PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:45
Tajemnica tajemnic - pierwsza przeczytana przygoda
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-17, 21:16:59   

mruf napisał/a:
Cytat:
wydaje mi się, że życie po ożenku ma już nie wiele wspólnego z harlequinami.

To bardziej przypomina "Misery" Stephena Kinga...


Taaaaa... wracajmy lepiej do obgadywania Helenki, Ludmiły, PS, rabbiego Loewe i smaku jajecznicy w Lesku. Obejrzy człowiek raz Katie Bates to już nie dziwi się skąd się bierze tylu gejów... :p
_________________
Z 24
 
 
Piotreek 
Forumowy Badacz Naukowy


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 994
Wysłany: 2014-06-18, 20:41:13   

Berta von S. napisał/a:
Yvonne napisał/a:
The_saint napisał/a:
Nie mam w tym temacie doświadczenia, ale wydaje mi się, że życie po ożenku ma już nie wiele wspólnego z harlequinami.

:564:

Też nie mam, ale w takim razie faktycznie lepiej się nie żenić. :)


tak czy owak to żenić się chyba nie zamierzasz? ;-)
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-18, 21:30:43   

Piotreek napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Yvonne napisał/a:
The_saint napisał/a:
Nie mam w tym temacie doświadczenia, ale wydaje mi się, że życie po ożenku ma już nie wiele wspólnego z harlequinami.

:564:

Też nie mam, ale w takim razie faktycznie lepiej się nie żenić. :)

tak czy owak to żenić się chyba nie zamierzasz? ;-)

Skąd wiesz? Teraz TO modne. :p
_________________
Drużyna 5

 
 
Mysikrólik 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 5230
Skąd: Opalenica
Wysłany: 2014-06-18, 21:49:51   

Wesele koniecznie w Mrodze. :D
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-18, 23:44:37   

Mysikrólik napisał/a:
Wesele koniecznie w Mrodze. :D

No nie wiem, czy Mroga pasuje do metro-trendów...
Chociaż w pewnym sensie jest dość hipsterska. :D
_________________
Drużyna 5

 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2014-06-19, 09:54:03   

Berta von S. napisał/a:
Mysikrólik napisał/a:
Wesele koniecznie w Mrodze. :D

No nie wiem, czy Mroga pasuje do metro-trendów...
Chociaż w pewnym sensie jest dość hipsterska. :D


Przy takiej modzie to Mroga by pasowała

_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2019-04-26, 20:48:25   

Przeczytałem ponownie Tajemnicę tajemnic . Kiedyś wydawała mi się dobra , teraz nadal jest w czołówce rankingu . Jest tajemnica , historia , książki które można poczytać . Męsko damskie rozmowy , zamiast starokawalerstwa -emancypacja ? feminizm ?
Są Bieszczady , wielki błękitny dog, co rozpracował wiejskiego kudłatego brytana ( Skręcił go jak chłopa w sądzie).
Różokrzyżowcy (jakoś zapomniani przez specjalistów od teorii spiskowych ) .
Ikony , srebrne blaszki talizmany , Żydzi ,kabała , studnie ,macewy .
Za jakiś czas przeczytam ją ponownie , dużo wątków do obadania.
Ale od razu miałem skojarzenie z lustrem Twardowskiego , Barbarą Radziwiłłówną oraz wszelkiej maści oszustami (ta kryształowa tarcza). Obraz z duchem Barbary !
Poszukam Fausta , Twardowskiego -literatury . To jest taki samochodzik jak trzeba ,prowadzi w miejsca nieznane -zapomniane .
https://www.youtube.com/watch?v=mVexVj_qiWQ
Sługa diabelski kusi, wszystkich zbłądzonych
Ile cierpienia dźwigniesz, na barkach zmęczonych?
Zamykasz oczy, duch Basi modlącej się w oknie.
Pamiętaj o mnie !

Nadzieja przyszła razem, z Twardowskim w parze.
Uczyni ci mag , co tylko rozkażesz
Podejdź i posłuchaj, suchej studni lament.
Nie zostawiaj mnie samej !

Ref.
Tysiące twych tęsknot zwierciadłem spojone,
pozwoli Ci spojrzeć raz jeszcze na żonę.
Widmo najmilszej, ból uwięź w głowie.
Nie krzycz, nikt nie odpowie !

Usiądź więc panie, na przeciw mego lustra.
Trzymaj ręce przy sobie, zamknij też usta.
Gdy twarz ukochanej dostrzeżesz w zwierciadle.
Pamiętaj me słowa, bo spotkasz się z diabłem.

Tak więc, na trzy rozbito przeklętą tafle.
Pan nie posłuchał słów, powtarzanych od zawsze.
Za nieostrożność zbyt wcześnie trafili do grobów,
,,..teraz przeznaczone jest na służbę Bogu."

Barbara_Radziwill_ZjawaBarbary_19th_century.jpg
Plik ściągnięto 189 raz(y) 60,95 KB

_________________
Tarasująca zazwyczaj chodnik hałaśliwa gromada
niechlujnie ubranych mężczyzn koło budki z piwem rozstąpiła się przede mną z ogromnym
szacunkiem. Mój avatar to licznik od Ferrari 410.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-26, 22:57:04   

Jeżeli zechcesz zobaczyć zwierciadło mistrza Twardowskiego, daj znać. Zorganizuje się jakąś wyprawę do Węgrowa. To jest prawdziwe dotknięcie tajemnicy...
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-26, 23:41:17   

Z24 napisał/a:
Jeżeli zechcesz zobaczyć zwierciadło mistrza Twardowskiego, daj znać. Zorganizuje się jakąś wyprawę do Węgrowa. To jest prawdziwe dotknięcie tajemnicy...

Ale księża podobno nie bardzo chcą wpuszczać zwiedzających do zwierciadła. :027:
_________________
Drużyna 5

 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2019-04-27, 16:43:37   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
Jeżeli zechcesz zobaczyć zwierciadło mistrza Twardowskiego, daj znać. Zorganizuje się jakąś wyprawę do Węgrowa. To jest prawdziwe dotknięcie tajemnicy...

Ale księża podobno nie bardzo chcą wpuszczać zwiedzających do zwierciadła. :027:

Lustro jest w jakimś pomieszczeniu niedostępnym ? Myślałem że jest powszechnie dostępne, jak już jesteśmy w kościele (że jest elementem wyposażenia kościoła jak obraz czy coś takiego) .
_________________
Tarasująca zazwyczaj chodnik hałaśliwa gromada
niechlujnie ubranych mężczyzn koło budki z piwem rozstąpiła się przede mną z ogromnym
szacunkiem. Mój avatar to licznik od Ferrari 410.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-27, 19:19:13   

Berkut napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
Jeżeli zechcesz zobaczyć zwierciadło mistrza Twardowskiego, daj znać. Zorganizuje się jakąś wyprawę do Węgrowa. To jest prawdziwe dotknięcie tajemnicy...

Ale księża podobno nie bardzo chcą wpuszczać zwiedzających do zwierciadła. :027:

Lustro jest w jakimś pomieszczeniu niedostępnym ? Myślałem że jest powszechnie dostępne, jak już jesteśmy w kościele (że jest elementem wyposażenia kościoła jak obraz czy coś takiego) .


Jest w zakrystii. Wisi nad drzwiami wejściowymi, które są w zasadzie zamknięte, Trzeba tam przeniknąć tuż przed nabożeństwem, praktycznie razem z duchownymi. Mam na papierze trochę zdjęć zwierciadła wykonanych ca 20 lat temu.
Oprócz tego w kościele w Węgrowie można zobaczyć na ławce napis wyskrobany w 1812 przez jakiegoś żołnierza Wielkiej Armii, a także XVIII-chyba-wieczną monstrancje, która reprodukowana jest w książkach o dawnym złotnictwie czy sztuce jubilerskiej w Polsce. Ja ją widziałem ładnych parę lat temu na jakiejś wystawi na Zamku Królewskim. Koło Węgrowa zaraz mamy Liw z sympatycznym zamkiem i muzeum.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-28, 00:32:35   

Z24 napisał/a:

Jest w zakrystii. Wisi nad drzwiami wejściowymi, które są w zasadzie zamknięte, Trzeba tam przeniknąć tuż przed nabożeństwem, praktycznie razem z duchownymi.
(...)
Koło Węgrowa zaraz mamy Liw z sympatycznym zamkiem i muzeum.

Czyli generalnie jest szansa zobaczyć lustro. Myślałam, że mocniej pilnują, żeby nikt na/w nie nie spojrzał.

Koło Węgrowa jest też Sowia Góra, z rzekomo ukrytymi skarbami, a w każdym razie ze świetnym widokiem na dolinę Liwca. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-28, 10:06:08   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

Jest w zakrystii. Wisi nad drzwiami wejściowymi, które są w zasadzie zamknięte, Trzeba tam przeniknąć tuż przed nabożeństwem, praktycznie razem z duchownymi.
(...)
Koło Węgrowa zaraz mamy Liw z sympatycznym zamkiem i muzeum.

Czyli generalnie jest szansa zobaczyć lustro. Myślałam, że mocniej pilnują, żeby nikt na/w nie nie spojrzał.

Koło Węgrowa jest też Sowia Góra, z rzekomo ukrytymi skarbami, a w każdym razie ze świetnym widokiem na dolinę Liwca. :)


O tej Sowiej Górze nie słyszałem, ale znam w okolicy pewne grodzisko (nazwa miejscowości wyleciała mi z głowy) i jeszcze gdzieś dwór, gdzie straszyło już przed wojną.

A tu artykuły o zwierciadle:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Lustro_Twardowskiego

Przyznam, że o tym drugim, bliżej nie opisanym, chyba w ogóle nie słyszałem.

./redir/jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/66859/edition/60633/content?

./redir/www.wilanow-palac...w_wegrowie.html
_________________
Z 24
 
 
M_ajk 
Stały bywalec forum


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 259
Skąd: Łódź / Warszawa
Wysłany: 2019-04-28, 19:29:23   

No właśnie, wisi wysoko nad drzwiami, więc ciężko w nim się przejrzeć, a tu widok widok z Sowiej Góry.
Przy okazji zapraszam do galerii i relacji z mazowieckiego rajdu ;)

0789_wegrow[1].jpg
Plik ściągnięto 163 raz(y) 36,52 KB

0788_wegrow[1].jpg
Plik ściągnięto 185 raz(y) 36,07 KB

_________________
Zapraszamy na szlaki:
www.zamek-chojnik.cba.pl
www.owrp.cba.pl
Ostatnio zmieniony przez M_ajk 2019-04-29, 04:36, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-30, 22:21:11   

Rozmowa o rajdach jest teraz w dzaiale podróznym. :)
czyli tu: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=399193#399193
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-05-16, 09:06:30   

W 2011 r. napisałem:

Zupełnym przypadkiem obejrzałem wczoraj na kanale planete+ (dawniej planete, nie wiem czemu od kilku tygodni ma ten plus?) bardzo intrygujący film dokumentalny o tzw. rękopisie Wojnicza czyli ponoć najbardziej zagadkowej książce w historii ludzkości.
Film już sam w sobie jest godny zobaczenia, a dodatkowo tętno podniósł mi fragment filmu związany tematycznie z Tajemnicą Tajemnic (Kelly, Dee). Kto chce poznać szczegóły (np. dlaczego obaj panowie zakończyli współpracę) musi zobaczyć ten film. Najbliższa emisja - czwartek 8 XII 2011 18.20.
W filmie można także znaleźć związek z Fantomasem poprzez osobę wielkiego Leonarda. :)

"W 1912 roku Wilfrid Michael Voynich, a właściwie Michał Habdank Wojnicz, pochodzący z Polski amerykański antykwarysta przedstawił światu zagadkę, która do dziś pozostaje nierozwiązana. Odkrył tajemniczy manuskrypt zapisany przez anonimowego autora w języku, nad którym do dziś łamią sobie głowy badacze."

./redir/www.planete.pl/do...ga-swiata_36936

----

Tymczasem:
Manuskrypt Wojnicza rozszyfrowany

Od 600 lat najbardziej światłe umysły w dziejach świata nie były w stanie złamać kodu. Najbardziej tajemniczy tekst świata został wreszcie rozszyfrowany przez eksperta od lingwistyki z Uniwersytetu w Bristolu. Zajęło mu to zaledwie dwa tygodnie. Dr Gerard Cheshire odkrył, że napisano go w martwym języku proto-romańskim. Okazało się, że zawiera informacje na temat ziołowych środków leczniczych terapeutycznych kąpieli, spraw kobiecego umysłu, rodzicielstwa, a nawet seksu. Dr Cheshire oświadczył, że tekst opracowały zakonnice dominikańskie. Posiada odniesienia do królowej Aragonii, ciotki Katarzyny Aragońskiej. Jest datowany na połowę XV wieku. Manuskrypt Wojnicza, został nazwany na cześć polskiego sprzedawcy książek, który kupił rękopis w 1912 roku. Nad jego rozszyfrowaniem przez lata pracował m.in. Alan Turing.

./redir/video.wp.pl/i,manuskrypt-wojnicza-rozszyfrowany,mid,2037392,cid,4051,klip.html?ticaid=11d6f1
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2019-05-16, 09:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-16, 17:00:42   

Szara Sowa napisał/a:
napisano go w martwym języku proto-romańskim


Zawsze myślałem, że język proto-romański to łacina ;-)

Wiadomość mi zalatuje jakimś humbugiem :/ .
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-05-16, 17:10:43   

No właśnie mi też. Jakikolwiek byłby to umarły język europejski, ale jeszcze znany w XV w., to przecież ktoś powinien go już dawno rozpoznać...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2019-05-19, 08:14:46   

Chyba nie chodzi o bezpośrednie "rozpoznanie" języka, lecz o pracę nad złamaniem szyfru przy założeniu, że tekst został sformułowany w tym właśnie języku. Żeby odcyfrować takie historyczne dokumenty praktycznie konieczne jest przyjęcie jakiegoś założenia co do języka, z nadzieją że okaże się poprawne. Champollion mógł rozszyfrować hieroglify tylko dlatego, że biegle posługiwał się koptyjskim, który jest prawnukiem starożytnego egipskiego, i przez ten pryzmat patrzył na hieroglify. Pismo linearne B odczytano dopiero wtedy, gdy przyjęto że utrwalono w nim mowę grecką. I tak dalej.

Ten "proto-romański" to chyba wspólny pień, z którego rozwinęły się współczesne języki romańskie - czyli tak zwana "ludowa łacina". Potoczny język używany w codziennych sprawach na europejskich obszarach cesarstwa rzymskiego, w okresie jego upadku.
Jest na tyle podobny i do łaciny klasycznej i do łaciny średniowiecznej że - jeżeli istotnie chodziłoby o ten dialekt - nie w doborze języka tkwiłoby osiągnięcie doktora Cheshire a w zastosowanych metodach dekodowania.

Problem w tym, że znalezienia klucza do tej pory nie potwierdził nikt oprócz samego uczonego. Uniwersytet w Bristolu, początkowo z dumą podający do wiadomości odkrycie dokonane przez swojego pracownika, później usunął tę notatkę i zajmuje pozycję wyczekującą. I taką samą chyba wypada zająć nam. Wiele już było przedwcześnie obwieszczonych, błędnych rozwiązań sławnych problemów.

Choć oczywiście nieprawdą jest, że nad rozszyfrowaniem manuskryptu od sześciuset lat, od samego początku jego istnienia, pracowały "najświatlejsze umysły". Dokument przyciągnął uwagę dopiero w 1912 roku.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-19, 11:37:53   

Czytałem parę lat temu niezłą powieść o manuskrypcie Wojnicza, autor i tytuł wylecieli mi z głowy.

Podstawowe wiadomości o tym niezwykłym zabytku podaje Wiki:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Manuskrypt_Wojnicza

Jak możemy przeczytać, hipotetyczne dzieje manuskryptu Wojnicza skręcają w stronę dobrze nam znanych Rudolfa II, Johna Dee i Edwarda Kelleya :)

Michał Wojnicz bardziej był znany jako mąż pisarki Lilian Ethel Voynich. Jej powieść "Szerszeń" była kiedyś bardzo głośna. U nas była wydawana jeszcze w latach 80-tych. Teraz nie... ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-05-19, 11:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,53 sekundy. Zapytań do SQL: 15