PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odkrycia, znaleziska i zagadki historyczne
Autor Wiadomość
Czcibor 
VIP
Robert Grochowski - odkrywca złotego skarbu

Wysłany: 2019-06-13, 22:24:05   

My złożyliśmy wniosek na badania archeologiczne, a nie prace poszukiwawcze :p

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-06-13, 22:41:20   

Czcibor napisał/a:
,,TAJEMNICE SZPITALNEGO BAGNA"

:D Brzmi jak tytuł reportażu z pracy naszej służby zdrowia...

Czcibor 
VIP

Wysłany: 2019-06-13, 22:45:50   

:p Tytuł można, a nawet należy rozpatrywać na wielu płaszczyznach :053:

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2019-06-14, 00:02:03   

Czcibor napisał/a:
Celem badań jest weryfikacja hipotezy, zakładającej istnienie w kompleksie leśnym nad Szpitalnym Bagnem, przy drodze z Jerzwałdu do Siemian, budynków szpitala epidemiologicznego.
Chciałbym zapytać, na czym dokładnie opiera się ta hipoteza? Chyba nie tylko na nazwie Spitalbruch?

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Pomogła: 102 razy
Wysłany: 2019-06-14, 01:25:44   

Z24 napisał/a:
Czcibor napisał/a:

Dla mnie brzmi jak tytuł kontynuacji "Pan Samochodzik i tajemnice szpitalnego bagna" ;-)

Czcibor napisał/a:
Wielkie brawa dla Bogusia :564: Mamy już zgodę Nadleśnictwa Susz na badania. Teraz czekamy tylko na stosowną zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Świetnie, bardzo się cieszę na te badania.
:564:
Biorąc pod uwagę Twoją profesję z tą drugą zgodą nie powinno być problemów. :)

John Dee napisał/a:
Chciałbym zapytać, na czym dokładnie opiera się ta hipoteza? Chyba nie tylko na nazwie Spitalbruch?

Jeszcze (o ile dobrze pamiętam) na tym, że miejsce o nazwie Spitalbruch leży w rozwidleniu dróg wychodzących ze wsi, a w takich miejscach podobno tradycyjnie chowano ofiary epidemii.

Oraz na fakcie, ze Jerzwałd się prawie całkiem wyludnił.

Czcibor 
VIP

Wysłany: 2019-06-14, 11:26:42   

No tak, Berta w zasadzie odpowiedziała na pytanie :564:
Analizowałem podobne przypadki na Kujawach i w Borach Tucholskich. Nazwa jeziora, bagna, czy części lasu zawsze miała uzasadnienie w obecności szpitala epidemiologicznego. Oczywiście szpital w cudzysłowiu. Była to jedna, dwie marne drewniane budy dla chorych, funkcjonujące tylko na czas epidemii. Później były palone, bądź rozbierane. Niemniej, pamięć o nich zachowała się w świadomości mieszkańców. W przypadku Jerzwałdu nie ma za bardzo kogo pytać. Ludność w 1945 roku uległa wymianie. Ci, którzy z opowieści mogli słyszeć o epidemii wyjechali do Niemiec. Pewnie już nie żyją, czas jest nieubłagany.
Jeśli się uda, przywrócimy cząstkę pamięci o dawnym Jerzwałdzie

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2019-06-14, 12:08:11   

Czciborze, życzę powodzenia! :564:

Tymczasem:
Kolejne sensacyjne odkrycie w regionie wałbrzyskim. Tym razem na zamku Grodno w Zagórzu Śląskim

Prace remontowo-konserwatorskie prowadzone w ostatnich latach przy zabytkach regionu wałbrzyskiego przynoszą sensacyjne odkrycia. Niedawno odkryte zostały freski w pałacu w Strudze, a teraz w zamku Grodno należącym do gminy Walim.

./redir/walbrzych.naszemiasto.pl/artykul/kolejne-sensacyjne-odkrycie-w-regionie-walbrzyskim-tym,5036327,artgal,t,id,tm.html?fbclid=IwAR3shnQ8dcXu0OkscNjaWwFjcQRBIZzV26wYssGZKGxWm-CyBgzsyFOqdzE

Grodno.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 47,79 KB

Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2019-06-14, 15:43:36   

Szara Sowa napisał/a:
Tymczasem: Kolejne sensacyjne odkrycie w regionie wałbrzyskim. Tym razem na zamku Grodno w Zagórzu Śląskim
Freski fajne - ale zaraz “sensacyjne”?

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2019-06-14, 15:52:16   

Czcibor napisał/a:
Analizowałem podobne przypadki na Kujawach i w Borach Tucholskich. Nazwa jeziora, bagna, czy części lasu zawsze miała uzasadnienie w obecności szpitala epidemiologicznego.
Tak, to jest możliwe. Przypomina mi to cmentarz centralny w Kolonii, który zwie się Melaten. Nazwa ta wywodzi się od francuskiego malade, chory: tam, gdzie dzisiaj są groby, znajdowała się bowiem kiedyś kolonia trędowatych. Pisałem o tym tu: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=391321#391321

No to mam nadzieję, że tego rodzaju domysły znajdą potwierdzenie i że te Wasze detektory naprawdę coś wykryją. :)

Czcibor 
VIP

Wysłany: 2019-06-14, 17:02:54   

Zobaczymy :) Trzymajcie za NAS kciuki.
Możemy i nic nie znaleźć :okulary2: Mieszkańcy Jerzwałdu byli biedni, chorym zabierano wszystko co wartościowe

Czcibor 
VIP

Wysłany: 2019-06-14, 17:09:51   

Berta von S. napisał/a:
Czcibor napisał/a:

Dla mnie brzmi jak tytuł kontynuacji "Pan Samochodzik i tajemnice szpitalnego bagna" ;-)

W pierwszym odruchu moja podświadomość zaproponowała dokładnie taką nazwę. NIe wiem tylko, co z prawami autorskimi :065:
Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2019-06-16, 12:58, w całości zmieniany 1 raz  

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2019-06-15, 00:15:42   

Czcibor napisał/a:
Dla mnie brzmi jak tytuł kontynuacji "Pan Samochodzik i tajemnice szpitalnego bagna" ;-) W pierwszym odruchu moja podświadomość zaproponowała dokładnie taką nazwę. NIe wiem tylko, co z prawami autorskimi :065:
Też od razu pomyślałem o tym tytule. Ale jak Ty obawiam się, że “Pan Samochodzik i” to fraza zastrzeżona.

Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2019-06-16, 13:04:54   

Z24 napisał/a:
Czcibor napisał/a:

Może śmiało konkurować z tytułem "Przyczynek do działalności diabła Kuwasy".

We wczorajszej gazecie ukazał się artykuł, całe nasze miasteczko bez ustanku gada na jego temat, a w naszym szpitalu lekarze i pielęgniarki latają jak koty z pęcherzem."

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Protoavis 
Ojciec Wspomagający
Archeolog książkowy

Wysłany: 2019-07-11, 21:43:48   

W lesie niedaleko wsi Kuźnica Głogowska w gminie Sława odkryto skarb z okresu kultury łużyckiej. Znalezisko jest szczególne i rzadkie – to dwie bransolety ze złotego drutu; wg archeologów mogą liczyć 2,5 - 3 tys. lat – poinformowała dzisiaj wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć.

Więcej na:
./redir/lubuskie.onet.pl/lubuskie-odnaleziono-zloty-skarb-z-okresy-kultury-luzyckiej/r77x2re

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-07-11, 23:41:34   

Protoavis napisał/a:
W lesie niedaleko wsi Kuźnica Głogowska w gminie Sława odkryto skarb z okresu kultury łużyckiej. Znalezisko jest szczególne i rzadkie – to dwie bransolety ze złotego drutu; wg archeologów mogą liczyć 2,5 - 3 tys. lat – poinformowała dzisiaj wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć.

Więcej na:
./redir/lubuskie.onet.pl/lubuskie-odnaleziono-zloty-skarb-z-okresy-kultury-luzyckiej/r77x2re

To bardzo przyjemna dla mnie wiadomość, bo zawsze sądziłem, że tamtejsze okolice muszą kryć mnóstwo tajemnic.
No i naprawdę, przedmioty wykonane ze złota znalezione na stanowisku kultury łużyckiej to duża rzadkość.
Nb. o Sławie Śląskiej wspominaliśmy już w tematach o Jasieniu :) .

Protoavis 
Ojciec Wspomagający
Archeolog książkowy

Wysłany: 2019-07-12, 20:03:00   

W Watykanie otwarto groby, co do których były podejrzenia, że mogą się w nich znajdować szczątki zaginionej przed laty Emanueli Orlandi. W grobowcu nie tylko nie było zwłok kobiety, ale nie było w nim również szczątków osób, które teoretycznie były w nim pochowane w pierwszej połowie XIX wieku...

./redir/wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24986264,watykan-poszukiwania-szczatkow-emanueli-orlandi-otwarte-groby.html#a=362&c=159&s=BoxNewsImg2

Protoavis 
Ojciec Wspomagający
Archeolog książkowy

Wysłany: 2019-07-16, 14:53:33   

Na wileńskim cmentarzu Rossa odnaleziono grób Kacpra Piłsudskiego, najmłodszego z pięciu braci marszałka Józefa Piłsudskiego, zmarłego w 1915 roku w wieku 36 lat.

./redir/facet.onet.pl/warto-wiedziec/grob-pilsudskiego-odnaleziony-w-wilnie/h4br6my

Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2019-07-17, 01:13:54   

Dla ścisłości, choć pewnie nie ma to znaczenia: Marszałek miał sześciu braci (i pięć sióstr), z których najpóźniej urodzonym był Piotr, zmarły w pierwszym roku życia podobnie jak jego siostra-bliźniaczka Teodora. Oboje są również pochowani na Rossie, o czym zresztą wspomina zalinkowany artykuł.
W skrócie myślowym mówiącym o pięciu braciach zapewne zapewne chodzi tych, którzy dożyli dorosłości.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Protoavis 
Ojciec Wspomagający
Archeolog książkowy

Wysłany: 2019-07-19, 14:20:41   

Mieszkaniec Kunowic w Lubuskiem w swoim ogródku wykopał papieską pieczęć. Okazało się, że należała do papieża Mikołaja III i jest cennym średniowiecznym zabytkiem. - Ma kolosalną wartość historyczną - powiedział Błażej Skaziński, wojewódzki konserwator zabytków z Delegatury w Gorzowie Wielkopolskim.

./redir/www.polsatnews.pl...nWCmO95BpfPy0lQ

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2019-07-19, 14:23:16   

I wykrywką czegoś takiego się nie znajdzie!

W sumie takich pieczęci na terenie Polski znaleziono 20 - aż trzy w Lubuskiem. Pieczęć papieża Mikołaja III najpewniej trafi do muzeum.
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Odpowiedz do tematu