PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: John Dee
2018-01-05, 11:12
Alfred Szklarski - seria o Tomku Wilmowskim
Autor Wiadomość
Piotrus 
Fanatyk Samochodzika
piotrus


Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 3243
Skąd: PL/UA
Wysłany: 2014-02-13, 08:51:18   

Protoavis napisał/a:
Następny planowany tom, "Przygody Tomka na Alasce", pozostał w planach i już się nie ukazał."

Swoją szosą, ciekawe, czy zachowały się jakieś notatki autorskie, szkice itp., dotyczące tego niewydanego tomu. Był on anonsowany jako "w przygotowaniu autorskim" już we wspomnianej serii Śląska z lat 80., co znaczy, że pomysł chodził Szklarskiemu po głowie od jakiegoś czasu. Bardzo jestem ciekaw, cego miały dotyczyć owe przygody na Alasce, domyślam się, że pewnie miałyby jakiś związek z gorączką złota.
No i interesujące byłyby dalsze losy Tomka i innych. Tomek był z rocznika 1888 (akcja Kangurów toczy się w 1902 r., a tam poznajemy go jako 14-latka), zatem zakładając długowieczność mógłby dożyć nawet do lat 70. XX w. Tylko, że... po drodze było trochę zakrętów historii, i ciekawe jakby na ich tle potoczyły się jego losy. Czy przeżyłby II w. św., i w jaki sposób? Jeśli tak, to co zrobiłby po wojnie: został w Polsce pod rządami komunistów, czy może wyemigowałby np. do Australii (w końcu żonę mial Australijkę) i tam spędził końcówkę życia, może w otoczeniu wnuków? A może do końca podróżowałby po świecie, nie zwazając na wiek (coś jak Tony Halik)?
_________________
 
 
GrzegorzCh 
Twórca
Autor książek dokumentalnych



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 1357
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-02-13, 19:38:27   

piotrus napisał/a:
No i interesujące byłyby dalsze losy Tomka i innych.

Uważam, że Tomek miałby sporą szansę zginąć w Katyniu...
_________________
 
 
Aldona 
Maniak Samochodzika
Aldona



Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 5208
Skąd: Skąd?
Wysłany: 2014-02-13, 19:47:49   

GrzegorzCh napisał/a:
Uważam, że Tomek miałby sporą szansę zginąć w Katyniu...


Dlaczego zakładasz taki scenariusz?
_________________
 
 
Piotrus 
Fanatyk Samochodzika
piotrus


Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 3243
Skąd: PL/UA
Wysłany: 2014-02-13, 20:10:45   

Tu by jeszcze sporo zależało od tego, kim byłby nasz bohater w Polsce miedzywojennej. Gdyby był jakimś wysokim urzędnikiem państwowym, funkcjonariuszem czy tym bardziej zawodowym wojskowym, to taki scenariusz nie byłby niestety wykluczony. Choć równie dobrze mógłby w takim wypadku mieć "szczęście" trafić do niewoli niemieckiej, a nie radzieckiej. Mógł też działać w konspiracyjnych strukturach w okupowanej Polsce, po czym np. zginąć w powstaniu warszawskim albo, co też niewykluczone, po wojnie, w ramach rozprawy z "zaplutymi karłami reakcji". Ale można też sobie wyobrazić całkiem inny scenariusz, mianowicie taki, że Tomek w okresie międzywojennym kontynuuje swe wyprawy łowieckie (może już nawet jako kierownik) i wybuch wojny zastaje go właśnie w trakcie takiej wyprawy, gdzieś np. w Afryce czy Ameryce Pd. W takim scenariuszu unika oczywiście Katynia, Oświęcima itp., być może próbuje dostać się do PSZ na Zachodzie, albo też działa jako emisariusz sprawy polskiej w świecie
_________________
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2014-02-13, 20:49:32   

piotrus napisał/a:
Ale można też sobie wyobrazić całkiem inny scenariusz, mianowicie taki, że Tomek w okresie międzywojennym kontynuuje swe wyprawy łowieckie (może już nawet jako kierownik) i wybuch wojny zastaje go właśnie w trakcie takiej wyprawy, gdzieś np. w Afryce czy Ameryce Pd. W takim scenariuszu unika oczywiście Katynia, Oświęcima itp., być może próbuje dostać się do PSZ na Zachodzie, albo też działa jako emisariusz sprawy polskiej w świecie


Też jestem za tym scenariuszem. Mimo, że Tomek to patriota (za te kilkadziesiąt lat - erudyta, wszechstronnie wykształcony i uzdolniony człowiek), wątpię czy po odzyskaniu niepodległości zadowoliłby się "ciepłą posadką" w sztabie czy w innym wysokim urzędzie. Myślę, że zwierząt już nie łowiłby do ogrodów, za to poszedłby w ślady P.E. Strzeleckiego. Przecież ciągle go nosiło po świecie. Wszystko to robiłby oczywiście ku chwale Polski.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-03-14, 12:04:01   

Piotrus napisał/a:
Bardzo jestem ciekaw, cego miały dotyczyć owe przygody na Alasce, domyślam się, że pewnie miałyby jakiś związek z gorączką złota.


Bez tego wątku z pewnością nie mogłoby się obyć! Tylko ciekawe czy Tomek łapałby też tam jakieś zwierzęta? :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
CPN 
Stały bywalec forum



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Mar 2015
Posty: 276
Skąd: Szkocja
Wysłany: 2017-03-31, 15:29:48   

Tomek był dla mnie "za bajtla" bardzo wkurzający. Po prostu pan CPN miał tak, że bardzo chciał podróżować a jakoś sytuacja rodzinna nie pozwalała. Bo w PRLu jak się chciało to się mogło - moja 3 lata starsza kuzynka dostała się na rejs żaglowcem (na którymś z "Darów...") do Australii z powrotnym lotem samolotem, bo była wymiana załogi.
Dopiero gdy całkiem niedawno, jak mawiała moja babcia "pypcia zbyłem" leżąc pod rozgwieżdżonym niebem i gapiąc się na świecący "Krzyż Południa" sięgnąłem po książki Szklarskiego jeszcze raz.
Co prawda podczas czytania "Tajemniczej Wyprawy" miałem odruchy wymiotne, gdy na trafiałem na zdania "niech żyje rewolucja", ale jakoś przetrzymałem, kiedy przypomniało mi się jak to musiałem, składać kwiaty pod pomnikiem Armii radzieckiej.
W szkole dostałem ultimatum: albo kwiaty: albo gorszą ocenę na świadectwie maturalnym.
Światopogląd przegrał wtedy... :oops:
Ostatnio zmieniony przez CPN 2017-03-31, 15:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-03-31, 18:26:30   

CPN napisał/a:
Co prawda podczas czytania "Tajemniczej Wyprawy"


Ale to nie jest chyba Szklarskiego...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2017-03-31, 18:32:14   

Jest, "Tajemnicza wyprawa Tomka" to pełny tytuł.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-03-31, 18:38:09   

Aaa, źle przeczytałem, że niby Tajemnicza Wyspa... :oops:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2017-03-31, 22:41:07   

Ja tam tę serię wspominam bardzo ciepło.
Jako pierwszą pozycję przeczytałem "Tomka na wojennej ścieżce", w wakacje miedzy II a III klasą szkoły podstawowej. Egzemplarz był u nas od niepamiętnych przez mnie czasów, bo brat dostał go w szkole za coś tam.
I wiecie co mnie najbardziej kręciło, oprócz oczywiście Indian, mordobicia, strzelanin, pościgów i skalpów?
Kaktusy. Było to dla mnie wielkim odkryciem, że te rośliny, które znałem z maminych doniczek, dorastają do wielkich rozmiarów i tworzą całe lasy... :)
_________________
Z 24
 
 
von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2017-04-01, 06:31:28   

Mnie natomiast, najbardziej utkwiła w pamięci scena z "Tomka na Czarnym Lądzie", kiedy zaatakowali ich ludzie-lamparty. To się niemal ocierało o horror.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2017-04-01, 16:34:15   

von Dobeneck napisał/a:
Mnie natomiast, najbardziej utkwiła w pamięci scena z "Tomka na Czarnym Lądzie", kiedy zaatakowali ich ludzie-lamparty. To się niemal ocierało o horror.


:564:

Tak, ta sekwencja jest bardzo mocna.

Tajne towarzystwo ludzi-lampartów istniało naprawdę:

./redir/en.wikipedia.org/wiki/Leopard_Society

./redir/ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE_%D0%9B%D0%B5%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%B0
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-04-01, 16:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2017-04-01, 17:00:55   

Ale nie pamiętam wszystkich bohaterów. Oprócz Tomka byli: bosman Nowicki, Jan Smuga(Smuda?) i tyle, ale to chyba nie wszyscy.
 
 
Robert 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 14 razy
Wiek: 48
Dołączył: 12 Sty 2014
Posty: 3658
Skąd: Świętochłowice
Wysłany: 2017-04-01, 17:10:41   

von Dobeneck napisał/a:
Ale nie pamiętam wszystkich bohaterów. Oprócz Tomka byli: bosman Nowicki, Jan Smuga(Smuda?) i tyle, ale to chyba nie wszyscy.


Z głównych był jeszcze ojciec Tomka, Andrzej Wilmowski, którego pierwowzorem był pozostały w USA ojciec autora oraz najpierw przyjaciółka, a potem żona, Sally :)
_________________
 
 
von Dobeneck1
[Usunięty]

Wysłany: 2017-04-01, 17:12:41   

Robert napisał/a:
von Dobeneck napisał/a:
Ale nie pamiętam wszystkich bohaterów. Oprócz Tomka byli: bosman Nowicki, Jan Smuga(Smuda?) i tyle, ale to chyba nie wszyscy.


Z głównych był jeszcze ojciec Tomka, Andrzej Wilmowski, którego pierwowzorem był pozostały w USA ojciec autora oraz najpierw przyjaciółka, a potem żona, Sally :)


O ojcu to wiedziałem, tylko jakoś chyba nie zawsze brał udział w tych wyprawach, ale rzeczywiście, Sally. Tak właśnie myślałem, że bez białogłowy być nie mogło. :D
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2017-04-03, 08:15:53   

Niestety - seria o Tomku jest dla mnie obecnie zupełnie niestrawna z powodu fatalnego stylu literackiego Szklarskiego. Drewno koszmarne, nawet sentyment tego nie ratuje, pod względem stylu Nienacki bije go na łeb.
 
 
mruf 
Uwielbia Samochodzika
Senior Cochecito - pomysłodawca mapowania



Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 500
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2017-05-25, 17:00:57   

To kupa dzieciństwa i wczesnej młodości. Poza Samochodzikami chyba moja najlepsza seria. Szklarskiego cenię za Tomki i trylogię Złoto Gór Czarnych.
Zawsze lubiłem historię i geografię - ta seria mocno do mnie przemawiała. Dziś już nie czytam bo wiek i styl Szklarskiego się rozjeżdżają, ale dla młodzieży czytanie fantastyczne.
_________________

 
 
Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 3238
Skąd: Wyspa Skarbów
Wysłany: 2017-07-05, 11:49:35   

von Dobeneck napisał/a:
Ale nie pamiętam wszystkich bohaterów. Oprócz Tomka byli: bosman Nowicki, Jan Smuga(Smuda?) i tyle, ale to chyba nie wszyscy.
Smuga, rzecz jasna ...
CPN napisał/a:
Co prawda podczas czytania "Tajemniczej Wyprawy" miałem odruchy wymiotne, gdy na trafiałem na zdania "niech żyje rewolucja"
Bardzo ogólnie mowa tam o rewolucjonistach, konspiracji i temuż podobnież. Żadnych konkretów, że kogoś zesłano akurat za udział w PPS czy też terminowanie u bolszów. Szklarski bardzo dobrze z tego wybrnął, temat Sybiru zawsze mroźny...
Marksistowsko brzmiące pierdy ("burżuj" w ustach Bosmana ...) wprowadził z sobie wiadomych powodów Adam Zelga do "Grobowców Faraonów", było to kontynuacją (wiecie już czym to pachnie...).
bans napisał/a:
Niestety - seria o Tomku jest dla mnie obecnie zupełnie niestrawna z powodu fatalnego stylu literackiego Szklarskiego. Drewno koszmarne, nawet sentyment tego nie ratuje, pod względem stylu Nienacki bije go na łeb.
Przesada z fatalnym stylem, choć są gusta i gusta.
Że ZN bije na łep, to i tak wiadomo.
mruf napisał/a:
To kupa dzieciństwa i wczesnej młodości. Poza Samochodzikami chyba moja najlepsza seria. Szklarskiego cenię za Tomki i trylogię Złoto Gór Czarnych.
Zawsze lubiłem historię i geografię - ta seria mocno do mnie przemawiała. Dziś już nie czytam bo wiek i styl Szklarskiego się rozjeżdżają, ale dla młodzieży czytanie fantastyczne.
Poziom Szklarski trzyma IMO gdzieś do Tajemniczej Wyprawy włącznie, potem zaczyna przynudzać.
_________________


- A czy nie ma dobrych piratów?
- Nie. Bo to się mija z samym założeniem piractwa.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2017-07-10, 17:12:21   

Piratka napisał/a:
CPN napisał/a:
Co prawda podczas czytania "Tajemniczej Wyprawy" miałem odruchy wymiotne, gdy na trafiałem na zdania "niech żyje rewolucja"


To fakt; w ustach Polaka lepiej brzmi "Boże caria chrani" i "biej żydow, spasaj Rassieju" ;-) .

Piratka napisał/a:
Marksistowsko brzmiące pierdy ("burżuj" w ustach Bosmana ...)


"Burżuj" był znany kiedy Karola M. jeszcze nawet na deskach projektowych nie było. Poza tym Bosman był kulturalny: mógł przecież powiedzieć też na -uj, ale krócej... ;-)

A na serio, to np. "Tomek u źródeł Amazonki" zasługuje na miano powieści samochodzikowej. Jest chyba bardziej samochodzikowy niż PSiCzU. Też Ameryka Południowa, etnografia, archeologia, zbrodnia i skarby, a i emocje nie są z prefabrykatów... Wyobraźcie sobie scenę, jak PS w indiańskiej chacie w selwie odkrywa zawieszoną u pułapu odpowiednio zmniejszoną głowę Waldemara B. którego wyprawa po skarby Inków poszła nie całkiem po myśli... ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-07-10, 17:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,42 sekundy. Zapytań do SQL: 14