PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj


Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Szara Sowa
2019-07-10, 20:18
Pogaduszki do poduszki
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofankaPomogła: 98 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 23471
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2019-06-12, 20:51:58   

Kustosz napisał/a:

Dlaczego więc, ta pełna dobrej woli, administracja nie wykonała najbardziej oczywistej rzeczy pod słońcem? Dlaczego we wczorajszej dyskusji nikt z was nie zwrócił Wowaxowi uwagi żeby powściągnął język (jeśli była tak konieczność), publicznie na forum i nie ostrzegł przed konsekwencjami administracyjnymi? Taki strzał w powietrze, przed ewentualnym strzałem w potylicę.

Może dlatego, że było już wiele strzałów w powietrze (również w tym samym wątku), a Wowax nie jest przedszkolakiem, ani osobą upośledzoną, więc zakładam, że rozumie proste komunikaty.

Czytając niektóre posty można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z bogu ducha winnym gościem, do którego nagle przyczepiła się administracja i go bez ostrzeżenia wywaliła z powodu jednego niezręcznego sformułowania.

A przecież wszyscy, którzy częściej zaglądają na forum, dobrze wiedzą, że Wowax regularnie wywoływał (albo próbował wywołać) nieprzyjemne sytuacje. Za co dostawał ostrzeżenia, że wielokrotnie go upominano, że nie raz rozmawiano z nim prywatnie i.t.d. Więc mówienie o jakiejś nagłej, zaskakującej i niezrozumiałej decyzji administracji i strzale w potylicę jest po prostu nieobiektywne.

Problem w tym, że Wowax z tych wszystkich upomnień i ostrzeżeń nic sobie nie robił, a prywatnie przekazywane prośby i argumenty olewał. Więc albo wychodził z założenia, że wszystko mu wolno, albo mu na pobycie na forum aż tak nie zależało.

Tak czy tak – decyzja była Protoavisa, ale po namyśle jestem przeciwna odblokowaniu Wowaksa. Bo uważam, że potrafi być pomocny, przemiły i uroczy, ale jednocześnie jest agresywny i destrukcyjny. Ze względu na te pierwsze cechy wiele razy o niego walczyłam. Najwyraźniej jednak miał to gdzieś, więc czuję się z tego obowiązku zwolniona.
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 71 razy
Wiek: 52
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 36346
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-06-12, 21:12:47   

Niestety ale decyzja o zablokowaniu Wowaxa (przypominam, że to za całokształt jego wyczynów na forum, a nie tylko za ostatni wpis) jest nieodwołalna. Ogromna cierpliwość osób zarządzających forum, w końcu się wyczerpała.

Z przykrością też zawiadamiam, że za wielokrotne naruszenie punktu nr 1 regulaminu, także w ostatnich swoich wpisach, został zablokowany także Kustosz.
Jednocześnie informuję, że ponieważ opcja z oficjalnymi ostrzeżeniami nie sprawdziła się, a tylko eskalowała problemy, to generalnie nie będzie już stosowana.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
 
Florentyna 
Maniak Samochodzika
AldonaPomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 6530
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2019-06-12, 21:19:52   

Szara Sowa napisał/a:
został zablokowany także Kustosz.


No to już chyba jest żart jakiś?

Nie zgadzam się na takie postępowanie. Nie rób z forum własnego folwarku.....

.... zwierzęcego.


Bardzo adekwatna lektura na te czasy, tak swoją drogą. Jak ktoś nie rozumie to mogę zapodać cytacik.
_________________
 
 
Milady 
Maniak Samochodzika
CÓRCIA PROWADZĄCAPomogła: 49 razy
Wiek: 28
Dołączyła: 03 Lut 2011
Posty: 5208
Skąd: Bezludna wyspa
Wysłany: 2019-06-12, 22:44:39   Blokujmy wszystkich niewygodnych

Wiecie co, ja już naprawdę kompletnie nie rozumiem tego co robicie. I może od razu na wstępie zaznaczę, że nie piszę tu bo zależy mi na obronie Wowaxa. On jest dorosły a ja nie będę ręczyć za niego i wypowiadać się w jego imieniu. Owszem, pierwszy się przyczepiał gdy ktoś popełnił jakiś błąd gramatyczny jednocześnie sam też je popełniał, ale na przykład bans też się przyczepia i jakoś wszyscy puszczają to mimo uszu.

Natomiast bez względu na jego osobę i jego posty nie podoba mi się to jak postąpiliście. To nie jest powód do wyrzucenia kogoś z forum. Zauważcie jak wiele osób się z Wami nie zgadza w tej kwestii. Uparliście się, że Wowaxa trzeba się pozbyć i szukaliście powodu. Tak jak wspomniałam jojczył ostatnio i zrzędził – fakt, ale Wy przesadziliście z reakcją. Teraz jesteście na pewno dumni, że udało Wam się pozbyć drzazgi, która Was kłuła. Nie podoba mi się takie podejście do sprawy. Chyba za mocno się zaangażowaliście w jego osobę. Mnie też czasem jego wpisy irytowały i nie jestem pewna czy bym zareagowała ale...

ale jest już druga sprawa. Wkurza mnie już to nazywanie się przez Was „władzą” bo chyba zaczęliście zjadać przez to rozumy (tak, tak to zdanie kwalifikuje mnie do zbanowania). Wyrzuciliście Kustosza, który poza tym, że stoi w opozycji do Was w kwestii załatwiania spraw wyrzucaniem ludzi z forum założył wiele wątków merytorycznych dotyczących np. literatury, w wielu wątkach o literaturze i nie tylko wypowiadał się w sposób wartościowy. Zdecydowana większość z jego prawie 8 tysięcy postów stanowi mocny wkład w forum. I taką osobę wywalacie, ponieważ nie zgadza się w jednej konkretnej kwestii, która Was tak kłuje. Wszczyna bunt, rewolucję!

I nad tym właśnie powinniście się zastanowić, bo to co robicie w żadnym wypadku nie jest w porządku i nawet nie sądzę byście mieli do tego prawo tylko dlatego, że Wam się ta osoba nie podoba.

Blokujcie kolejne tematy. Zablokujcie wszystko co się Wam nie podoba. Wyrzucajcie kolejne osoby. Wszystkie, które się z Wami nie zgadzają. Wszystkie, które wywołują dyskusje na forum. Po co w Waszych szeregach takie osoby.

Kto następny? Aldona wypowiadała się wątku, może ją też zablokujcie. I o Yvonne nie zapomnijcie. Paweł też wam często za skórę zachodził. Pomyślcie jak byłoby miło i sielankowo gdyby tak ich wszystkich wywalić z forum. A może Agę też, przecież jakiś czas temu wrzuciła informację o koloniach we Fromborku a tam była informacja o drugim forum. Na pewno zrobiła to na złość Wam.

Ja nie proponuję zmian w administracji forum a apeluję o zmianę ich sposobu rozwiązywania konfliktów. Wiele razy proponowałam więcej dystansu, forum się nie rozpadnie jak przestaniecie wyszukiwać i wywalać osoby kontrowersyjne i niepasujące Wam wątki. Irytuje mnie przyjęta technika blokowania. Gdybyście jej nie zastosowali już na samym początku, przy limerykiadzie podejrzewam, że ogląd innych na sytuację mógłby być zupełnie inny. Tak jak i może zachowanie Wowaxa.

Tak w zasadzie mnie również możecie zbanować, ponieważ na pewno robię Wam teraz zły PR a po co to Wam i pewnie nie będę siedzieć cicho.
_________________


Zmierzch to okres pomiędzy dniem a nocą, w tym czasie ostatnie promienie światła mogą natrafić na coś nieludzkiego...
 
 
CPN 
Stały bywalec forumPomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Mar 2015
Posty: 321
Skąd: Szkocja
Wysłany: 2019-06-12, 23:23:17   

Zawsze uważam, że forum to użytkownicy.

Jak ktoś świruje to można mu dać tydzień zwolnienia, góra dwa, ale nie „dożywocie” bo to jest okrutna kara dla osoby współtworzącej forum
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz NaukowyPomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 7235
Wysłany: 2019-06-12, 23:45:42   

Problem w tym, że rozdawane są ciosy za krytykowanie postępowania administratorów i modów, którzy widocznie uważają, że im więcej wolno. Np. oni rzucają bezpodstawne oskarżenia bez żadnych konsekwencji a użytkownicy za podobne "akcje" by byli karani. Do czasu do kiedy "ważni ludzie" tego forum nie spojrzą na siebie, bez dziecinnego odbijania piłeczki w stylu "ale PawełK", "ale Kustosz", to takie akcje będą się powtarzały. Nie wierzcie w to, że jak już nie będzie Wowaxa, Kustosza i Pawła to zapanuje tutaj miłość i wszyscy będą się miziali. Internet jest żywy, pojawiają się nowi ludzie, jedni po takiej akcji odpuszczą, inni będą próbowali walczyć i sytuacja się powtórzy. Warto pamiętać o dwóch prawdach: "nie ma ludzi niezastąpionych" (również adminów) i "przyroda nie znosi próżni".
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofankaPomogła: 98 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 23471
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2019-06-13, 00:36:00   Re: Blokujmy wszystkich niewygodnych

Milady napisał/a:
Teraz jesteście na pewno dumni, że udało Wam się pozbyć drzazgi, która Was kłuła. Nie podoba mi się takie podejście do sprawy. Chyba za mocno się zaangażowaliście w jego osobę. Mnie też czasem jego wpisy irytowały i nie jestem pewna czy bym zareagowała ale...

Nikt nie jest z tego dumny. Sama dobrze wiesz ile razy wałkowaliśmy temat Wowaksa, ciągle mówiąc o nowych szansach i.t.d. Bardzo chętnie bym się nie „angażowała w jego osobę”, ale nie pozwolił mi na ten luksus, bo regularnie wokół niego wybuchały nowe kłótnie. Przerabiamy już kolejną awanturę i ponownie kluczową postacią jest w niej Wowax, który czepia jakiegoś drobiazgu i obraża ludzi. Nie przypominam sobie jakoś awantur wywołanych przez np. muzygoga, Garamon czy Rólkę. Może więc czas pogodzić się ze świadomością, że Wowax po prostu nie potrafi funkcjonować na forach.

Milady napisał/a:

Ja nie proponuję zmian w administracji forum a apeluję o zmianę ich sposobu rozwiązywania konfliktów. Wiele razy proponowałam więcej dystansu

Szkoda, że Twoje nawoływania nie dotarły do Kustosza. Wkleję tutaj treść jego ostatniego posta, który (w mojej opinii niepotrzebnie) został przesunięty.

Mamy kolejny konflikt na forum z kompletnie błahego powodu. Administracja zamiast wygaszać spory, konsekwentnie dolewa beznzyny do ognia. Nie wyciąga wniosków, nie uczy się na błędach, jest coraz bardziej arogancka i butna. To nie jest przedszkole, gdzie można targać za uszy za byle przewinienie (choć teraz w przedszkolu też już nie można). Forum PS to miejsce, w którym większość ludzi zna się również prywatnie i lubi więc te zamordystyczne metody są po prostu irytujące i nie do przyjęcia. Sytuacja emocjonalnie dojrzewa do kolejnego rozłamu, który już raz miał tutaj miejsce.

Osoby, które tworzą dziś zespół administrujący też pewnie są już zmęczone tą sytuacją. Zamknęły się w oblężonej twierdzy i tak zacietrzewiły w swoich sądach, że nie są w stanie dostrzec żadnych swoich błędów, bo mimo wszystko nie podejrzewam ich o złą wolę.

Uważam, że należy rozpocząć dyskusję na temat zmian w składzie administracji forum. Nie myślę o zmianach drastycznych. Proponuję wymianę jednej osoby i wprowadzenie na jej miejsce kogoś innego, wybranego w głosowaniu. Jestem przekonany, że świeże spojrzenie w łonie administracji jest potrzebne i może dać nowe otwarcie. Każda władza się zużywa i demoralizuje, jak widać również władza na forum internetowym.

Co o tym myślicie?


Odblokujcie Wowaxa!


Ciekawe, że osoba, która jest mocno zaangażowana po jednej stronie konfliktu stawia się w pozycji jakiegoś suer-arbitra od rozwiązywania sporów zbiorowych. I choć zauważa, że mamy już kolejny konflikt z błahego powodu. Jakoś nie widzi, od kogo wyszedł impuls, tylko całą winą obarcza arogancką i butną administrację.

Chociaż chyba powinniśmy być wdzięczni, że chwilowo postanowił wymienić tylko jednego admina. :)
_________________
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-06-13, 00:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hebius 
Fanatyk SamochodzikaPomógł: 5 razy
Wiek: 51
Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 1395
Skąd: z doskoku
Wysłany: 2019-06-13, 01:08:57   

Kustosz jest zbanowany na trochę, czy już tak jak Wowax?
_________________
 
 
Florentyna 
Maniak Samochodzika
AldonaPomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 6530
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2019-06-13, 07:35:49   

CPN napisał/a:
Zawsze uważam, że forum to użytkownicy.


No i chyba ktoś o tym zapomniał.

Ale przecież łatwiej pozbyć się kogoś kto myśli inaczej, prawda?

Wtedy będzie ładnie, przyjemnie i elegancko.
_________________
 
 
Florentyna 
Maniak Samochodzika
AldonaPomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 6530
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2019-06-13, 07:37:55   

PawelK napisał/a:
jak już nie będzie Wowaxa, Kustosza i Pawła to zapanuje tutaj miłość i wszyscy będą się miziali. Internet jest żywy, pojawiają się nowi ludzie, jedni po takiej akcji odpuszczą, inni będą próbowali walczyć i sytuacja się powtórzy.Spokojnie Paweł....to też ich się wyrzuci. Od tego ma się władzę, żeby jej używać :)
_________________
 
 
bans 
Stały bywalec forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2009
Posty: 478
Wysłany: 2019-06-13, 07:52:47   

Wowax wywalony? Myślałem że tylko ja go nie trawię, ale ja od dawna mam go w "ignorowanych" i zapomniałem że ktoś taki istnieje...
 
 
irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan MotocyklikPomógł: 9 razy
Wiek: 53
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 3407
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2019-06-13, 08:16:35   Re: Blokujmy wszystkich niewygodnych

Berta von S. napisał/a:

Szkoda, że Twoje nawoływania nie dotarły do Kustosza. Wkleję tutaj treść jego ostatniego posta, który (w mojej opinii niepotrzebnie) został przesunięty.

Mamy kolejny konflikt na forum z kompletnie błahego powodu. Administracja zamiast wygaszać spory, konsekwentnie dolewa beznzyny do ognia. Nie wyciąga wniosków, nie uczy się na błędach, jest coraz bardziej arogancka i butna. To nie jest przedszkole, gdzie można targać za uszy za byle przewinienie (choć teraz w przedszkolu też już nie można). Forum PS to miejsce, w którym większość ludzi zna się również prywatnie i lubi więc te zamordystyczne metody są po prostu irytujące i nie do przyjęcia. Sytuacja emocjonalnie dojrzewa do kolejnego rozłamu, który już raz miał tutaj miejsce.

Osoby, które tworzą dziś zespół administrujący też pewnie są już zmęczone tą sytuacją. Zamknęły się w oblężonej twierdzy i tak zacietrzewiły w swoich sądach, że nie są w stanie dostrzec żadnych swoich błędów, bo mimo wszystko nie podejrzewam ich o złą wolę.

Uważam, że należy rozpocząć dyskusję na temat zmian w składzie administracji forum. Nie myślę o zmianach drastycznych. Proponuję wymianę jednej osoby i wprowadzenie na jej miejsce kogoś innego, wybranego w głosowaniu. Jestem przekonany, że świeże spojrzenie w łonie administracji jest potrzebne i może dać nowe otwarcie. Każda władza się zużywa i demoralizuje, jak widać również władza na forum internetowym.

Co o tym myślicie?


Odblokujcie Wowaxa!Bardzo w mojej opinii wyważony i stonowany post. Ja zapewne napisałbym to dużo ostrzej.
_________________


Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch
 
 
Milady 
Maniak Samochodzika
CÓRCIA PROWADZĄCAPomogła: 49 razy
Wiek: 28
Dołączyła: 03 Lut 2011
Posty: 5208
Skąd: Bezludna wyspa
Wysłany: 2019-06-13, 08:26:15   

Niestety ale żadne wcześniejsze argumenty Kustosza nie zostały wzięte pod uwagę. Sam został zbanowany we własnym konkursie ponieważ ujął się za jego uczestnikami, którzy napisali trzy limeryki. Wowaxowi owszem należało przytrzeć nosa, ale nie banować.

I od razu zaznaczam jeśli Kustosz za taką pierdołe, za niezgadzanie się z Wami ma być zablokowany to radzę i mnie prewencyjnie wyrzucić z forum. Serio.
_________________


Zmierzch to okres pomiędzy dniem a nocą, w tym czasie ostatnie promienie światła mogą natrafić na coś nieludzkiego...
 
 
Florentyna 
Maniak Samochodzika
AldonaPomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 6530
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2019-06-13, 08:26:58   

irycki napisał/a:
Ja zapewne napisałbym to dużo ostrzej.A ja bym Cie juz za takie słowa zablokowała....Siejesz zło. :D

W każdej chwili może Ci sie ulać. I co wtedy? Kto to posprząta?

Kiedy Wowax i Kustosz zostana odblokowani?
_________________
 
 
Florentyna 
Maniak Samochodzika
AldonaPomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 6530
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2019-06-13, 08:28:42   

Milady napisał/a:
i mnie prewencyjnie wyrzucić z forum.


Spokojnie....doczekasz się. :)

Chciałam jeszcze dodać, że mam tego dość. Nie trafiają do Was żadne słowa.

Za chwilę z tego wszystkiego zrobi się syf juz nie do ogarnięcia. Na prawdę tego chcecie?
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 71 razy
Wiek: 52
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 36346
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-06-13, 08:41:00   

Niestety Wowax i Kustosz zostali zawieszeni i w najbliższym czasie na pewno nie wrócą.

Na każdym innym forum zostali by zawieszeni już dawno temu. Obaj wcześniej wielokrotnie byli ostrzegani poprzez tygodniowe zawieszenie oraz różne napomnienia pisemno/werbalne.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz NaukowyPomógł: 18 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 2033
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2019-06-13, 08:44:14   

Nie!!! Ludzie, co się tutaj wyrabia :zdziw:
_________________
 
 
Florentyna 
Maniak Samochodzika
AldonaPomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 6530
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2019-06-13, 08:45:27   

Szara Sowa napisał/a:
Niestety Wowax i Kustosz zostali zawieszeni


Niestety? Chyba nie wiesz co to słowo oznacza.

Zostali zawieszeni, bo są niewygodni a nie dlatego, że nabroili.

Pytam po raz ostatni - kiedy zostaną przywróceni na forum?
_________________
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz NaukowyPomógł: 18 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 2033
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2019-06-13, 08:53:35   

Szara Sowa napisał/a:
Niestety Wowax i Kustosz zostali zawieszeni i w najbliższym czasie na pewno nie wrócą.
Na każdym innym forum zostali by zawieszeni już dawno temu. Obaj wcześniej wielokrotnie byli ostrzegani poprzez tygodniowe zawieszenie oraz różne napomnienia pisemno/werbalne.

Dla nie znających sprawy mógłbyś w kilku słowach streścić przewinienie Wowaxa i Kustosza?
Przepraszam, ale ostatnio nie śledzę na bieżąco wydarzeń Naszego Forum.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2019-06-13, 08:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 71 razy
Wiek: 52
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 36346
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-06-13, 09:18:20   

Kozaku, nie prowadzimy nikomu kartoteki...
Raczej polecam zaufać administracji i moderatorom (hm... z jednym wyjątkiem), tego fajnego przecież forum.
Robimy to z ciężkim sercem ale dla dobra tego forum, choć część osób związana prywatnie z wymienionymi osobami jak widzę nie chce tego przyjąć do wiadomości.
Generalnie pewne osoby nadużywały cyklicznie naszego zaufania łamiąc różne punkty regulaminu. Nie można było tego tolerować w nieskończoność.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,42 sekundy. Zapytań do SQL: 12