PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Skarb z Pietroasa
Autor Wiadomość
Athenais 
Twórca
Autorka tomiku poezji

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 2016-03-14, 14:42:33   Skarb z Pietroasa

Zamieszczam kolejną relację, a raczej fotorelację, tym razem związaną ze "Skarbem Atanaryka". Według TomaszKa, skarb ten był po części inspirowany Skarbem z Pietroasa, który znajduje się obecnie w Muzeum Historycznym w Bukareszcie, jako część narodowego złotego skarbu Rumunii. Tak się szczęśliwie złożyło, że pod koniec stycznia miałam okazję zobaczyć go na własne oczy. Niestety nie był kompletny i prawdopodobnie znowu miałam pecha, tak jak w przypadku magicznych przedmiotów Johna Dee, i część skarbu została gdzieś wypożyczona i dlatego nie było go na ekspozycji, ponieważ z podpisu w gablotce wynikało, że powinna się tam znajdować całość.

Spodziewałam się zresztą, że skarb ten będzie dużo większy, natomiast zachowało się 12 z oryginalnych 22 przedmiotów, a i te, które się zachowały są po części niekompletne (jak choćby wazy, którym Nienacki przydzielił rolę donic do figusów, a z których wydłubano szlachetne kamienie), lub uszkodzone (tacę składano z kawałków, ponieważ została pocięta siekierą, żeby łatwiej ją było przewieźć).

Gdyby ktoś był zainteresowany, to zakupiłam katalog wystawy w wersji dwujęzycznej, rumuńsko-angielskiej, w którym kilka stron jest poświęcone skarbowi z Pietroasa. Na życzenie mogę przesłać skany, choć według mnie nie ma tam nic więcej ponad to, co można znaleźć w internecie. W katalogu tym podana jest nieco inna treść inskrypcji na naszyjniku, niż ta, która znamy z książki: "Gutan(e) Iowi hailag", czyli "Poświęcone Jowiszowi Gockiemu" ("To Jupiter of the Goths dedicated").

Quidquid agis, prudenter agas et respice finem

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2016-03-14, 16:26:25   

Ten koszyk-donica robi wrażenie! Też mi się wydaje że była ona pierwowzorem dla doniczek z "figusami"!
Szkoda że nie miałaś okazji zobaczyć i sfotografować całości. :/
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Athenais 
Twórca
Autorka tomiku poezji

Wysłany: 2016-03-14, 18:30:37   

Szara Sowa napisał/a:
Szkoda że nie miałaś okazji zobaczyć i sfotografować całości.

Całość jest na jednej z pocztówek.

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2016-03-14, 19:13:42   

A to super! :564:
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-03-14, 22:23:00   

O skarbie z Pietroasa napisał znakomity post TomaszK:

http://pansamochodzik.net...p=127238#127238

Ze swej strony pamiętam jak latem 88' szedł u nas w TV siedmioodcinkowy francuski serial dokumentalny o różnych prawdziwych i mitycznych skarbach. Jeden z odcinków był właśnie poświęcony skarbowi z Pietroasa. W innym po raz chyba pierwszy usłyszałem o Rennes-le-Chateau... Był też, o ile pamiętam, odcinek o sprawie statku "Tubantia".

Athenais 
Twórca
Autorka tomiku poezji

Wysłany: 2016-03-16, 13:47:50   

Właśnie ten post TomaszKa był dla mnie inspiracją ;-) Po jego przeczytaniu czekałam tylko na okazję, żeby się wybrać do Rumunii.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-07-28, 17:30:21   

ZN musiał rzeczywiście dysponować jakąś książką zawierającą ilustracje przedmiotów wchodzących w skład skarbu z Pietroasa. A co najmniej musiał nią dysponować p. Romuald Klaybor, ilustrator pierwszego wydania (z 1960 r.) powieści.

Otóż bowiem na str. 159 znajdujemy rysunek naczynia, odpowiadający naczyniu na zdjęciu nr 2 przedstawionym nam wyżej przez Athenais , jak roenież na zdjęciu nr 12, po prawej stronie u dołu. Zdaje się, że tak miała wyglądać doniczka na fikus.

Na str. 25 znajdujemy rysunek elementu zdobniczego, jakby wisiora z mniejszymi wisiorkami u dołu połączonymi łańcuszkami, który bardzo przypomina fragment ptaka widniejącego na zdjęciu nr 10. otwarta książka, zdjęcie z lewej strony, nad napisem "Tezaurul de la Pietroasa". Ten ptak i stanowiący jego część wisior widnieją także na zdjęciu nr 12 - zdjęcie leżące po lewej stronie.

Prócz tego w tekście znajdują się rysunki wielu innych zabytków.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-08-04, 17:39, w całości zmieniany 4 razy  

Odpowiedz do tematu