PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Miejscowości z Pojezierza Myśliborskiego
Autor Wiadomość
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2013-05-23, 11:13:16   Miejscowości z Pojezierza Myśliborskiego

Od kilku lat jeżdżę na Pojezierze Myśliborskie na urlop. Oczywiście ma to związek z Księgą Strachów, która jest moją ulubioną częścią Pana Samochodzika. Zastanawiam się co jeszcze warto obejrzeć w tych stronach Polski - nie licząc miejscowości, które odwiedził Pan Tomasz.
Ja osobiście polecam Barlinek, Lipiany, Pełczyce - ta miejscowość według mojej subiektywnej oceny strasznie tchnie PRL-em.
Dzięki forumowiczom zamierzam jechać do Karska, Dargomyśla i do Swobnicy. Co polecacie zobaczyć w tych stronach będąc. Myślę, że forumowicze znają fajne miejsca a nawet małe wioski w których warto się zatrzymać.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2013-05-23, 12:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2013-05-23, 11:15:52   

Z pewnością godne polecenia są freski na wewnętrznych ścianach kościółka w Czachowie. Można się wystraszyć. No i jest tam nieznana Nienackiemu szachownica. Jeśli będzie zamknięty musisz poprosić księdza o otwarcie. :D
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-05-23, 12:13:01   

O Chwarszczanach to już rzecz jasna wiesz... :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2013-05-23, 13:46:00   

Wiem. Ale zazdroszczę tym, którzy mieli możliwość wejść do środka...
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2013-05-23, 14:31:04   

Gregoriusmagnus napisał/a:
Wiem. Ale zazdroszczę tym, którzy mieli możliwość wejść do środka...

Nie tylko Ty...
 
 
 
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2013-05-23, 14:39:21   

Ale jest to problem. Ciężko zwiedzić tak wiele miejsc. No przecież nie mogę wszystkich miejsc odwiedzać w niedzielę. A z drugiej strony nie można zostawić wszystkich miejsc tak bez zabezpieczenia otwartych. Jak to mówią filozofowie: kwadratura koła normalnie
 
 
misia 
Fanatyk Samochodzika



Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lip 2012
Posty: 3232
Skąd: miasto Łódź
Wysłany: 2013-05-23, 17:38:45   

Gregoriusmagnus napisał/a:
Wiem. Ale zazdroszczę tym, którzy mieli możliwość wejść do środka...


My tylko tak mogliśmy sobie pooglądać i pewnie bez problemu tak sobie też będziesz mógł zajrzeć g;)

./redir/picasaweb.google.com/103902740181158392891/Moryn2013IVZlotMiOsnikowPanaSamochodzika?authkey=Gv1sRgCPioxrPkso-9NA#5881186637739351298
_________________



"Prawda leży pośrodku - może dlatego wszystkim zawadza" - Arystoteles
 
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-05-23, 18:03:55   

Sęk w tym, że tam są setki miejsc do zobaczenia! Właściwie w każdej wiosce, którą widziałam jest stary (najczęściej romański) kościół i malownicza zabytkowa zabudowa, a w większości pałac lub ruina pałacu (lub jakieś inne frapujące ciekawostki).

Poza samochodzikowymi miejscówkami podobało mi się np: Mętno, Jelenin i (chyba) Godków, intrygująco wyglądało też mijane Objezierze. A z większych to poza Chojną i Cedynią klimatyczne jest Trzcińsko (Mieszkowice mniej, choć też otoczone murami).

A tak w ogóle to marzy mi się, żeby dokładniej spenetrować puszczę piaskową (np. Kuropatniki, Stoki i śródleśne jezioro Ostrów (jedna z opcji pierwowzoru żabiego).

Strasznie tego dużo, żeby tak na Mazowszu było choć z połowę podobnie interesujących zakątków do oglądania...
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Unieski 2013-05-23, 18:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gregoriusmagnus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 606
Skąd: Radom
Wysłany: 2013-05-23, 22:42:39   

Wiem, że dużo tych miejsc - dlatego w czerwcu opracuję sobie mapę wycieczek podczas urlopu. Ale wskazania doświadczonych forumowiczów są cenną wskazówką. :564:
Ostatnio zmieniony przez Unieski 2013-05-24, 03:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-05-24, 11:20:48   

Podobno piękna jest też Dolina Miłości w Zatoni nad Odrą (wielki, stary park nad Odrą koło Krajnika), ale nigdy tam nie dotarłam.
_________________
Drużyna 5

 
 
von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-24, 11:21:44   

A w Krużewnikach była? :027:
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-05-24, 11:26:37   

von Dobeneck napisał/a:
A w Krużewnikach była? :027:


Nie, ale była w Lubomierzu :p
Tylko, że to nieco inna okolica.
_________________
Drużyna 5

 
 
Duch 
Stały bywalec forum


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2013
Posty: 306
Wysłany: 2014-12-30, 16:29:32   Wrażenia ogólne i przygody z Pojezierza Myśliborskiego

W czasie mojej wędrówki po Pojezierzu Myśliborskim spotkały mnie 2 dziwne wydarzenia.
Po pierwsze, w Myśliborzu spotkałem miejscowych chłopców, którzy zachowywali się zupełnie jak harcerze z "Księgi Strachów". Ci chłopcy pokazali mi miasto, a ja im za to sfinansowałem bilety do miejscowego muzeum.
Po drugie, z Myśliborza do Chojny zabrał mnie autostopem człowiek, który wyglądał zupełnie jak Nienacki :) .
Miejsca, opisywane przez Nienackiego, wyglądały tak, jak w jego książce, za wyjątkiem zniekształceń, o których tu pisaliśmy (typu góra grodowa po przeciwnej stronie doliny w Cedyni, długość półwyspu na jez. Ostrów) i tego, że w wielu miejscach bardziej tam zarosło, że na wyspie zamkowej w Moryniu powstał ośrodek wypoczynkowy dla dzieci oraz że odbudowano ratusz i kościół w Chojnie.

Co prawda, kiedyś wszystkie dzieci tak się zachowywały jak tamci chłopcy z Myślborza, a ja po prostu przywykłem do dzieci odciętych od świata za komputerem i zamkniętych przez rodziców w złotych klatkach oraz wożonych wszędzie samochodem, albo podpalających papierosy w ubikacji szkolnej czy na podwórku...
Odniosłem w ogóle wrażenie, że Pojezierze Myśliborskie to najnormalniejszy region w kraju. Tak, jakby w ogóle nie skaziły go patologie l. 80. i 90, schyłkowego PRL-u i "wolnej Polski". Nie było przemysłu turystycznego, reklam, tandetnych willi nowobogackich, domków letniskowych, obnoszenia się z kasą, nieufności, aspołeczności i niechęci do obcych i izolowania się od nich. Było za to niezależne myślenie - normalna rzecz u ludzi, którzy mają do wyboru środki przekazu polskie i niemieckie. Było też naśladowanie Niemców w dobrym (np. w ostrożnej jeździe samochodem - początkowo myślałem, że komuś zepsuł się samochód), z wzajemnością zresztą. Ogólnie - totalny brak kompleksów, w odróżnieniu od przeżartych hodowanymi przez media kompleksami mieszkańców większej części Polski.
Powiedziałbym, że P.M. to idealne miejsce do życia. Oczywiście, nie chodzi mi o to, żeby tam uciec, tylko żeby pokazywać ludziom Pojezierze jako wzór do naśladowania, do pokazywania, że można żyć inaczej, niż to przedstawiają nasze media.
Jedyne, co mi się tam nie podobało, to to, że mimo wszystko i tam istnieje korupcja władz :( . W Myśliborzu rynek sprzedaży żywności w całości został opanowany przez sieci; w końcu wybrałem tę najbardziej miejscową (nienawidzę kupować w sieciach na wyjazdach).
Ostatnio zmieniony przez Duch 2014-12-30, 16:39, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-06-25, 09:30:59   

Ciekawe, stare zdjęcia/pocztówki z:

Chojny:
./redir/wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?t=3971

Cedyni:
./redir/wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?t=4013

Myśliborza:
./redir/wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?t=3928

Chwarszczan:
./redir/wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?t=3898
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Duch 
Stały bywalec forum


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2013
Posty: 306
Wysłany: 2015-08-21, 22:52:07   

Myślibórz nie był tak bardzo zrujnowany w czasie wojny, więc się niespecjalnie różni. Starych latarń na murach domów w Cedyni z "Księgi strachów" niestety nawet tutaj nie widać. Baszta z Chojny z bocianim gniazdem wygląda dziś mniej imponującą, ale za to ze zdjęcia wynika, że mury miejskie już przed wojną były zaniedbane. Myślałem dotąd, że ich zły stan to skutek walk o miasto podczas II wojny światowej, po której nikt się o nie nie zdążył zatroszczyć.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-03-23, 09:29:36   

Chojna - zapomniana perełka ceglanego gotyku

./redir/poznajpolske.onet.pl/zachodniopomorskie/chojna-zapomniana-perelka-ceglanego-gotyku/17ndde

Najpierw była stolicą Nowej Marchii, potem niepostrzeżenie zaistniała w światowym kinie. Chojna, dziś siedmiotysięczna miejscowość na zachodnim Pomorzu, przez wieki pisała wielką historię. Jej ślady można podziwiać na każdym kroku.

Chojna.jpg
Plik ściągnięto 301 raz(y) 160,84 KB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-26, 09:21:01   

Tu są linki do artykułów polskojęzycznego i niemieckojęzycznego o Henryku Brunsbergu:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Hinrich_Brunsberg

./redir/de.wikipedia.org/wiki/Hinrich_Brunsberg

W wersji niemieckiej są niezłe zdjęcia budowli właśnie z Chojny.

Oprócz cytowanej literatury o tym znakomitym architekcie można jeszcze przeczytać:
Nikolaus Zaske "Henryk Brunsberg, jego twórczość i znaczenie" (tłum. Marian Arszyński) [w:]
"Sztuka pobrzeża Bałtyku. Materiały Sesji Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Gdańsk, listopad 1976", PWN, Warszawa 1976, str. 167-201.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-03-26, 13:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-07, 10:18:48   

Berta von S. napisał/a:
Sęk w tym, że tam są setki miejsc do zobaczenia!


A będzie jeszcze więcej do oglądania:D
W Moryniu duża inwestycja- planuje się rekonstrukcję średniowiecznego grodu:
Rekonstrukcja obejmie grodzisko, gród zamkowy i podzamcze. Atrakcja będzie służyła celom edukacyjnym i wystawienniczym. Średniowieczną infrastrukturę stanowić będzie pięć stref funkcyjnych, czyli podzamcze, domy mistrzów dawnych zawodów, sala biesiadna, strefa fechtunku oraz strefa recepcyjna. Wszystkie połączone zostaną ze sobą spójnym szlakiem dydaktycznym.
źródło
_________________
Drużyna 5

 
 
von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2017-07-07, 10:56:55   

Mam w planie wizytę w Moryniu, ale chyba sam. A Ty Teresa, uciekasz w przyszłość, czy zostajesz? ;-)
 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-07, 10:59:31   

Uciekam w przyszłość i na początku przyszłego tygodnia będę w Moryniu :D Sprawdzę ile w tym prawdy, bo jakoś nic więcej nie mogę znaleźć, tylko tą samą informację powtórzoną na wielu stronach.
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,57 sekundy. Zapytań do SQL: 16