PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-04, 08:53
Testament rycerza Jędrzeja - wrażenia
Autor Wiadomość
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-02-25, 21:44:23   

Ja uwielbiam zwiedzać miejsca o jakich wcześniej czytałam czy widziałam na zdjęciu. Raczej mnie nie rozczarowują, bo moja wyobraźnia jest dość wybrakowana ;-) . Specjalnie wybrałam się w rejsik po Jezioraku, żeby wyśledzić wysepki, obozowiska, cokolwiek. Byłam zachwycona, choć nic konkretnie nie pamiętałam i nie mogłam odnieść do książek. Ale czułam obecność Nienackiego i jego bohaterów.

Teraz nie mogę się doczekać podróży szklakiem Księgi strachów i wycieczki do Tumu. Mam nadzieję, ze uda mi się to w tym roku zrealizować :D

Pragę zwiedzałam z Samochodzikiem w ręku, niestety z braku czasu niesamowicie pobieżnie... nawet na cmentarz nie dotarłam :( Ogólnie Praga zdecydowanie zyskała dodatkowy wymiar dzięki zagoszczeniu u Nienackiego.


Z24 napisał/a:
Myślę nawet, że zbyt dokładny opis może czasem nawet zaszkodzić, bo nie pozostawia miejsca dla emocji, wyobraźni itd., tego wszystkiego co się składa na przeżycie literackie. Mniej więcej tak jak dobry opis sceny miłosnej niekoniecznie musi zawierać takie terminy jak: ciała jamiste, zatoka Douglasa, czy szmer pęcherzykowy prawidłowy...

:D
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2017-02-26, 10:42:16   

tgosia napisał/a:

Pragę zwiedzałam z Samochodzikiem w ręku, niestety z braku czasu niesamowicie pobieżnie... nawet na cmentarz nie dotarłam


To i lepiej, bo akurat cmentarz jest tym miejscem, które po lekturze "Tajemnicy Tajemnic" przeraźliwie rozczarowuje...
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
Ostatnio zmieniony przez irycki 2017-02-26, 10:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-02-26, 12:16:18   

irycki napisał/a:
tgosia napisał/a:

Pragę zwiedzałam z Samochodzikiem w ręku, niestety z braku czasu niesamowicie pobieżnie... nawet na cmentarz nie dotarłam


To i lepiej, bo akurat cmentarz jest tym miejscem, które po lekturze "Tajemnicy Tajemnic" przeraźliwie rozczarowuje...


Dobrze wiedzieć, bo to mnie gryzło... Bardzo intrygował mnie ten cmentarz. W takim razie przy okazji obejrzę sobie jakikolwiek żydowski cmentarz...

a propos Legionowa- mieszkałam na Piaskach kilkanaście lat :okulary:
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-02-26, 12:34:34   

tgosia napisał/a:

Dobrze wiedzieć, bo to mnie gryzło... Bardzo intrygował mnie ten cmentarz. W takim razie przy okazji obejrzę sobie jakikolwiek żydowski cmentarz...

Najlepiej obejrzyj sobie cmentarz w Lesku. Ten naprawdę ma klimat jak w książce: dziesiątki macew na wzgórzu, stare drzewa i zupełnie pusto (klucz ma pan w domku naprzeciw furtki). :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-02-26, 13:18:40   

Czyli kolejny punkt "do zobaczenia w Polsce. Dziękuję brzmi naprawdę zachęcająco!
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-02-26, 19:29:27   

Berta von S. napisał/a:
tgosia napisał/a:

Dobrze wiedzieć, bo to mnie gryzło... Bardzo intrygował mnie ten cmentarz. W takim razie przy okazji obejrzę sobie jakikolwiek żydowski cmentarz...

Najlepiej obejrzyj sobie cmentarz w Lesku. Ten naprawdę ma klimat jak w książce: dziesiątki macew na wzgórzu, stare drzewa i zupełnie pusto (klucz ma pan w domku naprzeciw furtki). :)


:564:

A po drodze jest jeszcze stara synagoga, o której również jest mowa w powieści :) .

Tu możesz przeczytać jeszcze o tym cmentarzu:

http://pansamochodzik.net...p=136948#136948

http://pansamochodzik.net...p=281693#281693

Wydaje mi się, że ktoś gdzieś umieścił zdjęcia z wycieczki tamże :)
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-02-26, 19:47:27   

Z24 napisał/a:
Wydaje mi się, że ktoś gdzieś umieścił zdjęcia z wycieczki tamże :)


Zgadza się:
http://pansamochodzik.net...p?p=56471#56471
:)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-02-26, 20:39:12   

Coś niesamowitego te zdjęcia! Szkoda, że tak się nie wydaje książek :D Zazdroszczę, chciałabym mieć taką kolekcje własnych zdjęć do każdego tomu :) Teraz będę musiała przeczytać od nowa cykl, oglądając Wasze zdjęcia :D
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-02-26, 21:55:46   

Szara Sowa napisał/a:
Z24 napisał/a:
Wydaje mi się, że ktoś gdzieś umieścił zdjęcia z wycieczki tamże :)

Zgadza się:
http://pansamochodzik.net...p?p=56471#56471
:)

To mi przypomniało, że mam fajne zdjęcia z cmentarza i ośrodka (nocowałam tam, a raczej pod nim ;-) ). I ze skansenu w Sanoku. Muszę ich poszukać. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2020-03-06, 09:05:04   

Przeczytałem "Testament" zaraz po przeczytaniu "Zabójstwa" . Dosłownie kilkanaście godzin po , czyli pamiętałem dobrze teksty poprzednie.
Jak ktoś chce przeczytać koniec pana samochodzika, to polecam tą kolejność . "Testament" jest dużo gorszy od "Zabójstwa" , ale teraz jakby rozumiem pomysł na rozpoczęcie nowej serii, i zakończenie starej .Jednak mimo wszytko da się to przeczytać . Denerwuje mnie używanie jakiegoś slangu , zwrotów . Pomieszanie czasu , niby dzieje się to współcześnie , ale są wtrącenia jakby z dawnych czasów . Tak na oko to z 60 -70% tekstu książek jest identyczne -jeszcze to sprawdzę . Następnym razem będę czytał obydwie naraz , porównując obydwa teksty . Mam "Testament" w wersji papierowej , a "Zabójstwo" wydrukuję sobie .
_________________
Tarasująca zazwyczaj chodnik hałaśliwa gromada
niechlujnie ubranych mężczyzn koło budki z piwem rozstąpiła się przede mną z ogromnym
szacunkiem. Mój avatar to licznik od Ferrari 410.
Ostatnio zmieniony przez Berkut 2020-03-06, 09:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
edkelley 
Słyszał o Samochodziku


Wiek: 45
Dołączył: 30 Paź 2021
Posty: 21
Skąd: warszawa
Wysłany: 2021-11-01, 01:36:07   Re: Testament rycerza Jędrzeja - wrażenia

PS. Waldek Batura żyje!!!! Pogrzeb to mistyfikacja, Tomasz i Paweł nie widzieli ciała w Trumnie!!! (Piszę to sam od siebie, nie czytałem Nowych Samochodzików!!)

Odnosnie tego mam pytanie, na jakiej podstawie niejaki Pan Ignaciuk, tudziez Szumski podjal bardzo odwazna decyzje o usmierceniu Batury?

Czy Nienacki zdecydowalby sie na usmiercenie Batury? Watpliwe wg mnie. Autor tego posta ma racje, smierc Batury to mistyfikacja i tylko czekac na autora ktory przywroci Waldemara Bature.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-11-01, 11:10:07   Re: Testament rycerza Jędrzeja - wrażenia

edkelley napisał/a:
Odnosnie tego mam pytanie, na jakiej podstawie niejaki Pan Ignaciuk, tudziez Szumski podjal bardzo odwazna decyzje o usmierceniu Batury?

Na podstawie zastrzeżeń żony Nienackiego. Podobno pani Helena wyraziła zgodę na pisanie kontynuacji, ale pod warunkiem, że nie będą w nich występować żadni dotychczasowi bohaterowie (poza Tomaszem).
_________________
Drużyna 5

 
 
edkelley 
Słyszał o Samochodziku


Wiek: 45
Dołączył: 30 Paź 2021
Posty: 21
Skąd: warszawa
Wysłany: 2021-11-01, 11:21:36   Re: Testament rycerza Jędrzeja - wrażenia

Berta von S. napisał/a:
edkelley napisał/a:
Odnosnie tego mam pytanie, na jakiej podstawie niejaki Pan Ignaciuk, tudziez Szumski podjal bardzo odwazna decyzje o usmierceniu Batury?

Na podstawie zastrzeżeń żony Nienackiego. Podobno pani Helena wyraziła zgodę na pisanie kontynuacji, ale pod warunkiem, że nie będą w nich występować żadni dotychczasowi bohaterowie (poza Tomaszem).


Rozumiem. Dziekuje. Choc Karen Petersen oraz Marczak pojawiaja sie w Wikingach....
wiec moze chodzilo tylko o Bature? Tak czy owak biedny Batura, dobrze, ze Szumski nie zrobil masowej zaglady i oszczedzil Karen, Babie Lato, Marczaka, Wilhelma Tella itp :)
Ostatnio zmieniony przez edkelley 2021-11-01, 11:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-11-05, 00:57:02   Re: Testament rycerza Jędrzeja - wrażenia

edkelley napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
edkelley napisał/a:
Odnosnie tego mam pytanie, na jakiej podstawie niejaki Pan Ignaciuk, tudziez Szumski podjal bardzo odwazna decyzje o usmierceniu Batury?

Na podstawie zastrzeżeń żony Nienackiego. Podobno pani Helena wyraziła zgodę na pisanie kontynuacji, ale pod warunkiem, że nie będą w nich występować żadni dotychczasowi bohaterowie (poza Tomaszem).


Rozumiem. Dziekuje. Choc Karen Petersen oraz Marczak pojawiaja sie w Wikingach....
wiec moze chodzilo tylko o Bature? Tak czy owak biedny Batura, dobrze, ze Szumski nie zrobil masowej zaglady i oszczedzil Karen, Babie Lato, Marczaka, Wilhelma Tella itp :)

Może faktycznie nie wszystkich postaci dotyczyło. Bo Kyno wspomina też w innym wątku o harcerzach. Zastanawiam się właśnie, skąd ja tę informację właściwie mam (żeby dopytać), ale nie mogę sobie przypomnieć. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-11-14, 13:35:40   

Berta von S. napisał/a:
Podobno pani Helena wyraziła zgodę na pisanie kontynuacji, ale pod warunkiem, że nie będą w nich występować żadni dotychczasowi bohaterowie (poza Tomaszem).


Bardzo to dziwaczna decyzja i zupełnie dla mnie niezrozumiała.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-11-14, 16:49:44   

Chemas napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Podobno pani Helena wyraziła zgodę na pisanie kontynuacji, ale pod warunkiem, że nie będą w nich występować żadni dotychczasowi bohaterowie (poza Tomaszem).


Bardzo to dziwaczna decyzja i zupełnie dla mnie niezrozumiała.


Dlaczego niezrozumiała? Ona się da podeprzeć rozmaitymi argumentami, także i brzęczącymi.
_________________
Z 24
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2021-11-14, 17:12:18   

Z24 napisał/a:
Chemas napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Podobno pani Helena wyraziła zgodę na pisanie kontynuacji, ale pod warunkiem, że nie będą w nich występować żadni dotychczasowi bohaterowie (poza Tomaszem).

Bardzo to dziwaczna decyzja i zupełnie dla mnie niezrozumiała.

Dlaczego niezrozumiała? Ona się da podeprzeć rozmaitymi argumentami, także i brzęczącymi.

Panowie, ale z tego co czytam dalej, to Berta nie jest pewna swojej wypowiedzi. Taka decyzja Pani Heleny faktycznie nie miałaby żadnego sensu :)
_________________
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-11-15, 09:57:45   

Z24 napisał/a:
także i brzęczącymi


My to w ogóle mamy ostatnio masę brzęczących argumentów... :027: (nie chodzi o forum oczywiście)

Kozak napisał/a:
Panowie, ale z tego co czytam dalej, to Berta nie jest pewna swojej wypowiedzi. Taka decyzja Pani Heleny faktycznie nie miałaby żadnego sensu


No właśnie, niech się Berta wypowie, bo chyba źle, że się na jej wypowiedź powoływałem.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
batura 
Czytał Samochodzika


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 31 Maj 2007
Posty: 72
Wysłany: 2022-11-06, 22:14:04   

Niby ta sama historia co w "Zabójstwie" ale jakże inna. Wątek z harcerzami dołączony nie tyle na siłę co chyba na jakiś "nakaz" - w ogóle nic nie wnoszą do fabuły. Wersja oryginalna czyli "Zabójstwo" z bardzo niewielkimi zmianami (np zmian miejsca pracy) byłoby dużo sensowniejsze niż wprowadzanie na siłę wehikułu, harcerzy.
Rozumiem, że autor musiał dostosować książkę do potrzeb wydawnictwa czyli nowe czasy, nowy Pan Samochodzik, nowy wehikuł, nowe wszystko, ale czemu tak brutalnie w książce, która jest drugą kontynuacją.
Dostajemy "super" syrenkę, a wehikuł który raptem przepływa jakiś strumyk, następnie ulega zniszczeniu... Pan samochodzik i wehikuł od "Wyspa Złoczyńców" byli nierozłączną parą i głównymi bohaterami. Dostajemy "Super Hero" Dańca, dostajemy harcerzy którzy w zimie śpią w namiocie (też super hero) i uciekają z lekcji. Wszystko wprowadzone bardzo nachalnie i na siłę, można było na ten zabieg przeznaczyć następną książkę nie związaną już z Nienackim.
_________________
Ostatnio zmieniony przez batura 2022-11-06, 22:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,73 sekundy. Zapytań do SQL: 16