PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamki Doliny Loary
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-08-31, 08:51:29   

Blois

Naprawdę kusiło mnie, by ponownie zwiedzić Blois. Ale wtedy nie zdołam zwiedzić Chambord, pomyślałem, drapiąc się za lewym uchem. Szkoda, gdyż Blois moim zdaniem to ciekawsze miasto niż np. Orléans, a może nawet Tours.






Szczególnie zamek królewski jest godny odwiedzin. Pigeon uchwycił jego główne atrakcje zresztą dość zręcznie: “W szesnastym wieku był dla Francji tym, czym później stał się Wersal. Na pierwszym piętrze znajduje się gabinet Katarzyny Medycejskiej, gdzie odkryto przeróżne schowki na precjoza i trucizny. Powiadają, że jeszcze nie wszystkie tajemnice jej gabinetu zostały zbadane. Jest pole do popisu dla historyków sztuki. Tu, w Blois, zamordowano księcia Henryka de Guise.”


foto: https://fr.wikipedia.org/wiki/Ch%C3%A2teau_de_Blois




Chambord






Ostatni z wielkich zamków, które odwiedza Tomasz. Jest najsłynniejszym, każdy dobrze go zna, więc nie ma chyba potrzeby na obszerną relację?



Nie musiałem mu odpowiadać, bo oto nagle wyłoniła się przed nami ogromna, przepiękna biała sylwetka zamku w Chambord.






Zbudowany został w okresie wpływów renesansu i nigdy nie spełniał funkcji obronnych. To nie zamek, ale raczej wspaniały pałac królewski. Przeogromny, najobszerniejszy ze wszystkich, jakie znajdują się w dolinie Loary. Jest w nim czterysta czterdzieści komnat i pomieszczeń mieszkalnych. Wielkością dorównuje Wersalowi, a jak mówią niektórzy, był także „zwiastunem” Wersalu.

Pałac w Chambord zbudował Franciszek I po roku 1519, a robił to z takim zapałem, że nie kazał przerwać budowy nawet wtedy, gdy kasa państwowa świeciła pustkami, gdy nie miał pieniędzy, aby wykupić z niewoli swoich synów.




Chciał zmienić bieg Loary, aby płynęła obok jego zamku, ale jego architekci przerażeni tak gigantycznym przedsięwzięciem odradzili mu to. Musiał się zadowolić zmianą koryta rzeki Cosson, która teraz przepływa nie opodal pałacu.




Głównym trzonem zamku jest potężny donżon, otoczony wieżami. Do czterech narożnych wież prowadzą wspaniałe dwupiętrowe galerie, wsparte na arkadach. One to zamykają wielki czworobok pałacu.




Znawców architektury zachwycają przede wszystkim dwa elementy architektoniczne: schody i taras. Schody — kiedyś jedyne w swoim rodzaju — od dołu jednym ciągiem prowadziły aż pod dach. Ale ze względu na trudności, jakie nastręczały przy wchodzeniu, Franciszek I kazał zrobić na nich podesty i połączyć je z poszczególnymi piętrami. Dziś także jeszcze robią duże wrażenie.






Dla nas, Polaków, Chambord związane jest z nazwiskiem króla Stanisława Leszczyńskiego.

Znacie chyba z historii tragiczne dzieje tego króla? Otóż był on teściem króla francuskiego, Ludwika XV, który ożenił się z Marią Leszczyńską. Gdy Stanisław Leszczyński musiał opuścić Polskę, potężny zięć pozwolił mu zamieszkać w zamku Chambord. Tutaj do dziś oglądać można gabinet Stanisława Leszczyńskiego i meble, których używał.



Z tarasu, zbudowanego według wzorów włoskiej architektury, dwór obserwował przyjazdy i odjazdy myśliwych na koniach, przybycie znakomitych gości, pokazowe ćwiczenia wojskowe, parady, walki rycerskie.



 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-08-31, 10:15:06   

Panorama Blois od Loary niczym Torunia (z wiadomymi różnicami).
Z zamek Chambord w rzeczy samej urokliwy bardzo. :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-08-31, 12:53:28   

Park otaczający zamek również urokliwy, 5500 hektarów i pełen dziczyzny…

http://us.france.fr/sites...mite_2000_0.jpg
https://pbs.twimg.com/media/Ce4o4QKXIAArTP1.jpg

Zawsze chciałem już go okrążyć wzdłuż muru - park jest bowiem otoczony najdłuższym we Francji murem o długości 32 kilometrów

foto: http://lafautearousseau.hautetfort.com/

foto: http://baladejc.eklablog.com/

ale cóż, zamek jest niczym czarna dziura w centrum galaktyki, przeciąga cię z taką siłą, że nie sposób się od niego oderwać, by zapoznać się z parkiem. Ale jednego dnia, jednego dnia…
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2017-09-07, 22:47:32   

John Dee napisał/a:
[color=blue][b]Znawców architektury zachwycają przede wszystkim dwa elementy architektoniczne: schody i taras. Schody — kiedyś jedyne w swoim rodzaju — od dołu jednym ciągiem prowadziły aż pod dach. Ale ze względu na trudności, jakie nastręczały przy wchodzeniu, Franciszek I kazał zrobić na nich podesty i połączyć je z poszczególnymi piętrami.


Johnie Dee powalająca relacja. Aż się nie chce pisać konkurencyjnych :)
A co tam w Chambord A.D. 2017 mówią o wkładzie Leonarda w projekt zamku?

Leonardo Chambord.jpg
Plik ściągnięto 311 raz(y) 151,76 KB

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-09-08, 07:26:46   

Fakt, miło się czyta i ogląda!
Ja jestem ciekaw w ilu jeszcze zamkach John był podczas tego tourne! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-09-08, 11:13:25   

Kpt Petersen napisał/a:
A co tam w Chambord A.D. 2017 mówią o wkładzie Leonarda w projekt zamku?
Wszędzie dopatrują się jego wkładu, a więc bez zmian. ;-)

Szara Sowa napisał/a:
Ja jestem ciekaw w ilu jeszcze zamkach John był podczas tego tourne! :)
W dwóch dalszych jeszcze.
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2017-09-08, 21:31:23   

W czerwcu 2016 w Chambord była powódź

powódź w Chambord1.jpg
Plik ściągnięto 327 raz(y) 204,03 KB

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-08, 23:01:06   

Świetna ta klatka schodowa. I w ogle fasada Chambord robi niesamowite wrażenie. Ale najbardzie chyba podoba mi się ten usiany dziesiątkami kominów dach. :)

Szara Sowa napisał/a:
Panorama Blois od Loary niczym Torunia (z wiadomymi różnicami).
Z zamek Chambord w rzeczy samej urokliwy bardzo. :564:

Dlaczego akurat Torunia? :zdziw:
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-09-09, 17:08:07   

Berta von S. napisał/a:
Dlaczego akurat Torunia?


Ano rzeka, profil starego miasta itp. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-19, 12:35:00   

John Dee napisał/a:

Dla nas, Polaków, Chambord związane jest z nazwiskiem króla Stanisława Leszczyńskiego.

Znacie chyba z historii tragiczne dzieje tego króla? Otóż był on teściem króla francuskiego, Ludwika XV, który ożenił się z Marią Leszczyńską. Gdy Stanisław Leszczyński musiał opuścić Polskę, potężny zięć pozwolił mu zamieszkać w zamku Chambord. Tutaj do dziś oglądać można gabinet Stanisława Leszczyńskiego i meble, których używał.


W książce Bożeny Krzywobłockiej "O mieszkańcach Zamku Warszawskiego", PWN, Warszawa 1986, na str. 160-161 autorka tak opowiada o pobycie króla Stanisława Leszczyńskiego w zamku w Chambord:

"...Uległość Stanisława przyniosła pewne rezultaty. Dwór wersalski oburzył się na traktowanie eks-monarchy jako banity. I oto teść królewski otrzymał jako miejsce stałego zamieszkania zamek Chambord, jedną z najpiękniejszych rezydencji doby Odrodzenia. W budowie tego zamku uczestniczył sam wielki Leonardo da Vinci. Było to więc zupełnie honorowe miejsce pobytu, tyle że zamek nie należał do wygodnych i miał niezdrowe położenie. Latem wybuchały tu epidemie złośliwej febry. Zapadali na nią domownicy króla Stanisława. Próżno biedak prosił o inne miejsce pobytu na okres lata.
Ponadto rezydowanie w Chambord było kosztowne, a szkatuła króla francuskiego zamknęła się przed jego teściem. Leszczyński miał tera żyć z renty wyznaczonej przez księcia regenta. Życie Stanisława i jego bliskich było równie trudne i monotonne, jak w latach pobytu w Wissemburgu."

No cóż, na emigracji czasem bywa ciężko...
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-08-20, 17:22, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
GrzegorzCh 
Twórca
Autor książek dokumentalnych



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 1357
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-08-09, 20:53:56   

Nie wiem, w którym wątku ta informacja najbardziej pasuje, może tu?
Właśnie wróciłem z kina z filmu 'I znowu zgrzeszyliśmy dobry Boże' - jedną ze scen kręcono właśnie przy dobrze nam znanym Zamku Sześciu Dam.
Ot, taka ciekawostka.
_________________
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2020-11-21, 00:42:31   

Taki jakby widok z lotu czapli...

... dobra, nie znam się na ptakach

./redir/twitter.com/i/status/1329903898367291400
_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 137 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6647
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2020-11-24, 23:39:22   

Kpt Petersen napisał/a:
Taki jakby widok z lotu czapli...

Wynikłą stąd rozmowę o powietrznym filmowaniu przeniosłem na bok:
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=5657)
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,43 sekundy. Zapytań do SQL: 14