PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:46
Człowiek z UFO - wrażenia
Autor Wiadomość
MrCzui 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 31 Sie 2015
Posty: 1507
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-13, 06:35:36   

Normalnie. Uda, że nie zna... :diabelek:
_________________
Ostatnio zmieniony przez MrCzui 2016-09-13, 06:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-13, 13:23:31   

Nietajenko napisał/a:
Z24 napisał/a:
Trudno, będę musiał z tym żyć

No tak, tylko co mu powiesz jak się kiedyś z nim jednak spotkasz? ;-)


"Dzień dobry, panie Zbigniewie. Gorąco, nie? I zajeżdża siarką jak z miliona bełtów. Ale przynajmniej nie będziemy się nudzić..."
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-09-14, 06:35:20   

Z24 napisał/a:
"Historia sekretna wsi Jasne Ciche" … w toku akcji mówi się o jednej postaci nazwiskiem Ralf von Brunneck. Następnie bohater odwiedza w szpitalu psychiatrycznym przebywającą tam od wielu lat Izabelę, swoją żonę, cierpiącą na schizofrenię paranoidalną.


Łatwo się pogubić wśród przytoczonych przez Ciebie tytułów, bo nie znam ani jednego z nich, ale sugerujesz chyba, że nie tylko PSiCzU posiada elementy przypominające książkę Ericha Marii Remarque´a (notabene: gratulacje za odkrycie połączeń z “Czarnym Obeliskiem”), lecz również "Historia sekretna wsi Jasne Ciche" (w podwójnym cudzysłowie…)? Czy oznacza to, że Nienacki przekształcił pomysł do “Historii sekretnej” w PSiCzU? Ile dokładnie jest tych podobieństw?

Z24 napisał/a:
Nie zgadzam się na termin "podkradzenia". To jest inspiracja i być może mrugnięcie okiem ;-) . I to inspiracja dobrą literaturą.

Też tak to widzę. Każdy autor, nawet ten najlepszy, ma w swoim życiu jeden, dwa najwyżej trzy naprawdę świetne i ORYGINALNE pomysły, reszta to już tylko własna interpretacja cudzych. Ci zaś, którzy za wszelką cenę starają się być ZAWSZE oryginalni, są być może ciekawi, ale dla przeciętnego czytelnika szybko też niezrozumiali i nudni.
Wspomnę, że Shakespeare np. większość swoich pomysłów czerpał z ówczesnej literatury. Wielcy geniusze kina jak Billy Wilder lub Hitchcock też nie zrobiliby więcej niż 2, 3 filmów, gdyby tematy przyszło im czerpać z własnej wyobraźni.
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2016-09-14, 19:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-14, 15:43:21   

Z24 napisał/a:
W czasie naszej z Bertą kwerendy w zasobach Biblioteki Muzeum Warmii i Mazur przeglądaliśmy maszynopis nieukończonej powieści czy może opowiadania "Historia sekretna wsi Jasne Ciche" (tytuł ten skądś wynalazła Berta, bo na maszynopisie jego nie ma).

Na bank to miała być powieść, bo ZN napisał ok. 70 stron i nie zakończył. Pokazywał mi ją E. Dembski. Pierwotny tytuł "Historia sekretna wsi Jasne Ciche", zmieniony na "Historia sekretna wsi Ciche Jasne".

Przesyłam zdjęcie strony tytułowej, są na niej spisane imiona bohaterów. Teresa ma tam inne nazwisko, Ralf jest (bez nazwiska), natomiast nie widzę na liście Izabeli. Może jej nie wymieniał, bo nie brała aktywnego udziału w akcji? Albo zmienił jej imię, żeby zatrzeć ślady "inspiracji"? (zakładając, że ten maszynopis, który ma E.D. jest późniejszy, niż to co przechowuje muzeum).

historia sekretna.jpg
Plik ściągnięto 201 raz(y) 1,02 MB

_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-09-14, 15:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-14, 17:11:35   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
"Historia sekretna wsi Jasne Ciche" … w toku akcji mówi się o jednej postaci nazwiskiem Ralf von Brunneck. Następnie bohater odwiedza w szpitalu psychiatrycznym przebywającą tam od wielu lat Izabelę, swoją żonę, cierpiącą na schizofrenię paranoidalną.


Łatwo się pogubić wśród przytoczonych przez Ciebie tytułów, bo nie znam ani jednego z nich, ale sugerujesz chyba, że nie tylko PSiCzU posiada elementy przypominające książkę Ericha Marii Remarque´a (notabene: gratulacje za odkrycie połączeń z “Czarnym Obeliskiem”), lecz również "Historia sekretna wsi Jasne Ciche" (w podwójnym cudzysłowie…)


Tak, sugeruję, że nie tylko PSiCzU posiada elementy przypominające "Czarny obelisk" ale również ta niedokończona powieść "Historia
sekretna..."
. Nie rozumiem tylko "podwójnego cudzysłowu" :065:

John Dee napisał/a:
Czy oznacza to, że Nienacki przekształcił pomysł do “Historii sekretnej” w PSiCzU?


Nie, nie, absolutnie. Te dwie rzeczy pozostają bez związku ze sobą. Po prostu w każdej z nich można się dopatrzeć inspiracji z "Czarnego obelisku" i w każdym z tych utworów nieco innych.

John Dee napisał/a:
Ile dokładnie jest tych podobieństw?


PSiCzU: imię Ralf jednego z bohaterów (bywający zdaje się, w szpitalu psychiatrycznym), akcja częściowo tocząca się w szpitalu psychiatrycznym, jeden z chorych - "szklany człowiek" (który się obawiał, że się stłucze).

"Historia sekretna...": Imię Ralf jednego z bohaterów (który odwiedza szpital psychiatryczny), akcja tocząca się w szpitalu psychiatrycznym i imię Izabeli, (jednej z pensjonariuszek szpitala).

Te wszystkie elementy spotykamy w "Czarnym obelisku".

Ponieważ utwory ZN są każdy o czym innym, powtarzanie się tych elementów, a w szczególności pojawienie się w każdym z utworów innych, swoistych dla każdego z nich ("szklany człowiek" w PSiCzU i "Izabela" w "Historii sekretnej...", jest m. zd. prawie pewnym świadectwem inspiracji zaczerpniętych z "Czarnego obelisku"

Dziękuję Johnie, za gratulacje, czuję się zaszczycony :) .

Przykład z Szekspirem jest znakomity. :564:

Sam ZN ubolewał w jakimś wywiadzie, że nasi krytycy i literaci nic nie czytają (chyba zresztą wspominał o tym wielokrotnie) i nie są w stanie wyłowić różnych "wariacji na temat". To było chyba tam, gdzie wyjaśnił, że stwarzając postaci Arona Ziemby i Brunona Kriwki w "Skiroławkach" pił m. in. do Siegfrieda Lenza. Chyba wspominał o tym problemie nie tylko raz...
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-09-14, 17:45, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Marcink 
Sympatyk Samochodzika



Wiek: 29
Dołączył: 07 Paź 2016
Posty: 170
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2016-10-07, 16:37:33   

Mój pierwszy post więc witam.

Powieść ogólnie rzecz biorąc mi się podobała. Co prawda bardziej skupia się na akcji i motywach fantastycznych niż na prawdziwej historii, ale powiedzmy sobie szczerze że cyk szedł w takim kierunku już od jakiegoś czasu. :) Wiadomo cykl zaczynał jako dość lekkie powieści przygodowe z dużą dawką ciekawostek historycznych, jednak gdzieś tak od Niewidzialnych Tomasz zaczął Bond'owieć ;-) więc kwestią czasu było pojawienie się motywów fantastycznych. Mi osobiście taka odmiana w cyklu się spodobała, zwłaszcza że była wprowadzona dość delikatnie a autor pozostawił możliwość że to wszystko nieprawda. :)
 
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!



Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7317
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-10-07, 17:32:50   

Marcink napisał/a:
Mój pierwszy post więc witam.

Powieść ogólnie rzecz biorąc mi się podobała.


Witam Cię i już Cię lubię :)
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


 
 
misia 
Fanatyk Samochodzika



Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lip 2012
Posty: 3232
Skąd: miasto Łódź
Wysłany: 2016-10-07, 22:32:39   

Ja też nie mam nic do UFO i nawet bardzo lubię g;)

Przy okazji teraz wyszło u mnie, że tak jakoś lubię bardzo PS, Bonda i Klossa, ciekawe dlaczego? g;)
_________________



"Prawda leży pośrodku - może dlatego wszystkim zawadza" - Arystoteles
 
 
 
von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2017-03-31, 19:06:18   

Umówmy się, że pisząc UFO, Nienacki był lekko niedysponowany. :p :D
Ostatnio zmieniony przez 2017-03-31, 19:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
StrasznyMruk 
Twórca
Autor książek dokumentalnych


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Paź 2015
Posty: 422
Skąd: znad Narwi :-)
Wysłany: 2017-04-01, 01:03:01   

Even napisał/a:
Byłbym ostrożny w wierzeniu nawet samemu Nienackimu, że był w Boliwii. Nie znalazłem tego epizodu w żadnym znanym mi zyciorysie pisarza. Wywiad, na który się powołujesz przeprowadzony był w 1985 roku. Z jego treści wynika, że Nienacki był w Boliwii trzy lata wcześniej. Czyli w okresie największych rygorów stanu wojennego. Nie wydaje mi się, żeby ówczesne władze pozwoliły mu na ten wyjazd. W tym samym czasie Nienacki zajęty był ożywioną polemiką na łamach prasy z krytykami jego powieści. Ciężko by mu było polemizować na tak dużą odległość. Ciekawe, czy oprócz w/w wywiadu są jakieś inne dowody jego pobytu z Ameryce?


Odkopię ten wpis, bo chyba na coś trafiłem:

tumblr_cl_1983a11.jpg
Plik ściągnięto 177 raz(y) 64,34 KB

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-04-01, 10:47:34   

I nawet palma z tyłu jest! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-04-01, 11:16:52   

StrasznyMruk napisał/a:

Odkopię ten wpis, bo chyba na coś trafiłem:

Kurcze już się ucieszyłam. I nagle sobie skojarzyłam dzisiejszą datę... :D
_________________
Drużyna 5

 
 
Marcink 
Sympatyk Samochodzika



Wiek: 29
Dołączył: 07 Paź 2016
Posty: 170
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2017-04-18, 13:44:13   

Miała być wersja angielska ale nie leżała mi kompozycja :p

 
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-04-18, 18:15:38   

Niezłe! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2017-05-28, 19:35:49   

Nie pomogła zmiana tytułu z UFO na Nieśmiertelny. Jak słaba była tak jest. :D
Fantomas to też cienka pozycja.
Zamiast tych dwóch, wstawiłbym do Kanonu Pozwolenie i Uroczysko. O wiele bardziej samochodzikowe.
Atanaryk też leży.

Zaraz dostanę za swoje. :D
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-28, 19:41:54   

Pozwolenie przegadane przez narratora. Niekończące się opisy Syberii i jej historii. Akcji zero, zwłaszcza tej samochodzikowej - pościgi, wróg. To jest w Fantomasie i to w świetnej kondycji.
_________________

 
 
von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2017-05-28, 19:48:43   

Bardzo mi się te opisy podobały. Syberia jest the best. :)
A Fantomasa nie lubię mimo akcji, wrogów itd. Może dlatego, że nie przepadam za Francją. :583:
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-29, 07:04:50   

Prawda, Zachodniej Europy też nie lubię, no ale książka się u mnie obroniła ;)
_________________

 
 
Tomasz 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 7 razy
Wiek: 47
Dołączył: 30 Wrz 2009
Posty: 1182
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-05-29, 08:53:04   

von Dobeneck napisał/a:
Bardzo mi się te opisy podobały. Syberia jest the best. :)
A Fantomasa nie lubię mimo akcji, wrogów itd. Może dlatego, że nie przepadam za Francją. :583:


Mam to samo. Fantomas i UFO są to dwa samochodziki, które przeczytałem tylko raz w życiu. :/
 
 
von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2017-05-29, 17:50:18   

mruf napisał/a:
Prawda, Zachodniej Europy też nie lubię, no ale książka się u mnie obroniła ;)

Może głoszę herezję, ale gdyby przyszło mi wybierać między UFO i Fantomasem, to wybrałbym UFO.

Tomasz napisał/a:

Mam to samo. Fantomas i UFO są to dwa samochodziki, które przeczytałem tylko raz w życiu. :/

Ja chyba po dwa razy, ale to było tak dawno, że nie mam pewności.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,44 sekundy. Zapytań do SQL: 17