PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Protoavis
2018-12-02, 19:35
Ryszard Liskowacki
Autor Wiadomość
Muzygog 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 29 razy
Wiek: 61
Dołączył: 04 Lis 2017
Posty: 3778
Skąd: Pasym
Wysłany: 2018-12-02, 14:54:39   Ryszard Liskowacki

Przypomniała mi się niedawno książka z mojego dzieciństwa:

Ryszard Liskowacki - A może po skarby?



Autor należał do "Szarych Szeregów", brał udział w powstaniu warszawskim, po wojnie przez 11 lat był członkiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Szczecinie.

Niepojęte są losy człowiecze...
_________________
Ostatnio zmieniony przez Protoavis 2018-12-02, 19:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-02, 19:48:36   Re: Ryszard Liskowacki

muzygog napisał/a:
Przypomniała mi się niedawno książka z mojego dzieciństwa:
Ryszard Liskowacki - A może po skarby?

A ciekawa?
_________________
Drużyna 5

 
 
Muzygog 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 29 razy
Wiek: 61
Dołączył: 04 Lis 2017
Posty: 3778
Skąd: Pasym
Wysłany: 2018-12-02, 20:03:49   

Berta von S. napisał/a:
A ciekawa?


Gdybym to ja wiedział...

W płockiej bibliotece nie ma. Wyszukiwarka biblioteczna pokazuje że jest w Warszawie w Śródmieściu.

Skoro się przypomniało to może być dobre.
Pamiętam że czterech chłopców założyło stowarzyszenie KRAB (Karol, Roman, Antek i Bolek) w celu poszukiwawczym. Skarbu szukali na zamku w Dolmierzycach (gugle nie wiedzą gdzie to jest).
My na podwórku mieliśmy TOK (Tajna Organizacja Kaskaderów). Podobno jeden z członków ma nawet tajną Księgę TOK, ale chyba tylko się odgrażał...

Liskowacki Ryszard - Encyklopedia Pomorza Zachodniego - Pomeranica.rar
Więcej informacji o człowieku tutaj:
Pobierz Plik ściągnięto 565 raz(y) 537,98 KB

_________________
Ostatnio zmieniony przez Muzygog 2018-12-02, 20:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-02, 20:35:07   

muzygog napisał/a:

My na podwórku mieliśmy TOK (Tajna Organizacja Kaskaderów). Podobno jeden z członków ma nawet tajną Księgę TOK, ale chyba tylko się odgrażał...

A jakie tajne akcje ma na swoim koncie TOK? ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Muzygog 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 29 razy
Wiek: 61
Dołączył: 04 Lis 2017
Posty: 3778
Skąd: Pasym
Wysłany: 2018-12-02, 20:49:52   

Berta von S. napisał/a:
A jakie tajne akcje ma na swoim koncie TOK?


Na granicy utraty zdrowia i życia.
Im głupsze tym wyżej w rankingu.
Głównie skoki z dużych wysokości.

Myślę że ciężko być matką kaskadera...
_________________
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2018-12-02, 21:08:35   

Mam tę książkę od kilku miesięcy. Chętnie przeczytam i napiszę kilka słów, zwłaszcza, że inna książka tego autora "Wodzu wyspa jest twoja" jest ciekawą przygodówką.
Mam jeszcze trzecią książkę Liskowackiego: "Z zielonych ulic na barykadę", której lektura też jeszcze przede mną.
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2018-12-02, 21:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2018-12-02, 21:22:03   

Yvonne napisał/a:
"Wodzu wyspa jest twoja" jest ciekawą przygodówką.


Serie Związek Sprawiedliwych i Wodzu wyspa jest twoja - to klasyka. Pamiętam jeszcze co nieco z dzieciństwa. Nie wracałem do nich niestety od czasów podstawówki.

Mam jeszcze nie czytaną "My z Marymontu" - z tej samej serii, co wspomniana przez Yvonne "Z zielonych ulic na barykadę".
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

  
 
 
omszały głaz 
Stały bywalec forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Kwi 2014
Posty: 279
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-12-03, 18:17:02   

Dobrze wspominam "Wracamy do domu", jeszcze leży na półce, może odświeżę.
 
 
airski 
Twórca
Andrzej Irski - autor powieści samochodzikowych


Dołączył: 07 Gru 2012
Posty: 208
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2018-12-03, 22:18:25   

Przeczytałem prawie wszystkie książki Liskowackiego i większość z nich lubiłem. Jednak "A może po skarby" uważam za najsłabszą. Jeśli dobrze pamiętam, to w finale chodzi o jakieś ukradzione ziarno czy mąkę. Było to nudne.
_________________
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-12-10, 10:59:52   

muzygog napisał/a:
Pamiętam że czterech chłopców założyło stowarzyszenie KRAB (Karol, Roman, Antek i Bolek) w celu poszukiwawczym.

To zupełnie jak Gruppenführer WOLF ze Stawki. :)
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-10-08, 18:37:25   

Ryszard Liskowacki - “Związek sprawiedliwych” (1962 r.)



Mai 1945 r. Osierocony Adam Gajewski przybywa z Warszawy do Krasnegostawu, by zamieszkać u wujostwa. Czternastolatek zostaje przyjęty do siódmej klasy gdzie lokalny siłacz Bogdan natychmiast szuka z nim zaczepki. Adam nie ma innego wyjścia, musi się z nim bić. Walczył w powstaniu warszawskim, nie takie walki tam przecie toczył. Oczywiście wygrywa. Jednak choć zyskał sobie przez to poważanie w klasie prawo pięści panujące w Krasnymstawie jest mu zdecydowanie w niesmak. Dlatego wraz małym Kazikiem, z którym zdążył się zaprzyjaźnić, postanawia założyć Związkiem Sprawiedliwych. Jego członkowie będą próbować zachowywać się przyzwoicie, bronić tych, co sami tego nie potrafią i karać ich oprawców. Oczywiście towarzyszyć temu będzie świetna zabawa, ale z odpowiednią dozą powagi i bez rozrabiania.

Dzięki zręcznej kampanii propagandowej (ulotki, aura tajemniczości) wnet każdy chłopak w klasie ubiega się o wstęp do związku, nawet Bogdan. Sukces pomysłu przekracza najśmielsze oczekiwania Adama i Kazika. Nie trwa jednak długo gdy zaczynają się kłopoty: Bogdanowi grozi wykluczenie z organizacji za to, że potłukł procą kilka latarni w mieście, na innych związkowców zaś pada podejrzenie o kradzież, gdyż w mieście obrabowany został nocą jeden ze sklepów. By oczyścić się z tych zarzutów Związek Sprawiedliwych postanawia szukać złodziei na własną rękę.



Daty życiowe Ryszarda Liskowackiego (1932-2006) sugerują, że powieść jest mocno autobiograficzna: on również uczestniczył w powstaniu warszawskim, a następnie mieszkał i chodził do szkoły w Krasnymstawie. “Związek sprawiedliwych” napisał w 1962 roku, ale książkę wydrukowano by mu na pewno i przed 1953, bo jest politycznie strasznie poprawna i z tego co widzę odpowiada najsroższym wymogom realizmu socjalistycznego. Nie muszę chyba wspominać o tym, że Liskowacki należał do PZPR.

“Związek sprawiedliwych” to jednak więcej niż tylko drugorzędne dzieło propagandystyczne. Bohater książki ma dość ciekawy i skomplikowany charakter, podobnie jak i inni protagoniści, szczególnie Bogdan. W miarę jak rozpalają się ich temperamenty tak i książka ożywa i staje się naprawdę fajna. Kazik to również ciekawa postać, choć w jego wypadku podejrzewam że jest kopią tego brzdąca z “Chłopców z placu broni”. Musiałbym sprawdzić, gdyż węgierskiej książki nie czytałem już od wieków.

Autorowi należy się również pochwała za jego styl, który jest solidny i bardzo, nazwijmy to, równomierny. Przyjemnie się to czyta, nawet i dzisiaj. Ale to jest oczywiście opinia archeologa literatury młodzieżowej, dzisiejszego przeciętnego czytelnika na pewno szybko zniechęciłaby poprawność polityczna książki jak i brak naprawdę oryginalnej akcji. Skarbów też w niej nie ma, co w polskiej literaturze młodzieżowej jest oczywiście całkowitym no-no. :D

W sumie rzekłbym, że w powieści tli się jeszcze iskierka życia, ale ledwo ledwo.

Ryszard Liskowacki swoją drogą był związany głównie ze Szczecinem.

http://i.pinger.pl/pgr392...0Liskowacki.jpg
 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13291
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2019-10-08, 19:34:03   

Do dziś czuję zapach kiełbasy, której plasterek głodny po podróży z Warszawy Adam zwinął z kredensu ciotki! :D
_________________
 
 
Literat 
Stały bywalec forum
Literat



Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 08 Maj 2020
Posty: 253
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-05-24, 01:25:57   

No to tu Was zadziwię :D
Od czasów 4 klasy SP jestem pod wrażeniem "Wodzu, Wyspa jest Twoja" seniora Liskowackiego, a także pozostałych Jego książek. Oczywiście seria 'My z Marymontu' i 'Związek Sprawiedliwych'.
Udało mi się wreszcie zdobyć kontakt z synem Arturem Liskowackim, jest to dla Niego trudny okres bo stracił w 2006 roku Ojca Ryszarda a miesiąc temu mamę.
Pozostajemy w kontakcie, znalazłem Wyspę Szczęścia i Pan Artur zgodził się być Partonem strony dedykowanej Ojcu.

No ale tu chyba tylko Ojciec Założyciel pomoże mi taką forumową stronę wskrzesić...
_________________


Niepoprawny poszukiwacz skarbów (również literackich), miłośnik książek Pana Samochodzika.
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2020-05-24, 02:32:45   

Brawo, Literat :564:
_________________
Drużyna 2

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-05-24, 08:40:16   

Literat napisał/a:
znalazłem Wyspę Szczęścia i Pan Artur zgodził się być Partonem strony dedykowanej Ojcu.


Czy dobrze zrozumiałem, że chcesz założyć osobną stronę internetową poświęconą Ryszardowi Liskowackiemu? A może rozbudowałbyś ten temat? Fajny mógłby być np. wywiad z synem pisarza. Mamy już kilka wywiadów z synami znanych pisarzy (Wernic, Paukszta).
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Literat 
Stały bywalec forum
Literat



Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 08 Maj 2020
Posty: 253
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-05-24, 09:26:30   

Chętnie skorzystam z Twoich rad Ojcze :)
Po przemyśleniu uważam że rozbudowa wątku poświęconego twórczości tego Pisarza oraz wywiadów, itp jak najbardziej mogłaby być w ramach naszego forum tutaj.
Szczegóły do uzgodnienia :564:
_________________


Niepoprawny poszukiwacz skarbów (również literackich), miłośnik książek Pana Samochodzika.
 
 
Literat 
Stały bywalec forum
Literat



Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 08 Maj 2020
Posty: 253
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-05-27, 12:57:53   

Uzgodniliśmy już z Szara Sową że najlepszym rozwiązaniem będzie zlinkowanie niniejszego wątku poświęconego twórczości Ryszarda Liskowackiego z nową powstającą stroną dedykowaną temu Pisarzowi. Mam tę nadzieję że dzięki temu naszego grono powiększy się o kolejnych fanatyków ubóstwianych książek dzieciństwa, a oni znajdą tutaj również przyjazne dusze.

Moją kultową książką pozostaje nadal niezmiennie "Wodzu, wyspa jest Twoja". Dostałem ją od babci na jakieś święta jak byłem w 4 klasie szkoły podstawowej. Posiadam ten egzemplarz, ale jest bliski rozpadnięciu, więc mam też kilka innych.



Książka tam ma również niezwykle cenny walor, przewijający się zresztą w twórczości pisarza, jakim jest wyzbycie się lęku przed silniejszym w obronie suwerenności i sprawiedliwości. Bolek z podwórkowego popychadła staje się odważnym i ufnym w swoje siły chłopakiem, który nie boi się już stanąć w obronie swoich praw nawet przed wodzem Andrzejem. Ale to tylko zaczyn do pięknej przyjaźni, która ich zwiąże wraz z pozostałymi na długo.
_________________


Niepoprawny poszukiwacz skarbów (również literackich), miłośnik książek Pana Samochodzika.
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2020-05-27, 16:09:59   

Coś mi dzwoniło gdy zobaczyłem nazwisko "Liskowacki" - załapałem na widok tej książki! Toż to jedna z moich ulubionych lektur z dzieciństwa, nigdy nie miałem swjego egzemplarza, ale z biblioteki wypożyczałem to na pewno z kilkanaście razy :)
 
 
Literat 
Stały bywalec forum
Literat



Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 08 Maj 2020
Posty: 253
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-05-27, 17:02:54   

Cieszę się Bans na każde widoczne zachłyśnięcie się przez Forumowicza tym tytułem. Tak naprawdę mniej ważnym jest którą książkę chwyciliśmy za młodu na pożarcie i zachwyt. Wiele z nich w tym Pan Samochodzik rzecz jasna ma wspólną nośną jaką jest przygoda, przyroda i tajemnica. To nas tutaj wiąże i pozwala się nawzajem cieszyć z kolejnych i kolejnych odkryć :564:
_________________


Niepoprawny poszukiwacz skarbów (również literackich), miłośnik książek Pana Samochodzika.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-07-20, 10:41:35   

Ryszard Liskowacki - Wodzu wyspa jest twoja

Nasze forum ma wiele zalet, między innymi takie, że można odkryć autorów, których „przegapiło” się w młodych latach. Choć raczej nie o gapiostwo tu chodzi ale o to, że akurat pewnych książek nie było w pobliskich bibliotekach…
Ryszard Liskowacki w powieści „Wodzu wyspa jest twoja” mnie niebywale zaskoczył. Jakaż świetna tematyka (dziecięce armie/grupy walczące o swoje terytoria – który chłopak się c oś takiego nie bawił?), psychologia ich postaw pokazana z wielu punktów widzenia, przemiany bohaterów, no i przyroda: wakacje, woda, las, wyspa. Przyjaźnie, sojusze, „wojny”, ale też problemy domowe, przełamywanie ograniczeń. Mieszanka wybuchowa w rękach niesprawnego fachowca, ale pisarz genialny potrafi z tego ulepić coś wielkiego. I z takim przypadkiem mamy do czynienia. No i nie Mazury czy Bieszczady ale Szczecin i jego przedmieścia, co też się chwali.
Nie sądziłem że do starych największych mistrzów (Nienacki, Bahdaj, Paukszta), będę mógł dopisać kogoś kolejnego. Zabieram się za kolejne powieści Liskowackiego!

Literacie, jak tam prace nad Twoją stronką?

Liskowacki wyspa2.jpg
Plik ściągnięto 94 raz(y) 252,83 KB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2020-07-20, 10:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,57 sekundy. Zapytań do SQL: 16