PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-02, 23:07
Sumienie
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2012-12-05, 18:22:09   

W końcu i ja przeczytałem Sumienie. Jest tu stary dobry styl młodego Nienackiego, znany też choćby z Laseczki, trochę z Uroczyska. Trudno się nie zgodzić, że:

Even napisał/a:
Wczesne powieści Nienackiego mają specyficzny klimat, doskonale oddający atmosferę lat sześćdziesiątych i za to między innymi je lubię :)

Książkę przeczytałem dosyć sprawnie. Zauważyłem, że im dalej tym była jakby lepsza. Tematyka bardzo poważna, ale zaserwowana sprawnie i przystępnie.
Zaciekawiło mnie, czy faktycznie Nienacki będąc ławnikiem, sądził w sprawach o morderstwo i podpisywał takie wyroki. Wygląda na to ze TomaszK będzie miał tu pole do popisu! :)
Książka nie jest długa, myślę że każdy forumowicz dałby radę ją zaliczyć i chyba warto to zrobić.
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2012-12-27, 21:41:48   Tumidaj

Pamiętam, że w "Sumieniu" jest wspomniana szeroko znana - by nie powiedzieć kultowa - w Sieradzkiem karczma w Tumidaju. Ostatnio tamtędy jechałem dość dawno temu, w 2005 r., stoi tam od jakiegoś czasu "nowoczesna" landara, ale stary budynek wciąż tam obok stał.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2012-12-27, 21:43, w całości zmieniany 1 raz  

Kraff 
Czytał Samochodzika

Wysłany: 2013-01-02, 21:17:25   

Szara Sowa napisał/a:
W końcu i ja przeczytałem Sumienie. Jest tu stary dobry styl młodego Nienackiego, znany też choćby z Laseczki, trochę z Uroczyska. Trudno się nie zgodzić, że:

Even napisał/a:
Wczesne powieści Nienackiego mają specyficzny klimat, doskonale oddający atmosferę lat sześćdziesiątych i za to między innymi je lubię :)

Książkę przeczytałem dosyć sprawnie. Zauważyłem, że im dalej tym była jakby lepsza. Tematyka bardzo poważna, ale zaserwowana sprawnie i przystępnie.
Zaciekawiło mnie, czy faktycznie Nienacki będąc ławnikiem, sądził w sprawach o morderstwo i podpisywał takie wyroki. Wygląda na to ze TomaszK będzie miał tu pole do popisu! :)
Książka nie jest długa, myślę że każdy forumowicz dałby radę ją zaliczyć i chyba warto to zrobić.

Książkę przeczytałem krótki czas temu i jak już pisałem wcześniej w mojej ocenie jest godna polecenia. Książka ukazuje pokróce problematykę kary śmierci, funkcjonowania sądu i przede wszystkim skutki związane z wydaniem wyroku skazującego na karę śmierci. Co najważniejsze, książka jest w swojej problematyce aktualna do dnia dzisiejszego.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2015-12-21, 22:27:57   

Proces jest przedstawiony tak, jakby sąd wojewódzki sądził w składzie jeden sędzia zawodowy i dwóch ławników, gdy w tamtych czasach sprawy zagrożone KS sąd na podstawie KPK z 1928 r, z późniejszymi zmianami, sądził w składzie trzech sędziów zawodowych i dwóch ławników. Piszą, że ZN był ławnikiem w sądzie wojewódzkim. Myślę, że nawet gdyby był lawnikiem w sądzie powiatowym, to by to musiał wiedzieć. Ciekawe więc dlaczego poszedł aż na taką dowolność w przedstawieniu przebiegu procesu.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2015-12-21, 22:29, w całości zmieniany 1 raz  

Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy

Wysłany: 2016-05-18, 10:06:42   

Znalazłem w tej książce taki fragment w którym Krystyna mówi do Piotra (alter ego ZN):

Cytat:
Nie bądź taki szlachetny cudzym kosztem. Jesteś przykładem krańcowego
egoizmu, interesuje cię tylko to, co dzieje się w tobie. Nikogo poza sobą nie widzisz i nie
rozumiesz. Gdyby nie to, że Zofia ma tyle własnej pracy, która ją pasjonuje, traktowałaby
ciebie tak jak ja Jana. Na szczęście jest mądra i poświęca ci także tę odrobinę swego
zainteresowania. Ty nawet sobie nie wyobrażasz, jaki jesteś okropny.

Zastanawiam się czy to jest samokrytyka czy tylko forma literacka :065:
Semper ridebas et heu vale mi

John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2016-05-18, 13:08:55   

Brzmi raczej jak samokrytyka. By pani Alicja później kiedykolwiek nazwała go "krańcowym egoistą" wątpię, ale jego żona? Mógłbym to sobie jak najbardziej wyobrazić…

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Pomogła: 94 razy
Wysłany: 2016-05-18, 14:07:20   

Ater napisał/a:
Zastanawiam się czy to jest samokrytyka czy tylko forma literacka :065:

Raczej obawa i zadawane sobie samemu pytanie, jaki jestem naprawdę. „Sumienie” to świetna książka (cieszę się, że ją sobie po latach odświeżyłam! :) ). W genialny sposób pokazująca złożoność ludzkiej natury. Piotr jest osobą, w której ścierają się pozornie przeciwstawne cechy – wielka wrażliwość i męcząca wręcz empatia z tchórzostwem i egoizmem. Prawdopodobnie taki właśnie był Nienacki. Podobnie zresztą, jak wielu innych twórców. Wszelkie próby zero-jedynkowej (samo)oceny byłyby uproszczeniem.
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-05-18, 14:08, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-05-18, 18:19:02   

Czy Piotr to alter ego ZN? To kwestia dyskusyjna. Na pewno autor dał tej postaci wiele z siebie, tak jak i wielu innym postaciom, a poniekąd i wszystkim postaciom, które powołał do życia. Autorowi potrzebna była taka postać, żeby pokazać pewien problem, albo - takie jest moje zdanie - wykonać pewną wariację literacką: przecież aluzje do "Zbrodni i kary" FMD są tak czytelne...
Wybrany przez Atera cytat jest kapitalny :) .
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-05-18, 18:31, w całości zmieniany 1 raz  

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Wysłany: 2016-05-19, 11:23:30   

Z24 napisał/a:
Czy Piotr to alter ego ZN? To kwestia dyskusyjna.

Moim zdaniem jest. Uzasadnię później, bo teraz nie mam czasu. ;-)

Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy

Wysłany: 2017-03-05, 00:00:18   

Rozwinę swoją myśl dlaczego Piotr to alter ego ZN.
Początkowo akcja dzieję sie w Łodzi Þiotr był ławnikiem i krytykiem teatralnym. Jego żona była związana z filmem. Wspomnienia o babci z piekła rodem i o wujostwie z Aleksandrowa. Itd.
Semper ridebas et heu vale mi

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Wysłany: 2017-03-05, 00:17:46   

Ater napisał/a:
Rozwinę swoją myśl dlaczego Piotr to alter ego ZN.
Początkowo akcja dzieję sie w Łodzi Þiotr był ławnikiem i krytykiem teatralnym. Jego żona była związana z filmem. Wspomnienia o babci z piekła rodem i o wujostwie z Aleksandrowa. Itd.

Dokładnie. Moim zdaniem nie ma żadnych wątpliwości, co do tego, że Piotr musiał być alter ego Nienackiego. Za dużo tu zbieżności. :)

michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-04-30, 13:00:27   

Czytam ponownie i biorąc pod uwagę, że pada nazwa fabryki w pobliżu - Widzewska Manufaktura - to rozbierane domki i powstające na ich miejscu nowe bloku musiały znajdować się w rejonie ulic Piłsudskiego - Konstytucyjna - Józefa - Szpitalna.
Przy Niciarnianej, jak błędnie określiłem to wcześniej, też znajduje się duża fabryka, ale to Ariadna.

Widzewska Manufaktura to ta:
./redir/www.google.com/ma...12!8i6656?hl=pl

A na rogu Szpitalnej zachowały się stare domy robotnicze:
./redir/www.google.com/ma...12!8i6656?hl=pl

Za ulicą Józefa są tory, które kończyły opisywaną uliczkę.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-04-30, 18:15:23   

:564: :564: :564:
Dzięki, MichaLe :)
Dawno nie zaglądałem do "Sumienia". Zupełnie zapomniałem, że ta powieść również jest bardzo łódzka (choć oczywiście, nie tak bardzo jak "Laseczka...") i że da się niektóre miejsca zlokalizować.

Odpowiedz do tematu