PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pogaduszki o różnych filmach
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2019-06-13, 00:08:34   

Tam, gdzie rosną poziomki (1957)

Mogłem sobie dzisiaj ponownie obejrzeć ten wspaniały film Ingmara Bergmana, w kinie, po szwedzku z napisami. Znam go bardzo dobrze, ale to jest jeden z tych, które nigdy mi się nie znudzą. Niesamowity film, uczta duchowa! Dla tych, którzy go nie znają: opowiada kilka godzin w życiu starego lekarza profesora Isaka Borga, który samochodem jedzie ze Sztokholmu do Lundu, by w tamtejszej katedrze uroczyście otrzymać doktorat honoris causa. Wielki dzień zatem w jego zawodowym życiu. Po drodze zabiera trójkę autostopowiczów, dziewczynę Sarę i dwóch chłopców. Samochód prowadzi jego synowa Marianne, więc Borg co chwila to zasypia, śniąc, to znowu pogrąża się we wspomnieniach. Wspomina swoją młodość, gdy był zaręczony z dziewczyną podobną do autostopowiczki - ona również na imię miała Sara (obie role odgrywa zmarła niedawno Bibi Andersson). Nie jego poślubiła jednak, a jego rywala. Czy popełnił błędy, w tym wypadku, w innych? Raz wydaje nam się, że tak, są bowiem ludzie, którzy go nienawidzą, w tym ponoć i jego jedyny syn, są ale i tacy, którzy go uwielbiają twierdząc, że mają wobec niego dług wdzięczności nie do spłacenia.

Rzeczywistość, sen, przeszłość i teraźniejszość splatają się coraz ciaśniej, podczas gdy samochód zbliża się do Lundu…

Co można o tym filmie powiedzieć jeszcze nowego? Arcydzieło, rewolucyjna narracja, perfekcja pod każdym względem. Pierwsza scena zawsze mnie powala. Tym razem jednak najbardziej wzruszyła mnie ta, w której Isak śni, że zdaje egzamin z medycyny, i na dziwne pytania profa nie zna odpowiedzi. Nie umie sobie przypomnieć, co jest pierwszym obowiązkiem lekarza. “Zapomniałem”, przyznaje skruszony. Prof pochyla się nad nim i oznajmia: “Pierwszym obowiązkiem lekarza jest prosić o przebaczenie.”

“Tam, gdzie rosną poziomki” to piękna i dojrzała medytacja o młodości i starości

życiu i śmierci

wartościach życiowych i tego rodzaju sprawach. Kino artystyczne najwyższej próby. :)

John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: Wczoraj 1:21:23   

“Zwierciadło”

ostatni film Andrieja Tarkowskiego, którego nigdy wcześniej jeszcze nie oglądałem. Bardzo dobry, choć reżyser w dorobku ma lepsze. Niezwykle poetyczny (jego ojciec Arsienij czyta kilka swoich pięknych wierszy, tak zagadkowych jak filmy swojego syna)

https://www.bfi.org.uk/si...g?itok=pR2cfR_J

i bardzo rosyjski.

Dużo doskonale nam znanych, bo typowych dla Tarkowskiego motywów pojawia się i w “Zwierciadle”: przestrzenie, płaszczyzny, lustra wody, opuszczony, zrujnowane wnętrza budynków

https://i.pinimg.com/originals/57/d3/04/57d304228d96ea4c52b8dd6c2efac1c5.jpg

piękne twarze, zarówno dorosłych

jak i dzieci, w tym jego młodego alter ego, zawsze bez cienia uśmiechu…

https://1.bp.blogspot.com/-NYtxPfpPguo/V5gMMrhhk-I/AAAAAAAAHNo/rIAlpZm5mnIZmOb8hQiSgR-sidrBgoyhwCLcB/s1600/The%2BMirror%2B12.jpg

Dobry soundtrack (Bach, Pergolesi). Film idealny dla kina. Szczególnie, gdy się ma pod ręką kino studyjne takie jak moje: dwa filmy (na rozgrzewkę pokazali “Psa andaluzyjskiego”), dwa referaty, przekąski i wina, ile dusza zapragnie (piquette oczywiście, żadne grand cru ;-) ), i to wszystko za 4€? Używajmy, póki miasto ma pieniądze na taką rozrzutność. :diabelek:

Odpowiedz do tematu