PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: She
2019-04-06, 07:14
Fryderyk
Autor Wiadomość
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-04-08, 20:16:15   Re: odpowiedź na ankietę

Michał Gano napisał/a:

Niienacki pisał wyrźnie nordycki typ nie przefarbowany Rzyd.

Mógłbyś wskazać wydanie Księgi Strachów z którego pochodzi wskazany przez ciebie fragment?
W moim wydaniu Pan Samochodzik tak opisuje Fryderyka: Był szczupłym blondynem lat około trzydziestu pięciu, wyglądał na wysportowanego, zadowolonego z siebie człowieka, nie mającego wielkich kłopotów i odnoszącego się do świata z wielką życzliwością.
Ps.
Rzyd :027:
Michał Gano napisał/a:

Druga kwestia: Owszem był świadek, przestępczej działalności Fryderyka Kuryło, któremu fryderyk groził bronią.

Kuryłło był mało wiarygodny. Zdarzenia nie widział nikt trzeci. Na granicy Fryderyk zapewne nie miał żadnych obciążających dowodów. No i mógł posiadać paszport dyplomatyczny. :|
_________________
 
 
Michał Gano 
Słyszał o Samochodziku
Gano


Wiek: 46
Dołączył: 01 Kwi 2019
Posty: 29
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2019-04-08, 21:47:28   

Szara Sowa napisał/a:
I znów dobry, kochamny bans powrócił!
A słoneczko tak ładnie już świeci! :564:

Michałe, grafikę na tym forum wrzucamy na dwa sposoby:
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=255894#255894
Pozdrawiam


Dzięki! a jak wam się podoba propozycja na furę Fryderyka?
 
 
Hebius 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 2925
Skąd: z doskoku
Wysłany: 2019-04-08, 21:47:40   

Oooo... Fryderyk, rzydem z Żymu. I to się od razu ładnie wpisuje w długą tradycję pomocy hierarchów KK różnym takim prześladowanym po upadku Berlina.
_________________
Drużyna 2

Ostatnio zmieniony przez Hebius 2019-04-08, 23:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Michał Gano 
Słyszał o Samochodziku
Gano


Wiek: 46
Dołączył: 01 Kwi 2019
Posty: 29
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2019-04-08, 22:57:37   

Kozak napisał/a:
Był szczupłym blondynem lat około trzydziestu pięciu, wyglądał na wysportowanego, zadowolonego z siebie człowieka, nie mającego wielkich kłopotów i odnoszącego się do świata z wielką życzliwością.
Ps.

Faktycznie kiepsko się przygtowałem " Księgę strachów czytałem ostatni w wakacje 2012 roku muszę sobie odświeżyć. Zapmniałem też o zasadzie, że żydostwo dziedziczy się po kądzieli. No i z Kuryłą masz rację nikt by mu raczej nie uwierzy. Masz rację Kozak1
 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-08, 23:16:43   Re: odpowiedź na ankietę

Kozak napisał/a:

W moim wydaniu Pan Samochodzik tak opisuje Fryderyka: Był szczupłym blondynem lat około trzydziestu pięciu, wyglądał na wysportowanego, zadowolonego z siebie człowieka, nie mającego wielkich kłopotów i odnoszącego się do świata z wielką życzliwością.


Berta, ale "Twojego" Fryderyka trudno odebrać jako odnoszącego się z życzliwością do świta :D PO nim od razu widać, jak to napisałaś, ze to niezły zbój! Z taką twarzą nikogo by nie oszukał ;-)

Dla mnie Fryderyk mógł wyglądać tak:
Til Schweiger


fryderyk.jpg
Plik ściągnięto 187 raz(y) 63,66 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2019-04-09, 00:44:16   

bans napisał/a:
Pod koniec serii Nienacki miał takie kretyńskie pomysły... Np. wprowadzenie postaci Świętego do "Złotej Rękawicy" - to tak głupie i absurdalne, że zniechęca do tej książki. Nie wiem co miał Nienacki na celu robiąc takie rzeczy - czy to była kwestia fascynacji biedaka z PRL-u Zachodem - czy wyrachowany sposób na zdobycie większej liczby czytelników (biedaków z PRL-u zafascynowanych Zachodem ;)

Z grubsza zgoda. IMO chciał Nienacki nobilitować swojego socjalistycznego bohatera, zderzając go (i to zwycięsko) z super bohaterami kapitalistycznego świata. Może i nasz człowiek nie wygląda i nie działa spektakularnie ale daje radę efekciarzom z zachodu. Taki sam manewr jak z wehikułem pokraką.
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2019-04-09, 05:59:09   

Kustosz napisał/a:
bans napisał/a:
Pod koniec serii Nienacki miał takie kretyńskie pomysły... Np. wprowadzenie postaci Świętego do "Złotej Rękawicy" - to tak głupie i absurdalne, że zniechęca do tej książki. Nie wiem co miał Nienacki na celu robiąc takie rzeczy - czy to była kwestia fascynacji biedaka z PRL-u Zachodem - czy wyrachowany sposób na zdobycie większej liczby czytelników (biedaków z PRL-u zafascynowanych Zachodem ;)

Z grubsza zgoda. IMO chciał Nienacki nobilitować swojego socjalistycznego bohatera, zderzając go (i to zwycięsko) z super bohaterami kapitalistycznego świata. Może i nasz człowiek nie wygląda i nie działa spektakularnie ale daje radę efekciarzom z zachodu. Taki sam manewr jak z wehikułem pokraką.

Ja też od zawsze uważałem pomysł za żenujący. Natomiast w przeciwieństwie do Was jego źródeł dopatruję się nie w polityce lecz w bardziej osobistych, ludzkich, psychologicznych motywach. W chłopięcych marzeniach, z których Nienacki - jak moim zdaniem tutaj widać - do końca nie wyrósł.

Myślę że niejeden mężczyzna nadal w głębi duszy wyobraża sobie siebie w filmie, jak wspólnie ze Świętym slapstikowo obija głupich chociaż silnych goryli, albo jak sprytem swojej intrygi przechytrza Bonda. I nie ma w tym nic niewłaściwego, dopóki skryte marzenia pozostają właśnie skryte, tak że nikt inny się o nich nie dowiaduje.

Tak podpowiada mi intuicja, a jak było w rzeczywistości - tego oczywiście nie wiem.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2019-04-09, 06:16:19   

Akurat czarnoskóry Żyd nie jest niczym bardzo niezwykłym -> patrz: falasze.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-09, 09:17:29   

Uważam że bondowski dialog w "Niewidzialnych" można było zachować, ale w innej formie: zamiast stwierdzenia, że Tomasz walczył z Jamesem Bondem wystarczyłaby wzmianka, że walczył z agentem obcego wywiadu, który był szpiegiem w stylu Bonda. Wówczas Nienacki uniknąłby przesady, a jednocześnie uzupełnił wątek Fryderyka - w końcu nie ma nic dziwnego w tym, że prawdę o mocodawcach przeciwnika Pan Samochodzik poznał jakiś czas po wydarzeniach z "Księgi strachów".
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-04-09, 09:22:17   

Wowax napisał/a:

Tak czy siak - zgoda - pomysł bardziej niż słabieńki :)

Pomimo tak druzgocącej krytyki, uważam że ta część przygód Samochodzika jest bardziej wciągająca niż kolejna.
Ogólnie. Od Złotej Rękawicy widać, że Nienacki coraz bardziej zniechęcał się do przygód Tomasza NN.
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-09, 10:04:15   

Teresa van Hagen napisał/a:

Berta, ale "Twojego" Fryderyka trudno odebrać jako odnoszącego się z życzliwością do świta :D PO nim od razu widać, jak to napisałaś, ze to niezły zbój! Z taką twarzą nikogo by nie oszukał ;-)

Dla mnie Fryderyk mógł wyglądać tak:

Masz rację. Za bardzo widać to zło.
Til Schweiger trochę ma za dużo ciepła w oczach (wolałabym, gdyby Fryderyk uśmiechał się tylko dolną połową twarzy). Ale generalnie mi pasuje do wizji. :)

Kynokephalos napisał/a:

Ja też od zawsze uważałem pomysł za żenujący. Natomiast w przeciwieństwie do Was jego źródeł dopatruję się nie w polityce lecz w bardziej osobistych, ludzkich, psychologicznych motywach. W chłopięcych marzeniach, z których Nienacki - jak moim zdaniem tutaj widać - do końca nie wyrósł.

Też tak mi się wydaje. wehikuł - nowoczesne piękne auta, krasula - Notos/Lord Jimm, Niepozorny Tomasz - przystojniak Batura/Skawrek prawie z mensy/agent wywiadu... To jest cały czas ten sam schemat, wynikający IMO z kompleksów niepozornego okularnika.

Wzmianka o agencie 007 była oczywiście idiotyczna, ale moim zdaniem nie miała kontekstu politycznego, tylko miała Tomasza jeszcze bardziej nobilitować i dodawać splendoru całej serii.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-04-09, 10:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2019-04-10, 07:11:35   

Kozak napisał/a:
Od Złotej Rękawicy widać, że Nienacki coraz bardziej zniechęcał się do przygód Tomasza NN.


To sugeruje dłuższy czas zniechęcania się i trochę dziwnie brzmi w świetle tego że po ZR była już tylko jedna część ;)
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2019-04-10, 07:12:14   

Kozak napisał/a:

Pomimo tak druzgocącej krytyki,


Nie przesadzaj.
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-04-10, 07:57:40   

bans napisał/a:
Kozak napisał/a:
Od Złotej Rękawicy widać, że Nienacki coraz bardziej zniechęcał się do przygód Tomasza NN.

To sugeruje dłuższy czas zniechęcania się i trochę dziwnie brzmi w świetle tego że po ZR była już tylko jedna część ;)

I bardzo dobrze. Całe szczęście, że ten okres zaczął się od ZR, ponieważ nie wyobrażam sobie przygód Samochodzika, gdyby smuta Nienackiego rozpoczęła się jeszcze wcześniej.
bans napisał/a:
Kozak napisał/a:

Pomimo tak druzgocącej krytyki,
Nie przesadzaj.

Nie przesadzam.
_________________
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-04-10, 10:59:41   

Wowax napisał/a:
Kozak napisał/a:
Całe szczęście, że ten okres zaczął się od ZR

A ja akurat uważam - i pewnie nie tylko ja, biorąc pod uwagę rozmaite ankiety forumowe, że w Złotej Rękawicy Nienaś wspiął się na wyżyny i jest to jedna z lepszych części Samochodzika, a przed nią powstało parę gorszych.

I dlatego twórczość Nienackiego jest tak fascynująca. Dyskusja o przygodach Pana Samochodzika trwa i będzie trwała do końca świata i jeden dzień dłużej :D
_________________
 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2019-04-17, 14:12:31   

Teoretycznie najbardziej opłacało by się Rosjanom mieć haka na kogoś z zachodu . Ale Nienacki miał na myśli agenta obcego wywiadu (zachodniego ) . Teoretycznie mógłby to być, zwykły najemnik (pracujący na zlecenie, a mocodawca zgniły zachód ). Ale lepiej brzmi jak Tomasz walczy z super agentem, niż ze zwykłym najemnikiem . A to że 007 to dlatego że jakoś był znany , ikona popkultury ( ja nie pamiętam, czy wiedziałem kim jest 007).
 
 
Mysikrólik 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 5230
Skąd: Opalenica
Wysłany: 2019-04-17, 14:39:43   

007 ratował świat, a nie zajmował się jakimiś pamiętnikami. Chyba że był na urlopie i traktował to jako rozrywkę, jak Kadryll i Nieszczególny w Klubie Włóczykijów.
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-17, 21:14:25   

Mysikrólik napisał/a:
007 ratował świat, a nie zajmował się jakimiś pamiętnikami.

Teoretycznie mógłby w ten sposób uratować zduszając zło w zarodku. No bo powiedzmy, że "czysty" Haubitz robi błyskawiczną karierę i awansuje na przywódcę. A potem - zgodnie ze swoimi poglądami - idzie w ślady Hitlera i rozpętuje jakąś wojnę...
_________________
Drużyna 5

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-04-18, 10:27:01   

Ale ten pamiętnik był dowodem popełnionych zbrodni przez gościa, którzy pchał się do polityki. Taki materiał to smaczny kąsek dla każdego wywiadu, szczególnie Mosadu. ;-)
_________________
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2019-04-18, 10:32:53   

Kozak napisał/a:
Ale ten pamiętnik był dowodem popełnionych zbrodni przez gościa, którzy pchał się do polityki. Taki materiał to smaczny kąsek dla każdego wywiadu, szczególnie Mosadu. ;-)


Sądzę, że Mosad to by gościa albo odstrzelił albo porwał i osądził u siebie na podstawie zeznań, nie potrzebowali do tego pierwszego żadnego pamiętnika.
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,59 sekundy. Zapytań do SQL: 14