PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Edmund Niziurski
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2019-05-15, 16:57:05   

bans napisał/a:
Słaba książka. Większość treści to streszczenie książek Niziurskiego...
Tego dokładnie się obawiałem.

Protoavis 
Ojciec Wspomagający
Archeolog książkowy

Wysłany: 2019-05-15, 19:24:38   

John Dee napisał/a:
bans napisał/a:
Słaba książka. Większość treści to streszczenie książek Niziurskiego...
Tego dokładnie się obawiałem.

To dlatego, że Edmund Niziurski wiódł spokojne, rodzinne życie. Pisał i pisał, od czasu do czasu wyjechał na wakacje z bliskimi, wracał i pisał. Najciekawsze są epizody najwcześniejsze, z okresu II WŚ.

bans 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2019-05-16, 08:21:21   

Protoavis napisał/a:

To dlatego, że Edmund Niziurski wiódł spokojne, rodzinne życie. Pisał i pisał, od czasu do czasu wyjechał na wakacje z bliskimi, wracał i pisał. Najciekawsze są epizody najwcześniejsze, z okresu II WŚ.

Ostatnio zmieniony przez bans 2019-05-16, 08:24, w całości zmieniany 1 raz  

John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2019-05-16, 20:25:11   

Nie wiedziałem, że można wstawiać gify. :)

muzygog 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-05-16, 20:34:13   

Tak przy okazji napomknę że Edmund miał zdolnego młodszego brata.

Kompozytor Mirosław Niziurski opracował podręcznik do nauki harmonii (cokolwiek dla Państwa to słowo znaczy).

Kpt Petersen 
Uwielbia Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-05-17, 16:35:25   

Czytam "Księgę dla starych urwisów" i na stronie 65 taka relacja Barbary Niziurskiej (żony) z wakacyjnych wyjazdów:
"Eduś zawsze jak prowadził samochód to mówił: "Daj pić, daj pić". Dawałam mu wodę mineralną, a on "Co ty mi tu dajesz? Wina mi daj" i dawałam mu wina. Zawsze kupowaliśmy wina do kanistrów."

Wszyscy piszą że takie spokojne wiódł życie, a tu proszę, kanistry wina za kierownicą. Można się bawić? :okulary:
Jak dalej będzie sex & przemoc to wam doniosę ;-)
Ostatnio zmieniony przez Kpt Petersen 2019-05-17, 16:47, w całości zmieniany 1 raz  

Kpt Petersen 
Uwielbia Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-05-19, 14:37:01   

Przeczytałem „Księgę dla starych urwisów” i ten wątek o Niziurskim na naszym forum żeby się nie powtarzać.
Wydaje mi się że niechętny stosunek do Vargi i tej książki w większości wypowiedzi jakie się tu pojawiły wziął się z nienackożerczych :027: wypowiedzi autora w licznych wywiadach prasowych i radiowych (przeczytałem, wysłuchałem). W nich faktycznie, w pierwszych zdaniach Varga podkreśla, że „Niziurski wielkim pisarzem był” :) (dla młodzieży), a ci pozostali Nienacki, Szklarski, Bahdaj zupełnie nie wytrzymali próby czasu. W książce Nienacki jest wymieniany kilka/kilkanaście (nie liczyłem) razy i ta teza, tak dla nas wszystkich absurdalna, właściwie się nie pojawia poza dużo delikatniejszą wersją we wstępie. Później mamy Nienackiego przywołanego np. w kontekście „Klubu włóczykijów” - „książka najbardziej podobna do Pana Samochodzika”, czy w wypowiedziach innych osób np. Miłoszewski deklaruje się jako wielki fan Niziurskiego i Nienackiego.
Pomijając ten zupełnie poboczny wątek Nienackiego to co w książce otrzymujemy?
Ja miałem wrażenie jakbym spędził miły weekend na „Forum Miłośników Niziurskiego”. Książka w dużej części składa się z cytatów wypowiedzi różnych osób. W części biograficznej wypowiada się głównie rodzina, w części opisu i recenzji twórczości kilku pisarzy, ludzi kultury : Miłoszewski, Kasdepke, Pilch, Czubaj, Machulski. To jest zabieg często stosowany we współczesnych biografiach, ale tu jest tego zdecydowanie więcej niż standardowo.
Czyta się dobrze. Nie mam zarzutów do części opisu i recenzji twórczości bo akurat coś takiego dla osoby która Niziurskiego sporo w dzieciństwie czytała, ale więcej nie przeczytała i teraz chciałaby najlepsze rzeczy uzupełnić, a nie nadziać się na gniota, jest bardzo użyteczne.
Trochę słabsza jest moim zdaniem część biograficzna, która na szczęście stanowi tylko ok. 20% książki, która jest pisana pod dyktando rodziny, czyli dość bałwochwalczo. W większości to są wprost cytaty z rodziny bez żadnego ze strony autora zacięcia żeby spojrzeć na Niziurskiego innym oczami. W tej części jest miło, ale niezbyt ciekawie.

Odpowiedz do tematu