PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
próba ukrycia treści
Autor Wiadomość
irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2019-01-11, 19:15:46   

PawelK napisał/a:
irycki napisał/a:
Jeśli chodzi o ukrycie przed niezalogowanymi, to sensowniej byłoby po prostu zrobić taką blokade, na wzór ukrywania działów czy tematów.

To właśnie jest taka blokada.

To nie jest taka blokada, bo nie wystarczy być zalogowanym, trzeba jeszcze napisać w wątku. Po kiego grzyba? Programista, który wymodził taki mechanizm, pewnie coś myślał (chyba że nie, tego też nie wykluczam) i ciekaw jestem co :/ . Sensu w tym nie widać. Z punktu widzenia security nie jest to w żaden sposób mocniejsze.

Oczywiście, my na furum mamy mechanizm jaki mamy i skoro nie mamy innego to musimy z żyć z tym. Ale powody takiej decyzji projektowej mnie intrygują.

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.
samozwańczy prezes Klubu Martologicznego

PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-01-11, 19:18:08   

irycki napisał/a:
To nie jest taka blokada, bo nie wystarczy być zalogowanym, trzeba jeszcze napisać w wątku.

No przecież właśnie o to chodzi, żeby ukryć to co się napisało w wątku. Ale tylko to co chce się ukryć a nie "temat", "wątek", "post". Proste jak drut nie wiem po co to rozwalać. Funkcja jest prosta, łatwa i przyjemna.

to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2019-01-11, 19:26:14   

Jeszcze raz, powoli i wyraźnie:

Po jaką cholerę wprowadzać funkcję "fragment tekstu ukryty przed użytkownikiem do momentu napisania w wątku dowolnej bzdury", skoro wystarczyłaby funkcja "fragment tekstu ukryty przed niezalogowanym użytkownikiem"?

W obu przypadkach:
- niezalogowany tekstu nie zobaczy;
- zalogowany tekst zobaczy;
- tylko w wariancie obecnym ten zalogowany musi jeszcze wpisać cokolwiek w wątku - PO KIEGO GRZYBA? Żeby życie utrudnić?

Dobra, wierszyk przeczytałem, a przecież tylko po to się tu zacząłem produkować :/ , więc z mojej strony tyle.

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-01-11, 19:51:00   

Bo żeby coś napisać trzeba się zalogować, żeby się zalogować trzeba mieć profil. Poza tym nie testowałem i nie analizowałem ale wcale bym się nie zdziwił gdyby wszelkiej maści skanery nie miały dostępu do tego co jest napisane w takim cytacie. Podsumowując - wszyscy, którzy są na forum mogą przeczytać o ile coś napiszą. Forum hula na trochę historycznym środowisku być może programerowi taki sposób "switch on" przyszedł do głowy. Niestety od dłuższego czasu każdy może być programistą, bo chodził na zajęcia z ETO na uczelni a algorytmów programowania już tam nie uczyli w związku z tym spora grupa programistów od dawna wymyśla koło.

Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2019-01-12, 08:02:07   

irycki napisał/a:
W obu przypadkach:
- niezalogowany tekstu nie zobaczy;
- zalogowany tekst zobaczy;
- tylko w wariancie obecnym ten zalogowany musi jeszcze wpisać cokolwiek w wątku - PO KIEGO GRZYBA? Żeby życie utrudnić?

Sprawa nie ma nic wspólnego z algorytmami lub z systemem szkolenia "programerów".
Opcja zastosowaną tutaj jak najbardziej ma sens i można ją porównać z rozsyłaniem wiadomości "z potwierdzeniem odbioru". Jej użycie w poszczególnych, konkretnych przypadkach może być lub nie być celowe. Ale funkcjonalnie na pewno różni się od wiadomości której treść jest dostępna każdemu zalogowanemu.

W tym drugim przypadku jest dostępna w pewnym sensie anonimowo, o tyle że nie wiadomo którzy z licznych zalogowanych w danym okresie forowiczów zajrzeli do postu. Natomiast w przypadku takim jak niniejszy wątek - można zakładać, że dokładnie wiemy, kto ukrytą wiadomość przeczytał. Umieszczenie postu (choćby właśnie "czegokolwiek") w wątku jest podpisem, deklaracją, jest jawnym wstąpieniem do grupy zainteresowanych.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2019-01-12, 09:26:21   

Kynokephalos napisał/a:
Opcja zastosowaną tutaj jak najbardziej ma sens i można ją porównać z rozsyłaniem wiadomości "z potwierdzeniem odbioru".
[...]
W tym drugim przypadku jest dostępna w pewnym sensie anonimowo, o tyle że nie wiadomo którzy z licznych zalogowanych w danym okresie forowiczów zajrzeli do postu. Natomiast w przypadku takim jak niniejszy wątek - można zakładać, że dokładnie wiemy, kto ukrytą wiadomość przeczytał.

O, i to jest jakieś wyjaśnienie. Co prawda taki mechanizm jest średnio szczelny (mogę napisać cokolwiek, szybko skopiować post który mi sie odkrył i czym prędzej usunąć swój wpis - w logach może będą jakieś ślady ale na ogólnie dostępnej części już nie), ale w każdym razie jest to odpowiedź na pytanie "co sobie mógł myśleć programista". :D

Inna rzecz że można taką funkcjonalność zrealizować w dużo mniej pokraczny sposób. Na przykład przy ukrytym tekście mechanizm (dostępny tylko dla zalogowanych) "kliknij by odkryć tekst". Czynność ta byłaby logowana a pod tekstem znajdowała by się lista osób które go odkryły. Mam zresztą wrażenie że coś podobnego gdzieś widziałem.

Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2019-01-12, 10:14:46   

irycki napisał/a:
taki mechanizm jest średnio szczelny (mogę napisać cokolwiek, szybko skopiować post który mi sie odkrył i czym prędzej usunąć swój wpis

Wiem, że to już sprawa drugoplanowa - ale jeśli się nie mylę jest możliwość zablokowania użytkownikom prawa do usuwania własnych postów z danego wątku. W wątku takim można zmieniać treść własnych postów, ale nie usuwać je. Jeśli się nie mylę.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Nietajenko 
Moderator
Z-ca Przewod. Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2019-01-12, 10:29:47   

No i Kynokephalos utrafił w sedno. Załóżmy że ukryya treść jest przeznaczona dla osób 18+. Wówczas zamieszczenie posta jest jednocześnie oświadczeniem o pełnoletności.

PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-01-12, 12:40:27   

Nietajenko napisał/a:
No i Kynokephalos utrafił w sedno. Załóżmy że ukryya treść jest przeznaczona dla osób 18+. Wówczas zamieszczenie posta jest jednocześnie oświadczeniem o pełnoletności.

Szukając dalej dziury w całym, to treść chyba jest widoczna również dla tych, którzy wcześniej coś napisali.

Jeśli chodzi o sposób ukrywania, to jest on zgodny z ogólną strukturą pisania postów, więc twierdzenie "można było inaczej" jest słabo zasadne - tak, można było inaczej, właśnie dlatego jest wiele języków programowania. W tym konkretnym przypadku nie trzeba było inaczej.

Hebius 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-01-12, 15:46:26   

Nietajenko napisał/a:

No właśnie. Czyta się dany ukryty wpis z pełną świadomością i na na własną odpowiedzialność.

edit.
Eee... Tyle zachodu, żeby przeczytać tekst, który już znałem :D
Ostatnio zmieniony przez Hebius 2019-01-12, 15:48, w całości zmieniany 1 raz  

Athenais 
Twórca
Autorka tomiku poezji

Pomogła: 11 razy
Wysłany: 2019-01-13, 15:28:50   

Też chcę zobaczyć wierszyk ;-)

Quidquid agis, prudenter agas et respice finem

Michall
Ojciec Budowniczy