PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdzie w Zamku Sześciu Dam znajduje się tajne przejście?
Autor Wiadomość
Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 8160
Wysłany: 2018-06-21, 18:58:51   

John Dee napisał/a:
Zastanow sie, jakie sa mozliwosci z tymi schodkami,

Niewiele jest tych możliwości.
Na jednym ze zdjęć widać wnękę okna w krypcie, więc wiemy jak krypta zorientowana jest względem kaplicy. Wynika z tego, że schody znajdują się gdzieś w okolicy ołtarza, stąd mój wniosek, że pewnie za nim. Bo porównując na różnych zdjęciach wzajemne położenie okien kaplicy i krypty oraz włazu na środku kaplicy, wydaje mi się, że do tego włazu nie prowadzą. A innych możliwości raczej nie widać. Choć trudno na podstawie tych kilku zdjęć dokładnie ocenić wielkość i położenie krypty, więc może mi się źle wydaje...
Teoretycznie mogą być jeszcze zamurowane od góry i nie mają żadnego wylotu, ale skoro gdzieś u góry są oświetlone, to sadzę, że pan Bertrand wygodnie zszedł po nich do krypty.

A co do drugich schodów - czy sięgają do poziomu krypty i łączą się z widoczną wnęką? - Podobało by mi się takie rozwiązanie, bo im więcej takich przejść, tym ciekawiej. :) Ale poza zbieżnością miejsc nie widzę nic, co by to potwierdzało. A nawet przeciwnie - ta wnęka jakaś taka mała jest, o połowę niższa, niż wejście na schody, więc nie wróży to dobrze przejściu. :/

John Dee napisał/a:
Loira - tym razem nie

Szkoda, bo mógłbyś zajrzeć przynajmniej za ten ołtarz... ;-)
_________________
Drużyna 3

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-06-21, 20:11:47   

Wlaz jest wiekszy niz sie wydaje. Pokrywa wieksza czesc podlogi. Moze wiec schodki sa pod wlazem wlasnie? :027:
 
 
Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 8160
Wysłany: 2018-06-23, 12:33:38   

John Dee napisał/a:
Wlaz jest wiekszy niz sie wydaje. Pokrywa wieksza czesc podlogi. Moze wiec schodki sa pod wlazem wlasnie? :027:

Może...
Odniosłem wrażenie, że te schody są za daleko, aby mogły mieć wylot pod włazem, ale kiedy punkt odniesienia "wędruje" przez kilka kolejnych zdjęć, to może być złudne wrażenie. Poza tym podejrzewam, że Ty Johnie możesz wiedzieć coś więcej na ten temat (już teraz lub w niedalekiej przyszłości ;-) ), więc już nie spekuluję, tylko czekam na Twoje ustalenia. :)

Przy okazji, przeglądając rożne zdjęcia, zauważyłem pewien szczegół, na który wcześniej nie zwróciłem uwagi.
Na zdjęciach i rycinach sprzed przebudowy/remontu zamku w XIX w. (czyli z okresu kiedy przestrzeń nad dzisiejszym tarasem - pomiędzy kaplicą a południowo-wschodnim skrzydłem była zabudowana), na tylnej ścianie kaplicy (mniej więcej za ołtarzem, choć nie na środku, ale bliżej tarasu), widać jakby niewielki wykusz z okienkiem. Trudno to ocenić, ale być może drewniany. Dzisiaj nie ma po nim śladu, a miejsce, w którym się znajdował jest chyba dość nietypowe. Zastanawiam się, czy miał jakieś szczególne przeznaczenie...

./redir/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a6/ChenonceauE1851.jpg
./redir/www.castlemania.r...nonceau1850.jpg
./redir/www.outandaboutin...st-visited.html
_________________
Drużyna 3

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-06-24, 07:56:39   

Pierre Tendron napisał/a:
Poza tym podejrzewam, że Ty Johnie możesz wiedzieć coś więcej na ten temat

Niestety nie, Pierre. Nawiązałem kontakt z Bertrandem Riegerem, autorem zdjęć krypty

http://www.bertrandrieger...ro1448.jpg.html
http://www.bertrandrieger...ro1452.jpg.html
http://www.bertrandrieger...ro1453.jpg.html

ale wyobraź sobie, on już nie pamięta, jak tam swego czasu wlazł. “Niestety, nie jestem wstanie wam pomóc w waszym riserczu”, odpisał.

Wykusz rzeczywiście dziwny. Bez dwóch zdań trzeba będzie rzucić więc okiem za ten ołtarz. Mnie jednak najbardziej ciekawi ten właz, bo jeśli nie dojście do krypty pod nim się kryje, to co właściwie? Z tej perspektywy np. wygląda to tak, jakby był wystarczająco blisko ołtarza na te schodki.



Ale wyobraźnia przestrzenna to prawdę mówiąc moja pięta Achillesa, więc lepiej nic nie sugeruję. ;-)

Tu miałbym jeszcze zdjęcie drzwi w kaplicy, w wnęce po prawej stronie, za którymi powinny znajdować się kręte schodki prowadzące na pierwsze piętro i być może na emporę.

 
 
Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 8160
Wysłany: 2018-08-07, 02:09:21   

John Dee napisał/a:
Nawiązałem kontakt z Bertrandem Riegerem, autorem zdjęć krypty
(...)
ale wyobraź sobie, on już nie pamięta, jak tam swego czasu wlazł. “Niestety, nie jestem wstanie wam pomóc w waszym riserczu”, odpisał.

Podejrzewałem, że nie pozostawisz tak tej zagadki i będziesz szukał rozwiązania. :)

Odpowiedź pana Riegera trochę mnie zaskoczyła, ale może on do takich miejsc wchodzi bardzo często, więc biorąc pod uwagę, że te zdjęcia robił ponad 10 lat temu, to jakoś go tłumaczy.
No i pewnie nie czytał PSiF, bo w przeciwnym razie nie uwierzyłbym, że nie pamięta. :p

W tej sytuacji, po ponownym spojrzeniu na zdjęcia, pozostanę przy moich podejrzeniach.
A właz... może miał służyć do ostatniego wejścia do krypty dla madame Pelouze?
Ewentualnie nie ma połączenia z kryptą i służy do zupełnie czegoś innego :065:

John Dee napisał/a:
Tu miałbym jeszcze zdjęcie drzwi w kaplicy, w wnęce po prawej stronie, za którymi powinny znajdować się kręte schodki prowadzące na pierwsze piętro i być może na emporę.

To chyba pierwsze zdjęcie tego miejsca w tym temacie. :564:
W tym przypadku nie ma innej możliwości - za tymi drzwiami muszą być schody a z nich chyba jedyne wejście na emporę.
Chociaż bez dokładnych oględzin i obstukania ścian chyba nie można mieć pewności. :D
_________________
Drużyna 3

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-08-07, 07:48:40   

Pierre Tendron napisał/a:
A właz... może miał służyć do ostatniego wejścia do krypty dla madame Pelouze? Ewentualnie nie ma połączenia z kryptą i służy do zupełnie czegoś innego

Kwestia włazu jest wyjaśniona, Pierre, ale nie mogę tu jeszcze o tym pisać lub wstawiać zdjęć, bo wpierw muszę zdobyć na to czyjąś zgodę. To samo tyczy się tajnych schodków: okazuje się, że nie wyłapaliśmy jeszcze wszystkiego. Bardzo ważna rzecz została przeoczona. ;-)


Mogę za to spokojnie podzielić się z Tobą i z forum własnymi rozeznaniami dotyczącymi poddasza galerii, na którym według książki znajdował się pokoik Pana Samochodzika. Rozmawiałem w punkcie informacyjnym z panią, która zna poddasze i potwierdziła mi, że jest poprzegradzane ścianami tworząc szereg pokoi wychodzących na jeden długi wspólny korytarz. Jest ich tyle co okien. Ale jako że ich ściany są bardzo cienkie, o “pokojach” we właściwym słowa znaczeniu mówić chyba nie można, są to raczej typowe komórki strychowe, w których przechowuje się przeróżne rupiecie. Dowiedziałem się od niej, że obecnie znajduje się tam archiwum zamkowe i magazyn.

Na moją prośbę nakreśliła mi szkic poddasza do mojego notesu:




A tu mamy jeszcze drzwi na drugim piętrze prowadzące na ten strych:


 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-07, 08:00:04   

Sprawiłeś mi, Johnie dużą przyjemność tym poddaszem, a zwłaszcza szkicem, bo gdzieś wcześniej napisałem, że układ poddasza w powieści przypomina raczej układ poddasza w pałacu w Nieborowie. Zdaje się, że tego jeszcze nie uzasadniłem. Na razie da się tylko powiedzieć, że na pewno układ w powieści przypomina bardziej układ pokojów na poddaszu pałacu w Nieborowie niż ten rzeczywisty w zamku Chenonceau :D .
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-08-07, 10:16:01   

Z24 napisał/a:
że układ poddasza w powieści przypomina raczej układ poddasza w pałacu w Nieborowie. Zdaje się, że tego jeszcze nie uzasadniłem.
Nie przypominam sobie. Czas się więc tym zająć. ;-)

W Chenonceau korytarz jest zdaje się po złej stronie, bo okna pokoi wychodziły, o ile pamiętam, na wyspę?
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-07, 16:17:13   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
że układ poddasza w powieści przypomina raczej układ poddasza w pałacu w Nieborowie. Zdaje się, że tego jeszcze nie uzasadniłem.
Nie przypominam sobie. Czas się więc tym zająć. ;-)

W Chenonceau korytarz jest zdaje się po złej stronie, bo okna pokoi wychodziły, o ile pamiętam, na wyspę?


W powieści ogląd jest na obie strony, jak można przypuszczać, choć okno pokoju PS nie wychodzi akurat na wyspę. A na szkicu Twojej informatorki pokoje - jeśli to słowo jest na miejscu - są tylko z jednej strony i nie wiadomo z której ;-) .
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-08-07, 17:56:16   

John Dee napisał/a:
A na szkicu Twojej informatorki pokoje - jeśli to słowo jest na miejscu - są tylko z jednej strony i nie wiadomo z której
Strzałka wskazuje drzwi, więc korytarz leży po tej samej stronie co wyspa. Co się przypadkowo zgadza z opisem w książce (właśnie sprawdziłem), gdyż okna pokoiku Pana Samochodzika też wychodziły na tę stronę: (“W tym miejscu znajduje się wysepka… A z pańskich okien nie widać jej na rzece?” “Okna mojego pokoju wychodzą na drugą stronę -- przypomniałem Yvonne”).

Co się nie zgadza to centralny korytarz w PSiF: (“Było to właściwie poddasze z długim korytarzem i mnóstwem drzwi po lewej i prawej stronie.”)
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-07, 20:41:46   

John Dee napisał/a:
Co się nie zgadza to centralny korytarz w PSiF: (“Było to właściwie poddasze z długim korytarzem i mnóstwem drzwi po lewej i prawej stronie.”)


No właśnie. A ten układ odpowiada poddaszu w Nieborowie.
_________________
Z 24
 
 
Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 8160
Wysłany: 2018-08-07, 21:22:52   

John Dee napisał/a:
Kwestia włazu jest wyjaśniona, Pierre, ale nie mogę tu jeszcze o tym pisać lub wstawiać zdjęć, bo wpierw muszę zdobyć na to czyjąś zgodę. To samo tyczy się tajnych schodków: okazuje się, że nie wyłapaliśmy jeszcze wszystkiego. Bardzo ważna rzecz została przeoczona. ;-)

W takim razie cierpliwie czekam na te nowe informacje.

John Dee napisał/a:
Mogę za to spokojnie podzielić się z Tobą i z forum własnymi rozeznaniami dotyczącymi poddasza galerii

John Dee napisał/a:
jest poprzegradzane ścianami tworząc szereg pokoi wychodzących na jeden długi wspólny korytarz. Jest ich tyle co okien. Ale jako że ich ściany są bardzo cienkie, o “pokojach” we właściwym słowa znaczeniu mówić chyba nie można, są to raczej typowe komórki strychowe,

Na 3 stronie tego tematu zamieściłeś Johnie link do tego zdjęcia:

./redir/images.fineartamerica.com/images-medium-large-5/chateau-de-chenonceau-london-illustrated-news.jpg
Zastanawialiśmy się wtedy, czy nad co drugim oknem poddasza galerii są kominy, poza tym w różnych źródłach pojawiała się informacja o istniejącym na zamku, a dokładnie chyba na poddasz galerii (?) klasztorze Kapucynów. Być może takie ścianki im wystarczały i jest to właśnie pozostałość po ich pobycie. Szczególnie, że ten klasztor tam miał być dość krótko o ile dobrze pamiętam, więc może to taka tymczasowa prowizorka.

John Dee napisał/a:
szkic poddasza

Z24 napisał/a:
W powieści ogląd jest na obie strony,

John Dee napisał/a:
poddasze z długim korytarzem i mnóstwem drzwi po lewej i prawej stronie

Czyli w rzeczywistości, wzdłuż wschodniej strony poddasza galerii (od strony wyspy) biegnie korytarz, a te "pokoiki" są tylko po prawej stronie - to zupełnie jak pokoje: żółty, zielony i czerwony w pałacu w Janówce... :)
Zresztą galeria jest chyba zbyt wąska, aby środkiem prowadził korytarz, a po obu stronach mieściły się pokoiki - nawet bardzo małe, tak jak jest to opisane w Fantomasie. Ale w Fantomasie, od strony wyspy, poza pokojami "potrzebna była" też łazienka - ogólnodostępna, a więc idealna do nadawania Morsem. ;-)
_________________
Drużyna 3

Ostatnio zmieniony przez John Dee 2018-08-08, 09:50, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 8160
Wysłany: 2018-08-08, 01:49:37   

Szukając bezskutecznie innego zdjęcia, natknąłem się na taki zagadkowy plan:





Oryginalna nazwa pliku jest następująca: 324456599180459121e769tage2 _) _) _)
i domyślam się, że "tage2", to "étage2", tylko "é" nie zapisało się w nazwie.

Poza tym nie mam pojęcia, o co chodzi, czego ten plan dotyczy, jakiego okresu, itd.
Czy przedstawia faktyczny stan z jakiegoś okresu, czy jest to projekt, który nigdy nie został zrealizowany?
A może to jakiś żart?
Prawdopodobnie zapisałem go kilka lat temu, kiedy powstał ten temat na forum, ale nie pamiętam skąd, a wyszukując obrazem nic takiego w sieci nie znalazłem.

Zamieszczam go, aby było się nad czym zastanawiać, kiedy wszystkie inne tajemnice Château de Chenonceau zostaną już wyjaśnione. ;-)


A przy okazji linki do jeszcze jednego zdjęcia z kominami nad galerią:
https://3.bp.blogspot.com/-e2a7ZlO2P98/WWdGlAmTE7I/AAAAAAAA9XQ/C7d24hMLUB0_Gl3ttd_sqVCemc6b7zUsgCLcBGAs/s1600/streets%2Band%2Barchitecture%2Bof%2BFrance%2Bfrom%2Baround%2B1857%2Bto%2B1865%2B%25282%2529.jpg
https://digital.library.cornell.edu/catalog/ss:3875105 (tu można zdjęcie powiększyć).
_________________
Drużyna 3

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-08-08, 07:29:20   

Pierre Tendron napisał/a:
Na 3 stronie tego tematu zamieściłeś Johnie link do tego zdjęcia:
./redir/images.fineartamer...trated-news.jpg


Johnie, może takie zewnętrzne zdjęcia lepiej wrzuciić bezpośrednio na nasz serwer, bo mogą zniknąć!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-08-08, 11:27:36   

Z24 napisał/a:
No właśnie. A ten układ odpowiada poddaszu w Nieborowie.
Trzeba wybrać się więc do Nieborowa. Tam zapewne będzie też łatwiej uzyskać pozwolenie na oględziny poddasza niż w Chenonceau.


Pierre Tendron napisał/a:
w różnych źródłach pojawiała się informacja o istniejącym na zamku, a dokładnie chyba na poddasz galerii (?) klasztorze Kapucynów. Być może takie ścianki im wystarczały

Nawet na pewno. Widziałem w tym roku dormitoria klasztorne o podobnej, a nawet większej płaszczyźnie; tam np. mnisi sypiali oddzieleni od siebie niskimi tylko przegródkami. Ale wątpię, by w Chenonceau te oryginalne cele przechowały się do dni dzisiejszych. Komórki strychowe muszą być nowszej daty.

Coś mi też kołacze w głowie, że również na pierwszym piętrze istniały jakiś czas pokoiki - chyba widziałem je na jakimś obrazie wiszącym na zamku. Poszukam, może go pstryknąłem. To by wyjaśniało np. te kominy.

Łazienki w powieści można chyba łatwo wytłumaczyć, to znaczy pierwszą: jeden z pokoików na strych był łazienką, ot co. A druga, na pierwszym piętrze? Skoro tam znajdowała się galeria obrazów, łazienka nr 2 musiała być częścią zamku, a nie galerii. Nienacki tego nie sprecyzował.



Pierre Tendron napisał/a:
Szukając bezskutecznie innego zdjęcia, natknąłem się na taki zagadkowy plan:
Obrazek

Nie wiem, co on przedstawia, ale to mógłby być plan do jakiejś gry lub filmu/serialu anime. Zdaje się, że kiedyś na taki się natknąłem.


Szara Sowa napisał/a:
Johnie, może takie zewnętrzne zdjęcia lepiej wrzuciić bezpośrednio na nasz serwer, bo mogą zniknąć!
Okej.
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2018-08-08, 12:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-08, 17:46:34   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
No właśnie. A ten układ odpowiada poddaszu w Nieborowie.
Trzeba wybrać się więc do Nieborowa. Tam zapewne będzie też łatwiej uzyskać pozwolenie na oględziny poddasza niż w Chenonceau.


:D Nie jestem tego taki pewien.
_________________
Z 24
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-08-09, 07:53:19   

Johnie Dee, myślę, że niedługo znajdzie się sposobność by pewne tezy zweryfikować, wszak w pewnym miejscu z pewnością pojawią się zdjęcia i nowe informacje. Pamiętaj aby, wiesz gdzie, zapytać czy możesz te zdjęcia wykorzystać. :)
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-08-09, 08:20:09   

Tak, Nietajenko, też na to liczę. ;-)
 
 
Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2019-02-01, 21:23:35   

O ten właz się rozchodzi:
Jakby coś jeszcze było potrzebne to służę.

DSC_8466.JPG
Plik ściągnięto 153 raz(y) 983,41 KB

_________________
Amor evadit – in tu(o) habes ore
Semper in vero sensus inerat
Haec dies ut carmen, ut amoenae rosae
Semper ridebas et heu vale mi
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-02-02, 08:43:43   

Dzięki, Ater, za zdjęcie. :564:
Dla tych, którzy nie śledzili całego wątku dodam, że jest to autentyczne wejście do podziemi w Zamku Sześciu Dam i że znajduje się ukryte za ołtarzem w kaplicy zamku Chenonceau (który na nic się nie rymuje… :/ ).

Ater napisał/a:
Jakby coś jeszcze było potrzebne to służę.
Ano jedna rzecz zaciekawiła niektórych z nas: te drugie drzwi u szczytu tajnych schodków. Masz może również ich zdjęcie?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,51 sekundy. Zapytań do SQL: 14