PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:44
Nowe Przygody/Kapitan Nemo - miejsca akcji
Autor Wiadomość
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2018-04-21, 09:04:24   

To może byc dobry trop, bo faktycznie lokalsom zdarza się używac własnych nazw, niekoniecznie zgodnych z tym co na mapie. Spotkałem się z tym swego czasu w Szczyrku - nie pamiętam o co chodzilo, bo to było 30 lat temu, ale nasza gospodyni, rodowita szczyrczanka, używała jakiejś nazwy, a na mój protest, że według mapy to jest gdzie indziej, odpowiedziała krótko - "co une tam wiedzą".
Tu mogło byc podobnie.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-21, 09:38:33   

irycki napisał/a:
To może byc dobry trop, bo faktycznie lokalsom zdarza się używac własnych nazw, niekoniecznie zgodnych z tym co na mapie.


Tak jest. W naszym mieście nikt nie nazywał przepływającej przezeń rzeczki jej właściwym, starym, oficjalnym, zatwierdzonym urzędowo i uwidocznionym na mapach mianem. Wszyscy mówiliśmy po prostu Śmierdzianka.

Berto, W scenie pościgu za Wackiem Krawacikiem wymienione jest Urowo w tym kontekście, że PS skręcił w tę przesiekę właśnie przed Urowem. Tak, że ZN niewątpliwie odróżniał te dwie miejscowości, Urowo i Karczmiska.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2018-04-21, 09:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-04-21, 09:44:22   

Tu też może wrzucę moją starą już mapę, która gdzieś zaginęła.
:)

Iława plan3.jpg
Plik ściągnięto 178 raz(y) 132,62 KB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-04-25, 17:25:35   

Kraggenkrug



Przesmyk dzielący Jeziorak i Dauby, Kragge, nadał nazwę karczmie (Krug to przestarzałe dziś określenie gospody) i zatoce, która ongiś zwała się Kraggenwinkel. Winkel usunięto a Kraga pozostała do dziś, a w wypadku karczmy odwrotnie, Kragga zniknęła, a z Kruga stało się Karczmisko.
Trzeba naprawdę popytać w Urowie, kiedy to dokładnie budynek gospody zniknął z powierzchni ziemi?

A grodzisko, o którym wspominasz, Berto, czy to nie przypadkiem po drugiej stronie istmu zaznaczony Burgwall? :027:
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2018-04-25, 17:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-25, 23:25:04   

John Dee napisał/a:

Trzeba naprawdę popytać w Urowie, kiedy to dokładnie budynek gospody zniknął z powierzchni ziemi?

A grodzisko, o którym wspominasz, Berto, czy to nie przypadkiem po drugiej stronie istmu zaznaczony Burgwall? :027:

Pytałam w Towarzystwie Miłośników Ziemi Zalewskiej. Tej karczmy nie było już przed wojną. Nie zachowały się nawet żadne jej zdjęcia (choć generalnie większość karczm można odnaleźć na fotografiach). Grodzisko było gdzieś między jeziorami, więc bardzo prawdopodobne, że to ten Burgwall.

W kolejnych Zapiskach Zalewskich ma być podobno artykuł o Kradze, więc będzie można więcej doczytać. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-04-26, 16:26:05   

Berta von S. napisał/a:
W kolejnych Zapiskach Zalewskich ma być podobno artykuł o Kradze, więc będzie można więcej doczytać.
Zobaczymy, czy będzie coś o tej “tajemniczej” karczmie.

Ja tymczasem znalazłem to: nazwa Karczmisko pojawia się w zarządzeniu Ministra Administracji Publicznej “o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości” z 1950 roku.


http://docplayer.pl/12095...llawy-ogqi.html




Poza tym założyłem nowy temat “Nazewnictwo na Ziemiach Odzyskanych” tu - http://pansamochodzik.net...p=228712#228712 -, i przeniosłem tam parę starszych postów.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-26, 17:12:42   

John Dee napisał/a:

Ja tymczasem znalazłem to: nazwa Karczmisko pojawia się w zarządzeniu Ministra Administracji Publicznej “o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości” z 1950 roku..

Tam jest poniżej napisane "miejscowości i obiektów fizjograficznych", więc pewnie Karczmisko podpadało pod "obiekt fizjograficzny", niezłą nazwa swoją drogą. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2018-04-27, 03:55:54   

Berta von S. napisał/a:
pewnie Karczmisko podpadało pod "obiekt fizjograficzny", niezłą nazwa swoją drogą. :)

Zarządzenie jest podzielone (nie da się ukryć że dość chaotycznie) na następujące sekcje:
● Nazwy śląskich osad (przysiółków, kolnii i t.p. poniżej 50 mieszkańców) (dokończenie)
● Pomorze Mazowieckie
● Nazwy fizjograficzne z powiatów: sulęcińskiego, gorzowskiego, białogardzkiego, drawskiego, myśliborskiego i szczecineckiego.
● Nazwy jezior Pomorza Mazowieckiego o powierzchni powyżej 0,5 km²

Karczmisko jest w części "Pomorze Mazowieckie".
Część "Nazwy fizjograficzne" zawiera spis obiektów scharakteryzowanych jako: góra, rzeka, jezioro, las, kanał, most, dawne koryto, wzgórze, bagno, łąka, legendarne miejsce, struga, wzniesienie wśród pól, odnoga rzeki, ujście rzeki, bród, woda na łęgu, torfowisko, obozowisko, wyspa, rów i rozmaite inne. Sporadycznie rzecz określona jest najogólniej, jako "miejsce".
Dawny Kraggenkrug byłby może przysiółkiem poniżej 50 mieszkańców, a może właśnie "miejscem", przesmykiem lub inną nazwą fizjograficzną.

Przy okazji (a nie znalazłem, żeby na forum było już to wspomniane): chyba pierwszy raz spotykam się z określeniem "Pomorze Mazowieckie". Początkowo myślałem, że to jakaś konkurencyjna nazwa terenów o których tutaj naprzemiennie mówimy "Oberland", "Prusy Górne", "Mazury Zachodnie" itp. Ale nie - okazuje się, że "Pomorze Mazowieckie" to była przez pewien czas cała ta część Prus Wschodnich która w wyniku II wojny światowej została włączona do Polski: ./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Pomorze_Mazowieckie. Ciekawostka.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2018-04-27, 07:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-04-27, 07:40:51   

Kynokephalos napisał/a:
Ale nie - okazuje się, że "Pomorze Mazowieckie" to była przez pewien czas cała ta część Prus Wschodnich która w wyniku II wojny światowej została włączona do Polski


Całkiem ciekawy pomysł. Nie tak dawno spieraliśmy się w jakiej krainie jest położony Lidzbark Welski, a tu proszę, byłoby jak znalazł. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-27, 10:16:44   

Szara Sowa napisał/a:
Kynokephalos napisał/a:
Ale nie - okazuje się, że "Pomorze Mazowieckie" to była przez pewien czas cała ta część Prus Wschodnich która w wyniku II wojny światowej została włączona do Polski

Całkiem ciekawy pomysł. Nie tak dawno spieraliśmy się w jakiej krainie jest położony Lidzbark Welski, a tu proszę, byłoby jak znalazł. :)

Fakt, to rozwiązuje problem. Ale nazwa dość dziwaczna. Bo i od Mazowsza i od Lidzbarka Welskiego do morza spory kawał. :)

Wowax napisał/a:
Szara Sowa napisał/a:
Nie tak dawno spieraliśmy się w jakiej krainie jest położony Lidzbark Welski, a tu proszę, byłoby jak znalazł.

I okazuje się, że nikt tak do końca mógł nie mieć racji - bo o ile ma pewno nie jest to Warmia, to może też nie Mazury, na wielu mapach Lidzbark leży już poza granicą Mazur, na Ziemi Lubawskiej. :)

Ziemia Lubawska na pewno. Sęk w tym, że Ziemię Lubawską niektórzy wliczają do Mazur.

Wowax napisał/a:

Jeszcze trudniejsza jest odpowiedź na pytanie w jakiej krainie leży Jeziorak?
Pomorze Gdańskie? Pomezania? Powiśle? Pojezierze Iławskie? Możliwości jest sporo.

Dla mnie Jeziorak leży w Oberlandzie. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-27, 10:21:06   

Wowax napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Oberlandzie

Nie ma takiego kraju jak Oberlanda ;-)

To możemy go nazwać Lądek. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-07, 21:54:29   

Przypominam wątek wiejskiej świetlicy z Szałkowa, bo miałam w sierpniu okazję obejrzeć sobie to miejsce na własne oczy.
M_ajk napisał/a:
Dwa lata temu wybraliśmy się nad Jeziorak. Mieszkając kilka dni w Jerzwałdzie objeżdżaliśmy okolice rowerami.
Na dojeździe z Iławy do Jerzwałdu zatrzymaliśmy się w Szałkowie.
Wg informacji uzyskanych... w Łodzi, w dawnej gospodzie z "Nowych przygód" obecnie znajduje się świetlica wiejska.

Post na ten temat jest tutaj:
http://pansamochodzik.net...a198ca0b500.jpg

Zdjęcia budynku z zewnątrz wrzucał już wcześniej Majk, więc dodam tylko jedno, ponieważ obraz tego miejsca w lecie i słońcu bardziej mi pasuje do klimatu powieści.





I dorzucę widok z tarasu dawnej gospody na Jeziorak.
Stąd bohaterowie widzieli po raz pierwszy ślizgacz Kapitana Nemo. :)





I jeszcze wnętrze. Gruntownie wyremontowane. :/
Ale zawsze warto zerknąć i spróbować sobie wyobrazić, jak to mogło wyglądać w latach 60.





Na temat promu niestety nic nowego nie udało mi się ustalić, choć pani opiekująca się tą wiejską świetlicą (pewnie ta sama, z którą rozmawiał Majk), tak się zaangażowała, że nawet dzwoniła do sołtysa, żeby go zapytać, czy wie coś na temat jego funkcjonowania w tym miejscu. Niestety sołtys, młody człowiek, nie orientował się w przeszłości Szałkowa.

Zastanawiali się razem nad jakimiś jeszcze starymi mieszkańcami, którzy mogliby cokolwiek z tamtych czasów pamiętać, ale stwierdzili, że nie mieszka tu już nikt w odpowiednim wieku, bo teraz w Szałkowie prawie sami "nowi".

Jak już pisał Majk, pewne jest, że była tu wcześniej gospoda i że poniżej funkcjonowała kiedyś przystań, przy której cumowały stateczki, ale prom nadal pozostaje niepotwierdzony.

Dostałam jedynie namiar na miejsce zamieszkania pewnego pasjonata, który ponoć „wszystko wie” na temat regionu, więc będzie można w przyszłe wakacje do niego podjechać. Może coś się uda wyjaśnić.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2018-09-07, 22:04, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-09-07, 22:02:27   

Rozmiary wnętrza lokalu idealnie wpisują się w moje wyobrażenie co do powieściowego baru! :564:
Natomiast co do promu to najbardziej realna jest wersja że kursował on tylko na czas budowy ośrodka (chyba ) TVP. To by wyjaśniało dlaczego nie zapisał się specjalnie w pamięci. Zupełne wymyślenie takiego promu wydaje mi się być jakoś mało realne.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2018-09-08, 01:32:17   

Berta von S. napisał/a:
Przypominam wątek wiejskiej świetlicy z Szałkowa, bo miałam w sierpniu okazję obejrzeć sobie to miejsce na własne oczy.

Jak zwykle merytorycznie i na temat. To musi być jakiś dar Berto :)
To ja zamieszczę zdjęcie z wody, żeby się podpiąć pod wątek merytoryczny.
Szałkowo? A cholera wie. Na pewno minęliśmy Sarnówek i płynęliśmy w kierunku Iławy.

WP_20180723_11_50_11_Pro.jpg
Plik ściągnięto 125 raz(y) 1,29 MB

_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-09-08, 09:26:56   

Berta von S. napisał/a:
stwierdzili, że nie mieszka tu już nikt w odpowiednim wieku, bo teraz w Szałkowie prawie sami "nowi"
Nowi nowi? Bo z Niemców zakładam nikt nie pozostał, a zatem ci, co się tam osiedlili po 45 też już zdążyli wymrzeć lub z innych powodów opuścili Szałkowo?

A że sprawa z promem nie została wyjaśniona to nawet dobrze. Niech pozostanie kilka tajemnic.
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-09-08, 09:50:50   

John Dee napisał/a:
[
A że sprawa z promem nie została wyjaśniona to nawet dobrze. Niech pozostanie kilka tajemnic.

...oczywiście do wyjaśnienia ;-)
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-09, 11:37:37   

Szara Sowa napisał/a:

Natomiast co do promu to najbardziej realna jest wersja że kursował on tylko na czas budowy ośrodka (chyba ) TVP. To by wyjaśniało dlaczego nie zapisał się specjalnie w pamięci. Zupełne wymyślenie takiego promu wydaje mi się być jakoś mało realne.

Też tak sądzę. Pewnie warto spróbować się popytać po drugiej stronie, czyli w Sarnówku.
Może tam mają lepszą pamięć. ;-)

Kpt Petersen napisał/a:

Jak zwykle merytorycznie i na temat. To musi być jakiś dar Berto :)

Dziękuję za pochwałę. I za zdjęcie. :)
Jak masz jeszcze jakieś fajne foty ze swojego rejsu nad Jeziorakiem, to wrzucaj. Albo w wątkach merytorycznych, albo tu: http://pansamochodzik.net...p=369854#369854


John Dee napisał/a:
Nowi nowi? Bo z Niemców zakładam nikt nie pozostał, a zatem ci, co się tam osiedlili po 45 też już zdążyli wymrzeć lub z innych powodów opuścili Szałkowo?

Nowi nowi. Rozbawiła mnie konfrontacja dzisiejszego Szałkowa z opisem na lokalnej stronie turystycznej, gdzie jest wzmianka, że "wieś zachowała swój naturalny sielski charakter". W rzeczywistości nie ma tam śladu żadnej sielskości. Poza tą świetlicą zachowało się jedynie kilka dawnych domów. Reszta to nowe wille (w większości niezbyt ładne). Szałkowo robi teraz za sypialnię Iławy + miejsce z wypasionymi daczami. Ta kobieta ze świetlicy powiedziała, że większości mieszkańców Szałkowa w ogóle nie zna, bo starzy się wykruszyli, a nowi - albo przyjeżdżają tylko w lecie, albo bardziej są związani z Iławą niż Szałkowem. :/
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2018-09-09, 11:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2018-09-09, 21:11:09   

Prawdopodobny cel promu - Sarnówek. Tu jestem pewny bo się podpisali tak żeby było widać z jeziora :) .

Sarnówek.jpg
Plik ściągnięto 134 raz(y) 1,57 MB

_________________
Drużyna 5

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-09-10, 10:31:28   

Ten prom ponoć zawijał na Półwysep Indyjski położony nieco na południe od obecnego Sarnówka i stamtąd leśna droga wiodła do ośrodka.
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-09-10, 16:49:49   

Nietajenko napisał/a:
Ten prom ponoć zawijał na Półwysep Indyjski położony nieco na południe od obecnego Sarnówka i stamtąd leśna droga wiodła do ośrodka.
Prom w tym miejscu miał może sens w trakcie budowy ośrodka w Sarnówku, nie jednak, by skrócić drogę turystom zmotoryzowanym, którzy mogli sobie nim zaoszczędzić najwyżej 10 kilometrów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,63 sekundy. Zapytań do SQL: 14