PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:45
Jak Wam sie podoba Złota Rękawica??
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-13, 21:29:18   

Szara Sowa napisał/a:
A ja sobie przypominam, że jeszcze gdzieś do kryzysu gospodarczego stanu wojennego, w moim LO obowiązywały mundurki szkolne w postaci garnituru o specjalnym niebieskawym kolorze. Dopiero braki w zaopatrzeniu wymusiły odejście od tej tradycji. Tak więc inteligencka młodzież jeszcze w latach 70-tych była z garniturami za pan brat, choć faktycznie na wakacje nikt tego nie zabierał.


Bardzo mi się ostatnie zdanie podoba :D .
Powiem tak: chyba w VIII klasie donaszałem taką szarą marynarkę po bracie i to było hm... strasznie dorosłe... ;-)
Mundurki to odrębne zagadnienie, ale kiedyś w III klasie LO (jesień 79') postanowiliśmy z czystej fantazji któregoś dnia przyjść do budy w garniturach i pod krawatami ("pod śledziem").
Długa przerwa (po trzeciej lekcji) wydłużyła się o 10 min. bo w pokoju nauczycielskim trwała debata co to ma znaczyć, że chłopcy z III E.... Nikt nie pomyślał, że to zwyczajnie dla jaj.
_________________
Z 24
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2019-06-14, 07:02:19   

irycki napisał/a:

Ale to przypadkowa zbieżność


 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-06-15, 21:24:52   

Uwielbiam South Park, bansie. :)
 
 
CPN 
Stały bywalec forum



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Mar 2015
Posty: 276
Skąd: Szkocja
Wysłany: 2019-06-15, 21:52:49   

Berta von S. napisał/a:
Znajdźcie mi fotę kolesia w garniaku/gangolu siedzącego przed namiotem. ;-)


Mówisz - masz.

IMG_1590.PNG
Plik ściągnięto 11346 raz(y) 441,66 KB

Ostatnio zmieniony przez CPN 2019-06-15, 21:59, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-27, 01:08:48   

CPN napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Znajdźcie mi fotę kolesia w garniaku/gangolu siedzącego przed namiotem. ;-)

Mówisz - masz.

:) To co prawda celowa stylistyka mająca podkreślać śmieszność postaci, ale punkt dla Ciebie.
_________________
Drużyna 5

 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2019-07-26, 20:25:19   

Chyba były marynarki z łatkami z zamszu na łokciach . Wykonane trochę ładniej i lepiej niż zwykła marynarka typu "trumniak". Słabo pamiętam ,ale kojarzę takie ubrania jako ubranie codzienne .
./redir/natemat.pl/87349,laty-na-lokciach-krotka-historia-popularnego-detalu
_________________
Tarasująca zazwyczaj chodnik hałaśliwa gromada
niechlujnie ubranych mężczyzn koło budki z piwem rozstąpiła się przede mną z ogromnym
szacunkiem. Mój avatar to licznik od Ferrari 410.
Ostatnio zmieniony przez Berkut 2019-07-26, 20:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2019-09-10, 02:28:23   

Przeczytałem ponownie "Złotą rękawicę", jest na 10 miejscu w kanonie. Nie podoba mi się ten cały pisarz od kryminałów, wydaje się niepotrzebny. Psycholog mnie wkurza. Świętego i pannę DD wybaczam. Zastanawia mnie czemu przy pościgu "Krasulą" nie wciągnął na maszt pirackiej bandery, myślałem że po to ją zarekwirował piratom, żeby ją w decydującym momencie wykorzystać. Jest dużo jakichś nazwisk artystów, trzeba ją jeszcze raz poczytać na spokojnie i obadać o kim pisał. Z chęcią obejrzałbym ponownie "Świętego", pamiętam ten serial bardzo słabo. To niby ostatni samochodzik z takich zwykłych, ten z UFO jest jakby inny.
_________________
Tarasująca zazwyczaj chodnik hałaśliwa gromada
niechlujnie ubranych mężczyzn koło budki z piwem rozstąpiła się przede mną z ogromnym
szacunkiem. Mój avatar to licznik od Ferrari 410.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2019-09-10, 07:54, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2019-09-10, 07:00:54   

Berkut napisał/a:
Zastanawia mnie czemu przy pościgu "Krasulą" nie wciągnął na maszt pirackiej bandery , myślałem że poto ją zarekwirował piratom żeby ją w decydującym momencie wykorzystać .


Nie wiem skąd taki pomysł. Samochodzik ma swoje odpały, ale jednak jest dorosły...
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-09-11, 08:53:18   

Berkut napisał/a:
Z chęcią obejrzałbym ponownie "Świętego", pamiętam ten serial bardzo słabo.
Obejrzałem sobie niedawno sezon jeden: czarno biały, doskonale zrobiony, kręcony głównie w Anglii, a w scenach dokręconych gdzieś poza granicami kraju zamiast Rogera Moora pojawia się prawie zawsze jakiś dubler, co jest dość zabawne. W rolach drugoplanowych widzimy często bardzo utalentowanych aktorów; Shirley Eaton, doskonale wszystkim znana jako “złota” dziewczyna z “Goldfingera”,

./redir/www.telegraph.co....-Eaton-1964.jpg

pojawia się nawet w dwóch odcinkach. Serial trąci oczywiście myszką, ale mimo to nie nudził mnie ani trochę.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-09-16, 16:05:33   

Nie wiem czy ktoś już to „odkrył”, ale warto zauważyć, że motyw rzuconej komuś rękawicy pojawia się także w 3 innych, wcześniejszych częściach: Fantomasie, Niewidzialnych i Zagadkach Fromborka. Lubił więc Nienacki się takim zwrotem posługiwać. :)

Fantomas:
Wreszcie madame Eveline nie wytrzymała i huknęła głośno:
— Caramba, porca miseria, niech mnie rower Yvonne przejedzie, jeśli to nie jest rzucona panu rękawica, panie Pigeon.


Detektyw przełknął kęs chleba z żółtym serem i rzekł:
— Może pani być pewna, madame, że rękawica już dawno została przeze mnie podjęta.


Zagadki Fromborka:
— Kustosz zakupił „brakteat Jaksy”. Wszystko więc jest w najlepszym porządku. Ale ja nie lubię, kiedy robi się ze mnie durnia. Uważam, że rzuciłeś mi rękawicę. Przyjmuję ją. I myślę, że się jeszcze spotkamy...

Niewidzialni:
GRETA HERBST, DETEKTYW PRYWATNY • PODEJMUJEMY RĘKAWICĘ • ZŁODZIEJE DZIEŁ SZTUKI •
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-09-16, 17:30:56   

No nie wiem, czy lubił ten zwrot jakoś szczególnie; tak jak np. słówko "dalipan" ;-)
Rękawica jako symbol wyzwania czy to rzuconego czy to podjętego, jest dość oczywista w całej Europie.
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-09-16, 18:15:57   

Czyli co najmniej cztery razy użył tej samej metafory, raz nawet z udziałem prawdziwej rękawicy? W rzeczy samej, nieprzeciętnie często. :)
 
 
Marcink 
Sympatyk Samochodzika



Wiek: 29
Dołączył: 07 Paź 2016
Posty: 170
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2020-03-26, 16:04:37   

Gdyby kręcono ekranizację Złotej Rękawicy to twórcy powinni ten utwór wykorzystać

https://www.youtube.com/watch?v=g1lzCzKyn48

W zasadzie nieźle on opisuje cztery ostatnie części cyklu, w których w moim odczuciu chęć stabilizacji i znalezienia kobiety zaprząta głowę Tomasza w stopniu nie mniejszym niż właściwa przygoda.
 
 
 
Marcink 
Sympatyk Samochodzika



Wiek: 29
Dołączył: 07 Paź 2016
Posty: 170
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2020-05-16, 14:30:10   

W końcu przebrnąłem, w przerwach zaliczając Winetou i Niewidzialnych :D

Największy problem mam z tym zabiegiem niechronologicznego opisu. Wprowadza on postacie które potem w zasadzie nic nie robią, ot dochodzimy do domu Lejwody, Tomasz pozbywa się balastu i formuje nową drużynę.
 
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2020-05-16, 16:04:45   

Marcink napisał/a:
Tomasz pozbywa się balastu i formuje nową drużynę.


Doskonałe stwierdzenie! :D :564:
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Marcink 
Sympatyk Samochodzika



Wiek: 29
Dołączył: 07 Paź 2016
Posty: 170
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2020-05-16, 17:50:58   

Ogólnie szkoda że Winetou wyleciał ze wstępnej wersji. Zwłaszcza że wtedy Winetou-Niewidzialnych-Rękawicę mógłbym z czystym sercem nazywać Trylogią Winetou
Jak żadne inne części, te się ze sobą zazębiają
 
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-05-16, 20:45:11   

Marcink napisał/a:
zabiegiem niechronologicznego opisu. Wprowadza on postacie które potem w zasadzie nic nie robią
Pardon? Kto jak kto, ale akurat Nienacki nie miał zwyczaju wprowadzania do akcji postaci nie przydzielając im jednocześnie ściśle określonego zadania, roli w ogólnym dramacie.
Jakie postacie masz na myśli?

Marcink napisał/a:
Zwłaszcza że wtedy Winetou-Niewidzialnych-Rękawicę mógłbym z czystym sercem nazywać Trylogią Winetou
Rzeczywiście szkoda, ale nic nie poradzimy; Mistrz nie miał zwyczaju wskrzeszania bohaterów swoich wcześniejszych dzieł - lub powiedzmy lepiej: nie był w tym dobry. Wystarczy zajrzeć do maszynopisu Fantomasa - Karen jest tam kobietą tak strasznie stereotypową i nudną, że naprawdę nie ma czego żałować, że wyleciała całkowicie z ostatecznej wersji. Winnetou w Niewidzialnych też nie powiodło się dużo lepiej - utracił dużo ze swojej aury, która otaczało go w PS i Winnetou stając się jedną z drugoplanowych postaci. Myślę, że Nienacki też to zauważył i mądrze postąpił, nie korzystając z niego w ZR.
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2020-05-16, 21:12:18   

John Dee napisał/a:
Myślę, że Nienacki też to zauważył i mądrze postąpił, nie korzystając z niego w ZR.


Szczerze, to Winnetou nie pasuje mi do Złotej Rękawicy. Generalnie "Rękawicę" oceniam bardzo nisko. Winnetou byłby już tam postacią czysto groteskową ;-)
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2020-05-17, 07:18:41   

Marcink napisał/a:
W końcu przebrnąłem, w przerwach zaliczając Winetou i Niewidzialnych :D

Największy problem mam z tym zabiegiem niechronologicznego opisu. Wprowadza on postacie które potem w zasadzie nic nie robią, ot dochodzimy do domu Lejwody, Tomasz pozbywa się balastu i formuje nową drużynę.


Moim zdaniem chronologiczna dwutorowość „Złotej rękawicy” jest jednym z najlepszych pomysłów Nienackiego - nie tylko w tej książce.
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2020-05-17, 07:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Marcink 
Sympatyk Samochodzika



Wiek: 29
Dołączył: 07 Paź 2016
Posty: 170
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2020-05-17, 14:32:13   

Cytat:
Jakie postacie masz na myśli?

Kika, Psycholog i Księżycowa, w retrospekcjach coś tam pomagają ale w czasie rejsu? Dobra Kiki stary pomógł w pościgu, ale można by to rozpisać tak że od początku ona razem z rodzicami chciała znaleźć autora przed Tomaszem.
A Psycholog i Pani Księżyc? Z Lejwodą i tak by się Tomasz jakoś spotkał skoro ekipę filmową znał od jakiegoś czasu.

Cytat:
Mistrz nie miał zwyczaju wskrzeszania bohaterów swoich wcześniejszych dzieł

I dlatego Waldek Batura nie pojawia się w czterech częściach cyklu, Marczak w trzech (?) i Babie Lato też gdzieś koło tego

Cytat:
Winnetou w Niewidzialnych też nie powiodło się dużo lepiej - utracił dużo ze swojej aury, która otaczało go w PS i Winnetou stając się jedną z drugoplanowych postaci

Ja to odczuwam inaczej, przy drugim spojrzeniu na Winenetou jakie mamy w Niewidzialnych staje się on bardziej ludzki.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,42 sekundy. Zapytań do SQL: 18