PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BSKF 4 - Pan samochodzik i człowiek z UFO
Autor Wiadomość
Captain Nemo 
Fanatyk Samochodzika
Szef rywalizacji fotograficznej

Wysłany: 2019-06-16, 14:30:49   BSKF 4 - Pan samochodzik i człowiek z UFO

Witajcie dzielni wojowie z aparatami :)

Interpretujemy fragment, który podesłał Kynokephalos.
Z uwagi na zlot, termin nadsyłania zdjęć został przesunięty o kolejny tydzień.

Zszedłem po (...) schodach do dość sporego pomieszczenia, gdzie w półmroku królował ogromny, półkolisty bufet z wysokimi stołkami, a ściana za barem przypominała witrynę sklepu z najdroższymi i najbardziej kolorowymi butelkami przeróżnych alkoholi. Niestety, ku mojemu rozczarowaniu, coctail-bar był pusty. A ściślej, prawie pusty. Na wysokim stołku siedziała samotnie młoda kobieta w wieczorowej, skąpej sukni na cienkich ramiączkach i sączyła przez słomkę jakiś coctail z wysokiej, cienkiej szklanki. Za barem urzędował barman w białej marynarce i z czarną muszką pod brodą — chyba Metys, bo miał oliwkową cerę, wystające kości policzkowe i nieprzeniknioną twarz o dziwnie nieruchomych oczach.
(...) Zawsze miałem upodobanie do pięknych kobiet, tedy nieco nonszalanckim krokiem skierowałem się do stołu barowego i zasiadłem na wysokim stołku. Barman wytwornym gestem podał mi kolorową kartę coctaili, win i wódek. Skierowałem wzrok jedynie na ceny i wybrałem, rzecz jasna, trunek najtańszy. Gdy, składając kartę jak skrzydła kolorowego motyla, wymieniłem jego nazwę (trudną zresztą do wymówienia i zapamiętania), barman lekko uniósł do góry brwi, jak gdyby nie potrafiąc pohamować zdumienia. A jednak z powagą postawił przede mną malutkie naczynie wypełnione... pieprzem.

Adres wysyłki:
Fortaigne@gmail.com
Termin: do soboty 29 czerwca do godz. 21.30

Co prawda nie zdradzamy w tej edycji autorów prac, które nie wygrały, ale aby choć trochę
uchylić rąbka tajemnicy zdradzę kto do tej pory występował w naszej zabawie. W nawiasie ilość zaliczonych konkursów w tej edycji: (kolejność przypadkowa)

Hebius(3), Berta(3), John Dee(1), Kozak(1), Kpt Petersen(2), Szara Sowa(3), Milady(3), Even(1), Kynokephalos(1), Wowax(1)

Jeśli coś przeoczyłem to sorki :)
Ostatnio zmieniony przez Captain Nemo 2019-06-16, 14:34, w całości zmieniany 2 razy  

Hebius 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-06-24, 01:48:11   

Właśnie sprawdziłem, że pieprz po hiszpańsku to pimienta.
I zacząłem się zastanawiać, czy to normalne, że pieprz jest w karcie coctaili, win i wódek.

Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2019-06-24, 05:06:50   

Właśnie. Powiedzmy, że niektóre drinki klienci lubią sobie przyprawiać. Ale żeby w barze hotelu międzynarodowej klasy żądano za to opłaty?
Sytuację trzeba chyba złożyć na karb tego, że podróżnicza anegdota rządzi się własnymi prawami.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy

Pomogła: 22 razy
Wysłany: 2019-06-24, 08:58:54   

Kynokephalos napisał/a:
Właśnie. Powiedzmy, że niektóre drinki klienci lubią sobie przyprawiać. Ale żeby w barze hotelu międzynarodowej klasy żądano za to opłaty?
Sytuację trzeba chyba złożyć na karb tego, że podróżnicza anegdota rządzi się własnymi prawami.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Możliwe, że ta sytuacja nie jest tak nierealna, jak się wydaje. Zapewne pieprz jako składnik koktajlu (np. Krwawej Mary) był "w cenie" i gdyby Tomasz zamówił jakiegoś drinka to dostałby go niejako gratis. Ale zamawiany osobno pieprz liczył się jako dodatek, oddzielnie płatny. Teraz to coraz rzadsze, ale kiedyś było oczywiste, że zamawiając kurczaka w 5 smakach dostanę danie zawierające ryż, którego koszt był włączony w cenę całości. Gdybym jednak chciała zamówić ryż oddzielnie to musiałabym zapłacić za sam ryż.

Kynokephalos 
Moderator

Wysłany: 2019-06-24, 09:57:06   

Cóż, ryż jest potrawą a nie przyprawą, ale może istotnie taki był jednak mechanizm nieporozumienia. Próbowałem sięgnąć pamięcią w czasy, gdy na przykład pakieciki soli lub cukru były dodatkowo płatne - i nie udało mi się, ale niewykluczone że tak kiedyś bywało.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci

Wysłany: 2019-06-24, 10:33:22   

To dowcip miał taki być, sytuacyjny z udziałem biednego Polaka. Może byłby bardziej udany gdyby zamówił i dostał wodę.

Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy

Pomogła: 22 razy
Wysłany: 2019-06-24, 10:51:48   

Pakieciki soli czy pieprzu raczej płatne nie były, ale też zawsze były postrzegane jak dodatek do głównej potrawy. Nie wiem, czy gdyby ktoś przyszedł do restauracji i poprosił o sam pieprz to by dostał go za darmo. Tutaj dodatkowo sposób podania pieprzu - nie w paczuszce, nie w pieprzniczce, ale w naczynku - wskazuje, że był on traktowany jako osobny składnik jakiegoś drinka.

Przykład z wodą jest dobry - w porządnej restauracji podają wodę gratis do posiłku. Ale jeśli ktoś zamówi tylko wodę to będzie musiał za nią zapłacić jak za każdy inny napój.

Kynokephalos 
Moderator

Wysłany: 2019-06-24, 11:24:20   

Nietajenko napisał/a:
Może byłby bardziej udany gdyby zamówił i dostał wodę.

Ale to z kolei budziłoby wątpliwości wobec wersji życiorysu, w której już nie "Egzamin maturalny oblałem z dwóch przedmiotów: z łaciny i z matematyki." lecz "Jak to dobrze, że na historii sztuki miałem lektorat łaciny.

--
Co do przygody w barze - raczej widzę w niej echo licznych opowieści, w których turyści zamawiają coś na chybił-trafił, albo mylą słowa, a w puencie przychodzi wielkie rozczarowanie.
Nie chcę się sprzeczać, bo za mało mamy informacji by rzecz przesądzić, ale myślę tak: Jedyne (inne niż wyżej, czyli podkolorowanie przez autora) wytłumaczenie leży w tym, że być może kiedyś, gdzieś, nie szafowano tak dodatkami jak dziś. Albo zresztą właściciel baru był sknerą a brak konkurencji pozwalał mu na zdzierstwo. Więc kto chciał dostać drinka z pieprzem, ten musiał zapłacić i za podstawowy zestaw i za pieprz. Tylko w tej sytuacji widzę możliwość pojawienia się ceny pieprzu w karcie.

Garamon napisał/a:
Nie wiem, czy gdyby ktoś przyszedł do restauracji i poprosił o sam pieprz to by dostał go za darmo.

Może dostałby, a może nie. Zależy to raczej od życzliwości obsługi. Raczej taka pozycja nie pojawia się w menu z myślą o tych, co "tylko po pieprz".

Garamon napisał/a:
Tutaj dodatkowo sposób podania pieprzu - nie w paczuszce, nie w pieprzniczce, ale w naczynku - wskazuje, że był on traktowany jako osobny składnik jakiegoś drinka.

Myślałem, że owo naczyńko to była pieprzniczka, do skorzystania wedle woli. Ale możliwe, że była to jakaś odmierzona "porcja" - czyli odpowiednik paczuszki właśnie. Odpowiadałoby to hipotezie oszczędnego/chciwego właściciela.

Garamon napisał/a:
w porządnej restauracji podają wodę gratis do posiłku

Co kraj to obyczaj. Ale podobnie jak w przypadku pieprzu - myślę, że woda podawana bez ograniczeń to woda z kranu, co najwyżej filtrowana, która nie występuje osobno w jadłospisie.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2019-06-28, 08:33:19   

Termin nadsyłania zdjęć mija jutro!
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Berkut 
Czytał Samochodzika

Wysłany: 2019-06-28, 22:11:15   

Z wodą ten numer nie przejdzie , zbyt znany wyraz , po Hiszpańsku to "agua". Musiało być coś, czego się na pewno nie zna.

Kynokephalos 
Moderator

Wysłany: 2019-06-29, 09:40:43   

Przyszło mi na myśl pewne rozwiązanie, którego na razie, na własny użytek, będę się trzymał - chyba, że ktoś mi je wyperswaduje.

Jak napisał Hebius, podstawowym hiszpańskim słowem określającym pieprz jest pimienta. Dla Pana Samochodzika mogło być niełatwe do zapamiętania, choć z trudnością jego wypowiedzenia nie jest chyba tak źle. Ale nawet jeśli sprawiłoby mu problem, to i tak nie wiemy, czy w barowej karcie widniało właśnie "pimienta". Mogła tam być inna, egzotyczna, dłuższa i bardziej kłopotliwa w wymowie nazwa.

To, co z wyglądu przypominało Tomaszowi pieprz, mogło w istocie być czymś innym, choć pokrewnym. Jakimś szczególnym dodatkiem do drinków, na tyle luksusowym i rzadkim, że usprawiedliwiało to pobieranie zań dodatkowej opłaty - niewygórowanej wprawdzie, lecz jednak tego samego rzędu co ceny alkoholi.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Odpowiedz do tematu