PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdzie mieszkała Marta "Kapitan Nemo"?
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-05, 22:03:44   

W rozdziale X (w II wydaniu jest to na str. 143) Marta mówi, że kolo jej domu mieszka zimorodek. A ornitolog dodaje, że zimorodek mieszka w norce, na wysokim brzegu.
Można więc przypuszczać, że dom Marty wznosi się tam, gdzie brzeg jeziora jest wysoki. Może ktoś, kto zna te okolice lepiej, się wypowie?
_________________
Z 24
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2018-04-06, 07:09:03   

Wysoki brzeg jest w Siemanach ale tam teraz chyba nie ma żadnych rybaków. Ale w latach '70-tych?
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-06, 11:39:49   

irycki napisał/a:
Wysoki brzeg jest w Siemanach ale tam teraz chyba nie ma żadnych rybaków. Ale w latach '70-tych?

Jasne, że są rybacy. O świcie można tam podjechać po świeżą rybkę. Nawet filetują na miejscu w takiej hali na wielkim stole. Sporo kotów się tam przechadza. ;-)

Z24 napisał/a:
W rozdziale X (w II wydaniu jest to na str. 143) Marta mówi, że kolo jej domu mieszka zimorodek. A ornitolog dodaje, że zimorodek mieszka w norce, na wysokim brzegu.
Można więc przypuszczać, że dom Marty wznosi się tam, gdzie brzeg jeziora jest wysoki. Może ktoś, kto zna te okolice lepiej, się wypowie?

Ciekawy trop. :)

Na północnej części Jezioraka na wysokim brzegu leżą tylko w Siemiany i Gubławki. W Liksajnach też jest lekkie wzniesienie terenu.
Ale są gdzieniegdzie takie lekko podmyte skarpy wysokości około 80cm. Nie wiem, czy to wystarczy na norkę zimorodka?
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2018-04-06, 11:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-06, 16:55:28   

Berta von S. napisał/a:
le są gdzieniegdzie takie lekko podmyte skarpy wysokości około 80cm. Nie wiem, czy to wystarczy na norkę zimorodka?


Trzeba będzie go o to zapytać.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-06, 20:14:18   

Z24 napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
le są gdzieniegdzie takie lekko podmyte skarpy wysokości około 80cm. Nie wiem, czy to wystarczy na norkę zimorodka?

Trzeba będzie go o to zapytać.

To zapytaj.
_________________
Drużyna 5

 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-06, 20:28:46   

Zajrzałam do wiki (wiem, wstyd :oops: ) i okazuje się, że:

- Istotnymi aspektami siedliska zimorodka zwyczajnego są (...) trzcina, sitowina lub przybrzeżne krzewy z wystającymi gałęziami
- Niezbędnym elementem siedliska zimorodka są również odpowiednie skarpy na czas sezonu lęgowego, ale miejsca gniazdowania mogą być oddalone o ponad 250 m od wód w których ptak ten zdobywa pożywienie
- Siedliska wybierane przez zimorodki mają również najwyższą jakość wody, więc obecność tego ptaka potwierdza normę jakości wody

Niezbyt pasuje to do Siemian, które były raczej dość spore? I czystość wody też pewnie nie najlepsza, i hałas...
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-04-06, 20:41:02   

Z moich obserwacji hałas zimorodkom najmniej przeszkadza, bo w Holandii przelatują niczym błyskawica tuż obok naszych łódek motorowych nie zwracając na nie najmniejszej uwagi. Są tam jednak rzeczywiście bardzo wysokie piaszczyste skarpy - 3 do 4 metrów, gdzie również jaskółki brzegówki świetnie się czują. 80 centymetrów to byłoby zdecydowanie za mało.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-04-06, 21:01:14   

Kilka lat temu zimorodek gniazdował nad stawkami w moim pobliżu, w granicach Poznania. Gdzie miał to gniazdo - nie wiem, ale w pobliżu nie ma wysokich skarp...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-06, 21:48:38   

Garamon napisał/a:
Zajrzałam do wiki (wiem, wstyd :oops: )


Ależ dlaczego?
Fakt, że niektórych, którzy tam piszą, trzeba by przewentylować... profilaktycznie.

A w ogóle to zimorodki są cudowne:

./redir/ptaki.info/zimorodek

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Zimorodek_zwyczajny

./redir/www.ekologia.pl/c...rawa,18563.html

./redir/www.google.pl/sea...iw=1280&bih=640
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-06, 23:35:01   

Garamon napisał/a:

Niezbyt pasuje to do Siemian, które były raczej dość spore? I czystość wody też pewnie nie najlepsza, i hałas...

No faktycznie niezbyt.

John Dee napisał/a:
bardzo wysokie piaszczyste skarpy - 3 do 4 metrów, gdzie również jaskółki brzegówki świetnie się czują. 80 centymetrów to byłoby zdecydowanie za mało.

Takich wysokich piaszczystych skarp to nigdzie na Jezioraku nie kojarzę. Poza może jednym miejscem - jest taki stromy brzeg za Siemianami kawałek przed Jeziornem. Teraz tam jest jakaś turystyczna infrastruktura i teren jest zagospodarowany, ale wtedy mogło być bardziej dziko.

Ewentualnie te Gubławki. Tam jest stromo i mniej hałaśliwie, tyle że nie piaszczysto. Ale mogło zarosnąć...

No ale problem brudnej wody tak czy tak zostaje.
Chociaż 40 lat temu pewnie była lepsza.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2018-04-06, 23:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-06, 23:35:48   

Z24 napisał/a:

A w ogóle to zimorodki są cudowne:

Faktycznie. Wyglądają jak koliberki. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 8160
Wysłany: 2018-04-08, 02:53:49   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

A w ogóle to zimorodki są cudowne:

Faktycznie. Wyglądają jak koliberki. :)

Ale "z dzioba" są podobne do Pinokia. :p
_________________
Drużyna 3

 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2018-04-08, 11:04:48   

Najciemniej jak zwykle pod latarnią. Marta z "Nowych przygód" mieszkała oczywiście w Jerzwałdzie, w domu popularnego pisarza dla młodzieży Zbigniewa Nowickiego vel Nienackiego. Jeżeli pomogłem, bardzo proszę o kliknięcie "pomógł";)
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-08, 14:12:31   

Kustosz napisał/a:
Najciemniej jak zwykle pod latarnią. Marta z "Nowych przygód" mieszkała oczywiście w Jerzwałdzie, w domu popularnego pisarza dla młodzieży Zbigniewa Nowickiego vel Nienackiego. Jeżeli pomogłem, bardzo proszę o kliknięcie "pomógł";)


Raczej nie. Przez dom ZN przemieszczał się pościg za bandą Roma,a jak to wyjaśnili już nasi eksperci:

http://pansamochodzik.net...p=295555#295555

Marcie ani się wypsnęło, że to jej obejście.
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-04-08, 14:14:51   

Zecie, a kto był pierwowzorem Marty? :p
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-08, 14:29:37   

Szara Sowa napisał/a:
Zecie, a kto był pierwowzorem Marty? :p


Mowa była o Marcie, a nie o pierwowzorze.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-08, 22:02:45   

Z24 napisał/a:
Kustosz napisał/a:
Jeżeli pomogłem, bardzo proszę o kliknięcie "pomógł";)

Raczej nie.

No niestety Zet nie pozwala. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-08, 23:28:00   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
Kustosz napisał/a:
Jeżeli pomogłem, bardzo proszę o kliknięcie "pomógł";)

Raczej nie.

No niestety Zet nie pozwala. ;-)


A co ja mogę...?
_________________
Z 24
 
 
Aga 
Uwielbia Samochodzika
Panna Nikt



Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 05 Sty 2018
Posty: 530
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-04-24, 13:06:08   

Jakoś bardzo zainteresował mnie temat tego zimorodka :)
Od razu wyjaśnię, ze nie jestem ornitologiem i nie posiadam absolutnie żadnej wiedzy na temat ptaków, dlatego postanowiłam popytać u specjalistów.
Zaczęłam od strony internetowej ornitologów z Warmii i Mazur, na której umieszczają również wyniki tzw obserwacji z terenu. Skontaktowałam się z nimi mailowo, lecz niestety jedyne co byli mi w stanie przekazać na postawie swojej wiedzy i prowadzonych badań to:
"Jedyne informacje o zimorodku jakie są to te znad Rzeki Iławki, więc nad Jeziorak też przylatuje bo widziany był na całej długości rzeki."
Polecono mi również skontaktować się z Zespołem Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, co oczywiście uczyniłam.
Oto informacje, które zdołałam uzyskać od Pana Tadeusza Markosa, pracownika Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie:
"(...)osobiście widziałem na jesieni osobnika w Siemianach."
"(...)jeśli chodzi o brzegi kanału czy cieków wpływających do Jezioraka lub z niego wypływających w tym Iławki, gdzie od wielu lat w sezonie lęgowym można spotkać zimorodka. Oznacza to, że gniazduje w tym rejonie. Od kiedy pamiętam (ponad 30 lat) spotykałem tego ptaka na kanale Jerzwałdzkim. Obecność na Karpiarni (niewielka odległość od kanału) uzależniona była od dostępności pokarmu głównie od populacji występującego tam cierniczka."
A to informacje, które przekazała mi Pani Alina Rodziewicz z Zespółu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie:
"W odpowiedzi na pytanie dotyczące zimorodków. W okolicy Siemian i generalnie Jezioraka nie znam stanowisk tego ptaka. Stanowisko zimorodka jest na Karpiarni - przy granicy z rezerwatem Gaudy, oraz nad Liwą przy jez. Januszewskim. Generalnie proszę poszukiwać skarp w poblizu cieków wodnych. - ale z pewnościa to Pani wie:)"
Nie mam pojęcia czy coś z tego pomoże nam ustalić, gdzie mogła mieszkać Marta. Co Wy na to?
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-04-24, 17:41:35   

Ja na to: dotarłaś do bardzo ciekawych informacji, Aga! I miałaś szczęście, że otrzymałaś odpowiedź na swoje maile, co bynajmniej nie jest regułą.

Pozostawiając analizę tak zdobytych dat forowiczom lepiej obeznanych z tymi okolicami wrzucę z mojej strony mapę, na której zaznaczyłem wspomniane wody, bo nie każdy musi je znać. Rzeczka Iławka uchodzi do Jezioraka w południowej jego części, tuż obok półwyspu Czapla. ;-)



Za naśladowania godną przedsiębiorczość daję Ci oczywiście “pomogła”. :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,45 sekundy. Zapytań do SQL: 10