PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Protoavis
2019-04-03, 18:19
Pierwowzorem Wielkiego Bobra był Czesław Białas spod Piły!
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-10, 21:44:13   

John Dee napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Swoją drogą naprawdę idiotyczne, żeby archiwum było dostępne raz w tygodniu przez kilka godzin...
Zależy od tego, co się za dumną nazwą “archiwum PTTK” kryje - może tylko jakaś mała izdebka, gdzie przechowuje się głównie stare zakurzone numery “Na szlaku”? Będziesz miała okazję osobiście się o tym przekonać - fajna przygoda tak właściwie, na smętne zimowe popołudnie, niezależnie od tego, że dzienniki dzięki temu ujrzą być może znowu światło dzienne. :)

Przygoda nieco na szybko, bo będę miała na nią pół godziny. ;-)

No właśnie, ciekawe, co tam jest. Trochę mnie zdziwił ten adres, bo byłam kiedyś (w poszukiwaniu samochodzikowych informacji rzecz jasna) w bibliotece PTTK i nie na Hożej to było, tylko na Podwalu.
_________________
Drużyna 5

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-18, 01:41:06   

Udało mi się tam podjechać wracając z pracy (nawet zainwestowałam w taksówkę, żeby dotrzeć na czas!). Ale niestety nic nie wskórałam.

Więcej jutro, bo miejsce jest ciekawe, a ja już dziś jestem w stanie pisać tylko posty do 5 zdań. ;-)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-01-18, 01:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-18, 11:52:53   

No więc tak wyglądała moja wizyta. :)

Na kamienicy nr 41 nie było oczywiście żadnej tabliczki o archiwum PTTK, tudzież stosownej informacji przy domofonie, więc trzeba było czyhać, aż ktoś z lokatorów otworzy bramę.

Na podwórku wreszcie pierwszy ślad – na parterze (wysokim) dwa zakratowane okna, a w nich oparta o szybę tabliczka z informacją, że w środku jest archiwum PTTK - dość prehistorycznie to wyglądało, żałuję, że nie miałam aparatu. Zaniepokoił mnie nieco brak światła w oknach.

Obok wejście na klatkę schodową, ale znowu bez informacji, gdzie dzwonić. Odczekałam (tym razem nieco dłużej) i wepchnęłam się za kimś do budynku, dość podejrzliwie na mnie patrzono... Na pierwszych drzwiach z prawej, które położeniem odpowiadały lokalizacji okien z tabliczką, nic o PTTK, tylko napis „Grawer”. Na szczęście były otwarte.

W środku zobaczyłam kolejne drzwi i kratę – wreszcie z napisem PTTK, ale wszystko na głucho zamknięte. W bocznych pomieszczeniach w huku maszyn pracowało dwóch panów. Na pytanie o archiwum odparli: „Tak jest, ale rzadko kiedy ktoś tu bywa, tylko w czwartki przychodzą” . Wyjaśniłam im, że właśnie mamy czwartek, na co się się zdziwili i stwierdzili, że od rana nikt się nie pokazał. Dodali, że ci z PTTK nie w każdym tygodniu otwierają, więc lepiej wcześniej dzwonić.

Reasumując - można spróbować się umówić/sprawdzać u grawera, czy są otwarci. ;-)
Ale czarno to widzę, bo to jakieś archiwum-widmo. Otwierają rzadziej niż raz w tygodniu + nie umieścili żadnych oznaczeń przy domofonach (podobno korzystają z dzwonka do grawera…). Więc wszystko to robi wrażenie, jakby nie bardzo życzyli sobie gości.

I wygląda na to, że zajmują bardzo małą powierzchnię, bo większość dawnego mieszkania stanowi ten zakład. O ile tam nie ma jakichś wewnętrznych schodów i magazynów w piwnicach, archiwum jest raczej skromne.

Trochę dziwne to wszystko jak na centralne archiwum działającej od blisko 70 lat instytucji, która była kiedyś sztandarową firmą turystyczną w Polsce. :okulary2:
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-01-18, 11:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-01-18, 11:59:51   

No fakt, szokująco wręcz to wygląda. Co prawda obecnie PTTK to są już tylko resztki tego co kiedyś, ale przecież, są i działają (choćby schroniska). Miejmy nadzieję że to tylko grypa kogoś zmogła...
Ale z drugiej strony w takim zapomnianym miejscu owe dzienniki mogą jak najbardziej być!

A tak przy okazji, czy macie orientację czy obecnie np. w szkołach są jakieś kółka PTTK, tak jak kiedyś?
No bo słynnych rajdów już chyba nie ma?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2019-01-18, 12:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-18, 12:03:56   

Berta von S. napisał/a:
dość podejrzliwie na mnie patrzono...


To akurat oczywiste... ;-)

Berta von S. napisał/a:
Trochę dziwne to wszystko jak na centralne archiwum działającej od blisko 70 lat instytucji, która była kiedyś sztandarową firmą turystyczną w Polsce. :okulary2:


A co w tym dziwnego? Zwyczajny brak pieniędzy... :/
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-01-18, 15:47:40   

No widzisz, obiecałem ci przygodę, i była przygoda, choć mała. :) Grawer też się zawsze przyda… Za wysiłek i taksówkę zasłużyłaś na osiemdziesięciodrugiego pomogła.

Proponuję wysłać pani kierowniczce maila



i się oficjalnie z nią umówić.


Szara Sowa napisał/a:
Ale z drugiej strony w takim zapomnianym miejscu owe dzienniki mogą jak najbardziej być!
Otóż to! :564:
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-18, 22:02:56   

Z24 napisał/a:

A co w tym dziwnego? Zwyczajny brak pieniędzy... :/

Jak wejdziesz na ich stronę to zupełnie inaczej wszystko brzmi. ;-)

Jasne, ze nie mają już takiej pozycji jak kiedyś, ale nadal coś jednak chyba znaczą, skoro mają 70 tysięcy członków, ponad 2 tysiące kół i klubów, 300 oddziałów, 16 regionalnych muzeów + 25 regionalnych pracowni krajoznawczych...
I piszą, że PTTK nadal jest „głównym gestorem bazy turystyki aktywnej w Polsce”.
./redir/www.pttk.pl/pttk/slowo.php

W tym kontekście pokoik wydzielony przy grawerze trochę jednak zaskakuje.
Przy całym zrozumieniu dla konieczności cięcia kosztów. :027:


John Dee napisał/a:

Proponuję wysłać pani kierowniczce maila i się oficjalnie z nią umówić.

Szara Sowa napisał/a:
Ale z drugiej strony w takim zapomnianym miejscu owe dzienniki mogą jak najbardziej być!
Otóż to! :564:

Ciekawe, jak dużym zespołem zarządza.
Maila oczywiście mogę napisać, ale wątpię, żeby TO tam było. ;-)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-01-18, 22:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
atram789 
Słyszał o Samochodziku
Muzeum w Trzciance


Pomogła: 6 razy
Wiek: 30
Dołączyła: 12 Sie 2017
Posty: 46
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-01-23, 15:48:55   

Witam wszystkich :)
Nie mam dobrych wieści po raz kolejny. Rozmawiałam z panią z Muzeum Sportu i Turystyki. Jedynym śladem po dziennikach jest wpis z księgi korespondencyjnej z 27 lipca 2004 roku "dotyczy rękopisu Czesława Białasa" - dotyczyło to ich przeniesienia do Biblioteki PTTK. Po kartony z dziennikami przyjechał kierowca i je tam zabrał, a one trafiły do gabinetu dyrektora. Dyrektor zmienił pracę, a kartony
trafiły niezinwentaryzowane do magazynu- to jest relacja kierowcy, który jako jedyny pamiętał co mniej więcej stało się tym co przewoził z Muzeum Sportu i Turystyki.
Pani z tego muzeum rozmawiała też z Marią Janowicz z Biblioteki PTTK i dowiedziała się od niej że tam są dwie osoby i nie są w stanie fizycznie przeszukać magazynu nie wiedząc czego konkretnie mają szukać...
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-23, 17:23:05   

atram789 napisał/a:

trafiły niezinwentaryzowane do magazynu- to jest relacja kierowcy, który jako jedyny pamiętał co mniej więcej stało się tym co przewoził z Muzeum Sportu i Turystyki.
Pani z tego muzeum rozmawiała też z Marią Janowicz z Biblioteki PTTK i dowiedziała się od niej że tam są dwie osoby i nie są w stanie fizycznie przeszukać magazynu nie wiedząc czego konkretnie mają szukać...

No ale to jest wreszcie jakiś konkret.
A może te panie zgodziłyby się na wpuszczenie do archiwum osoby/osób z zewnątrz?
Nic im nie zniszczymy i nie wyniesiemy, a moglibyśmy się w tym archiwum rozejrzeć. Warto przynajmniej spróbować.
_________________
Drużyna 5

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-23, 17:51:39   

Wowax napisał/a:

Jeśli tak faktycznie było - to na 100 procent już nie istnieją

Niekoniecznie. To mi wygląda na jakiś zarośnięty kurzem magazyn, w którym od lat nikt nie sprzątał i nikt nie wie, co właściwie się w nim znajduje. Jak coś tam przed laty wrzucono, to spokojnie może nadal leżeć w jakimś kącie. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-23, 17:57:57   

Berta von S. napisał/a:
Wowax napisał/a:

Jeśli tak faktycznie było - to na 100 procent już nie istnieją

Niekoniecznie. To mi wygląda na jakiś zarośnięty kurzem magazyn, w którym od lat nikt nie sprzątał i nikt nie wie, co właściwie się w nim znajduje. Jak coś tam przed laty wrzucono, to spokojnie może nadal leżeć w jakimś kącie. :)


I na dodatek to wszystko jeszcze niezinwentaryzowane - to po prostu raj...
_________________
Z 24
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-01-23, 18:01:34   

Berta von S. napisał/a:
Niekoniecznie. To mi wygląda na jakiś zarośnięty kurzem magazyn, w którym od lat nikt nie sprzątał i nikt nie wie, co właściwie się w nim znajduje. Jak coś tam przed laty wrzucono, to spokojnie może nadal leżeć w jakimś kącie.


Dokładnie tak. A kto wie co jeszcze w takim archiwum można znaleźć. :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-01-23, 18:56:27   

Z24 napisał/a:
to po prostu raj...
Raj? Stajnia Augiasza raczej… :D

Berta von S. napisał/a:
A może te panie zgodziłyby się na wpuszczenie do archiwum osoby/osób z zewnątrz?
Trzeba by zapytać, jeśli istnieje faktyczna gotowość ze strony członków forum tam pomyszkować. Może kierowca lub pani z Muzeum Sportu i Turystyki przypomną sobie jeszcze jakieś szczegóły dotyczące tych kartonów?
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-23, 19:04:45   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
to po prostu raj...
Raj? Stajnia Augiasza raczej… :D


:D A to również.
_________________
Z 24
 
 
Hebius 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 2925
Skąd: z doskoku
Wysłany: 2019-01-23, 20:17:25   

Przypomniał mi się artykuł, który kiedyś czytałem o archiwum Towarzystwa Przyjaciół Pamiętnikarstwa. Z kilkuset tys. rękopisów po pięciu latach przechowywania na wsi w przeciekającej szopie i stertach przykrytych folia udało się uratować niewielka część. Archiwum PTTK jest w Warszawie, więc może skończyć jeszcze marniej, bo do skupy makulatury ma bliżej.
_________________
Drużyna 2

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-23, 22:33:18   

John Dee napisał/a:
Trzeba by zapytać, jeśli istnieje faktyczna gotowość ze strony członków forum tam pomyszkować.

Ja jakby co mogę pomyszkować.

Hebius napisał/a:
po pięciu latach przechowywania na wsi w przeciekającej szopie i stertach przykrytych folia udało się uratować niewielka część. Archiwum PTTK jest w Warszawie, więc może skończyć jeszcze marniej, bo do skupy makulatury ma bliżej.

Szczerze mówiąc kojarzę w Warszawie tylko jeden, daleko od siedziby PTTK. I już widzę, jak chce się Paniom targać kartony z makulaturą. ;-)

A w porównaniu do wiejskiej szopy warunki w przedwojennej miejskiej piwnicy chyba jednak lepsze.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-01-23, 22:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hebius 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 2925
Skąd: z doskoku
Wysłany: 2019-01-23, 23:20:57   

A to panie przecież nie będą same kartonów targać. Przyjdzie pora opróżnienia lokalu, to podjedzie ciężarówka, pracownicy wszystko wrzucą na pakę i wywiozą do skupu.
_________________
Drużyna 2

 
 
atram789 
Słyszał o Samochodziku
Muzeum w Trzciance


Pomogła: 6 razy
Wiek: 30
Dołączyła: 12 Sie 2017
Posty: 46
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-01-24, 08:09:18   

Napiszę do pani Janowicz z Biblioteki PTTK czy jest właśnie możliwość aby ktoś z zewnątrz mógł tam wejść. To zasugerowała też pani z Muzeum SiT.
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-24, 09:13:21   

Wowax napisał/a:

Ale...
Berta von S. napisał/a:
Ja jakby co mogę pomyszkować.
...ja również się zgłaszam!


Problemem są te godziny... Łatwiej byłoby umówić się na weekend, ale wątpię, czy ktoś z PTTK na to pójdzie :/
 
 
Aldona 
Maniak Samochodzika
Aldona



Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 5208
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2019-01-24, 18:53:05   

Berta von S. napisał/a:


Trochę dziwne to wszystko jak na centralne archiwum


Trzeba to zbadać wnikliwiej. Mogłaś dłużej z tymi grawerami pobajerzyć...Albo przyjść jeszcze raz z jakimś załącznikiem ? Mogę Cię wspomóc.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,54 sekundy. Zapytań do SQL: 11