PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
ród von Dobeneck
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-09, 00:41:59   ród von Dobeneck

Na Pojezierzu Myśliborskim znajduje się miejscowość Stoki (Rehdorf). A w niej zbudowany w połowie XIX w. dwór z folwarkiem i parkiem krajobrazowym (całość niestety mocno zaniedbana...). W oficynie tego dworu mieliśmy okazję mieszkać podczas wyprawy "Zespołu Badawczego Jasień” w 2016 roku, a relacja zawierająca zdjęcia jest tutaj: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=278404&highlight=#278404

Ponieważ napisałam wtedy tylko pierwszą część relacji z wyprawy, a Stoki nadal mnie intrygują, więc kilka słów więcej o tym miejscu i jego potencjalnych odniesieniach do Samochodzików.

Pierwszą ciekawostką jest stojąca w głębi dworskiego parku wieża, która przypomina nieco słynne wieże Bismarcka. Od pałacu prowadzi do niej aleja, której pierwszy odcinek obsadzony jest kasztanowcami, a drugi grabami. Według „zeznań świadków” i przewodników wieża ta pełniła jedynie funkcje punktu widokowego, ale emerytowany pracownik muzeum w Cedyni twierdził, że w jednym z dawnych przewodników była informacja, że używano jej do obserwacji astronomicznych. Niestety nie udało się trafić na publikację, która by tę informację potwierdzała). Tak więc pytanie, czy wieża w Stokach mogła w jakimś stopniu zainspirować pisarza do dodania w Księdze Strachów wątku obserwatorium, pozostaje bez odpowiedzi.

Stoki mają jednak jeszcze jeden samochodzikowy element. Budowę dworu rozpoczęła rodzina Piperów, a ostatnim właścicielem był niemiecki kontradmirał Karol Ferdynand Grumme-Douglas (jego grób znajduje się w dworskim parku), ale na liście właścicieli majątku widnieje też znane nam z Niewidzialnych nazwisko von Dobeneck.

Hans Maksymilian Robert von Dobeneck (1930-1908) miał z żoną Elizą jedną córkę. Owa córka - Elisabeth Augusta Maria von Dobeneck - wyszła za mąż za Gottlieba von Cleave, z którym miała córkę Marię Magdalenę Annę Antonię. ;-) Tym samym ta linia von Dobenecków wymarła, więc raczej trudno w niej szukać pierwowzoru powieściowych bohaterów. Ale zawsze pozostaje do rozważenia opcja, czy Nienacki nie pożyczył sobie samego nazwiska, które wpadło mu w ucho/oko podczas pobytu na Pojezierzu Myśliborskim?

W każdym razie jest bardzo prawdopodobne, że Nienacki był w tej miejscowości, bo właśnie przez Stoki biegnie droga do położonego w Puszczy Piaskowej jeziora Ostrów, które było pierwowzorem jeziora Żabiego. Ponadto w okolicach Stoków znajdują się głazy Bliźniaki, o których wspominał autor w maszynopisie pierwotnej wersji Księgi Strachów.

Czy stamtąd właśnie Nienacki „pożyczył” sobie nazwisko bohaterów Niewidzialnych? To tylko jeden z tropów, bo Dobeneckowie plątali się też między Zalewem i Morągiem (np. Jarnołtowo, Sasiny), a w dość niedalekich od Jerzwałdu Prabutach urzędował biskup Hiob/Job von Dobeneck.

Herb rodu von Dobeneck – z lewej rycina ze Stoków, z prawej z Jarnołtowa (to czerwone to kapelusz prałata)

Dobeneck kopia.jpg
Plik ściągnięto 197 raz(y) 804,28 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-08-09, 17:39:59   

Ród wydaje się być bardzo rozgałęziony, nazwisko nawet i dzisiaj pojawia się jeszcze często tu i tam; Nienacki mógł się na nie natknąć nie jeden raz, w tym np. w Stokach, zapamiętać je i użyć, gdy zaszła potrzeba.

Pierwotnie herb tego rodu wyglądał tak:

./redir/upload.wikimedia.org/wikipedia/de/b/bf/Dobeneck-Wappen.png
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-09, 18:50:41   

Pozwolę sobie zalinkować niemiecką Wiki z hasłem von Dobeneck:

./redir/de.wikipedia.org/wiki/Dobeneck_(Adelsgeschlecht)

Jak z tego wynika ( o ile dobrze zrozumiałem), pruska gałąź von Dobenecków miała niegdyś swą siedzibę w Sasinach koło Morąga. Tu link do tych Sasin:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Sasiny_(wojew%C3%B3dztwo_warmi%C5%84sko-mazurskie)

Tu jest biogram wspomnianego w naszej powieści powieści Hioba von Dobeneck, zwanego - jak się okazuje - Żelaznym:

./redir/de.wikipedia.org/wiki/Hiob_von_Dobeneck

Tu mamy biogram Albana von Dobeneck, który miał zacięcie badacza. To jego zapamiętałem z jakiegoś przeglądania stron genealogicznych. Jego dziełko z 1906 r. dotyczyło von Dobenecków, a nie von Haugwitzów jak mi się wydawało:

./redir/de.wikipedia.org/wiki/Alban_von_Dobeneck
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-08-09, 18:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2019-08-10, 01:40:08   Re: ród von Dobeneck

Berta von S. napisał/a:

na liście właścicieli majątku widnieje też znane nam z Niewidzialnych nazwisko von Dobeneck.

Ale zawsze pozostaje do rozważenia opcja, czy Nienacki nie pożyczył sobie samego nazwiska, które wpadło mu w ucho/oko podczas pobytu na Pojezierzu Myśliborskim?


Ciekawy trop.
Jakby jeszcze w poblizu mieszkał jakiś Strachwitz... :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-10, 13:06:55   Re: ród von Dobeneck

Kpt Petersen napisał/a:
Berta von S. napisał/a:

na liście właścicieli majątku widnieje też znane nam z Niewidzialnych nazwisko von Dobeneck.

Ale zawsze pozostaje do rozważenia opcja, czy Nienacki nie pożyczył sobie samego nazwiska, które wpadło mu w ucho/oko podczas pobytu na Pojezierzu Myśliborskim?


Ciekawy trop.
Jakby jeszcze w poblizu mieszkał jakiś Strachwitz... :)


Może nie w pobliżu, tylko na Śląsku i to chyba Dolnym. Trzeba będzie stworzyć nowy temat :D
Także o śląskiej gałęzi Haubitzów na razie nic nie mamy, a coś tam powinno być.

Niektórzy zajadli czytelnicy może pamiętają opowiadanie Edmunda Niziurskiego "Wyspa Strachowica", znajdujące się w tomie - doskonałym skądinąd - "Jutro klasówka"? Tam jest o wyspie na jeziorze, gdzie junkier Strachowic (czyli Strachwitz) ukrył walizkę ze złotem. Ozdobione to było rysunkiem gościa w pikielhaubie, który gdzieś drze z walizką...

Dziwne, że Bercie się na ten temat nic nie wypsnęło. Ona musi coś wiedzieć o tej walizce... ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-08-10, 17:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-08-10, 18:18:38   

Z24 napisał/a:
Jak z tego wynika ( o ile dobrze zrozumiałem), pruska gałąź von Dobenecków miała niegdyś swą siedzibę w Sasinach koło Morąga. Tu link do tych Sasin:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Sasiny_(wojew%C3%B3dztwo_warmi%C5%84sko-mazurskie)


Kpt Petersen napisał/a:
Ciekawy trop.


Trop z Morąga równie obiecujący! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2019-08-10, 19:32:47   

Z24 napisał/a:
Może nie w pobliżu, tylko na Śląsku i to chyba Dolnym.


W zachodniej części Górnego Śląska też- rejon opolski.
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-11, 00:00:02   

She napisał/a:
Z24 napisał/a:
Może nie w pobliżu, tylko na Śląsku i to chyba Dolnym.


W zachodniej części Górnego Śląska też- rejon opolski.


To proszę podzielić się jakimiś szczegółami :) .
_________________
Z 24
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2019-08-11, 08:10:02   

Z24 napisał/a:
She napisał/a:
Z24 napisał/a:
Może nie w pobliżu, tylko na Śląsku i to chyba Dolnym.


W zachodniej części Górnego Śląska też- rejon opolski.


To proszę podzielić się jakimiś szczegółami :) .


Zaczęło się chyba od tego, że w 1750 Karol Józef kupił zamek w Kamieńcu (powiat tarnogórski). W 1798 r. otrzymał tytuł pruskiego hrabiego na Kamieńcu.
Po jego śmierci jeden z jego synów został panem Kamienia Śląskiego (powiat krapkowicki) oraz Wodzisławia.

Koło Nysy też mieli swoje włości.

Po 1945 musieli opuścić Górny Śląsk.
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
Ostatnio zmieniony przez She 2019-08-13, 08:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2019-08-11, 09:42:14   

To oczywiście bardzo daleka poszlaka, jeżeli w ogóle jakaś: Szczepan Twardoch, Ślązak z Żernicy i w swojej twórczości z pietyzmem podchodzący do śląskich realiów, jednym z istotnych bohaterów powieści "Morfina" uczynił Baldura von Strachwitz.

Ta arystokratyczna rodzina jest w książce mocno związana z Górnym Śląskiem. W chwili kiedy go poznajemy Baldur mieszka z rodzicami w Katowicach. W czasie pierwszej wojny jest oficerem pułku Śląskich Ułanów w Gliwicach, a później ochotniczo walczy przeciw Polakom uczestniczącym w powstaniach śląskich.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-13, 02:52:43   

Z24 napisał/a:

Dziwne, że Bercie się na ten temat nic nie wypsnęło. Ona musi coś wiedzieć o tej walizce... ;-)

Zapomniałam. :p

Z24 napisał/a:

Jak z tego wynika ( o ile dobrze zrozumiałem), pruska gałąź von Dobenecków miała niegdyś swą siedzibę w Sasinach koło Morąga. Tu link do tych Sasin:

No właśnie o tych Sasinach wspominałam. I leżącym niedaleko Jarnołtowie (tam swojego czasu Kant robił za domowego nauczyciela, Nienackiego mogło to zainteresować i skłonić do wycieczki). Może się zachowały na cmentarzu jakieś nagrobki Dobenecków i wpadły mu w oko. Możnaby sprawdzić w przy jakiejś kolejnej wyprawie do Jerzwałdu.
_________________
Drużyna 5

  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-08-13, 07:32:19   

She napisał/a:

Zaczęło się chyba od tego, że w 1750 Karol Józef kupił zamek w Kamieńcu (powiat krapkowicki). W 1798 r. otrzymał tytuł pruskiego hrabiego na Kamieńcu.
Po jego śmierci jeden z jego synów został panem Kamienia Śląskiego (powiat tarnogórski) oraz Wodzisławia.

Tylko małe sprostowanie :)
W powiecie tarnogórskim do gminy Zbrosławice przynależy Kamieniec, natomiast Kamień Śląski administracyjnie należy do gminy Gogolin na opolszczyźnie.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2019-08-13, 07:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2019-08-13, 08:09:09   

Kozak napisał/a:
W powiecie tarnogórskim do gminy Zbrosławice przynależy Kamieniec, natomiast Kamień Śląski administracyjnie należy do gminy Gogolin na opolszczyźnie.


Oczywiście, masz rację.
To ja pochrzaniłam :oops: Pisałam tamten post trzy razy, bo dwa razy mi go wcięło i pomieszałam.

Zmienię te informacje, żeby dalej w błąd nie wprowadzać.
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
Ostatnio zmieniony przez She 2019-08-13, 08:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-04, 18:07:11   

Akurat jakiś czas temu przełączyłem TV na stację "ale kino" i ujrzałem "listę płac" z chilijskiego filmu z 2017 "Fantastyczna Kobieta":

./redir/www.imdb.com/titl...ef_=tt_ov_st_sm

I jako executive producer figuruje tam niejaki Ben von Dobeneck:

./redir/www.imdb.com/name...f_=ttfc_fc_cr18

Może Johnie Dee uda się go gdzieś dorwać i naciągnąć na wywiad? ;-)
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-04, 22:58:47   

Z24 napisał/a:

I jako executive producer figuruje tam niejaki Ben von Dobeneck:

Może Johnie Dee uda się go gdzieś dorwać i naciągnąć na wywiad? ;-)

Na pewno bardzo by nam się przydał. ;-) Ale John musi teraz chodzić, a nie się zajmować kolekcjonowaniem Dobenecków. :okulary:
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-05, 00:41:14   

Berta von S. napisał/a:
Ale John musi teraz chodzić, a nie się zajmować kolekcjonowaniem Dobenecków


:065: Bez bicia przyznaję, że nie rozumiem.
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-01-05, 08:54:19   

Z24 napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Ale John musi teraz chodzić, a nie się zajmować kolekcjonowaniem Dobenecków
Bez bicia przyznaję, że nie rozumiem.
Do czegoś ona pije, ale do czego? :D

Z24 napisał/a:
Może Johnie Dee uda się go gdzieś dorwać i naciągnąć na wywiad? ;-)
A o co niby miałbym go zapytać? Bo jeśli chodzi ogólnie o ród Dobenecków, a jest ich dużo, to producent filmowy z Berlina nie jest chyba najciekawszym kandydatem do tego rodzaju dociekliwości. We Frankfurcie bez szukania znalazłem np. prawnika o tym nazwisku ( ./redir/www.anwalt24.de/a...hr-von-dobeneck ) i jeszcze gościa, który ma lub miał coś wspólnego z modelami aut marki “Lion” ( ./redir/frankfurt-am-main.stadtbranchenbuch.com/6593689.html ).
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-05, 12:21:23   

John Dee napisał/a:
A o co niby miałbym go zapytać? Bo jeśli chodzi ogólnie o ród Dobenecków, a jest ich dużo, to producent filmowy z Berlina nie jest chyba najciekawszym kandydatem do tego rodzaju dociekliwości.


A to już Twoja ocena. Ja go tylko wykopałem. Tak na wszelki wypadek, żeby w razie czego był pod ręką :D .
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-01-05, 14:23:34   

Zet pewnie też nie załapał, że John od niedawna ostro udziela się w naszej rywalizacji rowerowo-pieszej. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-01-05, 18:03:08   

Z24 napisał/a:
Ja go tylko wykopałem. Tak na wszelki wypadek, żeby w razie czego był pod ręką :D .
Skontaktujemy go, gdy dojdzie do kolejnej ekranizacji któregoś ze Samochodzików. Może przejmie rolę producenta. ;-)

Jak Ty go tam w ogóle dostrzegłeś… :564:

Szara Sowa napisał/a:
Zet pewnie też nie załapał, że John od niedawna ostro udziela się w naszej rywalizacji rowerowo-pieszej. :)
Ostro tylko dopóki nie zgubi świątecznych kilogramów. ;-)
  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,65 sekundy. Zapytań do SQL: 15