PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Groby znanych osób
Autor Wiadomość
Muzygog 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 29 razy
Wiek: 61
Dołączył: 04 Lis 2017
Posty: 3778
Skąd: Pasym
Wysłany: 2018-12-04, 13:45:56   

Dwóch panów walczących o kraj mój najdroższy:

Marian Rejewski - jeden z enigmatycznej trójcy. Łamacz szyfrów bydgoski i warszawski. Krótko przed śmiercią złamał szyfr korespondencji Pilsudskiego z PPS.

Jan Zumbach - pilot z dywizjonu 303. Po wojnie przemytnik i żołnierz do wynajęcia. Zmarł we Francji w okolicznościach niejasnych. Maturę zdobył w najstarszej szkole w Polsce, w której - nie chwaląc się - i ja maturę zdobyłem. On pewnie za pierwszą razą, ja niestety dopiero za drugą...



Cmentarz Wojskowy na Powązkach.
adresy:

Marian Rejewski - B39 - 4 - 3
Jan Zumbach - D4 - 3 - 2
_________________
Ostatnio zmieniony przez Muzygog 2018-12-06, 12:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Muzygog 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 29 razy
Wiek: 61
Dołączył: 04 Lis 2017
Posty: 3778
Skąd: Pasym
Wysłany: 2018-12-26, 10:37:23   

We wrzesieniu byłem na pogrzebie koleżanki w Pleszewie.
Na rynku stoi taki obrazek z ryngrafem, który do jutrzejszej rocznicy pasuje:

_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-01-01, 19:09:52   

Dzisiaj zupełnie przypadkowo podczas spaceru natknąłem się na ten stary grób





i od razu wiedziałem, co i kogo mam przed sobą, a to dzięki angielskiej dokumentacji, którą niedawno oglądałem. W niej Rick Stein, jeden z najlepszych angielskich szefów kuchni


http://www.alidavis.co.uk...20Jamie%202.JPG

poszukuje śladów swoich przodków - i proszę, tu leżą pochowani. Dziwne trochę, że to Anglik musiał mi wyjaśnić, że nazwa “ulicy Kamiennej” w śródmieściu (Steinstrasse) nie ma nic do czynienia z kamieniami, tylko jego prapradziadkiem Johannem Wilhelmem Steinem (1793 - 1864), który tu spoczywa wśród swoich. Zaczął swoją karierę zawodową jako skromny handlarz win, a zakończył mi. jako właściciel huty stali i kopalni zatrudniającej 6 tysięcy ludzi.

Rick Stein wywodzi się z angielskiej gałęzi tejże rodziny, podobnie zapewne jak również tu pochowane dziecko, które urodziło się, jak widzimy, już w Londynie.
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2019-01-01, 20:49:49   

Ekipa sylwestrowa odwiedziła w niedzielę grób Krzysztofa Klenczona:

Szczytno 3.PNG
Plik ściągnięto 105 raz(y) 789,98 KB

Szczytno 4.PNG
Plik ściągnięto 71 raz(y) 456,36 KB

Szczytno 5.PNG
Plik ściągnięto 98 raz(y) 1,33 MB

_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


 
 
GrzegorzCh 
Twórca
Autor książek dokumentalnych



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 1357
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-01-01, 22:14:36   

Kilka lat temu odwiedziłem grób Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, gdzieś między Łodzią w Warszawą. Czesław Tański był malarzem oraz jednym z pionierów polskiego lotnictwa - jakieś sto lat temu konstruował pierwsze szybowce.
Jest to jednocześnie symboliczny grób jego syna - Tadeusza, który był słynnym konstruktorem, np. twórcą samochodu CWS-T1. Grób symboliczny, bo Tadeusz zginął w Oświęcimiu...

20160616-104324.JPG
Plik ściągnięto 105 raz(y) 954,64 KB

_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-01, 22:55:39   

GrzegorzCh napisał/a:
Kilka lat temu odwiedziłem grób Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, gdzieś między Łodzią w Warszawą. Czesław Tański był malarzem oraz jednym z pionierów polskiego lotnictwa - jakieś sto lat temu konstruował pierwsze szybowce.


Jego bardzo ciekawe wspomnienia można przeczytać w tomie "Pierwsze skrzydła" - wspomnieniach naszych pionierów lotnictwa - wydanym bodajże w 1976 r.
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-01-02, 08:53:34   

Yvonne napisał/a:
Ekipa sylwestrowa odwiedziła w niedzielę grób Krzysztofa Klenczona
Wychowałem się z jego muzyką i jego wizerunkiem, bo płyty odziedziczyłem po starszym rodzeństwie. Bożyszcze całej generacji, bez niego polska muzyka rozrywkowa byłaby o wiele skromniejsza.

GrzegorzCh napisał/a:
Jest to jednocześnie symboliczny grób jego syna - Tadeusza
Przypuszczam, że jego CWS T-1 dla kolekcjonerów musi być tym, czym „Błękitny Mauritius” jest dla filatelistów. Poczytałem sobie trochę o nim i o Centralnych Warsztatach Samochodowych - bardzo ciekawe to wszystko.

Niezły ten wątek, nie sądzicie? Mieliśmy wczoraj wszystko: dobre jadło, świetną muzykę, piękne samochody, a nawet samoloty. :)
Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2019-01-02, 09:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-01-10, 15:10:13   

Grób nazistowskiego dyplomaty Ernsta von Ratha

https://pl.wikipedia.org/






"Ernst von Rath
Gesandtschaftsrat
Geb. 3.6.1909 Gest. 9.11.1938
in Paris"



Von Rath został zamordowany w Paryżu poprzez Polaka żydowskiego pochodzenia Herszela Grynszpana. Zamach wywołał pogrom, który wszedł do historii pod nazwą noc kryształowa. Próba uczynienia z von Ratha politycznego męczennika nie do końca się powiodła, okazało się bowiem, że był homoseksualistą, co sam André Gide potrafił potwierdzić. Mimo to pogrzeb faszyści zorganizowali z wielką pompą; zdaje się, że sam Hitler był obecny.

https://www.akg-images.de/
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-10, 22:06:22   

Zdaje się, że Herszel Grynszpan zamierzał stuknąć ambasadora Abetza (po 40-stym roku był cywilnym gubernatorem we Francji), tylko się pomylił.
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-01-10, 22:59:33   

Zdaje się, że tak; w każdym bądź razie zamachem tym wyświadczył swoim niedźwiedzią przysługę. Ale czasem nie ma niestety innego wyjścia.

A propos nocy kryształowej - dla mojej generacji kojarzy się ona również, a może nawet głównie z pieśnią “Kristallnaach” (to Kristallnacht po kolońsku) naszego ówczesnego proroka Wolfganga Niedeckena: “wtedy już ci nawet Zorro nie pomoże; najwyżej wycedzi “Z” w śnieg i padnie bełkocząc coś obok. No i? Kristallnaach!” :diabelek:

Wenn die Volksseele – allzeit bereit
Richtung Siedepunkt wütet und schreit:
"Heil – Halali" und grenzenlos geil nach Vergeltung brüllt,
zitternd vor Neid
in der Kristallnacht.

Und dann rettet keine Kavallerie,
kein Zorro kümmert sich darum.
Der pisst höchsten ein "Z" in den Schnee
und fällt lallend vor Lässigkeit um:
"Na und? – Kristallnacht!"



https://www.youtube.com/watch?v=7NaG-GXBnMw
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-01-13, 15:38:52   

Grób kompozytora Norberta Burgmüllera na Cmentarzu Północnym (Nordfriedhof) w Düsseldorfie.





Pochodził z rodziny wybitnych muzyków, na etiudach fortepianowych jego brata Johanna Friedricha kształciły się całe pokolenia młodych pianistów. Robert Schumann, który żywił niezwykły szacunek dla swojego rówieśnika (oni wszyscy, Chopin, Burgmüller, Schumann, Mendelssohn-Bartholdy byli mniej więcej ten sam rocznik, 1809-10), dowiedziawszy się o jego śmierci napisał: “Od przedwczesnej śmierci Schuberta nie zdarzyło się nic bardziej godnego ubolewania jak śmierć Burgmüllera”.

Norbert utonął w Aachen w tamtejszym uzdrowisku termalnym mając zaledwie 26 lat. Mimo że za życia, również dzięki wsparciu swoich dzisiaj słynnych przyjaciół, jego sława szybko rosła, po swojej śmierci popadł w zapomnienie i dopiero pod koniec XX w. został odkryty na nowo. Dzisiaj jego muzyka znowu rozbrzmiewa we wszystkich ważnych salach koncertowych tego świata, a tablice pamiątkowe zdobią domy powiązane z jego osobą, jak jego dom urodzenia w Düsseldorfie przy ul. Mühlenstrasse



a inna przy ulicy Bastionstrasse, gdzie Felix Mendelssohn-Bartholdy, Generalmusikdirektor Düsseldorfu w latach 1832-35, w mieszkaniu matki Burgmüllera z podziwem słuchał jego najnowszych kompozycji. Niektóre z nich sam potem dyrygował.

“Häusliche Szene mit seiner Mutter und Felix Mendelssohn-Bartholdy”.

Na wieść o śmierci przyjaciela skomponował z okazji pogrzebu marsz żałobny (opus 103 https://www.youtube.com/watch?v=QdwOhKCBlgs ).



Na przykładzie jego kwartetu smyczkowego nr 4 możemy doskonale się przekonać, jak utalentowanym był kompozytorem.

https://www.youtube.com/watch?v=LCuqjrJzaqo
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-01-19, 21:55:41   

Friedrich Wilhelm von Schadow (*1788 w Berlin; † 1862 w Düsseldorfie), niemiecki malarz, założyciel, a później dyrektor Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie. gdzie studiowali przykładowo Joseph Beuys i Günter Grass.



Tu zdjęcia dwóch jego obrazów - portret dzieci artysty



portret książąt Pruskich


Nas może zaciekawić, że Schadow sławę zyskał w Rzymie, w gronie malarzy zwanych potocznie Nazarejczykami. Nazarejczycy propagowali odwrót od pseudoklasycyzmu, szukając nowej szczerości nawiązując do sztuki średniowiecza itp. Czytam, że także na polskich artystów wywarli wpływ, malarzy jak Wojciecha Stattlera, Leopolda Nowotnego i Maksymiljana Piotrowskiego.

Schadow i Nazarejczycy zasłynęli freskami w znajdującym się tuż obok Schodów Hiszpańskich Pałacu Zuccari, zwanym też Domem Potworów


https://rzym.it/wp-content/uploads/2013-06-09-11.52.44-1.jpg

który również dla Polaków ważnym rzymskim jest adresem: “tu właśnie mieszkała przez 12 lat (1702-1714) królowa Marysieńka Sobieska – wdowa po …Janie III Sobieskim.



W samym pałacu po Marysieńce pozostało kilka pamiątek” ( https://www.rzym.it/przew.../palac-zuccari/ ).
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-01-19, 22:44:35   

Nie znam się za bardzo, ale czy dobrze się orientuję, że XIX wieczne malarstwo, chyba głównie niemieckie, było niesamowicie wyraziste, tzn. obrazy, jak np. te pokazane powyżej, były tak precyzyjne, że mogłyby uchodzić wręcz za zdjęcia. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-01-20, 10:15:11   

Były takie nurty i szkoły, i były i inne. W sumie malarstwo niemieckie nie różniło się wielce od francuskiego lub polskiego, myślę. Portrety Schadowa wykonane są bardzo precyzyjnie, a poza tym, jak zauważyłem, są w doskonałym stanie, wyglądają, jakby były malowane dopiero wczoraj, co świadczy chyba o tym, że doskonałym był fachowcem. Czy również wybitnym artystą nie wiem, ale jest u nas nieśmiertelny, bo ulica, przy której stoi wiele modnych sklepów nosi jego właśnie imię. Jeśli więc jakieś Rosjanki czy Holenderki pytają cię o drogę, to przeważnie chcą wiedzieć: gdzie jest Schadowstrasse? :)

./redir/upload.wikimedia.org/
 
 
Mysikrólik 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 5230
Skąd: Opalenica
Wysłany: 2019-01-21, 09:46:32   

Szara Sowa napisał/a:
Nie znam się za bardzo, ale czy dobrze się orientuję, że XIX wieczne malarstwo, chyba głównie niemieckie, było niesamowicie wyraziste, tzn. obrazy, jak np. te pokazane powyżej, były tak precyzyjne, że mogłyby uchodzić wręcz za zdjęcia.


Jak dla mnie to te dzieci wiszą w powietrzu. Do samych postaci nie ma się co doczepić, ale wg mnie nie siedzą na skarpie tylko lewitują.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Mysikrólik 2019-01-21, 09:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-01-21, 11:34:20   

Zgadzam się. Ciekawe, czy był to przypadek czy efekt zamierzony?
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-01-21, 21:34:51   

Tu mamy ciekawy przykład owego hiperrealizmu, o którym wspomniał Szara Sowa: "Der Schadowkreis".


./redir/upload.wikimedia.org/

Obraz dowodzi, że radził się z nim nie tylko Schadow; widoczni na nim artyści portretowali się wzajemnie: Carl Ferdinand Sohn, blondyn po lewej, stworzył podobiznę Schadowa, widocznego w prawym górnym rogu, który z kolei uwiecznił Juliusa Hübnera, opierającego się o poręcz fotelu, itd. Wydaje się, że pod względem umiejętności byli równi sobie.

Pomysł tego kolektywnego dzieła zrodził się w Rzymie, gdzie w latach 1829-31 wspólnie przebywali, a zrealizowany został w 1832 roku w Düsseldorfie.
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2019-01-22, 00:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-01-24, 15:48:04   

W czasie Wiosny Ludów w latach 1848/49 ruch demokratyczny w Niemczech wspierali również Polacy, jak Gustaw Leński lub Alfons Bojanowski, którzy polegli w Berlinie w walkach ulicznych. Podczas gdy obywatele Niemiec domagali się podstawowych praw jak wolność prasy i zgromadzeń, Polacy marzyli o odzyskaniu niepodległości Polski. Niepokoje społeczne wybuchły nie tylko w Berlinie, również w Wielkopolsce no i Düsseldorfie.

Kaliszanin Ludwig Milewski studiował na tutejszej Akademii malarstwo, jego profesorem był Karl Ferdinand Sohn, na obrazie "Der Schadowkreis" u góry blondyn całkiem po lewej. Angażował się politycznie, postulując przykładowo w artykułach prasowych przywrócenia Polsce niepodległości. Gdy w maju 1849 r. doszło do starć z wojskiem pruskim, Milewski, który dowodził barykadą, został śmiertelnie ranny, stając się jedną z szesnastu ofiar tej nocy. Wyprawiono mu pogrzeb bohatera.



Muzeum Miasta przechowuje jego podobiznę


https://upload.wikimedia.org/

a jego nagrobek z polskim tekstem wygląda stosunkowo zadbany, czego nie można na przykład powiedzieć o grobach z nim sąsiadujących, a to są przecież miejscowi.




Niestety, nie znalazłem o nim żadnego polskiego artykułu na Wikipedi, jest tylko niemiecki (Ludwig von Milewski :D ).
https://de.wikipedia.org/wiki/Ludwig_von_Milewski
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2019-01-24, 20:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Muzygog 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 29 razy
Wiek: 61
Dołączył: 04 Lis 2017
Posty: 3778
Skąd: Pasym
Wysłany: 2019-01-27, 07:50:31   



Sie Państwa lubi...

Ze wczoraj
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-01-30, 11:47:42   

Zwiedzając niedawno Muzeum Miejskie zauważyłem te oto dwa portrety






Przedstawiają one żonę Filipa Wilhelma, który w drugiej połowie XVII wieku sprawował władzę w tutejszym księstwie (Berg-Jülich).


https://pl.wikipedia.org/wiki/Filip_Wilhelm

Jego żona - pierwsza, należy dodać -, zwała się Anna Katarzyna Konstancja i była… królewną polską! To córka Zygmunta III Wazy i Konstancji Austriaczki. Filip Wilhelm poślubił ją w Warszawie 9 czerwca 1642 roku.

Zaciekawiony poszedłem za tym tropem, a jako że leży pochowana w tutejszym kościele świętego Andrzeja w grobowcu rodzinnym Książąt Palatynatu, udało mi się po pewnych ceregielach otrzymać do niego dostęp.



Ciała tu pochowanych spoczywają w metalowych trumnach, czułem się więc troszeczkę jak Pan Samochodzik w podziemiach kościoła iławskiego.





Tu więc spoczywa polska królewna, która przez jakiś czas w moim ukochanym mieście pierwszą była damą. :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,4 sekundy. Zapytań do SQL: 15