PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Laseczka i tajemnica - niektóre realia
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-23, 09:44:01   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Nie ma podanego roku wydania, ale sądzę, że wydano ją przed 1936 rokiem, to znaczy przed reformą ortografii.
A okładka książki jak dokładnie wygląda? Bo to chyba naprawdę jakiś unikat. :027:


:D Okładka jest dość typowa dla książek z epoki, bo marmurkowa, z płóciennym grzbietem, bez jakichkolwiek napisów ani ilustracji. Na pierwszej stronie, tuż nad tekstem, zrudziałym atramentem, niewątpliwie piórem maczanym w kałamarzu, napisano: Hanki Kossówny. Jak rozumiem, ta panienka zaznaczyła tak swą własność.
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-05-23, 12:36:37   

Dziwię się z tego powodu, bo wydanie z 1961 roku to również przekład Janiny Sujkowskiej - okładka wygląda tak:



Ciekawe, czy tekst został jakoś zmodyfikowany, archaizmy usunięte itd.?
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-23, 23:19:45   

Jestem mocno zaskoczony, że książeczka miała wydanie również w 1961. To pokazuje ile są warte co poniektóre źródła internetowe. Najpewniejsze źródło to jednak katalogi BN.
Jeśli masz to wydanie to sprawdź czy użyto tam określenie "tor łuczny" zamiast "tor łuczniczy", jakbyśmy powiedzieli dziś.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-05-23, 23:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-24, 00:30:28   

Z24 napisał/a:
Ale ZN w swoich książkach rzadko powołuje się wprost na jakichś innych pisarzy, więc to, że przywołał wprost van Dine'a wskazuje m. zd. że ta powieść miała dla niego spore znaczenie. Być może zostały u nas wydane przed wojną jeszcze jakieś inne pozycje van Dine'a, przy okazji jak nie zapomnę, sprawdzę w BN.

Rzeczywiście. I dzięki za ciekawą analizę!
:564:

Zobacz, czy były wydane przed wojną "Dom nienawiści", "Sprawa Bensona" i "Morderstwo Margaret Odell", bo te akurat mam, więc by można było przeczytać pod kątem ewentualnych inspiracji.

John Dee napisał/a:
Dziwię się z tego powodu, bo wydanie z 1961 roku to również przekład Janiny Sujkowskiej - okładka wygląda tak:

Świetna ta okładka!

Z24 napisał/a:

To naprawdę dobra i dobrze napisana powieść. Jak ktoś lubi np. "Dziesięciu murzynków" boskiej Agaty, to mu się to również spodoba..

Ja bardzo lubię. Zachęciłeś mnie. :)

John Dee napisał/a:
Kryminał, który pozostawił swoje echa w aż tylu dziełach Mistrza, to jest nie byle co! I kto wie, czy nie zachował się wśród książek w Jerzwałdzie, tych, które pozostawił po sobie nasz pisarz? ;-)

Nie rzucił mi się w oczy, a lubię kryminały, więc bym prawdopodobnie zauważyła. Ale popatrzę jeszcze, jak będzie okazja. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-05-24, 07:45:06   

Z24 napisał/a:
Jeśli masz to wydanie to sprawdź czy użyto tam określenie "tor łuczny" zamiast "tor łuczniczy", jakbyśmy powiedzieli dziś.

Jest tor łuczniczy. :)

Berta von S. napisał/a:
Zobacz, czy były wydane przed wojną "Dom nienawiści"
Tytuł przedwojenny być może brzmiał inaczej: “Tajemnica domu Greenów” - w oryginale “The Greene Murder Case”. Tej nie mam niestety w polskim wydaniu, ale właśnie w niej Nienacki być może znalazł zdanie, które zacytował w “Laseczce”

Z24 napisał/a:
i na str. 203: "Jakby napisał van Dine: "w duszy jego otwarły się najciemniejsze i najokropniejsze zakamarki".


“There are depths beneath depths in what happened last night—obscure fetid chambers of the human soul.”

A jeśli ktoś pragnie porównać - w rozdziale 7 (“Vance argues the case”) pojawia się to zdanie. ;-)
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2019-05-24, 21:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-24, 22:11:08   

John Dee napisał/a:
Tytuł przedwojenny być może brzmiał inaczej: “Tajemnica domu Greenów” - w oryginale “The Greene Murder Case”. Tej nie mam niestety w polskim wydaniu, ale właśnie w niej Nienacki być może znalazł zdanie, które zacytował w “Laseczce”
(...)
A jeśli ktoś pragnie porównać - w rozdziale 7 (“Vance argues the case”) pojawia się to zdanie. ;-)

Faktycznie, znalazłam, że w 1961 roku Czytelnik wydał tę powieść pod tytułem "tajemnica domu Greenów".
./redir/archiwum.allegro.pl/oferta/tajemnica-domu-green-ow-van-dine-i4984759919.html

Poczytam sobie dziś, żeby opisami mordu naładować akumulatory przed pracowitą sobotą, to sprawdzę, jak to zdanie brzmi w wersji "Domu Nienawiści". ;-)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-05-24, 22:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-24, 23:38:09   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Jeśli masz to wydanie to sprawdź czy użyto tam określenie "tor łuczny" zamiast "tor łuczniczy", jakbyśmy powiedzieli dziś.

Jest tor łuczniczy. :)


No to znaczy, że przekład został przejrzany i poprawiony.

John Dee napisał/a:
Tytuł przedwojenny być może brzmiał inaczej: “Tajemnica domu Greenów” - w oryginale “The Greene Murder Case”


Na razie wiem, że było wydane w serii z jamnikiem, ale też w przekładzie Janiny Sujkowskiej, więc przypuszczam, że było już wydane przed wojną.

Jednak chyba nie obejdzie się bez pomocy Biblioteki Narodowej.

Co jest jeszcze interesujące: "Piosenka śmierci" dzieli się na trzy akty, jak sztuka. W "Laseczce..." tego nie ma, ale na początku są wymienione - jak w sztuce - dramatis personae. W "Piosence..." tego nie ma, ale w tekście są wypisane dramatis personae pewne sztuki, co ma znaczenie dla akcji powieści. Ponadto akty dzielą się na rozdziały, z których każdy ma tytuł i oprócz tego datację w rodzaju: "sobota, 16 kwietnia, 11.30. przed południem" , trochę jak w "Laseczce..."
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-05-25, 18:54:39   

Z24 napisał/a:
No to znaczy, że przekład został przejrzany i poprawiony.
Na to wygląda. Ciekawe, co jeszcze zostało zmienione, i jak? No i przez kogo? Czyżby Janina Sujkowska poddała swój własny tekst rewizji? Interesujące zadanie. :okulary2:

Z24 napisał/a:
Na razie wiem, że było wydane w serii z jamnikiem, ale też w przekładzie Janiny Sujkowskiej, więc przypuszczam, że było już wydane przed wojną.
Bardzo prawdopodobne. A to oznacza, że również z “Tajemnicy domu Greenów”/“Domu nienawiści” Nienacki mógł zaczerpnąć jakieś dalsze pomysły. ;-)

Z24 napisał/a:
Co jest jeszcze interesujące: "Piosenka śmierci" dzieli się na trzy akty, jak sztuka. W "Laseczce..." tego nie ma, ale na początku są wymienione - jak w sztuce - dramatis personae. W "Piosence..." tego nie ma
Jak to nie ma? Jest, całkiem podobnie jak w laseczce.

Zbigniew Nienacki, “Laseczka i tajemnica”


S.S. Van Dine, “Piosenka śmierci”



Z24 napisał/a:
Ponadto akty dzielą się na rozdziały, z których każdy ma tytuł i oprócz tego datację w rodzaju: "sobota, 16 kwietnia, 11.30. przed południem" , trochę jak w "Laseczce..."

Niemal dokładnie jak w "Laseczce..."

Zbigniew Nienacki, “Laseczka i tajemnica”


S.S. Van Dine, “Piosenka śmierci”
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-25, 23:24:38   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Co jest jeszcze interesujące: "Piosenka śmierci" dzieli się na trzy akty, jak sztuka. W "Laseczce..." tego nie ma, ale na początku są wymienione - jak w sztuce - dramatis personae. W "Piosence..." tego nie ma
Jak to nie ma? Jest, całkiem podobnie jak w laseczce.


W tym wydaniu, które mam, nie ma takiego wykazu. To zaczyna być ciekawe.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-05-26, 14:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-05-26, 09:10:38   

Z24 napisał/a:
W tym wydaniu, które mam nie ma takiego wykazu. To zaczyna być ciekawe.
Szczególnie, że jest w tym z 1961 r. ;-)
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-05-26, 10:17:45   

Mam małą prośbę, od takich mniej uważnie śledzących ten temat: czy możecie już wskazać które powieści van Dine są przetłumaczone na polski i która najbardziej zbliżona do laseczki?
Chętnie bym taką przeczytał.
:)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-05-26, 10:21:58   

Szara Sowa napisał/a:
Mam małą prośbę, od takich mniej uważnie śledzących ten temat: czy możecie już wskazać które powieści van Dine są przetłumaczone na polski i która najbardziej zbliżona do laseczki?
Według Z24: na pewno ”Piosenka śmierci”. Inne być może, jak “Tajemnicy domu Greenów”/“Domu nienawiści”.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-26, 14:40:39   

Szara Sowa napisał/a:
Mam małą prośbę, od takich mniej uważnie śledzących ten temat: czy możecie już wskazać które powieści van Dine są przetłumaczone na polski


./redir/www.biblionetka.pl/author.aspx?id=5709

Na powyższej stronie gdy się naciśnie na ikonę książki, wyświetlają się lata wydań oryginalnych i tłumaczeń. Wynika z tego, że twórczość SS. van Dine'a szybko do nas dotarła.

./redir/lubimyczytac.pl/autor/52900/willard-huntington-wright

Szara Sowa napisał/a:
która najbardziej zbliżona do laseczki?


:D :D :D

Ponieważ jak na razie przeczytałem tylko jedną, jak słusznie zauważył John, nie mam specjalnych trudności z wyborem... ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-05-26, 14:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-05-26, 17:28:22   

Dzięki, czyli wydano u nas aż 5 jego powieści!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-26, 22:07:46   

W sobotę mam mieć pożyczone jakieś dwie czy też trzy pozycje S.S. van Dine'a.
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-05-27, 07:36:56   

Sprawę Bensona i Dom nienawiści dorwę!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-31, 01:32:40   

John Dee napisał/a:
Szara Sowa napisał/a:
Mam małą prośbę, od takich mniej uważnie śledzących ten temat: czy możecie już wskazać które powieści van Dine są przetłumaczone na polski i która najbardziej zbliżona do laseczki?
Według Z24: na pewno ”Piosenka śmierci”. Inne być może, jak “Tajemnicy domu Greenów”/“Domu nienawiści”.

Na razie przeczytałam "Dom nienawiści" i poza wspomnianymi rzeczami (tytuły rozdziałów, wyliczenie postaci) żadnych podobieństw nie widzę. Powieść jest pisana z innej pozycji (narrator uczestniczy w śledztwie jako obserwator), główny bohater skrajnie różni się od Henryka (przystojny, wysportowany, cyniczny arystokrata), a akcja rozgrywa się w ograniczonej przestrzeni (w 90% teren domu) i w ograniczonym gronie (mieszkańcy tego domu). No i w kryminale Van Dine nie ma żadnego wątku romantycznego.

Nie widzę też podobieństw jeśli chodzi o motywy i metody dokonywania zbrodni. Poza jednym wyjątkiem - zwabienie ofiary do samochodu, który morderca planuje zatopić.


John Dee napisał/a:
właśnie w niej Nienacki być może znalazł zdanie, które zacytował w “Laseczce”

Z24 napisał/a:
i na str. 203: "Jakby napisał van Dine: "w duszy jego otwarły się najciemniejsze i najokropniejsze zakamarki".


“There are depths beneath depths in what happened last night—obscure fetid chambers of the human soul.”

A jeśli ktoś pragnie porównać - w rozdziale 7 (“Vance argues the case”) pojawia się to zdanie. ;-)

W wersji, którą mam jedynie taki fragment:
"Za tą zbrodnią kryje się jakaś straszliwa, głęboka pobudka. I zbrodnia ta wylęgła się w najtajniejszych, najpodlejszych głębiach ludzkiej duszy, gdzie fermentuje czarna nienawiść, nienaturalne popędy, wstrętne impulsy i plugawe ambicje."
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-05-31, 01:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-06-01, 21:31:07   

"w duszy jego otwarły się najciemniejsze i najokropniejsze zakamarki" - “I zbrodnia ta wylęgła się w najtajniejszych, najpodlejszych głębiach ludzkiej duszy, gdzie fermentuje czarna nienawiść, nienaturalne popędy, wstrętne impulsy i plugawe ambicje." Nie brzmi aż tak podobnie… Czy jest to tłumaczenie frazy, na którą wskazałem, Berto? W siódmym rozdziale?
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-02, 22:09:11   

John Dee napisał/a:
"w duszy jego otwarły się najciemniejsze i najokropniejsze zakamarki" - “I zbrodnia ta wylęgła się w najtajniejszych, najpodlejszych głębiach ludzkiej duszy, gdzie fermentuje czarna nienawiść, nienaturalne popędy, wstrętne impulsy i plugawe ambicje." Nie brzmi aż tak podobnie… Czy jest to tłumaczenie frazy, na którą wskazałem, Berto? W siódmym rozdziale?

Może ślepa jestem, ale kilka razy przejrzałam ten rozdział i nic podobniejszego do podanej przez Ciebie frazy nie zauważyłam. Teraz książka jest u Zeta, więc poczekajmy, czy on dostrzeże jakieś bardziej zbliżone zdanie. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-02, 22:25:22   

Berta von S. napisał/a:
John Dee napisał/a:
"w duszy jego otwarły się najciemniejsze i najokropniejsze zakamarki" - “I zbrodnia ta wylęgła się w najtajniejszych, najpodlejszych głębiach ludzkiej duszy, gdzie fermentuje czarna nienawiść, nienaturalne popędy, wstrętne impulsy i plugawe ambicje." Nie brzmi aż tak podobnie… Czy jest to tłumaczenie frazy, na którą wskazałem, Berto? W siódmym rozdziale?

Może ślepa jestem, ale kilka razy przejrzałam ten rozdział i nic podobniejszego do podanej przez Ciebie frazy nie zauważyłam. Teraz książka jest u Zeta, więc poczekajmy, czy on dostrzeże jakieś bardziej zbliżone zdanie. :)


Już przeczytałem i zdanie zacytowane przez Johna wyłapałem z tekstu. Ale tego z "Laseczki..." - nie :D . Jutro przejrzę jeszcze raz najbardziej "podejrzane" miejsca.
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,46 sekundy. Zapytań do SQL: 13