PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdzie naprawdę ukryto skarby Templariuszy?
Autor Wiadomość
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-05-12, 22:08:38   Re: Montcroix - Valcroz

Z24 napisał/a:

Nazywać się miał on Stanisław Marcolla. Zmarł on w 1984 r.

Bardzo ciekawe.
Dobra robota :564:
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-05-12, 22:58:12   

Z24 napisał/a:
Jakiś czas temu trafiłem na włoską wersję książki niemieckiego pisarza Franjo Terharta: "Il tesoro dei Templari: le ricchezze nascoste" ("Skarb templariuszy. ukryte bogactwa”)… Oryginalna, tj. niemiecka wersja jest już w rękach Johna Dee :) .
… który zaczął ją też czytać, póki nie utknął. Po Twoim poście jednak, Zecie, szykuję się do ponownego ataku: książka leży już na nocnym stoliku. ;-)
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2019-05-13, 08:15:36   Re: Montcroix - Valcroz

Z24 napisał/a:
Na Kozim Rynku Karen opowiada o poszukiwaniach skarbu we Francji.
M. in. opowiada tam o kaplicy w miejscowości Montcroix.


Zecie, bardzo Ci dziękuję za wyprowadzenie mnie z błędu, w którym tkwiłam przez kilkadziesiąt lat :)

Przez paskudny błąd w druku w kolorowej serii (którą do tej pory zawsze czytałam), całe życie sądziłam, że ta miejscowość nazywa się MonteRIOX :/
Seria kolorowa jest do bani. Coraz więcej błędów w niej odkrywam. Chyba naprawdę zacznę lubić białą serię ;-)

Templariusze - kolorowa.PNG
Plik ściągnięto 108 raz(y) 921,07 KB

_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-13, 21:41:42   

Yvonne napisał/a:
Z24 napisał/a:
Na Kozim Rynku Karen opowiada o poszukiwaniach skarbu we Francji.
M. in. opowiada tam o kaplicy w miejscowości Montcroix.


Zecie, bardzo Ci dziękuję za wyprowadzenie mnie z błędu, w którym tkwiłam przez kilkadziesiąt lat :)


Bardzo mi miło, Yvonne,

Mnie jeszcze męczy jedno wspomnienie. Gdzieś w latach 80-tych musiałem coś czytać "w temacie". Zanim przeczytałem "Księgę skarbów..." skądś wiedziałem, że ten święty wyobrażony obok Prawdy (Veritas) był święty Celestyn :065: .
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-05-13, 21:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-05-13, 22:47:36   Re: Montcroix - Valcroz

Z24 napisał/a:

Jakiś czas temu trafiłem na włoską wersję książki niemieckiego pisarza Franjo Terharta: "Il tesoro dei Templari: le ricchezze nascoste" ("Skarb templariuszy. ukryte bogactwa")
Autor, powołując się na Roberta Charroux oraz na poszukiwacza i pisarza, Alfreda Weysena opowiada na stronach 37-39 znaną nam historię i rozszyfrowuje nazwisko Polaka, poszukiwacza skarbu templariuszy w Valcroz. Nazywać się miał on Stanisław Marcolla. Zmarł on w 1984 r.

Z tego co ustaliłem, Franjo Terhart podał złe imię Marcolla.

Z24 wskazał link do Kroniki rodziny Talikowiczów-Talikowskich ... TUTAJ, gdzie podano również informację na temat Jerzego Marcolla:
Dzieciństwo Jerzy spędził pod surowym okiem ojca - sędziego i prokuratora. Młodość przypadła podczas Rewolucji Rosyjskiej. Ojciec Leon stracił pracę, Jerzy aby utrzymać rodzinę podejmuje się różnych prac, kradnie drzewo na opał. W 1919 rodzina wraca do Polski, Maria umiera na raka piersi, Jerzy bierze udział w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Ojciec - Leon dostaje nominację na prawnika Sądu Najwyższego Polski, ponownie się żeni . Jerzy w 1924 żeni się z kuzynką Stanisławą Marcolla. Pomimo urodzenia się trzech córek : Stefanii, Marii i Wacławy małżeństwo się rozpada w 1934 roku. Jerzy w międzyczasie kończy Szkołę Nauk Politycznych i pracuje w Ministerstwie Obrony Narodowej. W 1939 wybucha wojna, Jerzy jest zmobilizowany i wysłany na wschodni front. Po walce jest wzięty do niewoli przez Rosjan i wysłany do obozu. Dzięki biegłej znajomości rosyjskiego i udawaniu "ciemnego chłopa, mużika", udaje mu się zbiec. Pożegnawszy się z ojcem w Lublinie, Jerzy przedziera się do Francji, przez Czechy, Węgry i Włochy. Po wielu przygodach, dociera szczęśliwie do Francji i wstępuje do 4 Pułku, 2 Dywizji Polskich Strzelców Pieszych . Bierze udział w walkach z Niemcami w okolicach Belfort, przy granicy Szwajcarskiej. Po kapitulacji Francji, jest internowany w Szwajcarii. Ucieka ze Szwajcarii do Francji aby kontynuować walkę. Wzięty do niewoli przez Niemców, osadzony w obozie jenieckim , wyskakuje z pociągu podczas transportu, umyka pogoni z psami, wraca do Szwajcarii. Tam pracuje przy wyrębie lasów ale też studiuje, poznaje swoją przyszłą żonę Gertrudę Schonholzer,(Szwajcarkę). Po skończonej wojnie zostaje we Francji. W międzyczasie jego była żona Stanisława i trzy córki przeżyły okupację niemiecką, Powstanie Warszawskie, obóz pracy w Niemczech i dostały się do Anglii. Jerzy wyjeżdża do Anglii, pracuje w kopalni węgla, spotyka się z córkami. W 1949 spotyka się z Trudą, chcą razem osiedlić się we Francji, jadą do południowej Francji gdzie kupują zrujnowaną farmę. Przychodzi na świat córka, Catherine. Przeżyli tam resztę życia i tam są pochowani.

Przejrzałem stronę TUTAJ
Tak na szybko:
- Informacje na temat Skarbów świata i Pana M. ... TUTAJ

- Informacje na temat Jerzego „George” Marcolla ... TUTAJ
Na podstawie drzewa genealogicznego wiadomo, że pierwszą żoną Jerzego Marcolla była Stanisława. Prawdopodobnie Terhart pomylił imiona.

- Informacja na temat genezy zagadki Jerzego Marcolla ... TUTAJ
Zapewne informacja o skarbie została napisana przez Jerzego Marcolla.

- Według drzewa genealogicznego Jerzy i Gertruda zmarli w Trigance, a więc w miejscowości związanej z tajemnicą templariuszy ... TUTAJ

Drzewo genealogiczne i link wskazany przez Z24 potwierdza, że to Jerzy Marcolla jest tym Panem M.
Dowodzą tego poniższe ustalenia:
- Ojciec Leon Krystian Marcolla (1868-1944) TUTAJ był prawnikiem
TUTAJ
TUTAJ
... pomagał także innym w Opolu Lubelskim TUTAJ

- Brat Tadeusz (1896-1977) sporo przeżył wracając z Irkucka ...TUTAJ

- Brat Kazimierz (1905-1995) był uczonym ...
TUTAJ
TUTAJ

- Brat Antoni (1912-1996) jak również jego żona był artystą - malarzem. Mieszkali w Opolu ... TUTAJ

To narazie tyle, czekamy na relację Johna Dee :)

Ps.
Jeszcze relacja - taka samochodzikowa ;-) TUTAJ
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2019-05-13, 22:58, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-05-14, 08:16:45   

Szacun i "pomógł"! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-14, 17:54:45   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Jakiś czas temu trafiłem na włoską wersję książki niemieckiego pisarza Franjo Terharta: "Il tesoro dei Templari: le ricchezze nascoste" ("Skarb templariuszy. ukryte bogactwa”)… Oryginalna, tj. niemiecka wersja jest już w rękach Johna Dee :) .
… który zaczął ją też czytać, póki nie utknął.


Aż tak kiepska? :D

Ale żeś pociągnął temat, Kozaku! Wyrazy najwyższego uznania.

:564: :564: :564:

Kozak napisał/a:
Z tego co ustaliłem, Franjo Terhart podał złe imię Marcolla.


Tak jest. Na jego dobro trzeba jednak powiedzieć, że to imię to znaczy George jest tam wymienione przy nazwisku w nawiasie. Widocznie autor nie był do końca pewny, albo miał różne wiadomości z różnych źródeł. Ponieważ nie do końca zrozumiałem kontekst owego imienia George, nie wspomniałem o tym.

Ciekawe, że zainteresowania pana Jurka ;-) obejmowały cały ten rejon, niezmiernie interesujący geologicznie i hydrologicznie. Jeśli dobrze zrozumiałem, ten francuski turysta, którego ciekawy reportaż zalinkowaleś, podaje, że nie wie dlaczego owo sztuczne jezioro nosi nazwę Saint Croix czyli Świętego Krzyża. Czyli owa miejscowość Valcroz czy raczej Valcros powinna się znajdować gdzieś koło miejscowości Castelane i Trigance. W tej ostatniej pan Jurek zresztą zmarł.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-05-14, 17:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-05-15, 08:29:52   

Szara Sowa napisał/a:
Szacun i "pomógł"!

Dzięki :)
Z24 napisał/a:

Tak jest. Na jego dobro trzeba jednak powiedzieć, że to imię to znaczy George jest tam wymienione przy nazwisku w nawiasie. ....

Właśnie "George" w nawiasie mnie zaciekawiło i dlatego pogrzebałem dalej :)
Cytat:

Czyli owa miejscowość Valcroz czy raczej Valcros powinna się znajdować gdzieś koło miejscowości Castelane i Trigance. W tej ostatniej pan Jurek zresztą zmarł.

To prawda.
Ps.
W Trigance pochowana jest również żona Pana M. (Jerzego Marcolla). :)
_________________
 
 
omszały głaz 
Stały bywalec forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Kwi 2014
Posty: 279
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-05-15, 18:53:47   

Ciekawe zdjęcie zrobione w ciekawym miejscu przez ciekawego fotografa ;)
./redir/www.google.pl/map...!8i1520!5m1!1e4
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-15, 20:36:49   

omszały głaz napisał/a:
Ciekawe zdjęcie zrobione w ciekawym miejscu przez ciekawego fotografa ;)
./redir/www.google.pl/map...!8i1520!5m1!1e4


Coś więcej na temat sfotografowanego obiektu wiadomo?

Widzę, na mapie, że to okolice wąwozu Verdon, gdzie działał pan Jurek M.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-05-15, 20:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-05-15, 22:19:19   

Brawo omszały :564:
Bardzo ciekawe zdjęcie i jego autor.
Czyli w tamtej okolicy był przejazdem ...
Pan P. M.?
To ten sam ogród

Ten zamek znajduje się około 4 km od Trigance ... TUTAJ

Przy okazji ... Cmentarz w Trigance
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2019-05-16, 08:40, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
omszały głaz 
Stały bywalec forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Kwi 2014
Posty: 279
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-05-16, 12:35:57   

Z24 napisał/a:
omszały głaz napisał/a:
Ciekawe zdjęcie zrobione w ciekawym miejscu przez ciekawego fotografa ;)
./redir/www.google.pl/map...!8i1520!5m1!1e4


Coś więcej na temat sfotografowanego obiektu wiadomo?

Widzę, na mapie, że to okolice wąwozu Verdon, gdzie działał pan Jurek M.

To teoretyczne miejsce zamku Valcros
./redir/wikiveilleurs.net/doku.php?id=public:lieux:chateau_de_valcros
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-16, 16:56:16   

omszały głaz napisał/a:
Z24 napisał/a:
omszały głaz napisał/a:
Ciekawe zdjęcie zrobione w ciekawym miejscu przez ciekawego fotografa ;)
./redir/www.google.pl/map...!8i1520!5m1!1e4


Coś więcej na temat sfotografowanego obiektu wiadomo?

Widzę, na mapie, że to okolice wąwozu Verdon, gdzie działał pan Jurek M.

To teoretyczne miejsce zamku Valcros
./redir/wikiveilleurs.net/doku.php?id=public:lieux:chateau_de_valcros


omszały głazie, należy się Tobie uczciwy "pomógł" za identyfikację i pierwsze zdjęcia zamku Montcroix z naszej ulubionej powieści :) .
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-05-16, 16:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
omszały głaz 
Stały bywalec forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Kwi 2014
Posty: 279
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-05-16, 21:27:08   

Z24 napisał/a:
omszały głaz napisał/a:
Z24 napisał/a:
omszały głaz napisał/a:
Ciekawe zdjęcie zrobione w ciekawym miejscu przez ciekawego fotografa ;)
./redir/www.google.pl/map...!8i1520!5m1!1e4


Coś więcej na temat sfotografowanego obiektu wiadomo?

Widzę, na mapie, że to okolice wąwozu Verdon, gdzie działał pan Jurek M.

To teoretyczne miejsce zamku Valcros
./redir/wikiveilleurs.net/doku.php?id=public:lieux:chateau_de_valcros


omszały głazie, należy się Tobie uczciwy "pomógł" za identyfikację i pierwsze zdjęcia zamku Montcroix z naszej ulubionej powieści :) .

Dzięki
Lepszy link do lokalizacji
./redir/www.google.pl/map...1e3!4m2!4m1!3e0
Geoportal francuski z katastrem ;)
./redir/www.geoportail.go...)&permalink=yes
Ostatnio zmieniony przez omszały głaz 2019-05-16, 22:00, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-16, 23:03:50   

No i pojawia się kolejne pytanie czy w takim razie istniała kaplica z obrazem św. Celestyna z Prawdą? I czy istnieje nadal? :065:
_________________
Z 24
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-17, 23:49:26   

Przeglądając stronę templiers.net znalazłem na liście posiadłości templariuszy w departamencie Alpes-de-Haut Provence kaplicę templariuszy Sainte-Croix-du-Verdon, jak rozumiem, w pobliżu owego wąwozu:

./redir/www.templiers.net...dex.php?page=04

Czyżby zniekształcone lub raczej szyfrowe - jak wiemy - nazwy Montcroix i Val-de-croix odnosiły się do tego właśnie miejsca?
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-05-18, 09:26, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-05-18, 07:35:48   

Z24 napisał/a:

Czyżby zniekształcone lub raczej szyfrowe - jak wiemy - nazwy Montcroix i Val-de-croix odnosiły się do tego właśnie miejsca?

Niewykluczone. :|
Przypominam, że Pan M. obraz odkrył w zrujnowanej kaplicy, która przylegała do zamku Valcros
... TUTAJ

Jest jeszcze jeden poszukiwacz - André Douzet, który znał Jerzego Marcolla. Posiada ponoć archiwalne fotografie zrobione w Valcros i jakieś dokumenty ... TUTAJ
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2019-05-19, 20:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-18, 09:20:34   

Kozak napisał/a:
Z24 napisał/a:

Czyżby zniekształcone lub raczej szyfrowe - jak wiemy - nazwy Montcroix i Val-de-croix odnosiły się do tego właśnie miejsca?

Nie wykluczone. :|
Przypominam, że Pan M. obraz odkrył w zrujnowanej kaplicy, która przylegała do zamku Valcros
... TUTAJ


Oczywiście, jak najbardziej. Być może moje wrzutki z nowościami robią trochę zamieszania, ale trzeba wziąć pod uwagę, że relacje, z jakimi mamy do czynienia przeszły przez wiele ust, a raczej klawiatur i po drodze mogły ulec zniekształceniu. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że niektórzy uczestnicy wydarzeń nie wypowiadali się jasno i precyzyjnie: albo, żeby nie karmić konkurencji albo żeby... mieli bujną wyobraźnię, można rzec literacką, żeby nie użyć brzydkiego słowa mitomańską... ;-)
Dlatego właśnie myślę, że trzeba uwzględnić różne tropy związane z badanym terenem. Szczególnie, że, o ile dobrze zrozumiałem, te pierwsze wzmianki - Franjo Terharta, a i zapewne Alfreda Weysena - mówią, że poszukiwania pana M. obejmowały w ogóle obszar Verdon.

Tu jeszcze raz fragment o kaplicy Sainte-Croix-du-Verdon

Sainte-Croix-du-Verdon (04)

Chapelle du Temple à Sainte-Croix-du-Verdon
Département: Alpes-de-Haute-Provence, Arrondissement: Digne-les-Bains, Canton: Riez, Commune: Sainte-Croix-du-Verdon - 04


Chapelle du Temple à Sainte-Croix-du-Verdon
Localisation: Chapelle du Temple à Sainte-Croix-du-Verdon

Ce lieu, dit en latin Sancta-Crux, est situé au Midi, sur le versant d'une colline et la rive droite du Verdon, à 12 kilomètres S. E. de Riez, et 55 au Sud de Digne. L'étymologie de Sainte-Croix vient de la position du village qui ressemble à un vrai calvaire. L'air y est sain, depuis que l'on a desséché les marais et qu'on a fait écouler les eaux dans le Verdon. Le climat en est tempéré, le sol fertile surtout en fruits et en légumes qui font le principal commerce du pays. Les habitants, plus honnêtes que polis, se livrent tous à l'agriculture. La seigneurie du lieu a appartenu très longtemps aux évêques de Riez.

La population de cette commune est de 496 âmes. Il n'y a point de hameau, mais seulement des maisons de campagne.

L'église paroissiale, dédiée à la Sainte Croix, est desservie par un curé. Elle date du seizième siècle: une restauration complète en a été faite en 1834. La fête patronale du lieu est la Transfiguration (6 août) vulgairement Saint-Sauveur. On trouve au bas de la plaine de Sainte-Croix, les ruines d'une ancienne église bâtie par les Templiers, qui avait longtemps servi de paroisse.
Sources: Géographie Historique et Biographique du département des Basses-Alpes ou Alpes-de-Hautes-Provence, par J. J. M. Feraud, curé de la paroisse des Sieyres. Digne 1844. Page 148.

Sainte-Croix, Alpes-de-Haute-Provence, canton de Riez
— Ruines d'une ancienne Maison des Templiers
Sources: Dictionnaire géographique administratif, postal, statistique, archéologique de la France. Hachette 1869

Sainte-Croix, Alpes-de-Haute-Provence, canton de Riez
— Il y a les restes d'un ancien couvent de Templiers
Sources: Paul Champion, Manuel de géographie descriptive, historique et sociale de la France, H champion 1896
.

To miejsce ma te zalety, że bezpośrednio nawiązuje do nazwy z "polskiej notatki", no i ma potwierdzone związki z templariuszami. Ciekawe czy od tego miejsca nazwę wzięło wspomniane przez mnie parę postów wyżej sztuczne jezioro?

Tu mamy treść owej notatki, odtworzonej przez pana M. z pamięci:

Podziemiach starego zamku Doliny Krzyża jest skarb Zakonu Templariuszy. Idź i szukaj Świeta Prawda wskażą ci drogę.


Ta notatka jest ciekawa ze względów m. in. psychologicznych. Całkowicie rozumiem, że pan M. na prośbę Alfreda Weysena odtwarzając po latach treść notatki mógł nieco zapomnieć polskiego. Albo też już go gnębiły dolegliwości charakterystyczne dla podeszłego wieku... :/
Ciekawsze jest, że we francuskim przekładzie te wszystkie niedostatki zostały naprawione:

Sous l'ancien château de la vallée de la croix se trouve le trésor de l'ordre des Templiers. Va et cherche. Le Saint [et la] Vérité te montreront le chemin.

PS. Kozaku, podany przez Ciebie drugi link niestety...
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-05-18, 09:47, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-05-18, 10:39:34   

Spoko. Wiem Z24 do czego zmierzasz.
Mnie zaciekawił .... TUTAJ

Z24 napisał/a:

PS. Kozaku, podany przez Ciebie drugi link niestety...

Co z nim?
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2019-05-19, 07:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-18, 15:51:48   

Kozak napisał/a:
24 napisał/a:

PS. Kozaku, podany przez Ciebie drugi link niestety...

Co z nim?


Już OK. Wcześniej nie otwierał się tłumaczony tekst.

W tzw. międzyczasie dorwałem porządną, starą, papierową mapę Francji i sobie wszystko rozmieściłem. Sainte-Croix-du-Verdon mieści się dość daleko poniżej kanionu, gdzie w okolicy są miejscowości Castellane i Trigance i oczywiście zamek Valcros. I rzeczywiście jezioro zaporowe od tej miejscowości wzięło swą nazwę. W Wiki nie ma informacji o templariuszach:

./redir/fr.wikipedia.org/wiki/Sainte-Croix-du-Verdon

Jezioro jest wielkości naszego Solińskiego, a wody gromadzi jeszcze więcej (jest głębsze).

PS. Jutro wypada akurat dzień św. Celestyna... ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-05-19, 10:51, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,6 sekundy. Zapytań do SQL: 25