PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 15:45
Tajemnica tajemnic - pierwsza przeczytana przygoda
Autor Wiadomość
irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2019-05-20, 19:26:43   

Widzę że muszę truizmy znowu pisać, ale jak rany - książka jest z lat '70-tych, wtedy nie było takiego przeczulenia na te tematy. Zupełnie nie było.

Przypomnę, że Templariuszach Tomasz, dorosły facet, dostaje pod opiekę 12-letnią Ewą i nikogo to nie dziwi ani nie gorszy. Dziś nie do pomyślenia.

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.
samozwańczy prezes Klubu Martologicznego

A poza tym uważam że Wowax i Kustosz muszą być odblokowani

bans 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2019-05-21, 08:23:00   

Nie było przeczulenia, a media należały do partii (zupełnie jak teraz) i oficjalnie temat nie istniał, bo przecież "nie ma u nas gangsterów i porywaczy w zachodnim stylu." albo "u nas nie zdarzają się podobne historie. Nasza milicja działa bardzo sprawnie i wszelkie próby szantażu i porwań dla wymuszenia okupu kończyły się bardzo przykro dla ich autorów." - łapiesz analogię?

A pedofile robili co chcieli.

Na marginesie - dlaczego mój temat przeniesiono do wątku "Tajemnica tajemnic - pierwsza przeczytana przygoda"?
Ostatnio zmieniony przez bans 2019-05-21, 08:30, w całości zmieniany 1 raz  

PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-05-21, 08:36:12   Re: Dziwny stosunek nauczyciela do ucznia.

bans napisał/a:
Napiszmy to w jednym zdaniu prostymi słowami: "Nauczyciel proponuje wyjazd sam na sam uczniowi

Skoro już się czepiasz słówek (a myślałem, że to ja jestem mistrzem w tym czepianiu), to nigdzie nie jest napisane, że zaproponował "sam na sam". I zamknijmy ten temat, bo zaraz dojedziemy do tego, że Kubuś Puchatek jest obojnakiem bo nie ma narządów płciowych na rysunkach.

to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2019-05-21, 09:22:27   

bans napisał/a:

Na marginesie - dlaczego mój temat przeniesiono do wątku "Tajemnica tajemnic - pierwsza przeczytana przygoda"?

Bo jeżeli myślisz, że taki wątek jest na tym forum jakąś nowością to się głęboko mylisz. Nie ma więc powodu aby go wyróżniać jako nowy temat. Poza tym jest tak bzdurny, że szkoda się w ogóle nad nim pochylać. Życzę dystansu do siebie oraz do literatury dziecięco-młodzieżowej!
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Wowax 
Maniak Samochodzika
paraDyscyplinator forumowy

Wysłany: 2019-05-21, 09:40:27   

bans napisał/a:

Ciesz się chłopie, że Ci go nie usunęli w całości, bo przecież tu nie ma cenzury :D
Chyba jednak rzeczywiście - trochę się czepiasz.

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 91 razy
Wysłany: 2019-05-21, 11:46:04   

PawelK napisał/a:
I zamknijmy ten temat, bo zaraz dojedziemy do tego, że Kubuś Puchatek jest obojnakiem bo nie ma narządów płciowych na rysunkach.

Fredzia Phi-Phi znaczy, już do tego doszli. ;-)
./redir/www.today.pl/0knZf

irycki napisał/a:
Widzę że muszę truizmy znowu pisać, ale jak rany - książka jest z lat '70-tych, wtedy nie było takiego przeczulenia na te tematy. Zupełnie nie było.

W ogóle mniej myślano o potencjalnych zagrożeniach, jakie czyhają na dziecko.
Już to kiedyś wrzucałam, ale wrzucę jeszcze raz, bo nieźle opisuje zmianę myślenia. :)
./redir/demotywatory.pl/4341009/My-dzieci-naszego-podworka-wychowani-w-latach-80039tych-i-90039tych

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2019-05-21, 19:32:02   

Tak mi się dowcip na marginesie przypomniał:

Psychiatra rysuje pacjentowi kwadrat i pyta:
- Z czym się to panu kojarzy?
- Z seksem - odpowiada pacjent.
- A to? - pyta lekarz rysując trójkąt
- Z seksem.
- A to? - lekarz rysuje kółko.
- No też z seksem.
- Panie! - mówi lekarz. - Pan to chyba jesteś zboczony!
- Coooo? Ja zboczony? A kto mi te świństwa rysuje?

I na tym polega problem. Jak ktoś chce, to mu się wszystko skojarzy. Ale nie kojarzyło się ani Nienackiemu, ani jego czytelnikom.

Nienacki chciał przedstawić postać pedagoga, mającego świetny kontakt z młodzieżą. Nie z każdym belfrem młody człowiek chciałby przecież spędzać wakacje, w większości przypadków raczej uciekłby z krzykiem na taką propozycję. Stąd nauczyciel, który proponuje uczniowi wspólne spędzenie części wakacji, a uczeń z radością przyjmuje taką propozycję.

Wyciąganie z tego jakichś wniosków po czterdziestu paru latach od powstania książki, w zupełnie innej epoce, w której nacisk kładziony jest na zupełnie inne sprawy niż kiedyś, uważam za nadużycie intelektualne.

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.
samozwańczy prezes Klubu Martologicznego

A poza tym uważam że Wowax i Kustosz muszą być odblokowani
Ostatnio zmieniony przez irycki 2019-05-21, 19:32, w całości zmieniany 1 raz  

PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-05-21, 19:43:18   

Cytat:
Wyciąganie z tego jakichś wniosków po czterdziestu paru latach od powstania książki, w zupełnie innej epoce, w której nacisk kładziony jest na zupełnie inne sprawy niż kiedyś, uważam za nadużycie intelektualne

W sumie profesor Gąsowski, który zaproponował Adasiowi wspólny wyjazd na wakacje do posiadłości na wsi też mógł być niezłym zboczencem.

to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-05-21, 20:06:08   

bans napisał/a:
Nie było przeczulenia, a media należały do partii (zupełnie jak teraz) i oficjalnie temat nie istniał, bo przecież "nie ma u nas gangsterów i porywaczy w zachodnim stylu." albo "u nas nie zdarzają się podobne historie. Nasza milicja działa bardzo sprawnie i wszelkie próby szantażu i porwań dla wymuszenia okupu kończyły się bardzo przykro dla ich autorów.

No i w tych mediach można było sobie poczytać o różnych przestępstwach np. w "Kulisach", "Przekroju", a o szczególnie drastycznych zbrodniach informowały mass media. Oczywiście nie mordowano publiki codziennie przez 48 godzin na dobę "mamą Madzi", czy innymi takimi humbugami. Oglądałeś "Zapis zbrodni" Trzosa-Rastawieckiego? Ja pamiętam jak trwał pościg za tymi mordercami. O zbrodni połanieckiej też huczało w prasie. (Roman Bratny napisał na jej kanwie "Wśród nocna ciszy" i film też był zrobiony. Zbigniew Buczkowski grał księdza ;-) )
Uprowadzenia typu kryminalnego (porwania nie rodzinne) zdarzały się rzeczywiście rzadko. Taka jedna z nielicznych to była sprawa uprowadzenia i zamordowania lekarki Kamińskiej przez niejakiego Ślezkę vel Bielaja. Też huczało.
To wszystko przywołałem z pamięci.
Ponadto wydawano różne pitavale ze sprawozdaniami sądowymi. Sam mam kilka, kupionych dopiero w naszych czasach. Myślę, że reportaż sądowy to jeden z najtrudniejszych rodzajów dziennikarstwa. Dlatego ta dziedzina aktualnie leży i kwiczy... :/

bans napisał/a:
A pedofile robili co chcieli.

Był odpowiedni artykuł w KK, a takie sprawy są zawsze trudne dowodowo. Ale takie przestępstwa były ścigane. I tyle można powiedzieć.
Oczywiście, nie ogłuszano nas nieustannym rykiem 210 dB i bełkotem na temat dziwnych upodobań różnych dżentelmenów, ale były różne broszurki z katalogami zboczeń (o wiele liczniejszymi niż teraz ;-) ) i można było sobie o tym przeczytać. Odnoszę wrażenie, że najczęściej się pisało i drukowało o panach ekshibicjonistach.

irycki napisał/a:
Nienacki chciał przedstawić postać pedagoga, mającego świetny kontakt z młodzieżą. Nie z każdym belfrem młody człowiek chciałby przecież spędzać wakacje, w większości przypadków raczej uciekłby z krzykiem na taką propozycję. Stąd nauczyciel, który proponuje uczniowi wspólne spędzenie części wakacji, a uczeń z radością przyjmuje taką propozycję.

:564: :564: :564:

Oczywiście, jak najbardziej. Sam pamiętam jak istotne było dla nas, uczniów, kto z kadry pedagogicznej pojedzie z nami na wycieczkę, na Rajd Świętokrzyski, na tzw. Ohap... ;-)

PS, Berto, niezłe te demotywatory :D , Oczywiście przerysowane, ale jest coś na rzeczy... ;-)
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-05-21, 20:30, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu