PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Edmund Niziurski
Autor Wiadomość
bans 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2019-05-16, 08:21:21   

Protoavis napisał/a:

To dlatego, że Edmund Niziurski wiódł spokojne, rodzinne życie. Pisał i pisał, od czasu do czasu wyjechał na wakacje z bliskimi, wracał i pisał. Najciekawsze są epizody najwcześniejsze, z okresu II WŚ.

Ostatnio zmieniony przez bans 2019-05-16, 08:24, w całości zmieniany 1 raz  

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2019-05-16, 20:25:11   

Nie wiedziałem, że można wstawiać gify. :)

muzygog 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-05-16, 20:34:13   

Tak przy okazji napomknę że Edmund miał zdolnego młodszego brata.

Kompozytor Mirosław Niziurski opracował podręcznik do nauki harmonii (cokolwiek dla Państwa to słowo znaczy).

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-05-17, 16:35:25   

Czytam "Księgę dla starych urwisów" i na stronie 65 taka relacja Barbary Niziurskiej (żony) z wakacyjnych wyjazdów:
"Eduś zawsze jak prowadził samochód to mówił: "Daj pić, daj pić". Dawałam mu wodę mineralną, a on "Co ty mi tu dajesz? Wina mi daj" i dawałam mu wina. Zawsze kupowaliśmy wina do kanistrów."

Wszyscy piszą że takie spokojne wiódł życie, a tu proszę, kanistry wina za kierownicą. Można się bawić? :okulary:
Jak dalej będzie sex & przemoc to wam doniosę ;-)
Ostatnio zmieniony przez Kpt Petersen 2019-05-17, 16:47, w całości zmieniany 1 raz  

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-05-19, 14:37:01   

Przeczytałem „Księgę dla starych urwisów” i ten wątek o Niziurskim na naszym forum żeby się nie powtarzać.
Wydaje mi się że niechętny stosunek do Vargi i tej książki w większości wypowiedzi jakie się tu pojawiły wziął się z nienackożerczych :027: wypowiedzi autora w licznych wywiadach prasowych i radiowych (przeczytałem, wysłuchałem). W nich faktycznie, w pierwszych zdaniach Varga podkreśla, że „Niziurski wielkim pisarzem był” :) (dla młodzieży), a ci pozostali Nienacki, Szklarski, Bahdaj zupełnie nie wytrzymali próby czasu. W książce Nienacki jest wymieniany kilka/kilkanaście (nie liczyłem) razy i ta teza, tak dla nas wszystkich absurdalna, właściwie się nie pojawia poza dużo delikatniejszą wersją we wstępie. Później mamy Nienackiego przywołanego np. w kontekście „Klubu włóczykijów” - „książka najbardziej podobna do Pana Samochodzika”, czy w wypowiedziach innych osób np. Miłoszewski deklaruje się jako wielki fan Niziurskiego i Nienackiego.
Pomijając ten zupełnie poboczny wątek Nienackiego to co w książce otrzymujemy?
Ja miałem wrażenie jakbym spędził miły weekend na „Forum Miłośników Niziurskiego”. Książka w dużej części składa się z cytatów wypowiedzi różnych osób. W części biograficznej wypowiada się głównie rodzina, w części opisu i recenzji twórczości kilku pisarzy, ludzi kultury : Miłoszewski, Kasdepke, Pilch, Czubaj, Machulski. To jest zabieg często stosowany we współczesnych biografiach, ale tu jest tego zdecydowanie więcej niż standardowo.
Czyta się dobrze. Nie mam zarzutów do części opisu i recenzji twórczości bo akurat coś takiego dla osoby która Niziurskiego sporo w dzieciństwie czytała, ale więcej nie przeczytała i teraz chciałaby najlepsze rzeczy uzupełnić, a nie nadziać się na gniota, jest bardzo użyteczne.
Trochę słabsza jest moim zdaniem część biograficzna, która na szczęście stanowi tylko ok. 20% książki, która jest pisana pod dyktando rodziny, czyli dość bałwochwalczo. W większości to są wprost cytaty z rodziny bez żadnego ze strony autora zacięcia żeby spojrzeć na Niziurskiego innym oczami. W tej części jest miło, ale niezbyt ciekawie.

Protoavis 
Ojciec Wspomagający
Archeolog książkowy

Wysłany: 2019-06-06, 15:03:03   

Kolejny obszerny wywiad z autorem biografii:
./redir/kultura.onet.pl/wywiady-i-artykuly/krzysztof-varga-wielkosc-niziurskiego-polegala-na-tym-ze-nie-pouczal-tylko-inspirowal/nybdt97

A w nim nawiązania do Zbigniewa Nienackiego:

No nie szanuję do końca Nienackiego, ale rozumiem, bo przygody Pana Samochodzika były bardzo fajne. Tylko chodzi o to, że lektura Niziurskiego była dla mnie najbardziej emocjonalna.

Podczas czytania jego powieści najbardziej panu pracowała wyobraźnia?

Absolutnie. Przy Panu Samochodziku w ogóle mi nie działała, mogłem sobie czytać, jak on ściga tego Waldemara Baturę, jak on odzyskuje te skarby zrabowane przez złoczyńców czy Niemców. Poza tym irytował mnie u Nienackiego ten nalot harcerski i dydaktyzm. Nie znosiłem, żeby mi coś łopatą do głowy wkładać. W ogóle jestem osobą, z którą raczej trzeba po dobroci. Jak mi się coś każe, to się potwornie spinam i staję się nie do przekonania. Wielkość Niziurskiego polegała na tym, że on nie pouczał, tylko inspirował do samodzielnego kombinowania i myślenia.

Kpt Petersen 
Fanatyk Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-06-07, 00:51:59   

Protoavis napisał/a:
Kolejny obszerny wywiad z autorem biografii:

A w nim nawiązania do Zbigniewa Nienackiego:

Za to przeprowadzająca wywiad p. Emilia Padoł zadeklarowała się jako fanka Pana Samochodzika :) :
Ja z kolei za młodu jednak ekscytowałam się przygodami Pana Samochodzika. Ale w książce pan się o Zbigniewie Nienackim raczej niepochlebnie wypowiada.
Ostatnio zmieniony przez Kpt Petersen 2019-06-07, 01:33, w całości zmieniany 1 raz  

bans 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2019-06-07, 08:24:03   

Kpt Petersen napisał/a:

Wydaje mi się że niechętny stosunek do Vargi i tej książki w większości wypowiedzi jakie się tu pojawiły wziął się z nienackożerczych

Teoria błędna - piszę to ja, Naczelny Nienackożerca na tym forum ;)

A Vargę "znam" od lat i od lat nie lubię. Pseudointelektualista z parciem na szkło.

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Pomogła: 98 razy
Wysłany: 2019-06-07, 13:45:24   

bans napisał/a:
piszę to ja, Naczelny Nienackożerca na tym forum ;)

Bansie, a zauważyłeś, że Ci znaleźliśmy piękny nowy przykład błędu Nienackiego do kolekcji? W wątku o zabytkach Niesamowitego Dworu jest. :)

Protoavis 
Ojciec Wspomagający
Archeolog książkowy

Wysłany: 2019-07-10, 21:22:10   

Garamon napisał/a:
Pytanie do osób, które znają mniej znaną twórczość Niziurskiego - mam obecnie do czynienia ze scenariuszem (a takze nowelą scenariusza) Edmunda Niziurskiego. Tytuł "Straszni dorośli i Zuza", powstał przed rokiem 1968. Nie mogę dojść, czy to materiał oryginalny, czy też wśród mniej popularnych tytułów Niziurskiego jest coś, co można z tym powiązać...

Fabuła opiera się na perypetiach pięcioletniej Zuzy, której rodzice postanowili się rozwieść. Dziewczynka pewnego dnia gubi się, ale skłóceni małżonkowie początkowo nie przyjmują tego do wiadomości - każde oskarża to drugie, że ukrywa córkę. Tymczasem Zuza (charakterologicznie druga Basia z "Awantury o Basię" ;-) ) błąka się po mieście, spotykając różnych ludzi, robi zamieszanie, uważa, że wszyscy są przemili... W końcu rodzice orientują się, że dziecko zniknęło i zaczynają poszukiwania.

W noweli mamy charakterystyczne dla Niziurskiego nazwiska - rodzina Zuzy to Bobaskowie, odwokat - Fascykułło, obowiązkowi złodzieje - Madej i Pętelka. W scenariuszu prawie wszystkie zostały znormalizowane :027: .

Może ktoś coś kojarzy?

Znalazłem biografię Niziurskiego z 2005 r., o której piałem wcześniej. Wśród wymienionych w bibliografii scenariuszy różnego rodzaju, słuchowisk, itp., takiego tytułu nie ma.

Kris 
Sympatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-08-07, 09:46:05   

Nie wiem, czy oglądaliście "Stranger Things", ale marzyłby mi się taki serial, tak drobiazgowo zrealizowany z klimatem powiedzmy lat 80 ( lub 60/70), bazujący na książkach Niziurskiego, Bahdaja, Nienackiego. Fajnie pokazany klimat dawnych lat, grupa młodych ludzi przeżywająca przygody, czegóż chcieć więcej ?:)

bans 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2019-08-08, 08:06:38   

Np. zdrowia, pieniędzy, szczęścia tak w ogóle... :P

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Pomogła: 98 razy
Wysłany: 2019-08-08, 17:15:41   

bans napisał/a:
Np. zdrowia, pieniędzy, szczęścia tak w ogóle... :P

I magii... ;-)

A tak w nawiązaniu do magii - byłeś w końcu nad Jeziorakiem?
A jeżeli tak, to jak wrażenia? :)

Odpowiedz do tematu