PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ałbazin -nawiązania do innych powieści oraz życiorysu Autora
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań

Wysłany: 2017-08-27, 15:36:50   Ałbazin -nawiązania do innych powieści oraz życiorysu Autora

Chyba jeszcze nikt nie napisał, że w Pozwoleniu na przywóz lwa mamy nawiązania do wielu późniejszych dzieł Nienackiego:

Atanaryk:
Czekało mnie piękne lato, urlop i wyjazd do Szwajcarii Kaszubskiej, gdzie rozłożyła swój obóz ekspedycja archeologiczna. Moje walizki, namiot i kajak przed tygodniem pojechały tam wraz z autami ekspedycji. Namiot zapewne został już rozstawiony nad brzegiem jeziora i teraz oczekiwał mojego przyjazdu. Wyobrażałem sobie miejsce, gdzie go rozstawiono, przypomniałem sobie twarze swych przyjaciół archeologów, myślałem o oczekującej mnie pracy i przygodzie.

W Templariuszach Kapitan Petersen zajął się poszukiwaniami tego skarbu:
Leśnik milczał, a ja wyszedłem zza biurka i przechadzając się po swym pokoju opowiadałem ironicznie:
– Czy pan wie, że w głębi zatoki Matanzas na Kubie spoczywa jedenaście galeonów admirała Rodryga Fartana? Zatonęły one wraz z ogromnym ładunkiem złota.


W wydaniach 1, 2 i 4 jest też mowa o skarbach templariuszy, którymi główny bohater powinien się zająć.

Są też nawiązania do wydarzeń z życia Nienackiego:
Wzruszyłem ramionami. Miałem za sobą książkę, która nie podobała się w żadnym wydawnictwie.
Mowa tu prawdopodobnie o Uroczysku, które nie od razu udało się Nienackiemu wydać.

Poza tym zastanawia mnie czy młody Nienacki posiadał skuter? :)

Na razie jestem na początku książki, zobaczymy co jeszcze znajdę. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-08-27, 20:52:53   

No to ci podpowiem, że jest tam wzmianka o pobycie w szpitalu z chorobą płuc. Motyw pobytu w szpitalu, konkretnie z powodu zapalenia opłucnej, ZN wykorzystał jeszcze w LiT oraz jest osnową jego powieści "Z głębokości". Chyba o tym pisaliśmy, że zapalenie opłucnej było osobistym doświadczeniem Mistrza :) .
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań

Wysłany: 2017-08-28, 07:42:46   

Z24 napisał/a:
jest tam wzmianka o pobycie w szpitalu z chorobą płuc


Zgadza się. Aczkolwiek zgodnie z informacją od Mariusza Szylaka
Gaspard napisał/a:

7. Moskwa - oczywiście, że był, i to nie raz. Daleki Wschód także (ok. 1958). Dowodów na to bezposrednich nie ma w owym notesie, ale sa dowody pośrednie: zapisywał np. godzinę wylotu, jakies swoje wrażenia itp. Poza tym - opisał wyprawę w "Odgłosach", napisał książkę, wspominal o spotkaniu w tamtym rejonie z Romanem Bratnym i kimś tam jeszcze. Poza tym - podobno ten pobyt nie przysłuzył mu się za dobrze, ponieważ pogorszył jego stan zdrowia (stąd konieczność operacji o. 1960 r.). No i, co nie niej ważne, Nienacki by wówczas młodym człowiekim, dobiegał trzydziestki, podróż taka mu była niestraszna. :) [/b]


Czyli nie chodziło tu jeszcze o jego operację!

Poza tym Tomasz w książce uzgodnił cykl reportaży z podróży pt.: Na tropie tajemniczego Ałbazina" (5 części), które faktycznie się ukazały w Odgłosach pod takim tytułem. :)
http://pansamochodzik.net...p=262549#262549
No i podpisał umowę na książkę o tej podróży... :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2017-08-28, 16:37, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-08-28, 15:52:12   

Ja nie mam na myśli rzeczywistych związków jego choroby z podróżą na Daleki Wschód, tylko fakt, że w PnPL jest takie odniesienie, podobnie jak w pozostałych wymienionych powieściach.
Nb. o ile się znam na medycynie, to raczej wątpliwe, żeby proces chorobowy rozpoczął się w czasie podróży i rozwinął się w pełni dopiero pół roku później, czy tym bardziej rok później.
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań

Wysłany: 2017-08-28, 16:40:34   

Z24 napisał/a:
Nb. o ile się znam na medycynie, to raczej wątpliwe, żeby proces chorobowy rozpoczął się w czasie podróży i rozwinął się w pełni dopiero pół roku później, czy tym bardziej rok później.


Jest to chyba jednak dość możliwe...

Wracając do powieści, to zaintrygowała mnie postać Siergieja, dobrego kolegi głównego bohatera z Moskwy, którego spotyka w hotelu, gdyż:

Cierpliwie wysłuchał zawiłej historii tajemniczej warowni. Okazało się, że znał doskonale Daleki Wschód – jako początkujący dziennikarz pracował dwa lata w Chabarowsku.

No i od razu wyobraźnia podpowiedziała mi w jaki sposób Nienacki mógł zdobyć bardzo dobre informacje o Dalekim Wschodzie nie ruszając się z Moskwy. O ile faktycznie istniał pierwowzór tej postaci, co jest dość prawdopodobne. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-08-28, 22:33:37   

Szara Sowa napisał/a:
Z24 napisał/a:
Nb. o ile się znam na medycynie, to raczej wątpliwe, żeby proces chorobowy rozpoczął się w czasie podróży i rozwinął się w pełni dopiero pół roku później, czy tym bardziej rok później.


Jest to chyba jednak dość możliwe.


W każdym razie związek między wydarzeniami medycznymi typu przewianie i pół roku później zapalenia opłucnej jest raczej nie do udowodnienia.

Szara Sowa napisał/a:
Wracając do powieści, to zaintrygowała mnie postać Siergieja, dobrego kolegi głównego bohatera z Moskwy, którego spotyka w hotelu, gdyż:

Cierpliwie wysłuchał zawiłej historii tajemniczej warowni. Okazało się, że znał doskonale Daleki Wschód – jako początkujący dziennikarz pracował dwa lata w Chabarowsku.

No i od razu wyobraźnia podpowiedziała mi w jaki sposób Nienacki mógł zdobyć bardzo dobre informacje o Dalekim Wschodzie nie ruszając się z Moskwy. O ile faktycznie istniał pierwowzór tej postaci, co jest dość prawdopodobne. :)


Powieściowy Siergiej nazywał się Siergiej Łarin, co wynika z zapisków we wspominanym kilkakrotnie notatniku ZN. Śmieszne, że jego nazwisko - Łaryn - wiele lat później ZN nadał w drugich wydaniach RwRwS facetowi, ktory w pierwszym wydaniu nazywał się Szczepan Żaryn. Temu, co miał wydziarganego węża, wiecie w którym miejscu... ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2017-08-29, 07:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań

Wysłany: 2017-08-29, 07:28:56   

Czyli skoro facet istniał, moja hipoteza wydaje się być całkiem realna. Siergiej miał świeże informacje z tego regionu, jako dziennikarz pewnie sporo jeździł po tamtej okolicy. Mógł byc bezcennym źródłem informacji. :)

A wracając do nawiązań do życiorysu, to pojawia się także wzmianka że główny bohater dobrze znał Moskwę, bo spędził w niej kiedyś prawie pół roku. Potem w innym miejscu pisze, że tym razem odebrał to miasto inaczej niż za pierwszym razem. Jak wiemy Nienacki spędził tam prawie pół roku na studiach w szkole filmowej.
:)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-08-29, 22:56:36   

Szara Sowa napisał/a:
Czyli skoro facet istniał, moja hipoteza wydaje się być całkiem realna. Siergiej miał świeże informacje z tego regionu, jako dziennikarz pewnie sporo jeździł po tamtej okolicy. Mógł byc bezcennym źródłem informacji. :)


Przecież w powieści Siergiej pomaga Tomaszowi zdobywać różne informacje (np. o Żełtugińskiej Republice). Ale to nie jest jeszcze argument na rzecz tezy o nieodbyciu przez ZN swojej wielkiej podróży. Bo tak na dobrą sprawę to można by taki reportaż i powieść napisać nie ruszając się z kraju. Są przecież książki, gazety, zdjęcia filmy itp.

Aha, pociągnąłem dzisiaj za język doktorów i powiedzieli, że zapalenie opłucnej należy do stanów ostrych i przyczyna jest raczej nieodległa w czasie od tych ostrych objawów. Z wyjątkiem tylko zapalenia opłucnej na podłożu gruźliczym. Ale to trzeba mieć wcześniej gruźlicę (można ją przecież nosić wiele lat) i to solidną.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-08-29, 23:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań

Wysłany: 2017-08-31, 07:41:00   

Kolejna wzmianka głównego bohatera dotyczy Chabarowska:

Wjeżdżamy w szerokie nowoczesne ulice, zabudowane ładnymi blokami mieszkalnymi. Gdzież jest to drewniane miasteczko parterowych domków, które przed czterdziestu laty oglądał mój krewny, budujący tu kolej żelazną?


Chyba już była o tym jakaś dyskusja, ale już nie pamiętam, czy ustaliliśmy kto z rodziny mógł ową kolej budować?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-08-31, 18:08:03   

Szara Sowa napisał/a:
Kolejna wzmianka głównego bohatera dotyczy Chabarowska:

Wjeżdżamy w szerokie nowoczesne ulice, zabudowane ładnymi blokami mieszkalnymi. Gdzież jest to drewniane miasteczko parterowych domków, które przed czterdziestu laty oglądał mój krewny, budujący tu kolej żelazną?


Chyba już była o tym jakaś dyskusja, ale już nie pamiętam, czy ustaliliśmy kto z rodziny mógł ową kolej budować?


Chcesz, to masz:

http://pansamochodzik.net...p=263808#263808
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-08-31, 18:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań

Wysłany: 2017-08-31, 18:11:23   

No właśnie!

Natomiast wracając do choroby Nienackiego, to natknąłem się na kolejną wzmiankę:

W pół roku później umierający, dusząc się od ropy zalewającej mi płuca, omdlały i w malignie, w monotonnym syku butli tlenowej słyszałem czyjś głos: „To jest żeń-szeń, kupisz?”
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-08-31, 18:27:53   

Szara Sowa napisał/a:
No właśnie!

Natomiast wracając do choroby Nienackiego, to natknąłem się na kolejną wzmiankę:

W pół roku później umierający, dusząc się od ropy zalewającej mi płuca, omdlały i w malignie, w monotonnym syku butli tlenowej słyszałem czyjś głos: „To jest żeń-szeń, kupisz?”


No właśnie. Pół roku później to strasznie dużo jak na stany zapalne. Zresztą w "Z głębokości" też ZN twierdzi, że jego bohater Piotr - jak często u ZN do pewnego stopnia porte parole autora; prawdopodobnie jest to ten sam Piotr z "Sumienia" - że się tak załatwił na Syberii/Dalekim Wschodzie. Coś go tam zakłuło, zabolało. W sensie medycznym jest w najwyższym stopniu wątpliwe, a w każdym razie nie do udowodnienia.
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48355
Skąd: Poznań

Wysłany: 2017-08-31, 20:47:08   

Tutaj biograf Mariusz Szylak akurat pośrednio dołącza się do naszej dyskusji:

http://pansamochodzik.net...p=320456#320456

Może zacytuję cały ów wpis, bo jest ciekawy:
Podobno lepiej późno, niż wcale, a skoro tak, to, przynaglany z lekka przez Szarą Sowę :) , chciałem poinformować, że w ubiegłym roku będąc przejazdem w Olsztynie zainteresowałem się po raz wtóry notesem Z.N., w którym zapisał on troszkę spraw związanych z wyprawą w 1958 roku do Ałbazina. Pani Kierownik Czytelni – miła i sympatyczna, pamiętająca mnie jeszcze z dawniejszych lat – umożliwiła przejrzenie tego dokumentu. Są tam zapiski dot. daty wylotu z Warszawy, także notatki o spotkaniach w Moskwie i różnych książkach. W sumie, na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że na 100% nie można potwierdzić, że jest to dowód bytności Nienackiego w Ałbazinie. Natomiast mocna poszlaka – na pewno. Oczywiście, w teorii mógł korzystać z biblioteki w Moskwie i rozmów z Rosjanami - tak pewnie było!. Z drugiej strony - nie pamiętam już gdzie, ale czytałem / słyszałem (od żony?), że jego choroba, ropień opłucnej, to efekt tego że na tej Syberii było baaardzo zimno, a on nie był na to przygotowany w takim stopniu, w jakim powinien. Poza tym - on miał (zwłaszcza w młodym wieku) jakąś taką chęć poznawania, odkrywania, po prostu chęć przeżycia przygody. Poza tym parał się przecież dziennikarstwem! To także świadczy moim zdaniem o tym, że rzeczony Ałbazin mógł odwiedzić. Pamiętajmy, że cykl reportaży ukazał się w łódzkiej prasie, pewnie po linii"prasowo-partyjnej" miał pomoc i może też finanse na taką podróż. Poza tym wspominał kiedyś, że podczas wyprawy spotkał, bodaj w Nowosybirsku (nie pamiętam już) R. Bratnego i K. Horodyńskiego. Świadczyć by to mogło, że jednak udał się poza Moskwę, w kierunku tajemniczego Ałbazina sladami Nicefora C. Czy dotarł? Nie wiem. Uważam, ze mógł - skoro przejechał tyle kilometrów, byłoby nielogiczne, zeby z takiej mozliwości nie skorzystał. Choć oczywiście wiem, że z drugiej strony można bronić i poglądu przeciwnego, znając np. jego skłonności do fantazjowania...
W Olsztynie nie miałem możliwości skserowania / zeskanowania / sfotografowania rzeczonego notesu. Z przepisywaniem także były kłopoty - brak czasu. Poza tym Pani Kierowniczka - życzliwa, ale i lojalna wobec Nienackiego i E.D. – nie chciała mieć jakichkolwiek kłopotów w związku z udostępnieniem materiałów po Z.N. (poza ew. spisaniem tego tekstu, ale na to, jak rzekłem, nie miałem zbyt wiele czasu). Poza tym zostałem poinformowany o nagłym zwiększeniu zainteresowania spuścizną po Pisarzu – osobistym i telefonicznym (stąd może jej wzmożona czujność!). Myślę, że to uczestnicy naszego Forum!
Tak więc, koniec końców, notes nie dokumentuje w 100%, ale stanowi, wg mnie ważny dowód / poszlakę przy dociekaniu do ew. wyjaśnienia tej tajemnicy.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-01, 16:52:16   

W tym samym notesie są notatki o Brześciu Kujawskim i o młynie Topielec :) .
_________________
Z 24
 
 
michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 8 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 741
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-09-03, 20:27:40   

Relikwia!
_________________
I znowu polski rycerz dumnie podejmuje złotą rękawicę
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 1,38 sekundy. Zapytań do SQL: 14