PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Spuścizna literacka Zbigniewa Nienackiego
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-26, 11:39:31   

Kolejna książka z podkreśleniami. Tym razem nie informacje, tylko fragmenty opisów przyrody. Ciekawe, po co to podkreślał, żeby samemu użyć pewnych sformułowań?

w1.jpg
Plik ściągnięto 255 raz(y) 267,69 KB

w2.jpg
Plik ściągnięto 288 raz(y) 270,3 KB

w3.jpg
Plik ściągnięto 298 raz(y) 218 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-11-26, 13:22:51   

W
Berta von S. napisał/a:
żeby samemu użyć pewnych sformułowań?


Na to wygląda. Każdy twórca wie że nie tak łatwo stworzyć oryginalny i porywający opis tego typu. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-11-26, 13:47:14   

Berta von S. napisał/a:
Ciekawe, po co to podkreślał, żeby samemu użyć pewnych sformułowań?

To nie są zdania, w których można dopatrywać się jakichś potknięć, stylistycznych czy innych. Więc raczej tak, bo po cóż by? Prawdopodobnie są to fragmenty, które wywarły na Nienackim szczególne wrażenie, do czego jeszcze wrócę. Ale myślę, że na jedno wychodzi. Myślę, że dobry pisarz stale rozwija się i poszukuje - zatem stale, bardziej lub mniej świadomie, dokłada podpatrzone u innych dobre rozwiązania do swojego repertuaru, do potencjalnego użycia.

Trudno mi ocenić, czy bezpośrednio ich użył. O turzycy pisał już w "Uroczysku", o nieruchomej powierzchni jeziora, nieruchomych trzcinach już "Atanaryku" i "Wyspie", czyli też na długo przed polskim wydaniem "Lasów i ludzi". O "chmarach" owadów także w "Wyspie". "Gorzką woń" lub "gorzki zapach" znalazłem tylko w "kolekcjonerze", więc trudno powiedzieć. "Zwierciadło" spotkałem u Nienackiego tylko w znaczeniu wykonanego przez ludzi przedmiotu. O bolimuszkach nie pisał nic.

"Lasy i ludzie" zostały po polsku wydane w 1976 roku. Znalezione przez Ciebie podkreślenia pozwalają bronić hipotezy, że na równi z "Dziećmi Jerominów" zaprzątnęły umysł Nienackiego i przyczyniły się do powstania "Skiroławek" i "Wielkiego lasu". W "Skiroławkach" jest nieco podobny ustęp: "Zbielałe od żaru słońce przez wiele godzin wisiało na niebie, groźne i bezlitosne; w cieniu lasów bukowych namnożyło się gzów i bąków ogromnych, które wyganiały każdego, kto by szukał odrobiny ochłody."

Natomiast zaznaczone fragmenty dotyczące kniei, nawet jeśli nie zaowocowały konkretnymi sformułowaniami, to - moim zdaniem - skrótowo ale celnie obrazują stosunek człowieka do puszczańskiego świata reprezentowany w "Wielkim lesie". Chodzi mi zarówno o poszukiwanie i odczuwanie w lasach czegoś tajemniczego, jak i ich surowość dla ludzi.
Pewnie w tym momencie ulegam sugestii, ale powiedziałbym, że słowa "milczy i rośnie" to niemal definicja "Wielkiego lasu". Jest tam o potędzie lasu, o jego bezwzględności i obojętności. O milczących drzewach, milczących ludziach, milczących czynnościach i gestach, milczącej pamięci. Nie mówię, że to na podstawie tej frazy Nienacki uformował sobie obraz Lasu i jego mieszkańców. Równie dobrze mógł w książce Wiecherta znaleźć potwierdzenie swoich wcześniejszych doznań. Ale tak czy tak spekuluję, że te kilka słów, zdaniem Nienackego, trafia w sedno i dlatego zostało podkreślone.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-27, 19:48:33   

Mam nadzieję, że bezpośrednio nie użył, bardziej pozytywna byłaby opcja, że pewne obrazy/myśli zaprzątnęły umysł Nienackiego, lub że znalazł w nich odzwierciedlenie własnych odczuć. Podoba mi się wizja tego Wielkiego lasu, który milczy i rośnie. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-28, 20:46:06   

To teraz książka bez zaznaczeń nanoszonych przez Nienackiego, ale niewątpliwie z niej korzystał pisząc jeden z tomów Samochodzika (który raczej nie trzeba wyjaśniać ;-) ). Świadczą o tym strzępki maszynopisu, które pozostawiono w książce koło rysunku ze zdjęcia. :)

ż3.jpg
Plik ściągnięto 267 raz(y) 236,81 KB

ż1.jpg
Plik ściągnięto 285 raz(y) 155,4 KB

ż2.jpg
Plik ściągnięto 971 raz(y) 124,77 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-11-28, 21:36:58   

Co za odkrycie, Berto! :564: :564: :564:

Już te podkreślenia mnie zaskoczyły i ucieszyły, bo zupełnie ich nie oczekiwałem - wielu ludzi nie odważa się na takie pożyteczne, acz pod względem estetyki niewątpliwie kontrowersyjny zabiegi (zbyt głęboko wrył się większości z nas w mózg bezwarunkowy nakaz szanowania książek), a teraz to: oryginał Mistrza, który przetrwał ukryty między kartkami nie rzucającej się wielce w oczy książki fachowej! Brawo! Dowiedliście dobry instynkt sięgając właśnie po nią. :564:

A co się tyczy tekstu to musi on być ową wczesną wersją “Winnetou”, o której wspominałaś, z Szarą Sową i Bajeczką? ;-)
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2016-11-28, 22:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2016-11-29, 09:08:22   

Ciekawe kim miala być w powieści owa dziewczynka, po której ślad w ostatecznej wersji zaginął.

I zobaczcie, "Winnettou" jest pierwszym "samochodzikiem", w którym w ogóle nie ma "dziecięcych pomagierów" Tomasza. Ale - najwyraźniej - ktoś taki był planowany, tylko koncepcja się Nienackiemu na jakimś wczesnym etapie zmieniła.
I potem jeszcze w "Niewidzialnych" nie mamy dzieci, po czym do dziecięco-młodzieżowych bohaterów wrócił w "Rękawicy" - ale już na nieco innej zasadzie niż u początków serii.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-29, 19:45:26   

John Dee napisał/a:
Dowiedliście dobry instynkt sięgając właśnie po nią.

Dzięki, ale to niestety żaden instynkt, bo wszystkie stare książki były po prostu przeglądane po kolei. Oczywiście wszystkie w sensie sprawdzonego na razie fragmentu zbiorów.

John Dee napisał/a:
nie odważa się na takie pożyteczne, acz pod względem estetyki niewątpliwie kontrowersyjny zabiegi (zbyt głęboko wrył się większości z nas w mózg bezwarunkowy nakaz szanowania książek)

No właśnie, dobrze, że "nie szanował". ;-) Najwyraźniej nie traktował książek jak świętości. Może to w jakiś paradoksalny sposób wynika z faktu, że był pisarzem?

irycki napisał/a:
Ciekawe kim miala być w powieści owa dziewczynka, po której ślad w ostatecznej wersji zaginął.

Córką Milczącego Wilka. :)

irycki napisał/a:
I zobaczcie, "Winnettou" jest pierwszym "samochodzikiem", w którym w ogóle nie ma "dziecięcych pomagierów" Tomasza. Ale - najwyraźniej - ktoś taki był planowany, tylko koncepcja się Nienackiemu na jakimś wczesnym etapie zmieniła.

Sądząc z adnotacji w maszynopisie bardzo szybko z tego zrezygnował. Tu masz nieco więcej na temat pierwotnej koncepcji Winnetou:
http://pansamochodzik.net...der=asc&start=0
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-11-29, 20:26:42   

Berta von S. napisał/a:
John Dee napisał/a:
Dowiedliście dobry instynkt sięgając właśnie po nią.

Dzięki, ale to niestety żaden instynkt, bo wszystkie stare książki były po prostu przeglądane po kolei. Oczywiście wszystkie w sensie sprawdzonego na razie fragmentu zbiorów.

Szacun! :564:

A tekst pozostał gdzie, jeśli można zapytać?
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-11-30, 07:14:38   

To pewnie przypadek, że miejsce zaznaczone w ten sposób w książce mówi o taktyce żeglarskiego pościgu i ucieczki.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-30, 11:44:54   

Kynokephalos napisał/a:
To pewnie przypadek, że miejsce zaznaczone w ten sposób w książce mówi o taktyce żeglarskiego pościgu i ucieczki.

Rozumiem, że chciałeś napisać "nie przypadek". ;-)

John Dee napisał/a:

A tekst pozostał gdzie, jeśli można zapytać?

Tam, gdzie był. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-11-30, 13:51:40   

Berta von S. napisał/a:
Rozumiem, że chciałeś napisać "nie przypadek". ;-)

Rozumiem, i właśnie dlatego chciałem napisać "przypadek". ;-)

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-12, 10:41:56   

Przy okazji rozmowy o kwerendzie w innym wątku przypomniało mi się, że jeszcze jedną książkę miałam wrzucić. Tylko może ją wstawię w bardziej odpowiednim miejscu. :)

http://pansamochodzik.net...p=297627#297627
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2017-03-12, 10:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-05-28, 09:40:13   

IV (?) kwerenda biblioteczna w Muzeum Warmii i Mazur.


Teczka “Fotografie”
http://pansamochodzik.net...p=308199#308199

Fotografia książki "“Noord en Oost Tartarye” Nicolaesa Witsena" (Pozwolenie na przywóz lwa)
http://pansamochodzik.net...p=310369#310369

Teczka “Kraina nad Loarą (materiały dotyczące zamków nad Loarą we Francji)”
http://pansamochodzik.net...p=308546#308546

“Jósef Strumiłło - wspomnienia z lat okupacji II WŚ”
http://pansamochodzik.net...p=317702#317702

Pan Samochodzik i Fantomas: maszynopis
http://pansamochodzik.net...p=322414#322414

Pan Samochodzik i Złota rękawica - maszynopis
http://pansamochodzik.net...p=354852#354852
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2018-04-29, 10:08, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-05-28, 09:43:53   

Teczka “Fotografie”

W Muzeum Warmii i Mazur przejrzałem teczkę zatytułowaną “Fotografie”. Nie ma ich tam za dużo, ok. 30-35, większość z nich mieliśmy już okazję oglądać. Krótko przed swoją śmiercią pisarz gościł u siebie kogoś, dla kogo chętnie pozował, w domu, przed maszyną do pisania, na mostku z psem. Znamy wszyscy te zdjęcia, zdobią np. okładkę i i tylną część biografii Mariusza.
http://pansamochodzik.net...2aa45220565.jpg

Jest ich jednak jeszcze więcej: Nienacki w swoim czerwonym aucie, przez otwarte okno ręką obejmuje psa, przy w trzcinach kotwiczącym jachcie, na swojej ogrodowej huśtawce. Sądząc po jego stroju wszystkie te zdjęcia powstały w tym samym dniu. Naprawdę ciekawe, kto był tym fotografem?

Jest również kilka zdjęć z pogrzebu - mi. te same co tu: http://www.nienacki.art.pl/g_galeria.html#

W końcu są jeszcze bardzo atmosferyczne czarno-białe fotografie z wykopalisk w Węsiorach. Podobne opublikował - niestety, w bardzo małym formacie - już Mariusz - str. 64 - 65, widzimy na nich mi. dr. Kmiecińskiego wraz z Nienackim. W teczce znajduje się jeszcze zdjęcie obozowiska (namioty wśród drzew, rowery, brzeg jeziora), oraz Zbyszka, wspólnie z jakąś panią w długiej letniej sukni pędzlem oczyszczającego kościotrupa, w drugiej ręce prezentując odkryty artefakt, zapewne typowy kabłączek skroniowy. U ich stóp leży otwarta koperta czekająca na ten przedmiot, na krawędzi dołu stoją kubki do kawy. To najładniejsze zdjęcie ze wszystkich, Zbyszek jest tam jeszcze taki młody.

Być może jest to ten sam szkielet, którego czaszkę widzieliśmy i omawialiśmy już tu: http://pansamochodzik.net...p=273787#273787 .

W teczce znajduje się jeszcze pusta brązowa koperta w formacie A4. Z tyłu widnieje napis “nad. Z. Nienacki, 14-323 Jerzwałd”, z przodu “W.P. Helena Nowicka, 90-434 Łódź, Piotrowska 133 m 7”.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-28, 09:54:14   

John Dee napisał/a:
Teczka “Fotografie”
W Muzeum Warmii i Mazur przejrzałem teczkę zatytułowaną “Fotografie”. Nie ma ich tam za dużo, ok. 30-35

Problem w tym, że niestety nie można ich kopiować. :(

John Dee napisał/a:

W końcu są jeszcze bardzo atmosferyczne czarno-białe fotografie z wykopalisk w Węsiorach. Podobne opublikował - niestety, w bardzo małym formacie - już Mariusz -

One były publikowane w Odgłosach. Te akurat mam, ale w słabej jakości. Jeśli się nie uda prof. Kmiecińskiemu znaleźć w archiwum oryginałów (w przyszła środę będę dzwonić), to wrzucę przy wywiadzie przynajmniej te niezbyt wyraźne. Tam jeszcze jeszcze jest zdjęcie archeolożki z kwiatami. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-05-28, 10:03:18   

Berta von S. napisał/a:
Jeśli się nie uda prof. Kmiecińskiemu znaleźć w archiwum oryginałów (w przyszła środę będę dzwonić), to wrzucę przy wywiadzie przynajmniej te niezbyt wyraźne.
Dobrze. Potem, gdy pojawią się jakieś nowe pytania do pana profesora, można by się przy tej okazji ponownie upomnieć o te jego fotografie. ;-)
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-28, 10:04:47   

John Dee napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Jeśli się nie uda prof. Kmiecińskiemu znaleźć w archiwum oryginałów (w przyszła środę będę dzwonić), to wrzucę przy wywiadzie przynajmniej te niezbyt wyraźne.
Dobrze. Potem, gdy pojawią się jakieś nowe pytania do pana profesora, można by się przy tej okazji ponownie upomnieć o te jego fotografie. ;-)

Umawiałam się na telefon na koniec maja. Mam nadzieję, że się udało znaleźć te fotografie. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-06-23, 06:13:53   

Nicolaes Witsen, Noord en Oost Tartarye

W teczce “Fotografie”, w kopercie ze zdjęciami kręgów kamiennych w Węsiorach, znajduje się także fotografia tytułowej strony tejże książki z roku 1705: “Noord en Oost Tartarye, Ofte Bondig Ontwerp Van eenig dier Landen en Volken” itd.
(Północno- i Wschodnia “Tataria” (= Syberia) - czyli Krótki szkic o niektórych jej krajach i ludach, tych wcześniej już znanych, jak również dotychczas nieznanych i przeważnie nigdy przedtem nie opisanych… itd.)



Autorem dzieła jest "Nicolaes Witsen (ur. 8 maja 1641, zm. 10 sierpnia 1717) – holenderski polityk, przedsiębiorca, dyplomata i kartograf…
W latach 1665-1666 Nicolaes Witsen i Jakob Boreel udali się w misję dyplomatyczną do Rosji, gdzie Witsen sporządził mapę "Tartarii" (Syberii).
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/Witsen_-_Tartaria.jpg

W latach 1682-1706 Witsen kilkakrotnie był burmistrzem Amsterdamu, potem deputowanym holenderskich Stanów Generalnych. W 1693 roku przebywał jako ambasador nadzwyczajny w Londynie.”
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nicolaes_Witsen



W książce Noord en Oost Tartarye znajduje się mi. ilustracja pokazująca po raz pierwszy w Europie szamana.
https://en.wikipedia.org/wiki/Nicolaes_Witsen#/media/File:Witsen%27s_Shaman.JPG

Fotografia starego dzieła o Syberii w kopercie o kręgach kamiennych jest moim zdaniem dalszym dowodem na to, że autor “Skarbu Atanaryka”, podczas gdy szukał inspiracji do tej książki na wykopaliskach w Węsiorach, miał swoje macki wyciągnięte także już w kierunku Ałbazina. ;-)
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2017-06-25, 06:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-23, 11:09:03   

John Dee napisał/a:
Nicolaes Witsen, Noord en Oost Tartarye
W teczce “Fotografie”, w kopercie ze zdjęciami kręgów kamiennych w Węsiorach, znajduje się także fotografia tytułowej strony tejże książki z roku 1705: “Noord en Oost Tartarye, Ofte Bondig Ontwerp Van eenig dier Landen en Volken” itd.

To jeszcze przetłumacz. :)

John Dee napisał/a:

Fotografia starego dzieła o Syberii w kopercie o kręgach kamiennych jest moim zdaniem dalszym dowodem na to, że autor “Skarbu Atanaryka”, podczas gdy szukał inspiracji do tej książki na wykopaliskach w Węsiorach, miał swoje macki wyciągnięte także już w kierunku Ałbazina. ;-)

Albo o tym, że w materiałach jest bałagan. Kilka razy trafiłam na teczki, w których były wymieszane różne rzeczy, mające raczej niewielki związek z napisem na teczce: np. kilka wycinków z gazet na temat X, notatki na temat Y, kilka starych rachunków, jakieś listy czytelników...
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,84 sekundy. Zapytań do SQL: 12