PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Maciej Kuczyński
Autor Wiadomość
Protoavis 
Ojciec Wspomagający
Archeolog książkowy

Wysłany: 2019-08-08, 20:58:48   Maciej Kuczyński

5 sierpnia 2019 r. w wieku 90 lat zmarł Maciej Kuczyński – uczestnik Powstania Warszawskiego, pisarz, podróżnik, odkrywca, speleolog, polarnik. Autor ponad 30 książek o tematyce podróżniczej, powieści dla młodzieży, reportaży, esejów wydanych w łącznym nakładzie 1,6 mln egzemplarzy.

./redir/podroze.onet.pl/aktualnosci/zmarl-maciej-kuczynski-powstaniec-warszawski-naukowiec-podroznik-odkrywca-i-pisarz/1jes4fq

Autor lektury "Atlantyda, wyspa ognia". Jego książki wydawane były m.,in. w serii "Biblioteka Młodych".

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-08-08, 22:48:39   

Pana Macieja Kuczyńskiego poznałem chyba z powieści "Zwycięzca" drukowanej w odcinkach w "Świecie Młodych"
Jak dziś pamiętam, jak w "ŚM" w 76' podano informację o wyruszeniu naszej wyprawy na płaskowyż Sarisarinama na południu Wenezueli i zaraz zaczęli druk "Świata zaginionego" Artura Conan Doyle'a.
Potem był świetny film dokumentalny Jerzego Surdela "Sarisari", relacje z wyprawy w "Poznaj Świecie" w 78' w czterech częściach w 78' i w końcu książka "Tajemniczy płaskowyż" - nie do dostania! - samego "Kuczki", jak go kiedyś nazwano...
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-08-08, 22:49, w całości zmieniany 1 raz  

GrzegorzCh 
Twórca
Autor książek dokumentalnych

Wysłany: 2019-08-09, 21:13:49   

Smutna wiadomość...
Pamiętam jak się zaczytywałem w Czeluści, mojej pierwszej (z wielu) książce z serii Dookoła Świata, potem poznałem kilka innych książek o jaskiniach, np. Do widzenia Słońce. Potem był Zwrotnik Dinozaura, o polskiej wyprawie paleontologicznej na pustynię Gobi.
Potem odkryłem jego serię młodzieżowej fantastyki: Katastrofa, Wynalazek, Kask.
Też z literatury młodzieżowej Zimny brzeg - o rozbitkach na Spitsbergenie.

I na koniec Obieżyświat i Obieżyświat nowe przygody. Dwie książki będące zbiorem opowiadań, dziejących się w różnych egzotycznych miejscach, połączonych osobą głównego bohatera niejakiego Terleckiego. Książki o nietypowym wydłużonym formacie, obie ilustrowane (pierwsza z rysunkami Andrzeja Strumiłło), w drugiej rysunki uzupełniają zdjęcia autorstwa samego Kuczyńskiego.

Smutna wiadomość, bez tych książek byłbym innym człowiekiem...

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-08-09, 23:19:47   

Kto nie czytał "Czeluści" ten nic nie czytał o speleologii ani o grotołazach.
Tak samo "Do widzenia, słońce". O ile wiem, to zagadka słynnego źródła Vaucluse do tej pory nie została do końca rozwikłana...
A czytałeś Przemysława Burcharda "Operacja Kret" czy "Na dno świata"? Tak jest o tym jakim świetnym gościem był pan Maciej. Piekielny talent organizacyjny, zimna krew i brak strachu przed odpowiedzialnością, co wykazał np w trakcie akcji ratunkowych w jaskiniach. Nie do zastąpienia w codziennej harówie na wyprawia i mistrz sytuacji kryzysowych. Takiego faceta człowiek zawsze chciałby mieć za plecami...

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-08-10, 01:50:54   

Mam jedną jego książkę z mojej ulubionej serii Klubu Siedmiu Przygód - "Zimny brzeg" z ładną okładką Daniela Mroza.
Trzeba będzie sobie przypomnieć z tej smutnej okazji

skanowanie0015.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 3,13 MB

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-08-10, 02:07:01   

Z24 napisał/a:
Potem był świetny film dokumentalny Jerzego Surdela "Sarisari".

Dzięli Z-ecie za ten trop. Obejrzałem film.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-08-10, 13:10:10   

:564: :564: :564:

Kpt Petersen, to ja dziękuję!!! Daję "pomógł" Nie miałem pojęcia, że wreszcie ktoś ten film wrzucił do sieci.

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2019-08-10, 18:10:00   

Ja najbardziej pamiętam jego powieść dla młodzieży "Kask". Bardzo wpływała na wyobraźnię.
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-08-10, 18:45:31   

Szara Sowa napisał/a:
Ja najbardziej pamiętam jego powieść dla młodzieży "Kask". Bardzo wpływała na wyobraźnię.

Tak jest. Czytałem, ale już w naszych czasach, tj, kilkanaście chyba lat temu. Tam jest dużo ciepła...
Ja swoją znajomość z pisarstwem Macieja Kuczyńskiego zacząłem chyba od "Katastrofy", wtedy kiedy miałem ciąg na fantastykę.

bans 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2019-08-12, 07:55:20   

Czytałem "Zwycięzcę" i "Atlantydę, wyspę ognia" w dzieciństwie. Potem zapomniałem o autorze, zdziwiłem się teraz że jeszcze żył...

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2019-10-06, 08:42:18   

Maciej Kuczyński - Zimny brzeg

Sven z norweskiego Tromsø wybiera się na wakacje do Spitsbergenu, gdzie pracują jego rodzice. Robi to na pokładzie kutra kapitana Hansena, przyjaciela rodziny. Osiągnąwszy archipelag Svalbard statek wpada w silny sztorm i zostaje zepchnięty na ląd. Svenowi i kapitanowi Hansenowi udaje przedostać się na brzeg wraz z częścią wyposażenia kutra, po czym ten tonie. Czy rozbitkowie wyjdą cało z tej opresji, czy uda im się opuścić niegościnnym zimny brzeg?

W dzieciństwie czytałem tę książkę wielokrotnie, choć nigdy jej nie kochałem. Trudności, jakie rozbitkowie muszą przezwyciężyć są wprawdzie opisane ciekawie i realistycznie, ale mimo to czegoś tej książce brak. Życzyłbym sobie, by autor napisał coś więcej o technice survivalu na arktycznej wyspie - budowa schronienia, zdobywanie pożywienia - zamiast wymyślać sytuacje, które zmuszają rozbitków do przemieszczania się z miejsca na miejsce. Z drugiej strony bez tego nie byłoby sceny, w której dwójka Robinsonów ląduje na małej wysepce stanowiącej kolonię lęgową tysiąca kaczek i gęsi - mój ulubiony rozdział w książce.

Odkryłem, że niektóre powiedzonka, które na zawsze utrwaliły się w mojej pamięci, pochodzą właśnie z tej książki, np.: “Jeśli chodzi o pogodę na morzu, to nigdy się nie mówi, że ona „jest”, zawsze tylko „poprawia się” albo „psuje się”. Najczęściej to drugie.”

Autor Maciej Kuczyński, który zmarł zaledwie miesiąc temu brał udział we wielu ekspedycjach naukowych, w tym również i na Spitsbergen. Jego doświadczenie jest doskonale wyczuwalne, tak potrafi pisać tylko ktoś, kto podobne sytuacje sam przeżył, kto widział fiordy wcinające się w ląd, ławice lodowe, obserwował ciekawskie białe niedźwiedzie podchodzące niebezpiecznie blisko do ludzkich domostw itp. Myślę, że właśnie ten autentyzm spowodował, że tak często powracałem do tej arktycznej robinsonady. Byłem zdaje się również mocno pod wrażeniem, że kapitan pozwolił chłopcu prowadzić kuter, obsługiwać radio itp.

Odpowiedz do tematu