PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Edmund Niziurski
Autor Wiadomość
omszały głaz 
Stały bywalec forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Kwi 2014
Posty: 279
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-03-23, 11:48:19   

irycki napisał/a:

Chyba muszę powrócić do Awantury w Nieklaju, bo tego już całe lata nie czytałem i niewiele pamiętam. Kojarzy mi się jakiś wrak czołgu zakrywający wejście do tunelu - to ta książka?

Dobrze pamietasz. Dla mnie Awantury w Niekłaju, Naprzód wspaniali i Klub włóczykijów to esencja Niziurskiego.
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-03-28, 19:08:37   

Renesans Edmunda Niziurskiego. :)

Seminarium dla badaczy i miłośników "Księgi urwisów".

_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-17, 09:04:39   

Pytanie do osób, które znają mniej znaną twórczość Niziurskiego - mam obecnie do czynienia ze scenariuszem (a takze nowelą scenariusza) Edmunda Niziurskiego. Tytuł "Straszni dorośli i Zuza", powstał przed rokiem 1968. Nie mogę dojść, czy to materiał oryginalny, czy też wśród mniej popularnych tytułów Niziurskiego jest coś, co można z tym powiązać...

Fabuła opiera się na perypetiach pięcioletniej Zuzy, której rodzice postanowili się rozwieść. Dziewczynka pewnego dnia gubi się, ale skłóceni małżonkowie początkowo nie przyjmują tego do wiadomości - każde oskarża to drugie, że ukrywa córkę. Tymczasem Zuza (charakterologicznie druga Basia z "Awantury o Basię" ;-) ) błąka się po mieście, spotykając różnych ludzi, robi zamieszanie, uważa, że wszyscy są przemili... W końcu rodzice orientują się, że dziecko zniknęło i zaczynają poszukiwania.

W noweli mamy charakterystyczne dla Niziurskiego nazwiska - rodzina Zuzy to Bobaskowie, odwokat - Fascykułło, obowiązkowi złodzieje - Madej i Pętelka. W scenariuszu prawie wszystkie zostały znormalizowane :027: .

Może ktoś coś kojarzy?
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-04-17, 10:29:42   

Przekartkowałem tak na szybko najnowszą biografię. Nic niestety nie znalazłem. Ale Niziurski w przeciwieństwie do Minkowskiego wielu rzeczy nie wydał. Pozostały maszynopisy w teczkach. Niziurski strasznie bazgrał – później często sam nie mógł odczytać tego co napisał. Pisał teksty słuchowisk radiowych, scenariusze, dla teatru TV. Wiele tych materiałów nie było zrealizowanych. Planował scenariusz do filmu historycznego rozgrywającego się w 1905 r. w zaborze rosyjskim. Pisał opowiadania na konkursy Wydawnictwa Harcerskiego, pisał do „Płomyka” (tu mi pasuje tematyka, o którą Ci chodzi). Być może opowiadania nie wydrukowano, tekst się zawieruszył. Niziurski był bałaganiarzem. Sterty papierzysk poniewierały się na biurku i szafkach, odkładał ważne listy na wierzch, a później przychodziły kolejne papiery, którymi je nakrywał i już później do tych starszych listów nie wracał.

W monografii z 2005 r. jest bardzo szczegółowa bibliografia Niziurskiego. Sprawdzę gdy będę mógł, bo gdzieś mi się zawieruszyła. ;-)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2019-04-17, 10:46:05   

irycki napisał/a:
ale szkolne perypetie Piegusa to dla mnie zawsze była "żenua".


To się ciesz że nie czytałeś "Nowych przygód Marka Piegusa", przypadkiem mi to wpadło ostatnio w ręce - kompletne dno, poziom gorszy od kontynuacji Pana Samochodzika :/

To naprawdę przykre kiedy czyta się książki Niziurskiego napisane po zmianie ustrojowej, po prostu smutne jak pisarz może obniżyć poziom...

Ciekawostka: ostatnio wpadło mi w ręce "Adelo, zrozum mnie" - zacząłem czytać i byłem pewien że to kolejny bubel napisany dla pieniędzy po upadku PRL. A tu rok wydania - 1977... Chyba jedyna taka wpadka Niziurskiego za czasów PRL.
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-17, 13:03:26   

Protoavis napisał/a:
Przekartkowałem tak na szybko najnowszą biografię.

W monografii z 2005 r. jest bardzo szczegółowa bibliografia Niziurskiego. Sprawdzę gdy będę mógł, bo gdzieś mi się zawieruszyła. ;-)


Wielkie dzięki! Nie będzie wielkim problemem, jeśli okaże się, że nie ma o tym żadnej wzmianki. Za to trochę głupio by było, gdyby Niziurski wydał to w innej formie (np. opowiadania) - w takim wypadku warto taką informację uwzględnić. Niestety przy autorach, którzy dużo tworzyli i publikowali także w prasie taka identyfikacja jest często niemożliwa. Tzn. możliwa dla badacza, który będzie siedział nad tym miesiącami, a nie osoby, która ma na to godzinę :027: .
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2019-04-17, 13:22:06   

Wowax napisał/a:
,,Garamon
Forumowy Badacz Naukowy,,
Garamon napisał/a:
Tzn. możliwa dla badacza, który będzie siedział nad tym miesiącami
:D


O ile dobrze zrozumiałem, Garamon zajmuje się tym materiałem zawodowo a nie forumowo.
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-17, 13:47:51   

Wowax napisał/a:
,,Garamon
Forumowy Badacz Naukowy,,
Garamon napisał/a:
Tzn. możliwa dla badacza, który będzie siedział nad tym miesiącami
:D


W tym przypadku kluczowym słowem jest "forumowy" :D . Chciałabym rozciągnąć to także na pracę zawodowa, ale udaje się tylko czasami - trzeba wyrobić normę :027: .
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-04-17, 19:14:14   

Garamon napisał/a:
Za to trochę głupio by było, gdyby Niziurski wydał to w innej formie (np. opowiadania) - w takim wypadku warto taką informację uwzględnić.


Niziurski pisał opowiadania ze względu na otrzymywane honoraria autorskie, a jedynie powieści tworzył z pasji. Taką informację zamieszczono w tej nowej biografii. On sam, lub ktoś z rodziny z tego faktu się zwierzył. Biorąc to pod uwagę, mógł przerabiać stare, niewydane teksty na opowiadania, lub też wykorzystywać stare fragmenty lub motywy.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Vasco
Stały bywalec forum


Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 246
Wysłany: 2019-04-19, 00:44:30   

Możecie przesłać link do tej monografii z 2005?
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-04-19, 09:28:37   

Vasco napisał/a:
Możecie przesłać link do tej monografii z 2005?


Proszę. Pliku pdf niestety nie znalazłem.
./redir/kieleckietowarzystwonaukowe.pl/sklep/o-tworczosci-edmunda-niziurskiego

Tu jest jeszcze kilka ciekawostek:
./redir/docplayer.pl/68192253-Dzieje-wydawnicze-tworczosci-edmunda-niziurskiego.html

./redir/www.mbp.kielce.pl...rski_edmund.pdf
(Być może bibliografia w tej ostatniej pozycji pokrywa w pewnym stopniu się z 2005 r. Nie pamiętam tego dokładnie.)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Vasco
Stały bywalec forum


Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 246
Wysłany: 2019-04-20, 01:38:09   

Dzięki. W międzyczasie sam zacząłem szukać i znalazłem: ./redir/bonito.pl/k-736879-ksiega-dla-starych-urwisow-wszystko-czego-jeszcze-nie-wiecie-o-edmundzie-niziurskim :)
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-04-20, 08:42:05   

Vasco napisał/a:
Dzięki. W międzyczasie sam zacząłem szukać i znalazłem: ./redir/bonito.pl/k-736879-ksiega-dla-starych-urwisow-wszystko-czego-jeszcze-nie-wiecie-o-edmundzie-niziurskim


Właśnie to co pisałem o bałaganiarstwie E.N. pochodzi z tej książki. Są w niej wspomnienia członków rodziny pisarza. :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-04-20, 13:42:44   

Varga o Niziurskim: Raz przyszedł do opery w jednej skarpetce. Drugą miał w marynarce, w kieszonce na chusteczkę.

Wywiad: ./redir/weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,24673995,varga-o-niziurskim-raz-przyszedl-do-opery-w-jednej-skarpetce.html
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-04-20, 15:48:56   

Protoavis napisał/a:
Varga o Niziurskim: Raz przyszedł do opery w jednej skarpetce. Drugą miał w marynarce, w kieszonce na chusteczkę.

W trakcie tego wywiadu, też wspomina o tej anegdocie :)
_________________
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2019-04-20, 17:48:12   

"Tomasz Mann zamykał się w pokoju i kazał sobie nie przeszkadzać, nie przeszkadzać geniuszowi. Spowodował, że jego dzieci kompletnie się zaburzyły." - nie cierpię Vargi m.in. za takie koszmarki językowe.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2019-04-20, 18:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-04-20, 18:12:20   

Mnie raczej odrzuca wizja tej “galerii rabusiów, złoczyńców… zacnego grona gogów”, o którą Varga zdecydował się wzbogacić swoją książkę, zrozpaczony zdaje się faktem, że Niziurski tak strasznie porządnym był człowiekiem: praca, rodzina, rodzina, praca. Biedak nie miał więc o czym pisać, rozumiem, ale ta galeria to dla mnie jednak jeden krok za daleko. Nie wiem więc, czy się przełamię.
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2019-05-15, 14:14:24   

Słaba książka. Większość treści to streszczenie książek Niziurskiego...
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-05-15, 15:57:05   

bans napisał/a:
Słaba książka. Większość treści to streszczenie książek Niziurskiego...
Tego dokładnie się obawiałem.
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-05-15, 18:24:38   

John Dee napisał/a:
bans napisał/a:
Słaba książka. Większość treści to streszczenie książek Niziurskiego...
Tego dokładnie się obawiałem.


To dlatego, że Edmund Niziurski wiódł spokojne, rodzinne życie. Pisał i pisał, od czasu do czasu wyjechał na wakacje z bliskimi, wracał i pisał. Najciekawsze są epizody najwcześniejsze, z okresu II WŚ.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,38 sekundy. Zapytań do SQL: 13