maciej Liziniewicz zapewne oparł się na pracy tego zasłużonego powieściopisarza i historyka. Dostrzegłem tu jednak także inspirację dwiema powieściami przygodowymi dla młodych czytelników napisanych przez Łozińskiego jeszcze w schyłkowych latach XIX stulecia. Mam tu na myśli „Oko proroka” oraz „Skarb watażki”.

Nim bohaterowie „Czasu pomsty” odbyli pełną niebezpiecznych przygód eskapadę mrocznymi podziemnymi korytarzami, ponad sto lat wcześniej podobne emocje przeżywało trzech chłopców wraz z rajcą miejskim panem Rafałowiczem na kartach powieści „Szwedzi w Warszawie” Walerego Przyborowskiego. Pewnie niejeden z miłośników polskich powieści historycznych dostrzeże też w utworze Macieja Liziniewicza echa dzieł Józefa Ignacego Kraszewskiego, Zofii Kossak oraz znakomitej książki historyczno-kryminalnej „Crimen” Józefa Hena. Zapewne większość z tych powieści odcisnęła swój ślad na wrażliwości literackiej autora przygód Żegoty Nadolskiego.

W rolach epizodycznych pojawia się na kartach książki kilka postaci, które zapisały się, nie zawsze chlubnie, w dziejach XVII-wiecznej Polski. Niewątpliwie Maciej Liziniewicz spędził wiele czasu wertując pamiętniki z epoki, ale dla osoby pasjonującej się historią, a taką jest autor „Czasu pomsty”, praca z materiałami źródłowymi jest przyjemnością . To co dziś wydaje się nam niepojęte bądź niezrozumiałe, dla naszych żyjących niemal czterysta lat temu przodków, było chlebem powszednim. Niespotykane już sposoby kojarzenia małżeństw, wszechobecna brutalizacja życia, załatwianie swoich spraw z szablą w dłoni, lęk przed zjawiskami trudnymi do wytłumaczenia, czy niekonwencjonalne metody egzekwowania prawa, dla mieszkańców ówczesnej Rzeczypospolitej nie były niczym dziwnym. Tworząc postacie bohaterów Maciej Liziniewicz wziął to wszystko pod uwagę, oddając jak najwierniej sposób patrzenia na świat osób wywodzących się z różnych warstw społecznych.

Znajdą w powieści coś dla siebie również amatorzy wrażeń rodem nie z tego świata. Pojawia się tu postać wiedźmy, a Żegota Nadolski wraz z kompanami musi zmierzyć się z pewnym demonicznym „osobnikiem”. Na szczęście jednak szczypta fantasy nie przesłania fabuły osadzonej niezwykle solidnie w realiach historycznych. Odpowiednie zrównoważenie elementów nadprzyrodzonych z odtworzeniem barwnych realiów życia na skrawku XVII-wiecznej Rzeczypospolitej uważam za jeden z najważniejszych walorów książki.

Maciej Liziniewicz debiutował powieścią „Scheda”, która została doceniona przez członków kapituły konkursu na Najlepszą Samochodzikową Książkę 2017 roku. W jednym z wywiadów autor zdradził, że prace nad drugim tomem „Czasu pomsty” zostały już ukończone . Mam zatem nadzieję, że na pojawienie się w księgarniach kolejnej książki z pasjonującymi przygodami doświadczonego przez los szlachcica pieczętującego się herbem Bojno, nie będziemy musieli zbyt długo czekać. Cieszę, się, że do Jacka Komudy i Jacka Piekary dołączył kolejny autor potrafiący barwnie i ze swadą pisać o czasach szlacheckiej Rzeczypospolitej. Polecam.

Czas pomsty 6.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 701,85 KB

_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
arturint 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 30 Sie 2019
Posty: 1
Skąd: Rychwałd
Wysłany: 2019-09-02, 08:41:09   Czy można gdzieś kupić (lub będzie można) powieść "Sche

Dołączam się do pytania o dostępność ebook-a z powieścią "Scheda". Jestem świeżo po lekturze "Czasu pomsty" i jestem zachwycony. W związku z tym chętnie przeczytałbym poprzednią powieść autora, ale niestety nigdzie nie mogę jej znaleźć.
Jeżeli wygasły umowy z dystrybutorami, to może autor sam założyłby bloga, gdzie sprzedawałby swoje książki? Ostatnio sporo twórców tak zrobiło i podobno nieźle na tym wychodzą, a koszty początkowe nie są duże. "Czas pomsty" powinien napędzić ruch na takim blogu.
 
 
Macliz 
Twórca
Maciej Liziniewicz - autor powieści historycznych


Dołączył: 09 Maj 2018
Posty: 20
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-09-11, 12:12:39   

Przede wszystkim dziękuję arturintowi za miłe słowa o "Czasie pomsty". Co do "Schedy" nie mam na razie dobrych informacji dla poszukujących jej czytelników. Obecnie nie jest dostępna na rynku, a ja, z różnych względów, nie zamierzam jej również wydawać samodzielnie. Jeśli jednak znajdzie się zainteresowane wydawnictwo, to kto wie co się zdarzy 🤔? Na razie powieść czeka spokojnie w szufladzie. W wolnych chwilach wciąż nanoszę w niej drobne poprawki. Przy okazji dziękuję wszystkim, którzy mieli okazję przeczytać "Schedę", za opinie na jej temat. Mam nadzieję, że moja druga książka, choć odmienna od pierwszej, także spodobała się miłośnikom Pana Samochodzika.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,28 sekundy. Zapytań do SQL: 12