PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Projekt Oś Czasu
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-12-26, 09:58:18   Projekt Oś Czasu

Projekt “Oś Czasu”


Chciałbym zaproponować stworzenie osi czasu zawierającej wszystkie ważne daty życiowe Zbigniewa Nienackiego.

Każdy, kto pragnąłby sprawdzić, kiedy dokładnie ukazał się “Niesamowity dwór” lub w jakim roku i miesiącu miała miejsce przeprowadzka pisarza do Jerzwałdu miałby okazję szybko to odczytać to na takiej grafice. Chcę, by wyglądała okazale, nie jakaś taniocha z paroma kreskami i tekstem, powinna być różnokolorowa, zawierać co najmniej zdjęcia, może nawet filmiki, nie miałbym też nic przeciwko 3D. Coś jak to:



Problemy, jakie przewiduję, to te, że grafika szybko może rozrosnąć się do olbrzymich rozmiarów i nie da się wintegrować w nasze forum, program potrzebny do jej realizacji będzie płatny i że końcowy produkt trzeba będzie zaparkować na płatnym serwerze firmy, która ten program oferuje.

Ale wierzę, że znajdziemy jakiś zadowalający kompromis.


Są chętni do współpracy? :)
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-12-26, 13:49:11   

Pogadać można. Obawiam się, że więcej: bez gadania się nie obejdzie, choć to brzmi niezbyt konstruktywnie. Myślę że w przypadku takiego zadania, żeby osiągnąć czytelny wynik, kluczowa jest selekcja materiału.

Plansza którą zalinkowałeś skupia się na tym "historycznym kontekście", wybiórczo ilustrując kilka wydarzeń politycznych, kulturalnych i naukowych epoki. Jeśli dobrze rozumiem Twoją koncepcję (kierowałem się Twoimi przykładami pytań), na naszej forowej osi więcej uwagi poświęcilibyśmy życiorysowi Nienackiego i jego twórczości. To mi odpowiada, bo zakładam że najważniejsze polityczne cezury mające wpływ na twórczość i jej odbiór większość świadomych czytelników Osi będzie miała w pamięci. Ewentualnie można by tam oznaczyć mniej znane ale ważne w tym kontekście fakty. Na przykład znaczące zjazdy ZLP, jeżeli można je potraktować jako oficjalne przejście/odejście od socrealizmu, lub podobne wydarzenia wpływające bardziej bezpośrednio na sytuację Nienackiego. Ale generalnie widziałbym (subiektywnie) taką oś jako życiorys osobisty i twórczy Nienackiego dla wzrokowców. Być może odmiennie niż dla Ciebie, ważniejsza byłby dla mnie tekst (umiejscowiony w czasie) niż zdjęcie. Kolory i techniki - przede wszystkim dla zwiększenia czytelności i łatwości posługiwania się tabelą; atrakcyjność efektowność na drugim miejscu.

Trudno byłoby mi zaproponować ilustracje. Okładki pierwszych (i może kolejnych) wydań. Fotografie pisarza i jego bliskich - tu często datowanie jest orientacyjne. Zdjęcia miejsc ważnych z punktu widzenia życiorysu i twórczości, w tym (jeśli brak historycznych) niektóre zrobione współcześnie przez forowiczów. Filmiki, grafiki - zgaduję, że też w większości teraźniejsze. Czy to miałeś na myśli?

Myślę, że nie jest trywialną sprawą zaprojektowanie grafiki która będzie
- zawierała dużo informacji
- czytelna
- niechaotyczna i nieprzesycona
i dlatego od razu na początku wspomniałem o selekcji materiału. Z pewnych rzeczy trzeba będzie zrezygnować, chyba że wyjdziemy ze skomplikowanym projektem wielowymiarowym, dynamicznie otwierającym się w głąb.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-12-26, 14:14:07   

John Dee napisał/a:
Projekt “Oś Czasu”
Chciałbym zaproponować stworzenie osi czasu zawierającej wszystkie ważne daty życiowe Zbigniewa Nienackiego.

Brzmi ciekawie.

John Dee napisał/a:

Problemy, jakie przewiduję, to te, że grafika szybko może rozrosnąć się do olbrzymich rozmiarów i nie da się wintegrować w nasze forum, program potrzebny do jej realizacji będzie płatny i że końcowy produkt trzeba będzie zaparkować na płatnym serwerze firmy, która ten program oferuje.

To gorzej

Kynokephalos napisał/a:

Trudno byłoby mi zaproponować ilustracje. Okładki pierwszych (i może kolejnych) wydań. Fotografie pisarza i jego bliskich - tu często datowanie jest orientacyjne. Zdjęcia miejsc ważnych z punktu widzenia życiorysu i twórczości, w tym (jeśli brak historycznych) niektóre zrobione współcześnie przez forowiczów. Filmiki, grafiki - zgaduję, że też w większości teraźniejsze. Czy to miałeś na myśli?

Przypominam o prawach autorskich. Okładki i linki do ekranizacji raczej odpadają. Moglibyśmy tam wrzucić jedynie zdjęcia, do których mamy prawo, czyli robione przez forumowiczów, albo te które od kogoś dostaliśmy. To ograniczenie, ale plus jest taki, że może by oś nie zajęła aż tyle pamięci.
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-12-26, 17:40:17   

Kynokephalos napisał/a:
Plansza którą zalinkowałeś

Chciałem tylko pokazać, jak gotowa grafika mogłaby wyglądać zewnętrznie, niech nie irytuje Cię jej treść. Dziwne, ale w sieci nie ma aż tyle ciekawych przykładów takich grafik, co budzi we mnie obawy, że 90% problemów będziemy mieli właśnie z techniczną realizacją tegoż projektu, treść, daty w porównaniu z tym to będzie raczej pestka. Tu ograniczyłbym się ściśle do życia i twórczości Nienackiego. Polityczne cezury, które miały bezpośredni wpływ na życie pisarza można by również zaznaczyć - śmierć Stalina np. -, ale niekoniecznie.

Kynokephalos napisał/a:
Być może odmiennie niż dla Ciebie, ważniejsza byłby dla mnie tekst (umiejscowiony w czasie) niż zdjęcie. Kolory i techniki - przede wszystkim dla zwiększenia czytelności i łatwości posługiwania się tabelą; atrakcyjność efektowność na drugim miejscu.

Zgadzam się, czytelność jest najważniejsza.

Berta von S. napisał/a:
Przypominam o prawach autorskich. Okładki i linki do ekranizacji raczej odpadają.

Mam nadzieję, że nie, bo akurat okładki pierwszych wydań są niezbędne dla tego projektu. Nie chcę już teraz zaczynać tej dyskusji, ale wydaje mi się, że prezentacja okładek w takim kontekście jest dozwolona.

Kynokephalos napisał/a:
dlatego od razu na początku wspomniałem o selekcji materiału. Z pewnych rzeczy trzeba będzie zrezygnować, chyba że wyjdziemy ze skomplikowanym projektem wielowymiarowym, dynamicznie otwierającym się w głąb.

Coś takiego marzy mi się właśnie, jednak obawiam się, że nic z tego nie będzie - te rozwiązania są diabelnie drogie. Przydała by nam się tu porada techniczna…

A z gromadzeniem dat można by natychmiast zacząć:
1929
1 stycznia: Zbigniew Tomasz Nowicki przychodzi na świat w Łodzi. Rodzice: Jan Nowicki i Cecylia Danecka.


1939
1 września: wybuch Drugiej Wojny Światowej.

1940
Rodzina Nowickich wysiedlona zostaje z Łodzi.
itd, itd.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-12-26, 23:34:08   

John Dee napisał/a:
Mam nadzieję, że nie, bo akurat okładki pierwszych wydań są niezbędne dla tego projektu. Nie chcę już teraz zaczynać tej dyskusji, ale wydaje mi się, że prezentacja okładek w takim kontekście jest dozwolona.

Prawnik mówił Piotreekowi, że nie, ale może przesadzał z ostrożnością? W każdym razie trzeba by to skonsultować.

John Dee napisał/a:
1 stycznia: Zbigniew Tomasz Nowicki przychodzi na świat w Łodzi. Rodzice: Jan Nowicki i Cecylia Danecka.[/color]
1939
1 września: wybuch Drugiej Wojny Światowej.

1940
Rodzina Nowickich wysiedlona zostaje z Łodzi.
itd, itd.

A po co nam właściwie te inne daty - np. wybuch wojny? Nie lepiej dać w takiej osi czasu tylko daty związane z Nienackim? Moim zdaniem to będzie czytelniejsze.

Nie bardzo rozumiem, jak to by wyglądało technicznie. Są programy do robienia takich osi czasu? Trzeba za nie zapłacić? No i chętnie bym zobaczyła kilka przykładów (nie zdjęcia tylko linki, żeby można było wypróbować ich działanie).
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-12-27, 07:10:05   

Berta von S. napisał/a:
Nie bardzo rozumiem, jak to by wyglądało technicznie. Są programy do robienia takich osi czasu? Trzeba za nie zapłacić? No i chętnie bym zobaczyła kilka przykładów (nie zdjęcia tylko linki, żeby można było wypróbować ich działanie).

To nie takie proste, Berto. Taką oś czasu można stworzyć różnymi metodami, pytanie jest, czy da się to wintegrować w nasze forum? Prawdę mówiąc nie przypominam sobie ani jednego przypadku w którym byśmy to wypróbowali. To dziewicze, niezbadane terytoria, na które wstępujemy. Trochę rozejrzeć możesz się jednak tu:

./redir/www.google.de/sea...meline+template

Tiki-toki np. wydaje się oferować dokładnie to, czego nam potrzeba, jednak nie obejdzie się bez Premium accounta w cenie ok. 100$ per anno.
./redir/www.tiki-toki.com/
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-12-27, 12:05:42   

John Dee napisał/a:
Trochę rozejrzeć możesz się jednak tu:
./redir/www.google.de/sea...meline+template

Dzięki! Obejrzę sobie

John Dee napisał/a:
Taką oś czasu można stworzyć różnymi metodami, pytanie jest, czy da się to wintegrować w nasze forum?

O to najlepiej zapytać Michała.
_________________
Drużyna 5

 
 
misia 
Fanatyk Samochodzika



Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lip 2012
Posty: 3232
Skąd: miasto Łódź
Wysłany: 2016-12-27, 22:40:47   

Berta von S. napisał/a:
John Dee napisał/a:
Mam nadzieję, że nie, bo akurat okładki pierwszych wydań są niezbędne dla tego projektu. Nie chcę już teraz zaczynać tej dyskusji, ale wydaje mi się, że prezentacja okładek w takim kontekście jest dozwolona.

Prawnik mówił Piotreekowi, że nie, ale może przesadzał z ostrożnością? W każdym razie trzeba by to skonsultować.
[...]


Ciekawe, czy by się czepiali, jakbyśmy zrobili zdjęcie takiej książki (czyli okładki) i umieścili tutaj podpisując autora zdjęcia? g;)

Okładki powinny / muszą być wraz z datami ukazania się wydania.
_________________



"Prawda leży pośrodku - może dlatego wszystkim zawadza" - Arystoteles
 
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-12-28, 10:05:25   

Kwestie praw autorskich trzeba by skonsultować z jakimś dobrym prawnikiem, bo tam są rzeczy mocno nieoczywiste (np. prawo cytatu)

cyt. za wikipedią:
Cytat:
W prawie polskim prawo cytatu uregulowane jest w art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych[1]: Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów oraz rozpowszechnione utwory plastyczne, utwory fotograficzne lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie lub prawami gatunku twórczości. (podkreślenie moje)

(./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_cytatu)

Na mój mały rozumek wynika z tego, że okładkę (która jest utworem plastycznym) można by w takiej osi czasu zamieścić, gdyż celem cytatu niewątpliwie byłoby wyjaśnianie i nauczanie.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,38 sekundy. Zapytań do SQL: 10