PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-10, 14:05
Laseczka i tajemnica - co sądzicie
Autor Wiadomość
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2018-07-17, 15:02:11   

Sprzedający napisał, że ów księgozbiór zakupił w Łodzi...
Wychodzi na to, że niechcący stałem się jednym z tych, których Pan Samochodzik ścigał - wywiozłem za granicę unikatowy zabytek ;-) Ale skoro, jak piszesz, nie wszystko po Nienackim zostało w rękach ludzi odpowiedzialnych, to może i tak lepiej? Przynajmniej przetrwają w niepogorszonym stanie. A niewykluczone, że kiedyś i wrócą do ojczyzny :)

A jeżeli w naszych (forowiczów) rękach jest więcej takich pamiątek, to może stworzyć izbę pamięci wirtualną, skoro z prawdziwą nic nie wyszło? Z czasem trafialiby na nią inni posiadacze pamiątek, niezrzeszeni na forum (przypuszczam, że tacy istnieją :) ) i mogliby przekazywać zdjęcia eksponatów, nie pozbywając się oryginałów. Co Wy na to?
Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2018-07-17, 15:06, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-07-17, 15:40:08   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Ale skoro, jak piszesz, nie wszystko po Nienackim zostało w rękach ludzi odpowiedzialnych, to może i tak lepiej? Przynajmniej przetrwają w niepogorszonym stanie. A niewykluczone, że kiedyś i wrócą do ojczyzny :)

Nie bierz tego do siebie. Pisząc o ludziach odpowiedzialnych miałem na myśli tych, którzy dysponowali pamiątkami po ZN od chwili jego śmierci, a teraz nie wiadomo co z nimi zrobili.
No wiadomo tylko tyle, że jakieś książki pojawiły się w sprzedaży. Przynajmniej nie trzeba się martwieć o te książki, które trafiają w ręce ludzi podobnych do ciebie.
Cytat:

A jeżeli w naszych (forowiczów) rękach jest więcej takich pamiątek, to może stworzyć izbę pamięci wirtualną, skoro z prawdziwą nic nie wyszło? Z czasem trafialiby na nią inni posiadacze pamiątek, niezrzeszeni na forum (przypuszczam, że tacy istnieją :) ) i mogliby przekazywać zdjęcia eksponatów, nie pozbywając się oryginałów. Co Wy na to?

Mnie się ten pomysł podoba. Brak rzeczywistej Izby Pamięci można zastąpić wirtualną :564: Dlaczego nie :053: Ja na przykład mam kolorowe zdjęcie ZN z jego autentycznym autografem, o czym zapewnił w odręcznym liście z 1995 roku przedstawiciel Oficyny Wydawniczej WARNIA.
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-07-17, 17:15:08   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
niechcący stałem się jednym z tych, których Pan Samochodzik ścigał - wywiozłem za granicę unikatowy zabytek
Spoko, Bobrze, nawet sam Pan Samochodzik rozróżniał pomiędzy przemytem a legalną formą handlu z zagranicą. Należy Ci się nawet pochwała, bo książkę zapewne uratowałeś dla przyszłych pokoleń. :564:

Dla Twojego pomysłu z wirtualną izbą pamięci nie widzę jednak większych szans, co najmniej nie w ramach tego forum. Ciesz się po prostu ciekawym nabytkiem. :)


kozak napisał/a:
Pisząc o ludziach odpowiedzialnych miałem na myśli tych, którzy dysponowali pamiątkami po ZN od chwili jego śmierci, a teraz nie wiadomo co z nimi zrobili.
Najważniejsze eksponaty i manuskrypty zostały zabezpieczone w MWiM, i to jest w moim przekonaniu sto razy lepiej, niż gdyby były przechowywane w jakiejś tam słabo zabezpieczonej izbie wspomnień.
Nieco mniej ważne trafiły w ręce rodziny, a co oni z nimi zrobili i robię, o tym raczej nie będą nikogo informować.
A reszta? Kto to tam wie. Memorabilia po Nienackim nie mają zbyt wielkiej wartości kolekcjonerskiej…
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-07-18, 09:36:36   

John Dee napisał/a:

Najważniejsze eksponaty i manuskrypty zostały zabezpieczone w MWiM ....

No to super, że zabezpieczono, tylko co dalej?
Cytat:

... i to jest w moim przekonaniu sto razy lepiej, niż gdyby były przechowywane w jakiejś tam słabo zabezpieczonej izbie wspomnień.

No nie do końca. Zapewne nie są to jakieś bezcenne eksponaty, które należy przechowywać w zabezpieczonych gablotach i dodatkowo chronić przez wartownika.
Cytat:

Nieco mniej ważne trafiły w ręce rodziny, a co oni z nimi zrobili i robię, o tym raczej nie będą nikogo informować.

Jasne, że rodzina nie musi się nikomu tłumaczyć. Szkoda jedynie wszelkich pamiątek po ZN.
Cytat:

A reszta? Kto to tam wie. Memorabilia po Nienackim nie mają zbyt wielkiej wartości kolekcjonerskiej

Bardzo mnie zaskoczyłeś :zdziw: Nie mają wartości? :galy:
Ponoć Bóbr Mniejszy odpuścił sobie zakup pierwszego wydania "Uroczyska", ponieważ cena dochodziła do tysiąca złotych :065: Dla wielu to sporo kasy. Bóbr M. prawdopodobnie też nie kupił czechosłowackiej wersji "Laseczki..." za przysłowiową złotówkę.
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-07-18, 10:26:36   

kozak napisał/a:
No to super, że zabezpieczono, tylko co dalej?

Nie rozumiem pytanie: co ma być dalej? Stała wystawa? Już widzę te tłumy podjeżdżające autobusami, by ją zwiedzić…

Archiwum Nienackiego magazynowane jest w Olsztynie w doskonałych warunkach i tam też można przejrzeć maszynopisy jego powieści np. dla celów badawczych. Uważam, że jest to idealne rozwiązanie. :)
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-07-18, 11:25:16   

Cytat:

Nie rozumiem pytanie: co ma być dalej? Stała wystawa? Już widzę te tłumy podjeżdżające autobusami, by ją zwiedzić…

A co tutaj rozumieć? Dlaczego taki sarkazm? A obecnie muzea w Olsztynie są oblegane? Wręcz potrzebne są zapisy, aby zwiedzić ekspozycje? W sezonie letnim wystawa pamiątek po ZN, autorze Pana Samochodzika, zapewne cieszyłaby się powodzeniem.
Cytat:

Archiwum Nienackiego magazynowane jest w Olsztynie w doskonałych warunkach i tam też można przejrzeć maszynopisy jego powieści np. dla celów badawczych. Uważam, że jest to idealne rozwiązanie. :)

Jest to idealne rozwiązane, ale z twojej wypowiedzi wynika, że zabezpieczono jedynie maszynopisy powieści ZN :065:
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-07-18, 14:47:41   

kozak napisał/a:
Jest to idealne rozwiązane, ale z twojej wypowiedzi wynika, że zabezpieczono jedynie maszynopisy powieści ZN
Maszynopisy, część korespondencji i zdjęć, dzieła sztuki i przedmioty pamiątkowe. Wystawa w MWiM byłaby oczywiście fajna rzecz, przechowywanie spuścizny autora w muzeum w Jerzwałdzie nie. Wystarczy sobie przypomnieć losy zbiorów sztuki ludowej Wojciecha Siemiona, wspomnianych w “Złotej rękawicy”, by zrozumieć mój sceptycyzm.



./redir/www.pomponik.pl/p...zan,nId,2570598
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-07-18, 16:58:26   

John Dee napisał/a:
Maszynopisy, część korespondencji i zdjęć, dzieła sztuki i przedmioty pamiątkowe. Wystawa w MWiM byłaby oczywiście fajna rzecz, przechowywanie spuścizny autora w muzeum w Jerzwałdzie nie.

Super. Czyli sporo dobroci jest po ZN. Wystawa byłaby kapitalna.
Cytat:
Wystarczy sobie przypomnieć losy zbiorów sztuki ludowej Wojciecha Siemiona, wspomnianych w “Złotej rękawicy”, by zrozumieć mój sceptycyzm.

Bez przesady. Ile spłonęło zamków, pałaców, dworków, kamienic, bloków, mieszkań, kościołów, itp.? Tak się zdarza. Nie można wykluczyć, że pożar wybuchnie w muzeum, czy też w innym budynku użyteczności publicznej.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2018-07-18, 17:02, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2018-07-19, 06:05:06   

Pany, nie ma się o co spierać. Zbiory są w muzeum, tego się nie zmieni, a poza tym i dobrze. W muzeum jednak mniej są narażone na różne żywioły. Mam tylko nadzieję, że jednak nie trzeba być koniecznie naukowcem, żeby je obejrzeć.

Tak... śledzę czasem Allegro, różne tytuły w różnych wydaniach się zdarzają, ale ta pierwsza edycja "Uroczyska" to musi jakiś Święty Graal był... :053:
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-07-19, 07:10:06   

Przecież nikt się nie spiera ;-) Dyskusja dotyczy pamiątek związanych z ZN, a także możliwości ich wyeksponowania dla rzeszy wielbicieli jego twórczości.

Bóbr Mniejszy napisał/a:

Tak... śledzę czasem Allegro, różne tytuły w różnych wydaniach się zdarzają, ale ta pierwsza edycja "Uroczyska" to musi jakiś Święty Graal był... :053:

Odkąd pochwaliłeś się "Laseczką..." też częściej zaglądam na Olx i Allegro :043:
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-07-21, 19:25:00   

kozak napisał/a:
Cytat:

A jeżeli w naszych (forowiczów) rękach jest więcej takich pamiątek, to może stworzyć izbę pamięci wirtualną, skoro z prawdziwą nic nie wyszło? Z czasem trafialiby na nią inni posiadacze pamiątek, niezrzeszeni na forum (przypuszczam, że tacy istnieją :) ) i mogliby przekazywać zdjęcia eksponatów, nie pozbywając się oryginałów. Co Wy na to?

Mnie się ten pomysł podoba. Brak rzeczywistej Izby Pamięci można zastąpić wirtualną :564: Dlaczego nie :053: Ja na przykład mam kolorowe zdjęcie ZN z jego autentycznym autografem


Myślę że to całkiem ciekawy pomysł i nawet nie mam pewności czy gdzieś już nie istnieje na forum. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-07-21, 22:36:43   

Szara Sowa napisał/a:
kozak napisał/a:
Cytat:
Mnie się ten pomysł podoba. Brak rzeczywistej Izby Pamięci można zastąpić wirtualną :564: Dlaczego nie :053: Ja na przykład mam kolorowe zdjęcie ZN z jego autentycznym autografem

Myślę że to całkiem ciekawy pomysł i nawet nie mam pewności czy gdzieś już nie istnieje na forum. :)

Istnieje :( Gdzie :zdziw:
Czyżbym znowu coś :galy: przegapił :oops: :oops: :oops:
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-07-22, 10:23:50   

No był taki temat, w którym forumowicze chwalili się książkami z dedykacjami czy spotkaniami z pisarzem. Ale teraz na szybko nie mogę tego znaleźć w tych naszych wielkich zasobach... :oops:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 8 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 741
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-07-27, 10:07:57   

Było coś takiego, nasze czy też moje spotkanie z Nienackim, sam coś tam napisałem.
_________________
I znowu polski rycerz dumnie podejmuje złotą rękawicę
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-07-27, 12:35:53   

Znalazłem taki temat:

http://pansamochodzik.net...ghlight=#264742

Ale był jeszcze inny!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-07-30, 14:20:07   

John Dee napisał/a:

Archiwum Nienackiego magazynowane jest w Olsztynie w doskonałych warunkach i tam też można przejrzeć maszynopisy jego powieści np. dla celów badawczych. Uważam, że jest to idealne rozwiązanie. :)

No właśnie niestety nie tak łatwo już, bo pani Basia poszła na emeryturę, a nowa kierowniczka biblioteki robiła ostatnio Nietajence jakieś problemy - kazała składać oficjalny wniosek do dyrektora muzeum czy coś w tym stylu.

Pomysł wystawy czasowej w muzeum byłby dobry, tylko wdowa po Nienackim zastrzegała, żeby tych rzeczy nie upubliczniać, przez jakiś okres chyba. Może ktoś dokładnie pamięta?
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2018-07-30, 14:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-07-30, 14:42:48   

Berta von S. napisał/a:
John Dee napisał/a:

Archiwum Nienackiego magazynowane jest w Olsztynie w doskonałych warunkach

No właśnie niestety nie tak łatwo już, bo pani Basia poszła na emeryturę, a nowa kierowniczka biblioteki robiła ostatnio Nietajence jakieś problemy - kazała składać oficjalny wniosek do dyrektora muzeum czy coś w tym stylu.

No właśnie. Materiały super zabezpieczone i praktycznie niedostępne, a człowiek jest istotą bardzo ciekawską i chciałby je zobaczyć z bliska.
Berta von S. napisał/a:

Pomysł wystawy czasowej w muzeum byłby dobry, tylko wdowa po Nienackim zastrzegała, żeby tych rzeczy nie upubliczniać, przez jakiś okres chyba. Może ktoś dokładnie pamięta?

Jestem za czasową wystawą w muzeum. Taka wystawa byłaby dodatkową atrakcją dla zwiedzających.
Od śmierci ZN minęło już sporo czasu, więc obecnie nie powinno być żadnych problemów. Chyba, że pani Helena pozostawiła testament zawierający jakiś zapis w tej sprawie, ale to mało prawdopodobne.
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-07-30, 15:16:52   

Kozak napisał/a:

Od śmierci ZN minęło już sporo czasu, więc obecnie nie powinno być żadnych problemów. Chyba, że pani Helena pozostawiła testament zawierający jakiś zapis w tej sprawie, ale to mało prawdopodobne.

No właśnie nie pamiętam dokładnie, ale coś mi się majaczy, że tam było zastrzeżenie, żeby nie upubliczniać tych materiałów przez długi okres czasu. I już pozwolenie na wgląd do maszynopisów pod warunkiem, że się nie kopiuje, było lekkim przekroczeniem zasad.
_________________
Drużyna 5

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2018-07-30, 16:16:20   

Berta von S. napisał/a:

No właśnie nie pamiętam dokładnie, ale coś mi się majaczy, że tam było zastrzeżenie, żeby nie upubliczniać tych materiałów przez długi okres czasu.

Ciekawe na jak długo i dlaczego? No. Dlaczego, to można się domyśleć :/
Cytat:

I już pozwolenie na wgląd do maszynopisów pod warunkiem, że się nie kopiuje, było lekkim przekroczeniem zasad.

No tak. Jeżeli było zastrzeżenie to wiadomo, ale fajnie, że się jednak udało.
_________________
 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2019-09-14, 09:33:40   

Przeczytałem "Laseczka i tajemnica" .Książka ma już tyle lat , a ja dopiero teraz ją poznałem . Chyba jest ok , zresztą nie wiem , nie czytałem nigdy kryminałów . Tu jest też zagadka historyczna , całkiem sprawnie wpleciona w akcję . Cały czas mam wrażenie że Nienacki nie lubił kryminałów , albo ich autorów uważał za cienkich pisarzy . To zakończenie alternatywne jest takie , jakby sam o kryminałach się wypowiedział negatywnie . Jeszcze w "Złotej rękawicy" dokłada do pieca o Lejwodzie, że to tandeciarz. Że nawet się nie znają na broni (pisarze), wyposażając milicjantów w rewolwer zamiast pistoletu. Musiał bym przeczytać jakieś polskie Kryminały żeby mieć skalę porównawczą ,może tego Joe Alexa ?
_________________
Tarasująca zazwyczaj chodnik hałaśliwa gromada
niechlujnie ubranych mężczyzn koło budki z piwem rozstąpiła się przede mną z ogromnym
szacunkiem. Mój avatar to licznik od Ferrari 410.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,49 sekundy. Zapytań do SQL: 14