PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: She
2019-04-06, 08:14
Fryderyk
Autor Wiadomość
Michał Gano 
Słyszał o Samochodziku
Gano

Wysłany: 2019-04-08, 20:10:04   Re: odpowiedź na ankietę

Kozak napisał/a:
Michał Gano napisał/a:
dziękuję za udział w ankiecie! też najbardziej mnię przekonuje agent obcego wywiadu, świadczy o tym scena na przejściu granicznym , każdy gangster uciekał by z Polski, a ten sobie silniczek oglądał :D Wniosek: wiedzia, że w razie aresztowania jego wywiad go wyciągnie (wymiana).

A czego ten gangster (agent wywiadu lub jego współpracownik) miał się obawiać? Nie było żadnych dowodów, że Fryderyk zrobił coś niezgodnego z prawem.
Michał Gano napisał/a:
Kozak napisał/a:
Stawiam na Mosad

Blondyn Mosadu?? :D

Żaden problem przefarbować włosy. Przypomnij sobie ile razy wygląd zmieniał Szakal. :|

Wowax napisał/a:
A cóż to za łysiejący brzydal?

Jeżeli się nie mylę, to ten facio powinien w Norwegii zostać zrzucony z Preikestolen.
Ps.
Jeżeli się mylę, wykasuję ten wpis, aby przystojnego nordyka nikt więcej nie porównywał z norweskim zbrodniarzem.
W sumie racja, z tym że jeśli to ktoś od nich, to raczej wynajęty. Nienacki pisał wyraźnie: nordycki typ nie przefarbowany Żyd.
Druga kwestia: owszem był świadek, przestępczej działalności Fryderyka: Kuryłło, któremu Fryderyk groził bronią.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2019-04-08, 21:24, w całości zmieniany 1 raz  

PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-04-08, 20:45:33   

Michał Gano napisał/a:
Niienacki pisał wyrźnie nordycki typ nie przefarbowany Rzyd.

Po pierwsze Żyd. Po drugie podstawowym wyznacznikiem bycia Żydem jest matka a nie oboje rodzice. Wystarczy, że geny ojca są silniejsze żeby nie mieć widocznych cech. Skoro w reprezentacji Izraela mogą grać czarnoskórzy to dlaczego nie blondyn.

to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-04-08, 21:16:15   Re: odpowiedź na ankietę

Michał Gano napisał/a:

Niienacki pisał wyrźnie nordycki typ nie przefarbowany Rzyd.

Mógłbyś wskazać wydanie Księgi Strachów z którego pochodzi wskazany przez ciebie fragment?
W moim wydaniu Pan Samochodzik tak opisuje Fryderyka: Był szczupłym blondynem lat około trzydziestu pięciu, wyglądał na wysportowanego, zadowolonego z siebie człowieka, nie mającego wielkich kłopotów i odnoszącego się do świata z wielką życzliwością.
Ps.
Rzyd :027:
Michał Gano napisał/a:

Druga kwestia: Owszem był świadek, przestępczej działalności Fryderyka Kuryło, któremu fryderyk groził bronią.

Kuryłło był mało wiarygodny. Zdarzenia nie widział nikt trzeci. Na granicy Fryderyk zapewne nie miał żadnych obciążających dowodów. No i mógł posiadać paszport dyplomatyczny. :|

Wowax 
Maniak Samochodzika
paraDyscyplinator forumowy

Wysłany: 2019-04-08, 21:19:05   

Michał Gano napisał/a:
Rzyd.

Na przyszłość proponuję używać korektora błędów podczas edycji tekstu, bo takie coś, to jednak nie bardzo przystoi... :/

Michał Gano 
Słyszał o Samochodziku
Gano

Wysłany: 2019-04-08, 22:47:28   

Szara Sowa napisał/a:
I znów dobry, kochamny bans powrócił!
A słoneczko tak ładnie już świeci! :564:

Michałe, grafikę na tym forum wrzucamy na dwa sposoby:
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=255894#255894
Pozdrawiam

Dzięki! a jak wam się podoba propozycja na furę Fryderyka?

Hebius 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-04-08, 22:47:40   

Oooo... Fryderyk, rzydem z Żymu. I to się od razu ładnie wpisuje w długą tradycję pomocy hierarchów KK różnym takim prześladowanym po upadku Berlina.
Ostatnio zmieniony przez Hebius 2019-04-09, 00:27, w całości zmieniany 1 raz  

Michał Gano 
Słyszał o Samochodziku
Gano

Wysłany: 2019-04-08, 23:57:37   

Kozak napisał/a:
Był szczupłym blondynem lat około trzydziestu pięciu, wyglądał na wysportowanego, zadowolonego z siebie człowieka, nie mającego wielkich kłopotów i odnoszącego się do świata z wielką życzliwością.
Ps.

Faktycznie kiepsko się przygtowałem " Księgę strachów czytałem ostatni w wakacje 2012 roku muszę sobie odświeżyć. Zapmniałem też o zasadzie, że żydostwo dziedziczy się po kądzieli. No i z Kuryłą masz rację nikt by mu raczej nie uwierzy. Masz rację Kozak1

Teresa van Hagen 
Fanatyk Samochodzika

Pomogła: 15 razy
Wysłany: 2019-04-09, 00:16:43   Re: odpowiedź na ankietę

Kozak napisał/a:

W moim wydaniu Pan Samochodzik tak opisuje Fryderyka: Był szczupłym blondynem lat około trzydziestu pięciu, wyglądał na wysportowanego, zadowolonego z siebie człowieka, nie mającego wielkich kłopotów i odnoszącego się do świata z wielką życzliwością.

Berta, ale "Twojego" Fryderyka trudno odebrać jako odnoszącego się z życzliwością do świta :D PO nim od razu widać, jak to napisałaś, ze to niezły zbój! Z taką twarzą nikogo by nie oszukał ;-)

Dla mnie Fryderyk mógł wyglądać tak:
Til Schweiger

fryderyk.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 63,66 KB

Kustosz 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2019-04-09, 01:44:16   

bans napisał/a:
Pod koniec serii Nienacki miał takie kretyńskie pomysły... Np. wprowadzenie postaci Świętego do "Złotej Rękawicy" - to tak głupie i absurdalne, że zniechęca do tej książki. Nie wiem co miał Nienacki na celu robiąc takie rzeczy - czy to była kwestia fascynacji biedaka z PRL-u Zachodem - czy wyrachowany sposób na zdobycie większej liczby czytelników (biedaków z PRL-u zafascynowanych Zachodem ;)

Z grubsza zgoda. IMO chciał Nienacki nobilitować swojego socjalistycznego bohatera, zderzając go (i to zwycięsko) z super bohaterami kapitalistycznego świata. Może i nasz człowiek nie wygląda i nie działa spektakularnie ale daje radę efekciarzom z zachodu. Taki sam manewr jak z wehikułem pokraką.

Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2019-04-09, 06:59:09   

Kustosz napisał/a:
bans napisał/a:
Pod koniec serii Nienacki miał takie kretyńskie pomysły... Np. wprowadzenie postaci Świętego do "Złotej Rękawicy" - to tak głupie i absurdalne, że zniechęca do tej książki. Nie wiem co miał Nienacki na celu robiąc takie rzeczy - czy to była kwestia fascynacji biedaka z PRL-u Zachodem - czy wyrachowany sposób na zdobycie większej liczby czytelników (biedaków z PRL-u zafascynowanych Zachodem ;)

Z grubsza zgoda. IMO chciał Nienacki nobilitować swojego socjalistycznego bohatera, zderzając go (i to zwycięsko) z super bohaterami kapitalistycznego świata. Może i nasz człowiek nie wygląda i nie działa spektakularnie ale daje radę efekciarzom z zachodu. Taki sam manewr jak z wehikułem pokraką.

Ja też od zawsze uważałem pomysł za żenujący. Natomiast w przeciwieństwie do Was jego źródeł dopatruję się nie w polityce lecz w bardziej osobistych, ludzkich, psychologicznych motywach. W chłopięcych marzeniach, z których Nienacki - jak moim zdaniem tutaj widać - do końca nie wyrósł.

Myślę że niejeden mężczyzna nadal w głębi duszy wyobraża sobie siebie w filmie, jak wspólnie ze Świętym slapstikowo obija głupich chociaż silnych goryli, albo jak sprytem swojej intrygi przechytrza Bonda. I nie ma w tym nic niewłaściwego, dopóki skryte marzenia pozostają właśnie skryte, tak że nikt inny się o nich nie dowiaduje.

Tak podpowiada mi intuicja, a jak było w rzeczywistości - tego oczywiście nie wiem.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2019-04-09, 07:16:19   

Akurat czarnoskóry Żyd nie jest niczym bardzo niezwykłym -> patrz: falasze.

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.
samozwańczy prezes Klubu Martologicznego

A poza tym uważam że Wowax i Kustosz muszą być odblokowani

Wowax 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2019-04-09, 10:05:42   

Kynokephalos napisał/a:
Ja też od zawsze uważałem pomysł za żenujący. Natomiast w przeciwieństwie do Was jego źródeł dopatruję się nie w polityce lecz w bardziej osobistych, ludzkich, psychologicznych motywach. W chłopięcych marzeniach, z których Nienacki - jak moim zdaniem tutaj widać - do końca nie wyrósł.

I ja się zgadzam - i z bansem, i z Kustoszem, i z Tobą Kyno, a pewnie prawda - jak zwykle, leży gdzieś pośrodku - w tym mocno nieudatnym pomyśle udało mu się zmieścić i chłopięce marzenia i potrzebę polityczną.
Tak czy siak - zgoda - pomysł bardziej niż słabieńki :)

Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy

Pomogła: 22 razy
Wysłany: 2019-04-09, 10:17:29   

Uważam że bondowski dialog w "Niewidzialnych" można było zachować, ale w innej formie: zamiast stwierdzenia, że Tomasz walczył z Jamesem Bondem wystarczyłaby wzmianka, że walczył z agentem obcego wywiadu, który był szpiegiem w stylu Bonda. Wówczas Nienacki uniknąłby przesady, a jednocześnie uzupełnił wątek Fryderyka - w końcu nie ma nic dziwnego w tym, że prawdę o mocodawcach przeciwnika Pan Samochodzik poznał jakiś czas po wydarzeniach z "Księgi strachów".

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-04-09, 10:22:17   

Wowax napisał/a:

Tak czy siak - zgoda - pomysł bardziej niż słabieńki :)

Pomimo tak druzgocącej krytyki, uważam że ta część przygód Samochodzika jest bardziej wciągająca niż kolejna.
Ogólnie. Od Złotej Rękawicy widać, że Nienacki coraz bardziej zniechęcał się do przygód Tomasza NN.

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 91 razy
Wysłany: 2019-04-09, 11:04:15   

Teresa van Hagen napisał/a:

Berta, ale "Twojego" Fryderyka trudno odebrać jako odnoszącego się z życzliwością do świta :D PO nim od razu widać, jak to napisałaś, ze to niezły zbój! Z taką twarzą nikogo by nie oszukał ;-)

Dla mnie Fryderyk mógł wyglądać tak:

Masz rację. Za bardzo widać to zło.
Til Schweiger trochę ma za dużo ciepła w oczach (wolałabym, gdyby Fryderyk uśmiechał się tylko dolną połową twarzy). Ale generalnie mi pasuje do wizji. :)

Kynokephalos napisał/a:

Też tak mi się wydaje. wehikuł - nowoczesne piękne auta, krasula - Notos/Lord Jimm, Niepozorny Tomasz - przystojniak Batura/Skawrek prawie z mensy/agent wywiadu... To jest cały czas ten sam schemat, wynikający IMO z kompleksów niepozornego okularnika.

Wzmianka o agencie 007 była oczywiście idiotyczna, ale moim zdaniem nie miała kontekstu politycznego, tylko miała Tomasza jeszcze bardziej nobilitować i dodawać splendoru całej serii.
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-04-09, 11:05, w całości zmieniany 1 raz  

bans 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2019-04-10, 08:11:35   

Kozak napisał/a:
Od Złotej Rękawicy widać, że Nienacki coraz bardziej zniechęcał się do przygód Tomasza NN.

To sugeruje dłuższy czas zniechęcania się i trochę dziwnie brzmi w świetle tego że po ZR była już tylko jedna część ;)

bans 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2019-04-10, 08:12:14   

Kozak napisał/a:

Pomimo tak druzgocącej krytyki,

Nie przesadzaj.

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-04-10, 08:57:40   

bans napisał/a:
Kozak napisał/a:
Od Złotej Rękawicy widać, że Nienacki coraz bardziej zniechęcał się do przygód Tomasza NN.

To sugeruje dłuższy czas zniechęcania się i trochę dziwnie brzmi w świetle tego że po ZR była już tylko jedna część ;)

I bardzo dobrze. Całe szczęście, że ten okres zaczął się od ZR, ponieważ nie wyobrażam sobie przygód Samochodzika, gdyby smuta Nienackiego rozpoczęła się jeszcze wcześniej.
bans napisał/a:
Kozak napisał/a:

Pomimo tak druzgocącej krytyki,
Nie przesadzaj.

Nie przesadzam.

Wowax 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2019-04-10, 09:57:42   

Kozak napisał/a:
Całe szczęście, że ten okres zaczął się od ZR

A ja akurat uważam - i pewnie nie tylko ja, biorąc pod uwagę rozmaite ankiety forumowe, że w Złotej Rękawicy Nienaś wspiął się na wyżyny i jest to jedna z lepszych części Samochodzika, a przed nią powstało parę gorszych.

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-04-10, 11:59:41   

Wowax napisał/a:
Kozak napisał/a:
Całe szczęście, że ten okres zaczął się od ZR

A ja akurat uważam - i pewnie nie tylko ja, biorąc pod uwagę rozmaite ankiety forumowe, że w Złotej Rękawicy Nienaś wspiął się na wyżyny i jest to jedna z lepszych części Samochodzika, a przed nią powstało parę gorszych.

I dlatego twórczość Nienackiego jest tak fascynująca. Dyskusja o przygodach Pana Samochodzika trwa i będzie trwała do końca świata i jeden dzień dłużej :D

Odpowiedz do tematu