PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Protoavis
2019-03-12, 19:48
Nasze biblioteczki. Znakowanie książek.
Autor Wiadomość
StrasznyMruk 
Twórca
Autor książek dokumentalnych

Wysłany: 2016-11-30, 21:46:01   Nasze biblioteczki. Znakowanie książek.

Trzymacie książki chaotycznie, czy uporządkowane?
Stosujecie jakieś pieczątki, Ex Librisy?

Polish Virtual Sailing Club
Fortyfikacje w Polsce północnej
Grupa Badawcza KRIEPOST

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2016-12-01, 09:12:56   

W późnym okresie nastoletnim próbowałem bawić się w ekslibrisy.

A jeśli chodzi o chaos - moje książki leżą na połkach, obok półek, pod półkami, na szafkach, obok szafek, na stolikach, obok stolików, i na rozmaitych innych płaskich powierzchniach. Nie licząc pudeł, których po niedawnej (10 lat temu) przeprowadzce jeszcze nie rozpakowałem i sam nie pamiętam co w nich jest...

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.
samozwańczy prezes Klubu Martologicznego

MrCzui 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2016-12-01, 09:25:11   

Ja też miałem taką ambicję, żeby sobie ekslibrisa sprawić i pieczętować, ale mi przeszło.
Ze względu na umiarkowaną powierzchnię przeznaczoną 'pod książki' próbuję ostatnio pozbyć się części mojej kolekcji, a przyznacie, że książki z ekslibrisami ciężko się sprzedaje ;).
Też mam raczej chaotycznie porozrzucane po półkach, półeczkach i pudłach. Tyle dobrze, że mniej więcej wiem co gdzie jest.
Planuję od lipca poukładać tematycznie, a póki co to max tego co zrobiłem to współczesne polskie kryminały na półce, a powiesci milicyjne- w pudle. Nomen Omen ;).

Mysikrólik 
Maniak Samochodzika

Wysłany: 2016-12-01, 09:30:26   

Cytat:
A jeśli chodzi o chaos - moje książki leżą na połkach, obok półek, pod półkami, na szafkach, obok szafek, na stolikach, obok stolików, i na rozmaitych innych płaskich powierzchniach. Nie licząc pudeł, których po niedawnej (10 lat temu) przeprowadzce jeszcze nie rozpakowałem i sam nie pamiętam co w nich jest...

Mam dokładnie tak samo :)

Raz na 3-4 lata zabieram się za uporządkowanie, ale szybko mi przechodzi. Za dzieciaka pamiętam miałem zeszyt z listą uszeregowaną wg nazwisk autorów i drugą po tytułach, ale wtedy było znacznie mniej tych książek.

Tomasz 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2016-12-01, 11:05:07   

irycki napisał/a:
W późnym okresie nastoletnim próbowałem bawić się w ekslibrisy.

Mam podobnie, oprócz pudeł, ale przedwczoraj nabyłem ładną sosnową biblioteczkę, którą będę zagospodarowywał w weekend. :p

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 85 razy
Wysłany: 2016-12-01, 18:03:16   

To ja mam pośrednio. Ekslibrisów, podpisów, ani innych znaków nigdy nie stosowałam. I nie układałam nic alfabetycznie. Książki się rozłażą po całym domu i często zbierają w różne chaotyczne stosy :) (np. na podłodze albo parapecie w sypialni).

Ale te, które stoją na półkach są w 90% podzielone tematycznie: na jednej półce słowniki, na innej przewodniki, na innej albumy, na jeszcze innej Samochodziki... Oddzielny regał na kryminały, oddzielny na literaturę fachową i.t.d.

Vasco
Stały bywalec forum

Wysłany: 2016-12-02, 12:23:46   

Tematycznie, potem seriami. Po przeprowadzce zamówiliśmy do największego pokoju regały na wymiar (z narożnikami + od ziemi do jak najbliżej sufitu). Pomyślałem prawie o wszystkim, także, aby dało się 3 warstwy ułożyć. Nie przewidziałem jednak, że półki się aż tak uginają... Obecnie nie mam już pomysłu gdzie to upychać :(

Hebius 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-03-12, 00:48:05   

MrCzui napisał/a:
Ja też miałem taką ambicję, żeby sobie ekslibrisa sprawić i pieczętować, ale mi przeszło.
Ze względu na umiarkowaną powierzchnię przeznaczoną 'pod książki' próbuję ostatnio pozbyć się części mojej kolekcji, a przyznacie, że książki z ekslibrisami ciężko się sprzedaje ;).
Też mam raczej chaotycznie porozrzucane po półkach, półeczkach i pudłach. Tyle dobrze, że mniej więcej wiem co gdzie jest.
Planuję od lipca poukładać tematycznie, a póki co to max tego co zrobiłem to współczesne polskie kryminały na półce, a powiesci milicyjne- w pudle. Nomen Omen ;).

W przypadku książek używanych, kupowanych na Allegro, wszelkie ekslibrysy czy pieczątki indywidualnych właścicieli uważam za wartość dodana. Nawet takie wolę. Lubię też książki pobiblioteczne z jakichś egzotycznych księgozbiorów - parafialnych, czy zakładowych.
Kiedyś myślałem o własnym ekslibrysie, ale mi przeszło. Brak miejsca na nowe książki zniechęca do zabawy w ekslibrysy.

Jeden z zakupów, który sprawił mi większa frajdę dzięki niespodziewanym pieczątkom:

SAM_5892.JPG
Związek Zawodowy Górników
RADA ZAKŁADOWA
przy Grupie Robót nr 2
w KATOWICACH
Przedsiębiorstwo Budowlane P.W.
Plik ściągnięto 3 raz(y) 196,76 KB

Ostatnio zmieniony przez Hebius 2019-03-12, 00:56, w całości zmieniany 1 raz  

Protoavis 
Ojciec Wspomagający
Archeolog książkowy

Wysłany: 2019-03-12, 10:58:32   

Mam dużo, głównie przedwojennych książek z ze stemplami bibliotecznymi i własnościowymi, czasem trafi się exlibris. W powojennych książkach exlibrisy trafiają się już rzadziej, ale stemple własnościowe i dedykacje znacznie częściej. Czytać lubili kolejarze. Taki exlibris mam chyba w 3 książkach. :)

Zdjęcie-0043.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 729,52 KB

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-03-12, 12:26:17   

Z mojej biblioteczki ...

Odpowiedz do tematu