PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zainteresowanie Nienackim i jego twórczością

Na jakim etapie zainteresowania twórczością Zbigniewa Nienackiego się znajdujesz?
Tylko "kanon" 12 ksiąg Pana samochodzika.
24%
 24%  [ 17 ]
Wszystkie tomy przygód Pana Samochodzika (także kontynuacje).
17%
 17%  [ 12 ]
PS i część pozostałej twórczości.
30%
 30%  [ 21 ]
Wszystko co tylko jest związane ze Zbigniewem Nienackim (Nienackofan :)
24%
 24%  [ 17 ]
W ogóle się nie interesuję :(
2%
 2%  [ 2 ]
Głosowań: 69
Wszystkich Głosów: 69

Autor Wiadomość
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-08-29, 07:01:15   

Berta von S. napisał/a:
A fajna ta trąbka? Bo ja widzę u Ciebie puzon, tylko podkreślone na żółto.

No i zdradziłaś naszą wielką tajemnicę. Tak, mody widzą to co autor napisał natomiast forum ma autocenzurę niektórych wyrazów. Na przykład k...a zmienia na motyla noga, z tym że mod nadal widzi k...wę ino na żółto podświetloną. :)
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-08-29, 07:30:37   

Kustosz napisał/a:
Dżizaas, nie przesadzacie trochę?


Stanowczo nie przesadzamy!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-29, 09:38:22   

Szara Sowa napisał/a:
Kustosz napisał/a:
Dżizaas, nie przesadzacie trochę?


Stanowczo nie przesadzamy!

Stanowczo przesadzacie. Nawet za komuny cenzura nie dokonywała samowolnie zmian w treści tekstu według widzimisię cenzora. Zostawiano puste miejsca, wstawiano gwiazdki, kropki etc, pozostawiając ślad po interwencji. Tutaj nie widać nawet, że to ktoś trzeci powstawiał te durne trąbki i puzony. Bardzo proszę nie gmerać więcej w moich postach w ten sposób.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-08-29, 09:43:45   

Proszę bardzo! Mogę nawet gmerać na czerwono, jeżeli tak wolisz! Ale jest też na forum coś takiego jak cenzura automatyczna i wtedy śladów niestety nie będzie.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-29, 09:53:02   

Kustosz napisał/a:
Nawet za komuny cenzura nie dokonywała samowolnie zmian w treści tekstu według widzimisię cenzora. Zostawiano puste miejsca, wstawiano gwiazdki, kropki etc, pozostawiając ślad po interwencji.


:D Tak jest, rzeczywiście. Mam parę takich pozycji...
_________________
Z 24
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2018-08-29, 09:53:17   

Szara Sowa napisał/a:
Proszę bardzo! Mogę nawet gmerać na czerwono, jeżeli tak wolisz!

Widzę, że się dogadaliśmy.
 
 
Aldona 
Maniak Samochodzika
Aldona



Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 5208
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2018-08-29, 12:59:07   

Z24 napisał/a:
Aldona napisał/a:
O rany..... Czy tylko ja nie rozumiem o czym Wy piszecie?


Do Kustosza miej pretensje ;-) .


Chyba mi się nie chce :)
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-29, 22:31:29   

Z24 napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Ja bym radziła zacząć od Laseczki i Węża,

:D Brzmi to jak zachęta do obejrzenia jakiegoś filmu dla dorosłych...

Faktycznie. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2018-09-01, 08:54:49   

Kustosz napisał/a:
Nawet za komuny cenzura nie dokonywała samowolnie zmian w treści tekstu według widzimisię cenzora. Zostawiano puste miejsca, wstawiano gwiazdki, kropki etc, pozostawiając ślad po interwencji.

Oczywiście zgadzam się, że taki znak należy się i autorowi i adresatom tekstu.

Jednak jeśli chodzi o "komunę" to nie zawsze było tak dobrze. Prawo wydawców do zaznaczania interwencji cenzury wywalczono dopiero w 1981 roku (ustawa z 31 lipca 1981, art. 14) i od tego czasu rzeczywiście redakcje i autorzy mogli wymóc ukazanie się tekstu w takiej formie. Jeżeli nie ulegli naciskom. Przedtem zależało to właśnie raczej od "widzimisię" urzędu cenzorskiego. Zresztą w ogóle prawo dotyczące cenzury przed 1981 rokiem opierało się w większości na rozporządzeniach, w ustawach będąc zarysowane tylko ramowo.

Nie przypominam sobie w oficjalnej publikacji wydanej "przed sierpniem" zaznaczonego śladu działania cenzury. Choć nie wykluczam że sporadycznie się pojawiały, to wszystkich interwencji było o wiele, wiele, wiele więcej niż tych wyróżnionych gwiazdkami i kropkami. Ciekawe, z których lat pochodzą przykłady wspomnanie przez Z24.

Zresztą, jeśli się nie mylę, podobny problem mieli też dziennikarze przedwojenni. Przypominam sobie felieton Antoniego Słonimskiego napisany jako protest przeciwko narzuconemu w którejś tam fazie sanacji obowiązkowi ukrywania przez wydawców faktu okaleczenia tekstu przez rządową cenzurę.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2018-09-01, 23:36:17   

Kynokephalos napisał/a:
Jednak jeśli chodzi o "komunę" to nie zawsze było tak dobrze. Prawo wydawców do zaznaczania interwencji cenzury wywalczono dopiero w 1981 roku (ustawa z 31 lipca 1981, art. 14) i od tego czasu rzeczywiście redakcje i autorzy mogli wymóc ukazanie się tekstu w takiej formie. Jeżeli nie ulegli naciskom. Przedtem zależało to właśnie raczej od "widzimisię" urzędu cenzorskiego. Zresztą w ogóle prawo dotyczące cenzury przed 1981 rokiem opierało się w większości na rozporządzeniach, w ustawach będąc zarysowane tylko ramowo.

Nie przypominam sobie w oficjalnej publikacji wydanej "przed sierpniem" zaznaczonego śladu działania cenzury. Choć nie wykluczam że sporadycznie się pojawiały, to wszystkich interwencji było o wiele, wiele, wiele więcej niż tych wyróżnionych gwiazdkami i kropkami. Ciekawe, z których lat pochodzą przykłady wspomnanie przez Z24.

Zresztą, jeśli się nie mylę, podobny problem mieli też dziennikarze przedwojenni. Przypominam sobie felieton Antoniego Słonimskiego napisany jako protest przeciwko narzuconemu w którejś tam fazie sanacji obowiązkowi ukrywania przez wydawców faktu okaleczenia tekstu przez rządową cenzurę.

Zgoda, za wczesnej komuny, za sanacji również, cenzura usuwała całe partie tekstu lub całe teksty nie pozostawiając śladów ingerencji, nie było jednak tak żeby dokonywała samowolnych zmian w publikowanych tekstach zmieniając słowa czy zdania.
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2018-09-02, 04:29:39   

Kustosz napisał/a:
nie było jednak tak żeby dokonywała samowolnych zmian w publikowanych tekstach zmieniając słowa czy zdania

No tak, to głównie wynika z różnicy między sposobem publikowania w tamtych czasach (kiedy ocenzurowany tekst musiał ostatecznie przejść normalną drogę przez wydawnictwo) - a trybem działania forum, gdzie natychmiastowo publikujemy co chcemy bez wstępnego moderowania, a cenzura siłą rzeczy działa post factum na żyjącym już tekście.

Rozumiem Cię, bo przypominam sobie swoje odczucia kiedy zmieniono mój post nie zawiadamiając mnie i nie zostawiając jakiegokolwiek znaku że ktoś się wtrącał (dawno temu, inna osoba i nie chodziło o wulgaryzmy). Przede wszystkim poczucie, że wobec innych przypisuje mi się tekst, pod którym nie podpisałbym się - czy pod względem treści, czy gramatyki, czy doboru słownictwa. Gmeranie na czerwono uważam za wystarczający kompromis.

Co oczywiście nie znaczy że w sumie cenzura na forum jest "gorsza niż za komuny". To tylko konkretne poprawki bywają irytujące.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-01-04, 00:02:18   

Jakoś wcześniej nie natrafiłem na tą ankietę :/

Zagłosowałem oczywiście i na pozycję środkową. PS i część pozostałej twórczości.
Nadrabiam twórczość dla dorosłych, a do kontynuacji jakoś mnie nie ciągnie jak na razie.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario

Wysłany: 2023-01-04, 01:57:09   

Jakaż wyrównana walka pomiędzy kanonem, a "wszystkim" :564:
Co do środkowej pozycji (kanon i część), ciekawe skąd wynika ta "część". Ze znajomości, czy właśnie nieznajomości niektórych "dorosłych" powieści ZN?
_________________
Drużyna 2

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-01-04, 10:56:54   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Ze znajomości, czy właśnie nieznajomości niektórych "dorosłych" powieści ZN?

W moim przypadku, przyznam się, chodzi o to drugie :)
Nadal nadrabiam zaległości z części "dorosłej"
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario

Wysłany: 2023-01-04, 13:36:04   

Tylko tu chodzi o zainteresowanie, nie znajomość :065: Przynajmniej ja tak rozumiem ;-)
_________________
Drużyna 2

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-01-04, 13:54:08   

W moim przypadku zainteresowanie = znajomość :)
Jestem zainteresowany wszystkimi powieściami Autora i w trakcie tego zainteresowania zaznajamiam się z nimi stopniowo.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario

Wysłany: 2023-01-04, 15:59:05   

Chemas napisał/a:
W moim przypadku zainteresowanie = znajomość :)
Jestem zainteresowany wszystkimi powieściami Autora i w trakcie tego zainteresowania zaznajamiam się z nimi stopniowo.

Ja tak samo i zaznaczyłem czwartą odpowiedź (Wszystko, co jest związane...). To który ma dobrze? :D
_________________
Drużyna 2

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-01-04, 16:03:40   

No może i źle zaznaczyłem :D
Potencjalnie wszystko mnie interesuje, ale w praktyce na razie chcę przeczytać parę tylko pozycji.
Trochę to zagmatwane :D
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2023-01-04, 18:20:24   

Próbowałem czytać pozycje "dla dorosłych". Jednak wolę te o których robicie konkursy :D
_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
 
 
Czytalski 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 1593
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2023-01-09, 13:51:37   

"Skiroławki" to niekoniecznie, ale "Laseczka i tajemnica" się na taki konkurs nadaje ;)
_________________
Drużyna 1

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,53 sekundy. Zapytań do SQL: 13