PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdzie naprawdę ukryto skarby Templariuszy?
Autor Wiadomość
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-05-19, 08:20:16   

Z24 napisał/a:

W tzw. międzyczasie dorwałem porządną, starą, papierową mapę Francji i sobie wszystko rozmieściłem. Sainte-Criux-du-Verdon mieści się dość daleko poniżej kanionu, gdzie w okolicy są miejscowości Castellane i Trigance i oczywiście zamek Valcros. I rzeczywiście jezioro zaporowe od tej miejscowości wzięło swą nazwę. W Wiki nie ma informacji o templariuszach

Coś mi się zdaje, że latem w okolice Castellane zawita badacz FMPS, Z24 ;-)
Cytat:

PS. Jutro wypada akurat dzień św. Celestyna... ;-)

Tutaj informacje o J. Marcolla, św. Celestynie oraz stare fotki zamku Valcros
Ps. Cierpliwie czekaj - pdf ciężko się ładuje.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2019-05-19, 08:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-19, 11:12:58   

Kozak napisał/a:
Z24 napisał/a:

W tzw. międzyczasie dorwałem porządną, starą, papierową mapę Francji i sobie wszystko rozmieściłem. Sainte-Criux-du-Verdon mieści się dość daleko poniżej kanionu, gdzie w okolicy są miejscowości Castellane i Trigance i oczywiście zamek Valcros. I rzeczywiście jezioro zaporowe od tej miejscowości wzięło swą nazwę. W Wiki nie ma informacji o templariuszach

Coś mi się zdaje, że latem w okolice Castellane zawita badacz FMPS, Z24 ;-)


Taaa... Jeżeli najpierw znajdzie skarb templariuszy... ;-)

Dzięki za zalinkowanie Weysena. Daję "pomógł" :)

Kontynuujmy poszukiwania:

Patrząc z Castellane na południowy zachód, za poligonem rozpoczynającym się w Comps-sur-Artuby (też niegdyś należało do templariuszy :D ) znajdujemy miejscowość o ciekawej nazwie Villecroze.

./redir/fr.wikipedia.org/wiki/Villecroze

Jak można tam przeczytać, należała ona w swoim czasie do templariuszy, do komandorii w Ruou, gdzie zachowały się budynki:

./redir/fr.wikipedia.org/wiki/Commanderie_du_Ruou

Proszę zwrócić uwagę na mapę u dołu strony, gdzie zaznaczono różne miejscowości w departamencie Var należące pod koniec XIII wieku do Świątyni.

Tu mamy listę obiektów należących do templariuszy z terenów departamentu Var:

./redir/www.templiers.net...dex.php?page=83

O komandorii Ruou napisano tam co następuje:

Ruou (du) (83)

Maison du Temple Le Ruou
Département: Var, Arrondissement: Draguignan, Canton, Salernes, commune: Villecroze - 83


Maison du Temple Le Ruou
Localisation: Maison du Temple Le Ruou

En 1197 un conflit s'étant élevé entre Reynier, évêque de Marseille, et les Chartreux de Montrieux, des arbitres furent nommés d'un commun accord pour apaiser le différend, et du nombre l'évêque de Toulon Didier. La contestation était celle-ci: Reynier, qui possédait la seigneurie d'Orvès, entre Toulon et la chartreuse de Montrieux, revendiquait comme appartenant à son église une terre sise en ce lieu, dont les Chartreux jouissaient depuis longtemps.

L'évêque disait que Foulques, son prédécesseur, l'avait achetée d'un gentilhomme nommé Pierre d'Orvès, mais que ne pouvant la payer, il aurait emprunté aux Chartreux la somme de 1,700 sols couronnés, en leur laissant la jouissance de la terre jusqu'à remboursement de la somme, et il offrait de faire ce remboursement. Les Chartreux niaient le fait et proposaient de faire la preuve que leur maison avait [été] acheté, avec le consentement de l'évêque Foulques, la terre de Pierre d'Orvès. Les arbitres décidèrent que les Chartreux resteraient en possession du bien en litige, mais qu'ils paieraient une censé annuelle de vingt sols royaux couronnés à l'évêque, et, comme dîme à l'église de Marseille, un muid annuel de froment, mesure de Marseille, qu'ils seraient tenus de porter à l'aire épiscopale du Beausset.

Quelques mois plus tard, Didier fut appelé à terminer, comme arbitre, des contestations survenues entre les Templiers de la commanderie de Rue et un Amel ou Amiel, de Cuers, au sujet de quelques maisons sises dans ce dernier bourg et vendues aux Templiers par un chevalier du nom de Pons de Chateaurenard. Didier décida que la propriété de ces maisons serait acquise au Temple, moyennant une indemnité de six cents sols raymondins en faveur d'Amel. La charte d'arbitrage porte le sceau de Didier: dans le champ est l'évêque, debout, bénissant et portant la crosse, avec la légende: SIGILLVM. DESIDERIL. TOLONENSIS. EPI.

Rue, de la paroisse de Villecroze. C'était une commanderie importante de Provence, ayant sous son administration de grandes propriétés et une juridiction très étendue, comme il est constaté par le procès-verbal des droits des Templiers en Provence, dressé le 6 janvier 1309, dans lequel on lit: « In commendaria domus de Rua loca aliqua existebant, que « Templarii in juridictione et vassali tenchant, videlicet... » Vient ensuite l'énumération des terres et des droits féodaux de la commanderie sur ces immeubles.
Sources: Histoire de Toulon. Partie 1, Tome 1. par le Dr Gustave Lambert. Editeur: imprimerie du Var Toulon 1886-1892

Maisons du Temple de Ruou
Comme nombre de maisons du Temple, l'origine de celle-ci qui va devenir la commanderie la plus importante de la Provence et probablement une des trois principales de la France, demeure assez obscure.

Voir l'Etude de M. Pierre-André Sigal sur la commanderie du Ruou
Sources originales Ruou

Voir en détails la commanderie du Ruou


Znajdujemy tam linki do strony komandorii w Ruou, o tej:

./redir/commanderieduruou.free.fr/ruou1.html

Miejscowość Villecroze ma przewagę nad "znaleziskami" pana M. gdyż jest dobrze poświadczona w źródłach, no i w komandorii znajdują się budowle templariuszy.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-05-19, 11:26, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-19, 20:38:55   

Skoro św. Celestyn trafił do naszej opowieści, trzeba przynajmniej o nim wspomnieć w dniu mu poświęconym:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Celestyn_V

Był to bardzo świątobliwy pustelnik i mnich. Zupełnie nie nadawał się na etat. Dlatego zrezygnował, ale nie dali mu wrócić do jego klasztoru...
W naszych czasach decyzja - i oczywiście postać - Celestyna V była przypominana jako precedens w związku z abdykacją Benedykta XVI.

O Celestynie V wspomniano w "Imieniu róży".

O ile się dobrze doczytałem, to w zalinkowanej przez Kozaka książce Alfreda Weysena jest wzmianka, że Valcros należało do wspólnoty celestynów:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Celestyni_(kongregacja_benedyktyn%C3%B3w)

Stąd ten obraz w kaplicy - zresztą pochodzący z czasów późniejszych, z 1715 r.

Zamieszczam tu linki do szeregu włoskich artykułów o związkach Celestyna V i templariuszy, żeby sobie na spokojnie przeczytać w wolnej chwili (czyli diabli wiedzą kiedy):

./redir/www.ilpuntosulmis...o-della-storia/

./redir/abruzzoforteegentile.altervista.org/laquila-templari-celestino-v-mistero-della-pianta-gerusalemme/?doing_wp_cron=1558294990.5743350982666015625000

./redir/www.sguardosulmed...estino-v-e.html

./redir/www.templaricaval...ino_quinto.html

./redir/www.macrolibrarsi...ei-templari.php

./redir/itemplarieilsantograal.altervista.org/templari-celestino-v/?doing_wp_cron=1558295211.7018780708312988281250

./redir/dixpic.wordpress.com/2013/04/07/laquila-gerusalemme-e-i-templari-celestino-v-e-la-basilica-di-collemaggio/

./redir/www.altomolise.ne...ro-dei-templari

Jest tego... Tak prima facie trudno sobie wyobrazić związki między człowiekiem takim jak Piotr z Morrone a, krótko mówiąc, banksterami...
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-05-19, 20:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-05-19, 21:05:42   

Z24 napisał/a:

Dzięki za zalinkowanie Weysena. Daję "pomógł" :)

Dzięki :)
Cytat:

...
Miejscowość Villecroze ma przewagę nad "znaleziskami" pana M. gdyż jest dobrze poświadczona w źródłach, no i w komandorii znajdują się budowle templariuszy.

Bardzo ciekawe :564:
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-22, 17:35:37   

Ten "polski wątek" ma, moim zdaniem takie znaczenie, że - poprzez informacje z kręgu Międzynarodowego Klubu Poszukiwaczy Skarbów - mógł zainspirować ZN do napisania powieści gdzie sprowadził skarb templariuszy do Polski :) . Ktoś już na ten temat coś gdzieś wspominał, może nawet ja sam... ;-)
_________________
Z 24
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-25, 23:42:46   

Oprócz znanego już nam zamku Arginy na poniżej zalinkowanej stronie możemy sobie obejrzeć obraz ze Świętym i Prawdą, którzy mają wskazać drogę do skarbu...

./redir/templarii3m.free.fr/doc_templiers_tresor.htm
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-05-26, 14:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-07-02, 08:13:13   

GeoExplorer napisał/a:
Co w takim razie z wątkiem polskim skarbów Templariuszy sugerowanym chociażby przez Lecha Zatorowskiego w miejscowościach: Czerwińsk, .... ?

Nie wiem czy L. Zatorowski o tym mówi, ale podobno w 1310 roku templariusze przypłynęli Wisłą do Czerwińska i poprosili tamtejszych kanoników regularnych o schronienie. Podobno wraz z nimi na statkach przetransportowano dobra zakonu. Informacja o przybyciu templariuszy do Czerwińska ponoć jest zapisana w kronice kanoników regularnych. Czy skarb templariuszy został w Czerwińsku, tego nie wiadomo, ponieważ statki na których przybyli niedługo później odpłynęły w nieznanym kierunku. Za pozostawieniem skarbu albo jego części w Czerwińsku ponoć dowodzą późniejsze wydarzenia. Kanonicy z funduszy templariuszy mieli zbudować nowy kościół lub też odbudować Bazylikę Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, która uległa zniszczeniu w trakcie pożaru. Drugą wersję ma uzasadniać krzyż templariuszy zamieszczony na portalu ....
tutaj
Ile w tym prawdy tego nie wiem, ale jadąc na wakacje można wstąpić do Czerwińska i zbadać sprawę na miejscu ;-)
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2019-07-02, 08:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-07-02, 10:47:55   

No to mamy dwie wersje.
Z mojej wynika, że templariusze najprawdopodobniej pozostali w klasztorze.
GeoExplorer napisał/a:
Zatorowski podaje że pewnego zimowego wieczoru 1310 roku do bramy klasztoru w Czerwińsku zapukało dwóch Templariuszy z Francji (?). Mieli oni posiadać że sobą sporych rozmiarów bagaż. Klasztor w owym czasie należał do Kanoników Regularnych Laterańskich.

Zima, czyli przybyli konno? Jeśli tak, to bagaż wieźli na wozach, czy przytroczony do koni? Dlaczego im nie towarzyszyli templariusze z jednej z komandorii na terenie Polski? Czyżby francuscy templariusze nie ufali swoim germańskim lub słowiańskim braciom?
Cytat:

Dalej Zatorowski spekuluje jakoby przybysze przywieźli ze sobą część skarbu rycerzy Zakonu Świątyni z Francji.

Transport takiego skarbu musiał być dobrze strzeżony. Czyli wniosek: Jeśli tak faktycznie było, to skarb był wieziony na wozie, który był chroniony przez kilkudziesięciu ludzi. Orszak kilkudziesięciu templariuszy, w tym dwóch w białych płaszczach musiał wzbudzać sensację w zaludnionych miejscach przez które przejeżdżali lub w osadach, gdzie odpoczywali. Jakiś skryba musiałby takie niecodzienne zdarzenie odnotować.
Cytat:

Po ukryciu i zamaskowaniu skarbu w klasztornych katakumbach, tajemniczy goście opuścili Czerwińsk i ślad po nich zaginął.

No i jest zagadka ;-)
Cytat:

Historia ta jest udokumentowana dlatego też starano się odnaleźć skarb Templariuszy, niestety bez powodzenia.

Właśnie - udokumentowana, o czym pisałem wcześniej. Na jakie dokumenty powołuje się Zatorowski?
Cytat:

Trudność miała polegać na mistrzowskim ukrywaniu skarbów przez Templariuszy. Pomocnym może być (ma być) rozszyfrowanie kabalistycznych znaków którymi się posługiwali (których jeszcze nie udało się rozszyfrować)

Gdzie można się zapoznać z tymi szyframi?
_________________
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-07-02, 12:44:49   

Komandorie w Chwarszczanach i Rurce były przedmiotem badań archeologicznych. Z tego co wiem prace były jeszcze realizowane w ubiegłym roku. Wyjaśniono wiele zagadek, ale nie zgromadzono dotychczas żadnych informacji o jakichkolwiek skarbach.
Komandoria w Czaplinku była jedną z ostatnich placówek templariuszy, które powstały na terenie Polski. Czy templariusze mieli aż tyle czasu, aby zbudować tam silną warownię? Chyba nie. Faktem jednak jest, że templariusze byli tam aż do 1338 roku, przynajmniej komandor Hennig von Wartenberg.
Pozostaje Torzym :/
_________________
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-07-02, 18:17:48   

Oczywiście GeoE. masz dużo racji. Na Śląsku praktycznie historia każdego zamku jest powiązana z losami templariuszy. Nawet krąży opowiastka o schowanych skarbach przez wielkiego mistrza :) Wielkiego mistrza nie templariuszy, ale Krzyżaków :D
GeoExplorer napisał/a:

Osobiście w swojej wieloletniej przygodzie z eksploracjami i poszukiwaniami miałem tylko dwa razy do czynienia ze skarbem, czyli depozytem zakonu - niestety ani jeden nie był depozytem Templariuszy. Ale to na marginesie.

Żadne na marginesie. Napisz coś więcej. To dopiero musiała być przygoda :564:
Cytat:

Informacji dotyczących prawdopodobnych lub też "pewników" miejsc ukrycia skarbów przez Templariuszy na terenie Polski można by przytoczyć mnóstwo, a wręcz mnożyć z każdym miejscem w którym się pojawiali ale rodzi się pytanie - czy którakolwiek ze wskazywanych skrytek została odnaleziona? Oczywiście oficjalnie...

Na ten temat możemy tylko pogdybać.
Ps.
Strona ./redir/geoexplorer.pl/ to twoja robota?
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-07-02, 18:59:12   

GeoExplorer napisał/a:
Opowiadać mógłbym długo i o wielu, wielu podejmowanych tematach ale o pewnych sprawach nie pisze się publicznie


Nie, no teraz tak łatwo się nie wymigasz! Musisz trochę pary puścić!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-02, 20:35:46   

GeoExplorer napisał/a:
a strona owszem, nie ma się czym chwalić, jest moja :)

Faktycznie fajna strona. Nie znałam jej! Gratulacje! :)
Szkoda, ze nie możesz więcej opowiedzieć o tych poszukiwaniach.

Kozak napisał/a:

Pozostaje Torzym :/

No to chyba dobrze, że pole poszukiwań się zawęża?
Chyba, że w masz na myśli coraz bliższy termin odarcia ze złudzeń. ;-)

P.S. Przy okazji - w nawiązaniu do dyskusji o Czerwińsku polecam na letnie wieczory powieść "Detektywi z klasztornego wzgórza". Akcja dzieje się w Cz. i nawiązuje do tematu Templariuszy. Autorka wzorowała się na Makuszyńskim i naprawdę świetnie jej to wyszło. Tu macie wywiad z nią: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=386531&highlight=#386531
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-02, 22:07:58   

GeoExplorer napisał/a:
Jak już wcześniej zaznaczyłem są to informacje oparte na pozycji Zatorowskiego. Na ile jest rzetelnym autorem nie mnie oceniać. Są bowiem tacy, piszący o tematyce skarbowej, którzy ułatwiają i konfabulują fakty dla zwiększenia poczytności swoich książek podobnie jak co niektórzy dziennikarze.


Hmmm... Jest tu niejaka sprzeczność; dlaczego "nie mnie oceniać" zwłaszcza w kontekście następnego zdania? Oceniać jak najbardziej.

Berta von S. napisał/a:
Kozak napisał/a:

Pozostaje Torzym :/

No to chyba dobrze, że pole poszukiwań się zawęża?
Chyba, że w masz na myśli coraz bliższy termin odarcia ze złudzeń. ;-)


:564:

Chyba tak, bo z tego co wiemy to Torzym nigdy nie należał do templariuszy ;-) .

A tu ciekawa dyskusja a propos rzekomych templariuszy w Czerwińsku:

./redir/www.templariusze.....php?f=17&t=112
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-07-02, 22:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-07-03, 08:32:31   

GeoExplorer napisał/a:

Ok, oceniam. Do takich informacji podchodzę sceptycznie i zdroworozsądkowo jeżeli nie jest podanie źródło.

Pełna zgoda. Podstawa to źródła.
Wczoraj przeżyłem szok :zdziw: Podczas rozmowy z profesorem zajmującym się historią średniowiecza dowiedziałem się, że prawie 90% wszystkich dokumentów z tamtej epoki są "fałszywkami". Dlaczego "fałszywkami"? Ponieważ powstawały kilkanaście lub kilkadziesiąt lat później od zaistniałego zdarzenia, a co zatem, nie odzwierciedlały stanu faktycznego. Pozostałe 10% to kroniki, które rozmówca ocenia jako bardziej wiarygodne źródła. Osobiście się z tym nie zgodziłem. Podałem przykład pisanych wtenczas listów, wydawanych papieskich bull oraz aktów nadań, a więc dokumentów które powstawały w konkretnym czasie. Według profesora wskazane źródła należy zaliczyć do tych 10 procent.
Mając na względzie tylko opinie Pana profesora, to szukając skarbów należy do każdego źródła podchodzić z pewną nutą nieufności. Zapewne takim źródłem nie jest książka L. Zatorowskiego, czy też wypociny dr Mariusza Affeka. Nie zmienia to jednak faktu, że każda informacja zawsze jest początkiem Wielkiej Przygody :)
Cytat:

Zatem? Torzym? Nie Torzym? :053:
A może ktoś ma inne pewniki?

A dlaczego nie Torzym? Najlepiej na miejscu zweryfikować posiadane informacje :)
Ja osobiście nie mam żadnych pewników. Uważam, że w Polsce nie ma skarbów templariuszy. Jeżeli takowe były, to odnaleźli je joannici :)
Cytat:

Ps: do wszystkich zaciekawionych i pytających - tematem jest skarb Templariuszy a ja miałem okazję "dotknąć" zakonu Cysterów i Krzyżaków

Ale cystersi i Krzyżacy są ściśle powiązani z templariuszami. Cysters św. Bernard z Clairvaux pod niebiosa wychwalał templariuszy i stawiał ich za wzór do naśladowania. Krzyżacy zaś są bohaterami Pana Samochodzika i Templariuszy :) A więc cały czas kręcimy się wokół głównego tematu. :D
GeoExplorer napisał/a:
... a strona owszem, nie ma się czym chwalić, jest moja :)

A więc pole namiotowe w Bystrej to też Twoje dzieło :D Piękne okolice. Niedaleko od Bystrej w 1939 roku walczyła 10 Brygada Kawalerii, a jej historia to już mój konik :043:
_________________
 
 
Emes
Uwielbia Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 48
Dołączył: 05 Maj 2013
Posty: 822
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-03, 10:18:30   

Fajnie Kozaku, że 10 BK to Twój konik, mnie też interesuje ten temat, żołnierzem Brygady, a potem 1DP był mój dziadek...
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-07-03, 19:42:37   

Emes napisał/a:
Fajnie Kozaku, że 10 BK to Twój konik, mnie też interesuje ten temat, żołnierzem Brygady, a potem 1DP był mój dziadek...

Proszę bardzo :) Dobrze wiedzieć :D
GeoExplorer napisał/a:

Byłem również organizatorem trochę innej imprezy terenowej związanej z - szczegóły tu:
./redir/geoexplorer.pl/i-biwak-eksploracyjno-historyczny-info/

Fajna sprawa :564:
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2019-07-03, 19:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-03, 23:27:09   

GeoExplorer napisał/a:

Otarcie ze złudzeń... Hm...
Może nie tyle otarcie ze złudzeń, bo fajnie mieć ideę ale weryfikację informacji a to już nie jest prosta sprawa. (...)
Jeżeli chcesz podjąć temat zaczerpnięty z informacji z jakiejkolwiek pozycji musisz to zweryfikować bo papier wszystko przyjmie a autorzy potrafią zrobić wiele by byli poczytniejsi i lepiej się sprzedawali. Oczywiście najlepiej weryfikuje się w terenie ale fizycznie nie jesteś w stanie sprawdzić np setki hektarów pól i lasów za pomocą wykrywacza czy wziąć młotek i przecinek i kuć mury ruin zamku.
To jest właśnie tzw syndrom Pana Samochodzika - marzenie o odnalezieniu skarbu :)

To marzenie właśnie miałam na myśli. Tylko czasem lepiej nie mieć szansy sprawdzić wspomnianych informacji (bo można sobie wyobrażać, że "skarb" TAM jest), niż je zweryfikować negatywnie. :)

A że wstępne rozpoznanie jest konieczne oczywiście rozumiem, zresztą takie rozpoznanie to też dodatkowa przyjemność i większa satysfakcja ze znaleziska niż jakieś przypadkowe trafienie.


GeoExplorer napisał/a:

Byłem również organizatorem trochę innej imprezy terenowej związanej z...

Fajna sprawa. Jak coś jeszcze będziecie organizować, to daj cynk. O ile oczywiście takie spotkania mają otwarty charakter, a nie są tylko dla członków grupy.

A tak przy okazji mi się przypomniało, że szykują się i u nas poszukiwania:
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=403340#403340

Na jakieś wielkie skarby raczej nie ma co liczyć. ;-) Ale na pewno będzie sympatyczna poszukiwawcza przygoda.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-07-03, 23:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-07-04, 07:28:51   

Cytat:
O ile jakikolwiek skarb Templariuszy został ukryty na terenie Polski to... brawo Templariusze!

Pełna zgoda :564:
Cytat:

Z innej beczki - szukam do współpracy eksploratorów/detektorystów z okolic Nowego Targu, Rabki Zdrój, Jordanowa, Suchej Beskidzkiej, Pcimia, Myślenic, Mszany do wspólnych wypadów w teren, lokalnych historyków którzy chcieliby podziałać w terenie. Ktoś coś?

Osobiście nikogo nie znam, ale informuj o planowanych "wypadach". Większość wymienionych miejscowości to tereny związane z 10 BK, 12 Pułkiem Piechoty, 1 Pułkiem Piechoty KOP i pociągiem pancernym nr 51 (Pierwszy Marszałek) :)
_________________
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-07-04, 07:36:27   

No to ładnie. Będziemy w kontakcie. :)
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-04, 10:27:01   

Kozak napisał/a:
odczas rozmowy z profesorem zajmującym się historią średniowiecza dowiedziałem się, że prawie 90% wszystkich dokumentów z tamtej epoki są "fałszywkami". Dlaczego "fałszywkami"? Ponieważ powstawały kilkanaście lub kilkadziesiąt lat później od zaistniałego zdarzenia, a co zatem, nie odzwierciedlały stanu faktycznego


Ewidentnie przegina. Fałszerstwo intelektualne (czyli mówiąc krótko poświadczenie nieprawdy) spotyka się dość rzadko. Częściej spotyka się fałszerstwa formalne, tj. sporządzenie fałszywego dokumentu ( to jest ktoś wpisany jako wystawca dokumentu i świadkowie nawet nie wiedzieli o nim), który jednak potwierdza rzeczywiste okoliczności.
Szczególnie częste fałszerstwa spotykamy wśród dokumentów poświadczających uposażenia instytucji duchownych... ;-)
Taką postawę jaką prezentuje ów profesor nazywa się w historiografii hiperkrytycyzmem. Nasza historiografia chorowała na to już mniej więcej w końcu XIX i na początku XX wieku.

Kozak napisał/a:
Osobiście się z tym nie zgodziłem.


:564: :564: :564:

I bardzo słusznie.

Kozak napisał/a:
Podałem przykład pisanych wtenczas listów, wydawanych papieskich bull oraz aktów nadań, a więc dokumentów które powstawały w konkretnym czasie.


:564:

Oczywiście.

Kozak napisał/a:
Według profesora wskazane źródła należy zaliczyć do tych 10 procent.


Ich jest znacznie więcej niż 10 %. Wystarczy przejrzeć którykolwiek tom z któregokolwiek z naszych kodeksów dyplomatycznych.

Kozak napisał/a:
Pozostałe 10% to kroniki, które rozmówca ocenia jako bardziej wiarygodne źródła. Osobiście się z tym nie zgodziłem.


To kwestia do dyskusji, ale jakikolwiek będzie jej rezultat, już z góry można przyjąć, że ciężko go będzie wyrazić w procentach ;-) .
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,65 sekundy. Zapytań do SQL: 18