PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdzie znajdował się kiosk Gnata?
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-08-26, 07:35:44   Gdzie znajdował się kiosk Gnata?

EDIT - Poszukiwania kiosku Gnata w terenie odbyły się w czasie bieszczadzkiego zlotu

Link do relacji


Znalazłem takie zdjęcie: “Kiosk pamiątkarski "Atamania Bieszczadu”” - Polska / woj. podkarpackie / leski / Cisna


https://krakow.fotopolska.eu/kioski/woj.podkarpackie.html
Ostatnio zmieniony przez She 2019-08-29, 07:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Borsuk 
Twórca
Mieczysław Płocica autor książek dokumentalnych



Pomógł: 16 razy
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 550
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2019-08-26, 09:32:07   

W zasadzie trafiłeś. To jest kiosk w Cisnej, należący do Ryszarda Szocińskiego, bieszczadzkiego twórcy, w którym upatrywaliśmy współczesnego Józefa Gnata. Niestety zmarł dwa lata temu, a kiosk jest zamknięty na głucho.[/list]
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-26, 20:50:37   

John Dee napisał/a:
Znalazłem takie zdjęcie: “Kiosk pamiątkarski "Atamania Bieszczadu”” - Polska / woj. podkarpackie / leski / Cisna
l

Zastanawialiśmy się nad nim z Borsukiem w maju. Ale ma dwie podstawowe wady - nie ma okienka i nie stoi przy szosie. :p

Kpt Petersen napisał/a:

Ciekawe czy w kolejnych odcinkach uda się Wam w końcu zanleźć jakiś obiekt, albo miejsce z książki... chociaż nie wymagajmy za wiele i tak jest świetnie ;-)

A te piękne niedźwiedzio-borsuki to mało?? Zaczynam żałować, że jednak choć jednego nie kupiłam. ;-)

No i ślady po kiosku...

Osobiście - wbrew malkontenckiej postawie Atenki :027: - jestem przekonana, ze to był TEN. Ruch, nie Ruch. Skoro innego kiosku wtedy w Cisnej nie było, to Nienacki musiał "przerobić" zwykły.

Zauważcie, ze nawet zgadza się położenie. Harcerze przyszli od strony Baligrodu, pokręcili się po centrum wsi i ruszyli w stronę Wetliny. Dopiero wtedy natknęli się na stojący przy szosie kiosk. Tak więc musiał stać na południe od głównego skrzyżowania. I tam dokładnie stał "nasz" kiosk Gnata. :okulary:

Ale dla pewności można jeszcze popytać osób, które w tamtym okresie odwiedzały Bieszczady.
_________________
Drużyna 5

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-08-27, 07:37:15   

Berta von S. napisał/a:

Zauważcie, ze nawet zgadza się położenie. Harcerze przyszli od strony Baligrodu, pokręcili się po centrum wsi i ruszyli w stronę Wetliny. Dopiero wtedy natknęli się na stojący przy szosie kiosk. Tak więc musiał stać na południe od głównego skrzyżowania. I tam dokładnie stał "nasz" kiosk Gnata. :okulary:

Też uważam, że ten kiosk był inspiracją Z. Nienackiego.
Może wyglądał jak ten z Nowego Sącza?
_________________
 
 
Athenais 
Twórca
Autorka tomiku poezji



Pomogła: 41 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 19 Sie 2013
Posty: 8117
Skąd: Bath, UK
Wysłany: 2019-08-27, 10:02:54   

Berta von S. napisał/a:
wbrew malkontenckiej postawie Atenki

Jakiej malkontenckiej postawy??? Ja też uważam, że to był TEN! :p
_________________


Quidquid agis, prudenter agas et respice finem
 
 
Hrabia von Kłodzko 
Sympatyk Samochodzika


Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Wrz 2008
Posty: 114
Skąd: Boguszów
Wysłany: 2019-08-27, 15:50:50   

Drogie Panie to nie był TEN sklep



dla mnie to niebieskie na końcu ścieżki wypełnia znamiona bycia owym kioskiem i jestem gotów bronić owej tezy w odrębnym wątku chyba, że mi Hrabinia nie da przyzwolenia.
_________________
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2019-08-27, 18:42:38   

Dawno nie czytałem "Tajemnicy tajemnic", więc proszę mnie poprawić, jeśli się mylę. Czy tam nie było wspomniane, że Gnat wychylił się z okienka kiosku , żeby "objechać" Baśkę?

Edit w chwili wytchnienia w pracy :043: : ... więc musiał to być kiosk, niekoniecznie pod szyldem "Ruch" (może prywatny?), ale znajomego, powszechnego kształtu.
Nawiasem mówiąc: Hrabio, z którego roku jest zdjęcie, które wrzuciłeś? Z ciekawości porównałem je, a także to z relacji Borsuka z tym, co miał do powiedzenia Google Maps. Miejsce wyznaczone przez ekipę zlotową wskazuje strzałka, więc całkiem blisko... ale kiosku raczej brak. Ale "to niebieskie", mimo że wygląda jak warzywniak, może byc naszym upragnionym kioskiem ;)

1.jpg
Plik ściągnięto 169 raz(y) 257,49 KB

_________________
Drużyna 2

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2019-08-27, 21:46, w całości zmieniany 8 razy  
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2019-08-28, 02:12:59   

Berta von S. napisał/a:

Coś tam wystaje jasnego, ale trudno powiedzieć, co bo tablica zasłania i drzewa.

Edit: Z początku byłem sceptyczny, bo nawet jeśli coś tam stoi, to za daleko od drogi jak na kiosk, ale...
... zapuściłem szukanie na szerszą skalę i znalazłem... taki oto kiosk w Cisnej, uwieczniony przez kolegów z nienacki.art.pl (pod latarnią najciemniej), bodajże w 2001 roku.
Porównując tło (kontury gór) z Waszymi zdjęciami i dla pewności z Google Maps, doszedłem do wniosku, że to jednak może być miejsce wskazane przez Was.
_________________
Drużyna 2

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2019-08-28, 03:17, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-08-28, 07:30:23   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
taki oto kiosk w Cisnej, uwieczniony przez kolegów z nienacki.art.pl (pod latarnią najciemniej), bodajże w 2001 roku.


Nieźle! :D

Mógł się nawet uchować od lat 70-tych...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Hrabia von Kłodzko 
Sympatyk Samochodzika


Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Wrz 2008
Posty: 114
Skąd: Boguszów
Wysłany: 2019-08-28, 08:06:55   

Cytat:
Mógł się nawet uchować od lat 70-tych..


chyba raczej nie mógł bo w 1987r tam raczej nic nie stało albo muszę zainwestować w okulary bo ja widzę tam ino wiatę przystanku autobusowego

_________________
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2019-08-28, 17:12:48   

Hrabia von Kłodzko napisał/a:
Cytat:
Mógł się nawet uchować od lat 70-tych..


chyba raczej nie mógł bo w 1987r tam raczej nic nie stało albo muszę zainwestować w okulary bo ja widzę tam ino wiatę przystanku autobusowego

Obrazek


Edit: Miałem wątpliwości, ale to ta sama ulica, na GM też niw widać Okraglika z tej perspektywy. Zdjęcie pokazuje wiatę, ale mogło być coś jeszcze....
Z drugiej strony, jak wynika z relacji zlotowiczów, w rzeczonym miejscu znajdują się ślady po murowanym fundamencie kiosku. Ten z nienacki.art.pl jest drewniany, na takim też podeście. Ewidentnie nie ten sam model, co w latach 70. Może akurat w 1987 roku nic tam nie stało, a ten zbudowano później ;)
Zresztą trudno mi powiedzieć, nigdy tam nie byłem, ale zabawa fajna :)
_________________
Drużyna 2

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2019-08-28, 17:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-29, 00:32:22   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
znalazłem... taki oto kiosk w Cisnej, uwieczniony przez kolegów z nienacki.art.pl (pod latarnią najciemniej), bodajże w 2001 roku.

Dobre! Czyli deptaliśmy po cudzych śladach. :D
Chociaż przynajmniej mieliśmy trudniej, bo koledzy mogli zauważyć kiosk bez szukania w trawie.

Trochę za nowo mi wygląda, ale może stał na fundamentach wcześniejszego?

Hrabia von Kłodzko napisał/a:
Cytat:
Mógł się nawet uchować od lat 70-tych..


chyba raczej nie mógł bo w 1987r tam raczej nic nie stało albo muszę zainwestować w okulary bo ja widzę tam ino wiatę przystanku autobusowego

Na tym czarno-białym zdjęciu w ogóle nie widać miejsca, gdzie stał kiosk, po którym zostały betonowe ślady.
Bo był przy zakręcie, który zakrywa budynek (mniej więcej na wysokości różowej strzałki).



Za to na zdjęciu kolorowym widać, że coś tam jest (niewielki jasny skrawek czegoś stojącego w oddali, za drzewem, widoczny z prawej strony tablicy). Choć oczywiście trudno stwierdzić, co to.



Moim zdaniem, jak na razie żadne ze starych zdjęć nie wykluczyło istnienia kiosku na zakręcie naprzeciw długiej chałupy. A kolorowe nawet minimalnie je potwierdziło. Dla ułatwienia analizy wrzucam mapkę. :)



Zaznaczyłam na niej kropkami miejsca:
zielona - kiosk/warzywniak?
żółta - wiata przystankowa
różowa - ślady po (starym?) kiosku

Narysowałam też trasę Harcerzy. Czerwona strzałka pokazuje ich przyjście z Baligrodu do centrum Cisnej. Niebieska – wyjście z Baligrodu w kierunku Wetliny.

Gdyby kiosk Gnata stał w miejscu zielonej kropki, harcerze zauważyliby go idąc do centrum wsi. A widzą go dopiero wychodząc ze wsi, co wskazuje na kropkę różową. ;-)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-08-29, 00:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-08-29, 12:39:38   

W 2010 r. mieszkałem z 200 m od tej różowej kropki, ale kiosku już tam nie było... :p
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Hrabia von Kłodzko 
Sympatyk Samochodzika


Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Wrz 2008
Posty: 114
Skąd: Boguszów
Wysłany: 2019-08-29, 14:54:24   

Szara Sowa napisał/a:
W 2010 r. mieszkałem z 200 m od tej różowej kropki, ale kiosku już tam nie było... :p


był ino schował się ze wstydu za drzwem

ten sklep jest mobilny !!!!



_________________
 
 
Athenais 
Twórca
Autorka tomiku poezji



Pomogła: 41 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 19 Sie 2013
Posty: 8117
Skąd: Bath, UK
Wysłany: 2019-08-29, 15:49:19   

No to my go widzieliśmy już zdemontowanego jako kupę szczątków ;-) Nie wiem, czy ktoś zrobił zdjęcie...
_________________


Quidquid agis, prudenter agas et respice finem
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-30, 11:08:11   

Szara Sowa napisał/a:
W 2010 r. mieszkałem z 200 m od tej różowej kropki, ale kiosku już tam nie było... :p

Trzeba się było wcześniej tam wybrać. :p

Hrabia von Kłodzko napisał/a:

był ino schował się ze wstydu za drzwem

ten sklep jest mobilny !!!!

To chyba raczej jakaś altanka. Dołożyłam ją do orientacyjnej mapki:

zielona kropka - tu stał kiosk/warzywniak?
różowa kropka - ślady po (starym?) kiosku
żółte kółko - dziś sklepik, kiedyś wiata przystankowa
niebieskie kółko - mobilny kiosk/altanka za drzewem. ;-)

cisna 2 kopia.jpg
Plik ściągnięto 170 raz(y) 639,3 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Hrabia von Kłodzko 
Sympatyk Samochodzika


Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Wrz 2008
Posty: 114
Skąd: Boguszów
Wysłany: 2019-08-30, 18:43:25   

Berta von S. napisał/a:

To chyba raczej jakaś altanka. Dołożyłam ją do orientacyjnej mapki:


to ten sklep: zielone poziome deski, żółte drzwi oraz biały dach

zdjęcie trochę myli bo nakłada się dach z budynku gospodarskiego

I ów sklep stał kiedyś tam gdzie szukaliśmy i na zdjęciu z 1987 rzeczywiście go nie mogło być widać

]

tjaaa.... czyli wiemy że nic nie wiemy
_________________
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2019-08-30, 21:50:42   

Dodam jeszcze, jeśli to pomoże, że ten kiosk ze strony o Z. Nienackim stał najprawdopodobniej w miejscu różowego kółka. Udawszy się na "przejażdżkę" Streetview, można to stwierdzić z dużą pewnością porównując najbardziej chyba stały fragment krajobrazu, czyli góry: obecny widok z ówczesnym.
Zapewne nie da się z całą pewnością ustalić miejsca, w którym stal kiosk Gnatów, chyba że cudem odnalazłby się ktoś, kto towarzyszył Nienackiemu w wyprawach w Bieszczady, ale czemu nie przyjąć tej (dość pewnej) wersji :564:

cisna_kiosk_gnatow_2.jpg
Plik ściągnięto 171 raz(y) 125,6 KB

Capture.JPG
Plik ściągnięto 180 raz(y) 577,81 KB

_________________
Drużyna 2

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2019-08-30, 22:19, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-30, 22:18:07   

Hrabia von Kłodzko napisał/a:

to ten sklep: zielone poziome deski, żółte drzwi oraz biały dach

Rzeczywiście. Widać interes źle szedł, więc go zdemontowali i dogorywał za krzakami. ;-)

Hrabia von Kłodzko napisał/a:

I ów sklep stał kiedyś tam gdzie szukaliśmy i na zdjęciu z 1987 rzeczywiście go nie mogło być widać

Właśnie, czyli jego obecność tam nie jest wykluczona. :)

Hrabia von Kłodzko napisał/a:

czyli wiemy że nic nie wiemy

Na 100% nic nie wiemy, ale przesłanek jest sporo:

Bóbr Mniejszy napisał/a:
kiosk ze strony o Z. Nienackim stał najprawdopodobniej w miejscu różowego kółka.

+
1. na własne oczy widzieliśmy śladu po kiosku
2. sprzedawczyni borsuko-niedźwiedzi twierdziła, że w PRL-u tam był jedyny kiosk, w którym sprzedawano pocztówki
3. miejsce logicznie pasuje do opisu trasy harcerzy

Bóbr Mniejszy napisał/a:

Zapewne nie da się z całą pewnością ustalić miejsca tego kiosku, chyba że odnalazłby się ktoś, kto towarzyszył Nienackiemu w wyprawach w Bieszczady, ale czemu nie przyjąć tej (dość pewnej) wersji :564:

Może trafimy kiedyś na PRL-owskie zdjęcie tego miejsca. Ale to też oczywiście żaden 100% dowód. Ja w każdym razie (dopóki nie pojawią się jakieś mocne dowody, że to niemożliwe), przyjmuję wersję, że to TEN kiosk. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2019-08-30, 22:41:40   

Panie Hrabio, jak Pan to pięknie wykombinował! :D
Znalazłem ten sam kiosk z innego rzutu, zaglądając sąsiadowi przez płot. Widać nawet stary szyld "Pamiątki..."
Dobra robota Berto i reszto ekipy zlotowej! Na następnym zlocie muszę i ja się znaleźć :okulary:

Berta von S. napisał/a:

Rzeczywiście. Widać interes źle szedł, więc go zdemontowali i dogorywał za krzakami. ;-)



Nie wiem czy dobrze widzę, ale on stoi na tym samym terenie co obecny sklepik w szczycie zakrętu, w którym zresztą byliście. Czyli właściciel ten sam, sklepik stoi w lepszym miejscu niż droga wylotowa, a i z pewnością jest wygodniejszy dla klienta.

Capture2.JPG
Plik ściągnięto 146 raz(y) 218,75 KB

_________________
Drużyna 2

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2019-08-30, 22:50, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,68 sekundy. Zapytań do SQL: 20