PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdzie mieszkała Marta "Kapitan Nemo"?
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-24, 19:01:18   

John Dee napisał/a:
Ja na to: dotarłaś do bardzo ciekawych informacji, Aga! I miałaś szczęście, że otrzymałaś odpowiedź na swoje maile, co bynajmniej nie jest regułą.

No faktycznie! Całe śledztwo!
:564:

W takim razie może Nienacki znowu miał na myśli swój dom??

Bo jeśli zimorodki gnieździły się w wysokich brzegach kanału Jerzwałdzkiego, to prawdopodobnie tam właśnie najczęściej je widywał. Co pasowałoby do słów "koło mojego domu mieszka zimorodek". :D
_________________
Drużyna 5

 
 
Aga 
Uwielbia Samochodzika
Panna Nikt



Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 05 Sty 2018
Posty: 530
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-04-24, 19:06:07   

Berta von S. napisał/a:
John Dee napisał/a:
Ja na to: dotarłaś do bardzo ciekawych informacji, Aga! I miałaś szczęście, że otrzymałaś odpowiedź na swoje maile, co bynajmniej nie jest regułą.

No faktycznie! Całe śledztwo!
:564:

W takim razie może Nienacki znowu miał na myśli swój dom??

Bo jeśli zimorodki gnieździły się w wysokich brzegach kanału Jerzwałdzkiego, to prawdopodobnie tam właśnie najczęściej je widywał. Co pasowałoby do słów "koło mojego domu mieszka zimorodek". :D

No ja też tak właśnie pomyślałam :D
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-24, 22:11:16   

Berta von S. napisał/a:
W takim razie może Nienacki znowu miał na myśli swój dom??

Bo jeśli zimorodki gnieździły się w wysokich brzegach kanału Jerzwałdzkiego, to prawdopodobnie tam właśnie najczęściej je widywał. Co pasowałoby do słów "koło mojego domu mieszka zimorodek". :D


Może raczej powiedzmy, że zimorodki, dobrych znajomków z sąsiedztwa, mocą władzy pisarza ZN osiedlił koło mgławicowego domu powieściowej Marty.
W przeciwnym bowiem razie kolejnym wnioskiem będzie, że Marta to nie kto inny jak sam ZN i nie obejdzie się bez ponurych dochodzeń...

Brawo, Aga , serdecznie winszuję dociekliwości, pomysłowości i rezultatów Twojego dochodzenia!
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-24, 22:14:01   

Z24 napisał/a:

Może raczej powiedzmy, że zimorodki, dobrych znajomków z sąsiedztwa, mocą władzy pisarza ZN osiedlił koło mgławicowego domu powieściowej Marty.
W przeciwnym bowiem razie kolejnym wnioskiem będzie, że Marta to nie kto inny jak sam ZN i nie obejdzie się bez ponurych dochodzeń...

ZN chyba raczej nie. ;-)
Ale przecież Marta to Alicja, która również owe przylatujące znad kanału zimorodki zapewne widywała.
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-24, 22:54:41   

Berta von S. napisał/a:
Ale przecież Marta to Alicja


...Wrrrrr... Stanowcze veto. Zbigniew Nienacki był pisarzem, a nie reporterem. Przynajmniej w powieściach.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-25, 10:49:25   

Z24 napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Ale przecież Marta to Alicja

...Wrrrrr... Stanowcze veto. Zbigniew Nienacki był pisarzem, a nie reporterem. Przynajmniej w powieściach.

Co mi tu warczy? Reporterem nie był (w powieściach), ale to raczej powszechna hipoteza. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-25, 16:28:25   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Ale przecież Marta to Alicja

...Wrrrrr... Stanowcze veto. Zbigniew Nienacki był pisarzem, a nie reporterem. Przynajmniej w powieściach.

Co mi tu warczy? Reporterem nie był (w powieściach), ale to raczej powszechna hipoteza. :)


Powszechność przekonania nie jest dowodem.
Nie będę w tym miejscu używał chwytów demagogicznych i przypominał, że to jednak Kopernik miał(a) rację a nie powszechne przekonanie.

Nadto, sadząc po tych kilku zdjęciach tu i ówdzie zamieszczonych, pani Alicja raczej nie przypominała Marty. Przynajmniej pod względem ubioru; Marta na ten przykład cały czas chodzi w spodniach, a PS to zupełnie nie odstrasza. Widocznie u ZN nie rozwinęła się ta chorobliwa idiosynkrazja do damskich spodni, która w takiej PSiZR doszła do paranoi.
Czy pani Alicja w ogóle łowiła ryby, nie mówiąc już o spinningowaniu? Czy umiała dać w mordę lujowi, kiedy było trzeba? Nie wiem. Nie wygląda na typ Indianina.
Uważam, że Marta ma coś w sobie z pani Alicji, być może Mistrz stworzył tę postać będąc całkowicie pod jej urokiem, może specjalnie dla niej napisał tę książkę, ale Marta nie jest to portret pani Alicji.
W PSiZF główna i najsympatyczniejsza bohaterka została obdarzona pięknym imieniem Ala., ale czy ma w sobie coś z pani Alicji J.? Przypuszczam, że wątpię. Nawet nie wiemy, czy to Alicja czy Alina...
_________________
Z 24
 
 
Aga 
Uwielbia Samochodzika
Panna Nikt



Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 05 Sty 2018
Posty: 530
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-04-25, 17:09:54   

John Dee napisał/a:
Ja na to: dotarłaś do bardzo ciekawych informacji, Aga! I miałaś szczęście, że otrzymałaś odpowiedź na swoje maile, co bynajmniej nie jest regułą.

Cieszę się, że coś z tego mojego szukania wyszło. Rzeczywiście miałam szczęście,że komuś chciało się podzielić ze mną swoją wiedzą. Zresztą to były bardzo uprzejme kontakty :D

John Dee napisał/a:
Za naśladowania godną przedsiębiorczość daję Ci oczywiście “pomogła”. :)

A dziękuję serdecznie :D :D :D
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-25, 23:37:26   

Z24 napisał/a:

Powszechność przekonania nie jest dowodem.

No jak to?? Reguła "społecznego dowodu słuszności" Cialdiniego mówi, że tak to właśnie funkcjonuje. ;-)

Z24 napisał/a:

Nadto, sadząc po tych kilku zdjęciach tu i ówdzie zamieszczonych, pani Alicja raczej nie przypominała Marty. Przynajmniej pod względem ubioru; Marta na ten przykład cały czas chodzi w spodniach, a PS to zupełnie nie odstrasza. Widocznie u ZN nie rozwinęła się ta chorobliwa idiosynkrazja do damskich spodni, która w takiej PSiZR doszła do paranoi.

W sieci jest kilka wczesnych zdjęć Alicji i jak najbardziej jest tam w spodniach lub spodenkach. Dopiero na późniejszych zdjęciach zmienia jej się styl ubioru, być może właśnie ze względu na rosnącą awersję ZN do spodni (ciekawe swoją drogą, czy pozwalał jej nosić torebkę? ;-) ).

Z24 napisał/a:

Uważam, że Marta ma coś w sobie z pani Alicji, być może Mistrz stworzył tę postać będąc całkowicie pod jej urokiem, może specjalnie dla niej napisał tę książkę, ale Marta nie jest to portret pani Alicji.

Właśnie o to mi chodziło. Nie twierdzę, że to jej idealny portret, ale że postać ta zrodziła się prawdopodobnie z fascynacji Alicją. Więc podświadomie mógł traktować swój dom, jako dom bohaterki (tak jak niedawno się przekonaliśmy, że podświadomie traktował Winnetou jako osobę mieszkającą nad Płaskim, choć ostatecznie "osiedlił" go w okolicy Śniardw).
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-26, 17:43:45   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

Powszechność przekonania nie jest dowodem.

No jak to?? Reguła "społecznego dowodu słuszności" Cialdiniego mówi, że tak to właśnie funkcjonuje. ;-)


Dr Józef Geobbels, ofiara terroru stalinowskiego, wiedział to już wcześniej...

Berta von S. napisał/a:
Dopiero na późniejszych zdjęciach zmienia jej się styl ubioru, być może właśnie ze względu na rosnącą awersję ZN do spodni (ciekawe swoją drogą, czy pozwalał jej nosić torebkę? ;-) ).


Akurat w środę w robocie przypomniał mi się ten passus o damskich torebkach i powiedziałem o nich paniom... W następczej dyskusji wielokrotnie padało słowo "seksizm", "seksista", "seksistowskie"...
W PSiTT w scenie u Pókijańca Ludmiła mówi, że Helenka nie ma torebki, a ona zostawiła swoją w samochodzie.

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

Uważam, że Marta ma coś w sobie z pani Alicji, być może Mistrz stworzył tę postać będąc całkowicie pod jej urokiem, może specjalnie dla niej napisał tę książkę, ale Marta nie jest to portret pani Alicji.

Właśnie o to mi chodziło. Nie twierdzę, że to jej idealny portret, ale że postać ta zrodziła się prawdopodobnie z fascynacji Alicją. Więc podświadomie mógł traktować swój dom, jako dom bohaterki


Można uznać.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-26, 22:23:24   

Z24 napisał/a:

Akurat w środę w robocie przypomniał mi się ten passus o damskich torebkach i powiedziałem o nich paniom... W następczej dyskusji wielokrotnie padało słowo "seksizm", "seksista", "seksistowskie"...

Nie dziwne. Takie durne wywody naprawdę rzadko się trafiają. :)


Z24 napisał/a:

Berta von S. napisał/a:

Właśnie o to mi chodziło. Nie twierdzę, że to jej idealny portret, ale że postać ta zrodziła się prawdopodobnie z fascynacji Alicją. Więc podświadomie mógł traktować swój dom, jako dom bohaterki

Można uznać.

Ufff... ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-26, 23:23:15   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

Berta von S. napisał/a:

Właśnie o to mi chodziło. Nie twierdzę, że to jej idealny portret, ale że postać ta zrodziła się prawdopodobnie z fascynacji Alicją. Więc podświadomie mógł traktować swój dom, jako dom bohaterki

Można uznać.

Ufff... ;-)


Wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr...............
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-27, 10:27:51   

Z24 napisał/a:

Wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr...............

Strasznie warkliwy się zrobiłeś w tym tygodniu. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-27, 15:46:03   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

Wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr...............

Strasznie warkliwy się zrobiłeś w tym tygodniu. ;-)


Sam święty Franciszek by ją udusił, a potem zaciągnął się do Krzyżaków...
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-28, 01:57:53   

Z24 napisał/a:

Sam święty Franciszek by ją udusił.

Martę?? :zdziw:

Fakt, ze trochę sztywniara, ale szkoda mimo wszystko. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2018-04-28, 07:18:37   

Z której strony Marta jest sztywniara, a? :diabelek:
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-28, 09:53:21   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

Sam święty Franciszek by ją udusił.

Martę?? :zdziw:

Fakt, ze trochę sztywniara, ale szkoda mimo wszystko. ;-)


Zupełnie nie rozumiem skąd Ci przyszła do głowy Marta. Marta jest świetna.

I miałem na myśli św. Franciszka z Asyżu, a nie św. Franciszka Ksawerego.

irycki napisał/a:
Z której strony Marta jest sztywniara, a? :diabelek:


Przestrzegała przepisów. Nie łowiła ryb "na pupę" ani ulubionego w tamtych czasach prądu elektrycznego. W gazetach co i raz pisano o jakichś amatorach szybkiego hmmm... rybołówstwa, którzy sami się podsmażyli, bywało i śmiertelnie...
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-28, 09:55:29   

Z24 napisał/a:

irycki napisał/a:
Z której strony Marta jest sztywniara, a? :diabelek:

Przestrzegała przepisów. Nie łowiła ryb "na pupę" ani ulubionego w tamtych czasach prądu elektrycznego. W gazetach co i raz pisano o jakichś amatorach szybkiego hmmm... rybołówstwa, którzy sami się podsmażyli, bywało i śmiertelnie...

No właśnie, taka grzeczna panienka. I trochę przemądrzała. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-28, 10:05:06   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

irycki napisał/a:
Z której strony Marta jest sztywniara, a? :diabelek:

Przestrzegała przepisów. Nie łowiła ryb "na pupę" ani ulubionego w tamtych czasach prądu elektrycznego. W gazetach co i raz pisano o jakichś amatorach szybkiego hmmm... rybołówstwa, którzy sami się podsmażyli, bywało i śmiertelnie...

No właśnie, taka grzeczna panienka. I trochę przemądrzała. :)


Grzeczna jak, grzeczna; w razie potrzeby potrafiła dać w ryło...
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-28, 11:24:17   

Z24 napisał/a:

Grzeczna jak, grzeczna; w razie potrzeby potrafiła dać w ryło...

Te grzeczne, jak się zdenerwują, najmocniej walą. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,57 sekundy. Zapytań do SQL: 10