PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Protoavis
2019-04-03, 18:19
Pierwowzorem Wielkiego Bobra był Czesław Białas spod Piły!
Autor Wiadomość
Hebius 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 2925
Skąd: z doskoku
Wysłany: 2019-04-01, 15:09:51   

:564: Fakt. W sumie tego Nienackiego też nie ma co czytać. Proponuję posiadane egzemplarze Tajemnicy Tajemnic wysłać temu księdzu od fundacji SMS z Nieba, żeby miał co palić, jak będzie organizował najbliższe przykościelne ognisko z książek. A resztę na makulaturę. I forum wyłączyć.
_________________
Drużyna 2

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-04-01, 16:14:54   

Hebius napisał/a:
I forum wyłączyć.


A to w pierwszej kolejności! :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2019-04-01, 18:03:22   

John Dee napisał/a:
Powoli zaczynam się pytać, czy naprawdę warto szukać dzienników Wielkiego Bobra - teksty jego listów i pocztówek nie wróżą nic dobrego. :p


Zwróć uwagę, że to korespondencja w pewnym sensie oficjalna. Tacy ludzie jak p. Białas musieli utrzymywać poprawne stosunki z rozmaitymi czynownikami, bo od widzimisie tychże na ogół zależała realizacja różnych projektów, np. rzeczonego Rajdu Gwiaździstego.

Zobacz, że pierwszy z rozszyfrowanych przez Kynokephalosa tekstów to zaproszenie/informacja o rajdzie, drugi prawdopodobnie też jest jakimś zaproszeniem ("ma zaszczyt..." - zapewnie zaprosić). A że takim ludziom trzeba było ciągle "towarzyszyć", to nic dziwnego że tak wyglądały początki kartek/listów.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-04-01, 18:10:21   

Właśnie zauważyłem, że w wyszukiwarce Google nasz Czesław Białas, czyli także i nasz artykuł, wyparł Czesława Białasa sztangistę, który dotychczas zajmował tam pole position. :)
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-04-01, 18:18:47   

irycki napisał/a:
John Dee napisał/a:
Powoli zaczynam się pytać, czy naprawdę warto szukać dzienników Wielkiego Bobra - teksty jego listów i pocztówek nie wróżą nic dobrego. :p

Zwróć uwagę, że to korespondencja w pewnym sensie oficjalna. .... A że takim ludziom trzeba było ciągle "towarzyszyć", to nic dziwnego że tak wyglądały początki kartek/listów.

:564:
Końcówka lat siedemdziesiątych to jeszcze czasy gierkowskiego dobrobytu, a więc każdy z oficjeli w urzędowych sprawach był towarzyszem.
Jak Pan Czesław chciał coś załatwić to musiał wybrać jedyną, słuszną, biurokratyczną drogę.
A pamiętnika warto szukać. Fajnie poznać tamte czasy oczyma takiego podróżnika.
_________________
 
 
Hebius 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 2925
Skąd: z doskoku
Wysłany: 2019-04-01, 19:35:58   

Po wpisie Wowaxa zacząłem się zastanawiać.

A IPN wie, że jest planowana wystawa poświęcona panu Białasowi?
Może zamiast szukać materiałów wytworzonych przez Cz.B. po jakichś archiwach PTTK warto sprawdzić archiwa IPN-u?
_________________
Drużyna 2

 
 
atram789 
Słyszał o Samochodziku
Muzeum w Trzciance


Pomogła: 6 razy
Wiek: 30
Dołączyła: 12 Sie 2017
Posty: 46
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-04-02, 07:17:06   

Widzę, że naprawdę niewiele potrzeba żeby stracić Waszą sympatię...
Z tego co usłyszałam już kilka razy od osób, które opowiadały mi o Białasie, był on niezwykle uparty i nakierowany na to żeby w Zagrodzie COŚ się działo. Jeżeli jakiś urzędas nie chciał z nim się spotkać, bo wiedział że on nie odpuści, to czekał pod jego drzwiami cały dzień. Wiercił tak długo aż przyniosło to pożądany efekt. Żeby cokolwiek dostać, czy to na organizację rajdów, czy na utrzymanie zagrody, musiał to wyprosić, a nikt by mu nic nie dał gdyby nie był "grzeczny".
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-04-02, 07:25:57   

atram789 napisał/a:
Waszą sympatię...


Zawsze jakaś maruda sie znajdzie... :/
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Mysikrólik 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 5230
Skąd: Opalenica
Wysłany: 2019-04-02, 07:39:29   

Mnie się przypomina tekst Kazimierza od Staszewskich.

Kto nie cierpiał za komuny, teraz jest po prostu nikim.

Piosenka "Teraz Polska" ma już 28 lat, ale nadal aktualna.
_________________
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-04-02, 08:23:12   

atram789 napisał/a:
Widzę, że naprawdę niewiele potrzeba żeby stracić Waszą sympatię...

Bynajmniej. Pan Białas jest osobą godną upamiętnienia.
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-04-02, 17:40:36   

Obawiam się trochę, że dzienniki mogły być utrzymane w podobnym tonie co te liściki i pocztówki, mianowicie wtedy, jeśli w oczach Białasa stanowiły oficjalną dokumentację jego aktywności. Zamiast oczekiwanych anegdotek i ciekawych obserwacji mogły równie dobrze zawierać co chwila braterskie pozdrowienia jakichś towarzyszy, suche fakty i statystki pokazujące, jak kraj milowymi krokami w walce o Socjalizm idzie od triumfu do triumfu itd.
To byłoby oczywiście worst-case scenario, a i wtedy gołe daty pozwalające zrekonstruować podróże Wielkiego Bobra byłyby dla nas nadal interesujące. :)
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-04-02, 17:45:58   

Nas przecież najbardziej interesuje czy w tych zapiskach pojawi się Nienacki!
Chodzi o wyjaśnienie czy z Nienackim się znali osobiście, czy też nasz ulubiony pisarz znał go tylko ze słyszenia.
Reszta będzie pewnie kolorytem ówczesnej epoki.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-04-02, 18:05:06   

Mnie interesuje nieco więcej niż to.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-02, 21:01:17   

John Dee napisał/a:
Obawiam się trochę, że dzienniki mogły być utrzymane w podobnym tonie co te liściki i pocztówki, mianowicie wtedy, jeśli w oczach Białasa stanowiły oficjalną dokumentację jego aktywności. Zamiast oczekiwanych anegdotek i ciekawych obserwacji mogły równie dobrze zawierać co chwila braterskie pozdrowienia jakichś towarzyszy, suche fakty i statystki pokazujące, jak kraj milowymi krokami w walce o Socjalizm idzie od triumfu do triumfu itd.
To byłoby oczywiście worst-case scenario, a i wtedy gołe daty pozwalające zrekonstruować podróże Wielkiego Bobra byłyby dla nas nadal interesujące. :)

Dopóki ich nie odnajdziemy, to się nie przekonamy. Ja cały czas liczę na anegdotki. Ale - jak wspomniałeś - już analiza tras i spotkań mogłaby być interesująca - można by np. zweryfikować, czy znał pana Eugeniusza z Wejsun. :)

atram789 napisał/a:
był on niezwykle uparty i nakierowany na to żeby w Zagrodzie COŚ się działo. Jeżeli jakiś urzędas nie chciał z nim się spotkać, bo wiedział że on nie odpuści, to czekał pod jego drzwiami cały dzień. Wiercił tak długo aż przyniosło to pożądany efekt..

No to wezmę przykład z Czesława Białasa i napiszę do Pana Prezesa ponownie, bo w swojej odpowiedzi w ogóle nie odniósł się do naszej propozycji pomocy w przeszukaniu magazynu. ;-)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-04-02, 21:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
atram789 
Słyszał o Samochodziku
Muzeum w Trzciance


Pomogła: 6 razy
Wiek: 30
Dołączyła: 12 Sie 2017
Posty: 46
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-04-03, 11:16:08   

Nie ma co gdybać, odpowiedź mogą dać nam jedynie dzienniki, które rozpłynęły się w powietrzu. Mam nadzieję, że pan Jacek po kolejnych wiadomościach od nas wpadnie na to, żeby wysłać któregoś z pracowników na poszukiwanie w magazynie.
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-04-03, 18:35:18   

Oby tak się stało. :)

Chciałbym również przypomnieć, że Czesław Białas pojawia się także w książce jakiegoś innego autora. Czy ktoś zapamiętał jej tytuł? Został zapewne wspomniany gdzieś w naszej dyskusji. Ta książka, uważam, też byłaby ciekawym eksponatem wystawy.
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2019-04-04, 05:38:24   

Nie wiem czy to masz na myśli - był krótko ale ciepło wzmiankowany we wspomnieniach Kiry Gałczyńskiej: "Czas swe wzory układa" i "Byłam szefową".

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-04-04, 06:40:16   

Nie, to była zdaje się jakaś powieść, podobnie jak PSiW.
 
 
atram789 
Słyszał o Samochodziku
Muzeum w Trzciance


Pomogła: 6 razy
Wiek: 30
Dołączyła: 12 Sie 2017
Posty: 46
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-04-25, 07:45:44   

:)
Pan Balcerzak odwiedził dwukrotnie Byszewice i dowiedział się od posiadaczy pamiątek, że ABSOLUTNIE NIC NAM NIE WYPOŻYCZĄ. Czyli jest postęp - niestety nie w tę stronę, na którą liczyłam. Mają żal o to, że nikt wcześniej się tym nie zainteresował. Hmm nie wiem czy mnie osobiście można o to winić, skoro urodziłam się kilka lat po śmierci Białasa. :okulary2: (a podobną chcą żeby więcej ludzi wiedziało o Białasie :065: )
Mam tylko nadzieję, że opcja wykonania fotografii jest aktualna, odczuwam niestety sporą niechęć żeby tam dzwonić po poznaniu pana Pawła osobiście, ale dzisiaj lub jutro wykonam ten telefon. Podsumowując - wystawa będzie głównie fotograficzna.
Ostatnio zmieniony przez atram789 2019-04-25, 07:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-04-25, 07:59:25   

No to przykra sytuacja...

Ale jest jeszcze taka możliwość:

atram789 napisał/a:
Mam nadzieję, że pan Jacek po kolejnych wiadomościach od nas wpadnie na to, żeby wysłać któregoś z pracowników na poszukiwanie w magazynie.


I taka:
MarcinB napisał/a:
Poprosić o wsparcie lokalnego proboszcza?


Marcinie, a masz tam jakiś kontakt?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2019-04-25, 07:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,52 sekundy. Zapytań do SQL: 12