PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Inspiracje
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-07-29, 09:16:27   

Są rzeczywiście. Szczególnie Zenobia w połączeniu ze szpiegostwem. :564:
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2018-07-29, 09:34:17   

Uwielbiam wszystkie części Baltazara Gąbki! Niedawno kupiłam sobie nowe wydanie :)
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-07-29, 11:09:53   

Yvonne napisał/a:
Uwielbiam wszystkie części Baltazara Gąbki! Niedawno kupiłam sobie nowe wydanie :)


Ja mam tylko swoje stare wydania "Porwanie..." z 72 r. W latach licealnych przeczytałem chyba jeszcze tylko "Misję..." Też lubię te książeczkę.
Akurat sobie ją odświeżałem po długim czasie i te szczegóły mi wpadły w oko.
_________________
Z 24
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2018-07-29, 18:35:38   

John Dee napisał/a:
Szczególnie Zenobia w połączeniu ze szpiegostwem.

Ja też tak myślę.

A dialogi - zarówno jeśli chodzi o samą ich melodię jak o humorystyczne strywializowanie pytania, ściągnięcie atmosfery rozmowy na ziemię ("ten o niebie a ten o chleble") - dynamika zacytowanych fragmentów wydaje mi się na tyle podobna, że jeden może być echem drugiego.

Jeśli nie ze względu na wiek syna, to z powodu własnego - jako autora - zainteresowania pokrewną grupą adresatów Nienacki mógł zwracać uwagę na cieszące się największym uznaniem książki dla dzieci, do których można zaliczyć "Porwanie Baltazara Gąbki".

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-07-29, 23:07:30   

Dzięki, Kyno, za dobre uzasadnienie!
_________________
Z 24
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-11-07, 18:27:01   Bruśniccy

Kiedyś trochę wyżej napisałem, że nigdzie nie natknąłem się na nazwisko Bruśnicki:

http://pansamochodzik.net...p=291719#291719

Kiedyś, jeszcze chyba w latach przedforalnych zajrzałem do spisu szlachty legitymowanej w Królestwie Polskim, czyli do urzędowego wykazu osób, których szlachectwo zostało w odpowiedni sposób uznane przez władze. Nazwisko Bruśnicki się tam nie pojawiało, a już na pewno nie wśród hrabiów.

A właśnie niedawno natknąłem się na nie w pewnej książce wspomnieniowej dotyczącej Dolnego Śląska w okresie zaraz powojennym. Zdaje mi się, że pan Bruśnicki był jednym z pierwszych pionierów osiadłych w Dusznikach Zdroju.
Jak podpowiada wujek google dwóch dżentelmenów tego nazwiska działa we Wrocławiu.
A w ogóle nazwisko jest bardzo rzadkie:

https://nazwiska-polskie.pl/Bru%C5%9Bnicki

http://forum.gazeta.pl/fo...t_Kielecki.html

Zwracam uwagę, że w okolicach Łodzi nazwisko to występuje w Głownie.

A tu jeszcze link do Wiki z wiadomościami o miejscowości Bruśnik, koło Ciężkowic w tarnowskim, która może mieć związek z nazwiskiem.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bru%C5%9Bnik_(wojew%C3%B3dztwo_ma%C5%82opolskie)
_________________
Z 24
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-29, 00:26:07   

W rozdziale IV (w moim II wydaniu jest to na str. 88) panna Marysia odczytuje głośno tytuł książki którą panna Wierzchoń przeglądała przed kolacją. Tytuł ten brzmi:
"Wolnomularstwo. Wypisy z encyklopedii."
ZN zapewne miał na myśli książkę "Wolnomularstwo w świetle encyklopedyj. Wypisy." wydaną w Warszawie w 1934 r., wydawcy brak.
Zamieszczono tam przedruki (także tłumaczenia) artykułów o wolnomularstwie zaczerpnięte z różnych encyklopedii oraz samodzielny artykuł o historii masonerii polskiej, autorstwa znanego już nam Stanisława Małachowskiego-Łempickiego.
Dzisiaj , to jest wczoraj, udało mi się zdobyć to dziełko w reprincie z początku lat 90-tych, jak sądzę.
Zdaje mi się, że ta właśnie książeczka dostarczyła zasadniczego zrębu informacji (jeżeli nie ich całości) zawartej w "Pana Samochodzika traktacie o wolnomularstwie" wygłoszonym przezeń w tym samym IV rozdziale :) .
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-03-29, 00:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-03-29, 08:57:53   

To wielce prawdopodobne! Czekamy zatem na wnioski!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2020-03-29, 09:33:30   

Zecie. Dobra robota :564:
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-29, 10:45:21   

Z24 napisał/a:

Dzisiaj , to jest wczoraj, udało mi się zdobyć to dziełko w reprincie z początku lat 90-tych, jak sądzę. Zdaje mi się, że ta właśnie książeczka dostarczyła zasadniczego zrębu informacji (jeżeli nie ich całości) zawartej w "Pana Samochodzika traktacie o wolnomularstwie" wygłoszonym przezeń w tym samym IV rozdziale :) .

No to czekamy. Czasu do czytania pewnie teraz masz więcej. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-29, 11:43:55   

Szara Sowa napisał/a:
Czekamy zatem na wnioski!


Czekamy na co innego, więc nie wiem czy w tym samym czasie możemy czekać na coś innego... ;-)

Kozak napisał/a:
Zecie. Dobra robota


:564:

Dzięki :)

Berta von S. napisał/a:
No to czekamy.


Ale dziś chętnych do czekania... ;-)

Berta von S. napisał/a:
Czasu do czytania pewnie teraz masz więcej.

Niby tak, ale teraz dłużej się wysypiam. Przynajmniej tak mi się zdaje...
A poza tym czytam rożne inne rzeczy...

Ale kolega Kozak znalazł kopię elektroniczną tego dziełka ("pomógł" :D )
do której otrzymany od niego link zamieszczam:

./redir/www.sbc.org.pl/dl...ion/928/content

Tylko tak na pierwszy rzut oka to ZN nie przepisał stamtąd jakiejś większej całości, tylko sporządził coś w rodzaju wyciągu. I niewykluczone, że coś dorzucił od siebie lub z innych źródeł.
Proszę zwrócić uwagę, że zamieszczono tam także artykuł o wymowie ewidentnie antymasońskiej.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-03-29, 11:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2020-03-29, 12:32:53   

Z24 napisał/a:

Tylko tak na pierwszy rzut oka to ZN nie przepisał stamtąd jakiejś większej całości, tylko sporządził coś w rodzaju wyciągu. I niewykluczone, że coś dorzucił od siebie lub z innych źródeł.

Masz rację :)

Tak na początek kilka podobieństw:

Wolnomularstwo w świetle encyklopedyj. Wypisy.
(…) do rozwinięcia symbolów dała nadzwyczajny impuls legenda o Hiramie (odbudowanie świątyni Salomona) (…)

Wolnomularze mają swoją legendę, o Świątyni Salomona, zbudowanej przez budowniczego imieniem Hiram. Zamordowali go trzej źli towarzysze, którym Hiram odmówił wydania tajemnic mistrzostwa.

Niesamowity dwór.


W swej symbolice i rytuale wolnomularze sięgali daleko wstecz, nawiązując do legendy o Hiramie, zamordowanym podczas budowy świątyni Salomona.

Wolnomularstwo w świetle encyklopedyj. Wypisy.

Powstaje więc związek wojskowy Prawdziwych Polaków, założony przez oficerów Prądzyńskiego, Małachowskiego i Kołaczkowskiego: Wolnomularstwo Narodowe czyli: wojskowe, utworzone w maju r. 1819 przez Walerjana Łukasińskiego; wielkopolski związek Kosynierów z generałem Mielżyńskim- na czele; związek Templarjuszów, założony przez rotmistrza Majewskiego; Towarzystwo Filomatów pod zarządem Tomasza Zana, a także pod jego zarządem Towarzystwo Promienistych i Filaretów, Związek przyjacielski Panta Koina, utworzony w Warszawie przez Ludwika Mauersberga i Kehleraiinne.

Niesamowity dwór.

Nie zapominaj, że wielki wkład w przygotowanie powstania wnieśli polscy wolnomularze. Było ich bardzo wielu, a formy działalności mieli przeróżne. To właśnie oni byli inicjatorami powstania licznych tajnych związków o charakterze narodowo-patriotycznym, takich jak związek wojskowy Prawdziwych Polaków, założony przez oficerów Prądzyńskiego, Małachowskiego i Kołaczkowskiego, czy Wolnomularstwo Narodowe, powstałe za sprawą Waleriana Łukasińskiego. A słynne Towarzystwo Filomatów, jak również Promienistych i Filaretów, czyż nie powstało z inicjatywy wolnomularzy?

Wolnomularstwo w świetle encyklopedyj. Wypisy.

Poeci i pisarze: A m e r y k a P ó ł n o c n a: Mark Twain. A n g l j a: Besant, Burns, Conan Doyle, Kipling, Lytton (Bulwer), Pope, Scott, Sterne Swift. B e l g j a. Coster. F r a n c j a. Beaumarchais, Beranger, Chamfort, Chenier, Claretie, Erckmann-Chatrian, Gauthier, Gerard del Nerval, deMaistre, Mendes, Prevost, Quinet, Stendhal, Voltaire. H o l a n d j a. Multatuli. N i e m c y. Biirger, Campe, Chamisso, Freiligrath, Goethe, Herder, Iffland, Immermann, Kleist, Klopstock, Knigge, Riickert, Schlegel, Voss, Wieland. R o s j a. Nowikow, Puszkin. W ł o c h y. Alfieri, Carducci, Manzoni.

*****

Fredro Aleksander, kap. jazdy (sławny komedjopisarz].
Bacciarelli Marceli, malarz nadworny króla Stanisława Augusta.
Kniaźnin Franciszek Dionizy, poeta.
Koźmian Kajetan, referendarz Rady Stanu, poeta.
Wężyk Franciszek, poseł na Sejm., prezes Tow. Przyj. Nauk w Krakowie, poeta.


Niesamowity dwór.

A za granicą? Najsławniejsi poeci i pisarze: Mark Twain, Conan Doyle, Walter Scott, Swift, Beaumarchais, Beranger, Chamfort, Gautier, Stendhal, Wolter, Goethe, Puszkin.

*****

(…) a w Polsce Aleksander Fredro, malarz Bacciarelli, poeta Kniaźnin, Koźmian, Wężyk.


Z24 napisał/a:

Ale kolega Kozak znalazł kopię elektroniczną tego dziełka ("pomógł" :D )

Dzięki. :D
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2020-03-29, 17:12, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-02, 11:46:09   

Wbrew wcześniejszym deklaracjom zabrałem się za te książeczkę dokładniej. Jestem absolutnie przekonany, że ZN przeczytał ją i sporządził z niej wyciąg. Na razie zastanawiam się jak to przedstawić nie przepracowując się za bardzo... ;-)
_________________
Z 24
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2020-04-02, 12:05:31   

Zrób to w podobnej formie do mojej. :)
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-04, 14:19:21   

Ukończyłem dziś lekturę zbiorku "Wolnomularstwo w świetle encyklopedyj. Wypisy". Mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że to najlepsza książka na ten temat jaką czytałem. Wyjaśniło mi się wiele zagadnień. Wydanie tego zbioru było ze strony naszych masonów bardzo dobrym i użytecznym posunięciem. Zainteresowanych tematem gorąco zachęcam.
Podejrzewam że jako inspiracja owo kompendium miało dla twórczości ZN szessze znaczenie niż tylko zasób materiału źródłowego do speechu wygłoszonego do Barbary, Marysi i Bigosa. Mógł stanowić najszerszą i najogólniejszą inspirację do napisania powieści z wolnomularzami w tle. A poza tym i ponad tym poruszone są tam tematy znane nam z innych powieści ZN: templariusze i ich związki z masonerią i Szkocją, jak również różokrzyżowcy.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-04-04, 14:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-04-04, 14:26:59   

Z24 napisał/a:
Mógł stanowić najszerszą i najogólniejszą inspirację do napisania powieści z wolnomularzami w tle. A poza tym i ponad tym poruszone są tam tematy znane nam z innych powieści ZN: templariusze i ich związki z masonerią i Szkocją, jak również różokrzyżowcy.


Ooo! Jestem przytłoczony! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-05, 00:32:47   

Szara Sowa napisał/a:
Z24 napisał/a:
Mógł stanowić najszerszą i najogólniejszą inspirację do napisania powieści z wolnomularzami w tle. A poza tym i ponad tym poruszone są tam tematy znane nam z innych powieści ZN: templariusze i ich związki z masonerią i Szkocją, jak również różokrzyżowcy.


Ooo! Jestem przytłoczony! :564:


:/ Miałem nadzieje, że będziesz raczej zbudowany...
_________________
Z 24
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-05-21, 17:15:00   

Z wielką przyjemnością przejrzałem ten wątek.
Po przeczytaniu ND przyszło mi do głowy poszperanie o Hrabim Bruśnickim. Jest to dość nietypowe nazwisko. Faktycznie, że danych specjalnie to nie ma, ale jednak zastanawia w jaki sposób Autor wpadł na taką nazwę. Gdzieś, coś, itp.
No i proszę:

./redir/biblioteka.ptpn.poznan.pl/wp-content/uploads/2019/08/Bibliografia-historii-Wlkp.-osoby-A-K.pdf

Bruśnicki* Feliks (1860-po 1937) notariusz, działacz społ., krajoznawca.

Co prawda nie arystokrata...

PS A swoją drogą był też Feliks Czerski :)

Tyle, że inne lata:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Feliks_Czerski
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2022-05-21, 18:19, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,39 sekundy. Zapytań do SQL: 15