PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:44
Gdzie jest Diabla Góra???
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-26, 16:24:55   

Dla porządku podaję, że grubo wcześniej ode mnie do tych samych źródeł dotarł TomaszK od sąsiadów. Dopiero teraz się o tym dowiedziałem.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-11-26, 16:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tytus Atomicus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 511
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-27, 02:11:47   

Ciekawe, bardzo ciekawe...

Z mojej strony 3 grosze.
Najpierw dygresja - opowiadałem o tym Bercie:
Jakiś czas temu jechałem sobie rowerkiem na Wilanów [Warszawa] i przy ulicy Okrężnej zauważyłem lokomotywę. Stara, parowa lokomotywa - jakoś wcześniej jej nie widziałem:
./redir/www.flickr.com/ph...ski/36969726304
Oczywiście zatrzymałem się i ją obfotografowałem, bo fotografuję nałogowo. Ale oczywiście próbowałem też dowiedzieć się skad ta lokomotywa tam wzięła. Przesłuchalem z pół tuzina tubylców i wszyscy zgodnie twierdzili że ta lokomotywa stoi na tym miejscu od dawien dawna (tzn. ze 2o lat) i że pozostała żeby upamiętnić dawną kolejkę belwedersko-wilanowską.
OK
Tylko że jak po powrocie do domu sprawdziłem w googlach, to okazało się że po pierwsze ta lokomotywa stoi tam dopiero od 5-6 lat, a po drugie to nie jest nawet prawdziwa lokomotywa, a artystyczna instalacja, znaczy się - pomnik.

Piszę to wszytsko żeby pokazać że pamięć tzw.świadków jest bardzo zawodna. I takich historii mógłbym przytoczyć jeszcze trochę.

A teraz do rzeczy. Byłem w tym roku Fromborku i tym razem szukałem Diablej Góry. Mialem ze sobą ZF i tę waszą mapkę i jakoś mi coś nie pasowało. No i przy tym moście na Baudzie napotkałem tubylcow PGR Bogdany, najstarszy po 50. Więc próbowlem zasięgnąć jezyka.
I oni twierdzili że grodzisko i Diabla Gora to jedno i to samo, i że znają to miejsce doskonale - chodziło o to wzniesienie na północ od szosy.
A na koniec się przyznali że też czytali PS.

Wygląda na to że lektura książki zastąpiła w ich pamięci prawdziwe wspomnienia.

Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego że pamięć ludzka jest zawodna. I że na tubylców w kwestii precyzyjnych informacji trudno liczyć.

Tak czy siak, po prześledzeniu tego wątku muszę tam się udać raz jeszcze.
Ostatnio zmieniony przez Tytus Atomicus 2017-11-27, 21:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2017-11-27, 11:05:44   

Ale przecież tego już szukać nie trzeba. Odnaleźliśmy te miejsca i zidentyfikowaliśmy ponad wszelką wątpliwość na zlocie w 2012 roku. Miejsca te potwierdził nam lokalny regionalista i przewodnik pan Tadeusz. Na fotce płaski zarośnięty pagórek to Diabla Góra, a po prawej stronie te zbocza zarośnięte ciemnym lasem to Góra Zamkowa.

diabla góra.png
Plik ściągnięto 273 raz(y) 1,13 MB

_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-11-27, 12:01:51   

Dodam jeszcze mapę, na której oznakowałem niektóre z miejsc wspomnianych w książce.

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2017-11-27, 13:43:57   

Myślę, że Nienacki widział tą mapę i stąd skopiował podpowiedź Keniga - "TEUFELS - B."
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-27, 15:43:31   

Tytus Atomicus napisał/a:
Piszę to wszytsko żeby pokazać że pamięć tzw.świadków jest bardzo zawodna. I takich historii mógłbym przytoczyć jeszcze trochę.

:564:

Nie chce mi się przepisywać tej samej anegdoty, więc...:

http://pansamochodzik.net...p=296222#296222

Tytus Atomicus napisał/a:
I że na tubylców w kawestii precyzyjnych informacji trudno liczyć.


:D :564:

Rosyjski pisarz, Konstanty Paustowski, napisał kiedyś: "Od dawien dawna utarło się na Rusi, że nikt tak nie zmyli objaśniając drogę, jak tubylec." Myślę, że nie tylko tam... ;-) . Mówię również z doświadczenia... :D

Po wyjaśnieniach Nietajenki i Johna Dee (mapa) pozostaje mi tylko dodać, że wszystko się zgadza z charakterystykami z katalogu. No, może Diabla Góra bardziej zarosła przez te lata...
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-11-27, 15:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Tytus Atomicus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 511
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-27, 21:01:52   

Cytat:
Tytus Atomicus napisał/a:
I że na tubylców w kawestii precyzyjnych informacji trudno liczyć.


:D :564:

Rosyjski pisarz, Konstanty Paustowski, napisał kiedyś: "Od dawien dawna utarło się na Rusi, że nikt tak nie zmyli objaśniając drogę, jak tubylec." Myślę, że nie tylko tam... ;-) . Mówię również z doświadczenia... :D

Po wyjaśnieniach Nietajenki i Johna Dee (mapa) pozostaje mi tylko dodać, że wszystko się zgadza z charakterystykami z katalogu. No, może Diabla Góra bardziej zarosła przez te lata...


Ojej, dziękuję wam wszystkim.
Z tego wynika że tę górę z grodziskiem (Heidenburg) widziałem (ale nie dotarłem na szczyt z uwagi na gzy i komary). A Diablej Gory nie za zauważyłem bo ci tubylcy mnie zmylili. :-(
Mimo że biwakowałem w odległości rzutu beretem.
No to trzeba będzie następną razą.
Ostatnio zmieniony przez Tytus Atomicus 2017-11-27, 21:04, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-11-28, 11:09:44   

Nietajenko napisał/a:
Myślę, że Nienacki widział tą mapę i stąd skopiował podpowiedź Keniga - "TEUFELS - B."
Masz być może rację. Może sam musiał się krótko zastanowić, co oznacza to “B” (Burg? Baum? Bild?), i tak powstał pomysł z łańcuchem błędnych tropów prowadzących ostatecznie do krypty katedralnej. :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 18