PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Szara Sowa
2017-09-14, 19:29
Inspiracje w/g TomaszKa
Autor Wiadomość
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-03-22, 09:31:13   

Szara Sowa napisał/a:
To ja kliknę „pomógł”, w szczególności za ten drugi wycinek! :564: .

Dzięki za "pomógł".
Mnie też zaskoczyła informacja o nagrodzie dla Z. Niemackiego. :)
Szara Sowa napisał/a:

Kozak napisał/a:
o odkryciu obrazów Cranacha na strychu jednego ze starych kościołów, o aferze z bezcennymi witrażami.
:)
Sprawa El Greco jest dość znana, natomiast ciekawe czy te dwie pozostałe sytuacje miały miejsce w rzeczywistości? Raczej tak, ale sprawa witraży jest tak ogólne wspomniana, że pewnie nie będzie łatwo jej jednoznacznie namierzyć.

John Dee napisał/a:
Przypuszczam, że te domniemane Cranachy ostatecznie okazały się bańką mydlaną, niemniej dobrze byłoby wiedzieć, jakie to dokładnie odkrycie wzbudziło takie nadzieje?

Zobaczymy czy się uda ustalić inspiracje Z. Nienackiego w sprawie obrazu/obrazów Cranacha i bezcennych witraży ;-)
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-22, 11:19:57   

John Dee napisał/a:
Przypuszczam, że te domniemane Cranachy ostatecznie okazały się bańką mydlaną, niemniej dobrze byłoby wiedzieć, jakie to dokładnie odkrycie wzbudziło takie nadzieje?

O obrazach Cranacha to tylko taka afera mi się kojarzy, kilka lat przed napisaniem ZF.
Może w nawiązaniu do niej Nienacki wymyślił, że oryginalny obraz został odnaleziony w kościółku?
./redir/rynekisztuka.pl/2014/01/15/dwie-madonny/
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-03-22, 18:45:28   

Berta von S. napisał/a:
O obrazach Cranacha to tylko taka afera mi się kojarzy, kilka lat przed napisaniem ZF.
Są podobieństwa. Całkiem możliwe, że Nienacki pisząc o obrazach El Greco i Cranacha splótł rzeczywistość z fikcją, kto wie. Pomysł z bezcennym obrazem zapomnianym na poddaszu prowincjonalnego kościoła mógł zrodzić się pod wpływem meldunków o poszukiwaniu “Madonny pod jodłami

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c8/Cranach_Madonna_under_the_fir_tree.jpg/1200px-Cranach_Madonna_under_the_fir_tree.jpg

i jest na tyle prawdopodobny, że Wittenberga bardzo blisko leży granic Polski. Trzeba również dodać, że Cranach bardzo płodnym był malarzem, nie tak jak Leonardo, który zmagał się z obrazem miesiącami i latami; on był zawodowcem, przedsiębiorcą, dla którego ilość tak samo się liczyła co jakość.

Wiele jego obrazów miałem zresztą okazję obejrzeć w ubiegłym roku w Bazylei, w tym również inną Madonnę, której urok jednak blednie w porównaniu z tą ze Wrocławia




Portret kobiety




Martin Luther i jego żona Katharina von Bora




Krótko mówiąc, ewentualność odkrycia jakiegoś nieznanego Cranacha w Polsce nie wydaje mi się nieprawdopodobna. :)
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-03-22, 23:21:09   

J. Dee, fajny referat :)
John Dee napisał/a:

Całkiem możliwe, że Nienacki pisząc o obrazach El Greco i Cranacha splótł rzeczywistość z fikcją, kto wie

Oczywiście, że mógł powiązać rzeczywistość z fikcją.
Może czytał artykuł z 1965 roku Danieli Stankiewicz pod tytułem Wrocławski obraz Łukasza Cranacha Starszego "Madonna pod jodłami", zamieszczony w Biuletynie Historii Sztuki, dotyczący ujawnienia przez nią fałszerstwa wrocławskiej Madonny.

W końcu Nienacki nie rozpisuje się na temat odkrycia obrazów Cranacha na strychu jednego ze starych kościołów :D

Jeśli znowu chodzi o witraże: Kto śledzi prasę, ten chyba pamięta sensacyjne wiadomości związane (...) z bezcennymi witrażami, w drugiej połowie lat sześćdziesiątych było sporo zamieszania wokół 8 witraży zawłaszczonych przez kapitana Edmunda Majewskiego. Ten temat został opisany przez Feliksa Chojnackiego, który cytuje obszerne fragmenty z Gazety Robotniczej .... Pan Chojnacki jeszcze raz tą sprawę porusza w Czaspopiśmie Społeczności Lokalnej IZERY
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2019-03-24, 09:52, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2019-09-05, 00:23:21   

Znalazłem coś, Książka wydana 1962 roku, autor, ten od nowoczesnych zabawek. Elektroniczny pies stróżował przy barakach elektroników od Asa . Ale widzę że jest już opis tej książki tyle że na "starym forum".

a77d1abb4e12848afbae11e77cfe.jpg
Plik ściągnięto 188 raz(y) 572,3 KB

_________________
Tarasująca zazwyczaj chodnik hałaśliwa gromada
niechlujnie ubranych mężczyzn koło budki z piwem rozstąpiła się przede mną z ogromnym
szacunkiem. Mój avatar to licznik od Ferrari 410.
Ostatnio zmieniony przez Berkut 2019-09-05, 00:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2022-01-27, 10:10:58   

Czy jest gdzieś informacja kim był wspomniany w książce "astronom P", bo nigdzie nie mogę znaleźć?
_________________
Amor evadit – in tu(o) habes ore
Semper in vero sensus inerat
Haec dies ut carmen, ut amoenae rosae
Semper ridebas et heu vale mi
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-01-27, 11:21:57   

Ater napisał/a:
Czy jest gdzieś informacja kim był wspomniany w książce "astronom P", bo nigdzie nie mogę znaleźć?


Prawdopodobnie chodziło o Stefana Piotrowskiego:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Piotrowski

Zdaje mi się, że jego artykuł o obserwatorium Mikołaja Kopernika znajduje się gdzieś w Komunikatach Warmińsko-Mazurskich z końcówki lat 60-tych lub początku 70-tych.

PS. Wydawało mi się, że już ktoś o tym wspominał :065: .
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2022-01-27, 11:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2022-01-27, 14:27:38   

Stefan Piotrowski był astrofizykiem teoretycznym i to raczej nie on. Mógł napisać artykuł na temat Kopernika, bo pewnie wtedy wszyscy astronomowie o nim pisali.

Teraz znalazłem pracę Jerzego Sikorskiego Wieża, dom i obserwatorium fromborskie Mikołaja Kopernika oraz jego folwarki (Komunikaty Mazursko-Warmińskie nr 4, 619-645), gdzie wspomina o innym astronomie, Januszu Pagaczewskim który napisał pracę Lokalizacja obserwatorium Kopernika we Fromborku na podstawie XVI-wiecznego dokumentu (Kwartalnik Historii Nauki i Techniki, 1964, Tom 9 , Numer 1 ) i to zapewne on jest tym ,,astronomem P.".
_________________
Amor evadit – in tu(o) habes ore
Semper in vero sensus inerat
Haec dies ut carmen, ut amoenae rosae
Semper ridebas et heu vale mi
Ostatnio zmieniony przez Ater 2022-01-27, 14:39, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-01-28, 00:12:33   

Ater napisał/a:
Teraz znalazłem pracę Jerzego Sikorskiego Wieża, dom i obserwatorium fromborskie Mikołaja Kopernika oraz jego folwarki (Komunikaty Mazursko-Warmińskie nr 4, 619-645), gdzie wspomina o innym astronomie, Januszu Pagaczewskim który napisał pracę Lokalizacja obserwatorium Kopernika we Fromborku na podstawie XVI-wiecznego dokumentu (Kwartalnik Historii Nauki i Techniki, 1964, Tom 9 , Numer 1 ) i to zapewne on jest tym ,,astronomem P.".


:564:

To również możliwe. Pisałem z pamięci; bardzo dawno zaglądałem do KMW i nie pamiętam czy porobiłem notatki. KHNiT, właśnie pierwsze roczniki, nie są mi obce, ale przeglądałem ja raczej pod kątem dziejów alchemii. Gdy tylko będę miał możliwość, zajrzę do nich.

PS. Zajrzałem przed momentem do sieci i proszę:

./redir/www.bazhum.muzhp....czewski/Janusz/

Widać tu wszystkie chyba tematy poruszone w wypowiedzi PS na temat obserwatoriów mistrze Mikołaja. Włącznie z tą wyprawą Eliasza Cimbera (=Duńczyka), który zmotywowany przez Tycho de Brahe miał przyjechać do Fromborka i powtarzać obserwacje i pomiary Kopernika.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2022-01-28, 00:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,32 sekundy. Zapytań do SQL: 18