PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nienacki pisarz profesjonalny
Autor Wiadomość
Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2019-02-03, 08:35:56   

Seth_22 napisał/a:
Bez urazy, Kyno. Autor artykułu (o ile nie jest to przykładowo felieton) powinien dążyć do prawdy, a powtarzać zachciewajki interlokutora. Uwaga Kustosza jest jak najbardziej słuszna. Gdzie byśmy byli, gdyby każdy w taki sposób podchodził do sprawy? Autor nie może pisać co mu przyjdzie do głowy 9 z wyjątkami), albo zejdzie z dyktafonu? Bo to absurd.

Wiesz, aspektu etycznego nie rozważałem. I nie wiem, czy miałbym podstawy do oceny, czy przyczyną po stronie autora było świadome zafałszowanie czy sympatia do Nienackiego, nadmierna łatwowierność, brak doświadczenia lub brak należytej staranności przy przygotowywaniu tekstu.

Może to małoduszne co piszę, może krótkowzroczne, może tak jak piszesz należałoby za każdym razem domagać się dążenia do prawdy i pełnej odpowiedzialności za słowo. Ale wydaje mi się, że już "tam" jesteśmy, to znaczy już teraz nie można z zasady ufać treściom znalezionym w internecie. I tę rzeczywistość traktuję jako zastaną, wobec czego staram się wydobyć z tekstu tyle ile można wywnioskować, nawet jeśli nie zawsze jest to zgodne z dosłownym sensem jego zdań.

Tak samo postąpiłem i w tym przypadku a potem napisałem na forum, jak - moim zdaniem - należy rozumieć artykuł Przemysława Poznańskiego. Czym jest a czym nie jest, i czego możemy dowiedzieć się z niego o Nienackim. Natomiast to czy autor napisał subiektywną prawdę, i czy powinien był spędzić więcej czasu nad opracowaniem tematu - to inna rzecz, i nie do niej chciałem się odnieść.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Seth_22 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2019-02-06, 10:38:13   

Kynokephalos napisał/a:

I tę rzeczywistość traktuję jako zastaną, wobec czego staram się wydobyć z tekstu tyle ile można wywnioskować, nawet jeśli nie zawsze jest to zgodne z dosłownym sensem jego zdań.

Hmmm, to jest "nowa koncepcja sztuki".

Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2019-02-07, 08:01:20   

Seth_22 napisał/a:
to jest "nowa koncepcja sztuki".

Sztuki wnioskowania? Poznania? Komunikacji interpersonalnej?

W żadnym przypadku komplementu przyjąć nie mogę, są to sprawy znane od dawna, żeby nie powiedzieć: oczywiste.
Podobnie jak spostrzeżenie, że gdy dwoje mówi to samo to nie zawsze znaczy to samo.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Kpt Petersen 
Uwielbia Samochodzika
Forumowy Twitterowiec

Wysłany: 2019-02-07, 19:31:51   

Szara Sowa napisał/a:
Ciekawe zdjęcia i ciekawy tekst, choć niepozbawiony kilku blędów. A może autor tego tekstu jest na forum? :)

Nie wiem czy Przemysław Poznański jest na Forum, ale na pewno jest na Twitterze i obserwuje profil @ZNienacki :) , a że często „lajkuje” zamieszczone tam wpisy to i pewnie na Forum zagląda bo w moich wpisach są linki do Forum.
Strasznie się po tym tekście przejechaliście, a on po prostu nie był dla Was. Człowiek pisze bloga o książkach i okolicznościowo na 90 urodziny Nienackiego napisał tekst dla ludzi którzy nie słyszeli o takim, albo słyszeli piąte przez dziesiąte. Trochę przybliżył, trochę podkręcił, trochę pomylił, ale przypomniał autora, którego twórczość lubimy co zaliczam na plus.
Przy okazji pochwalił się swoimi spotkaniami z autorem (wielogodzinnymi rozmowami!), korespondencją, nieznanymi zdjęciami i to ewentualnie jest cenna informacja dla Forumowiczów, bo wierzę że wśród utalentowanych osób z lekkim piórem na Forum jest przyszły biograf Nienackiego :) , a wtedy taka informacja może się przydać. Bo zdaje się nie tak wielu z nas może się pochwalić doświadczeniami „jak spędziłem dzień na rozmowach z Nienacki”. Ja na pewno nie. A jeżeli się mylę i macie takie doświadczenia to opisujcie. Bardzo chętnie poczytam.

P.S. Oczywiście wiem że już jeden biograf Nienackiego jest na Forum, ale chociaż lubię tą biografię to jest dla mnie za grzeczna. Czekam na coś w stylu „Kapuściński non-fiction” :)

Pan Samochodzik rulez ;-).jpg
Plik ściągnięto 16 raz(y) 98,84 KB

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2019-02-07, 20:22:16   

Kpt Petersen napisał/a:
ale na pewno jest na Twitterze i obserwuje profil @ZNienacki :)

To super, może jednak i u nas się odezwie!

Kpt Petersen napisał/a:
Bo zdaje się nie tak wielu z nas może się pochwalić doświadczeniami „jak spędziłem dzień na rozmowach z Nienacki”.

Obawiam się, że... nikt... :(

Kpt Petersen napisał/a:
Przy okazji pochwalił się swoimi spotkaniami z autorem (wielogodzinnymi rozmowami!), korespondencją, nieznanymi zdjęciami i to ewentualnie jest cenna informacja dla Forumowiczów

Dokładnie!
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Seth_22 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2019-02-07, 21:03:34   

Kynokephalos napisał/a:
Seth_22 napisał/a:
to jest "nowa koncepcja sztuki".

Sztuki wnioskowania? Poznania? Komunikacji interpersonalnej?

W żadnym przypadku komplementu przyjąć nie mogę, są to sprawy znane od dawna, żeby nie powiedzieć: oczywiste.
Podobnie jak spostrzeżenie, że gdy dwoje mówi to samo to nie zawsze znaczy to samo.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Nie, nie, nie..

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-02-18, 22:33:05   

Tytuł tematu prowokuje do napisania eseju historyczno-socjologiczno-biograficzno-literackiego na temat "Problemy profesjonalizmu i specjalizacji w twórczości ZN i ich związki z życiem społecznym". W jakiejś mierze "Uwodziciel" poświęcony jest w dużej mierze tym zagadnieniom. Na razie próbowałem układać pewne kwestie u siebie w głowie; rezultaty były ciekawe. Brak natomiast wolnego czasu, żeby te wszystkie rozumowania domknąć i żeby to wszystko zmienić w jakiś strawny tekst... :/

Odpowiedz do tematu