PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Orle Gniazdo
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-03-31, 22:01:45   

John Dee napisał/a:
Wspomniałem go wyłącznie, by zapocząć brainstorming w kierunku willi Orlego Gniazda. (I mam nadzieją, że kreatywność forowiczów w tej kwestii nie wyczerpie się na wskazywaniu, dlaczego TA willa na jej pierwowzór się nie nadaje. ;-) )

A taka może być? ;-)


_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2015-04-01, 06:14:51   

Berta von S. napisał/a:
John Dee napisał/a:
Wspomniałem go wyłącznie, by zapocząć brainstorming w kierunku willi Orlego Gniazda. (I mam nadzieją, że kreatywność forowiczów w tej kwestii nie wyczerpie się na wskazywaniu, dlaczego TA willa na jej pierwowzór się nie nadaje. ;-) )

A taka może być? ;-)


Ay caramba, Berto! :564:
Wygląda bardzo “mauretańsko”. Podobna do willi Al Capone`a, tyle że z odpowiednimi ornamentami. To Andaluzja, tak?
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-04-01, 13:18:53   

John Dee napisał/a:

Wygląda bardzo “mauretańsko”. Podobna do willi Al Capone`a, tyle że z odpowiednimi ornamentami. To Andaluzja, tak?

Owszem, dokładniej Grenada.
./redir/commons.wikimedia.org/wiki/File:Alhambra_-_Granada_1.jpg
_________________
Drużyna 5

 
 
StrasznyMruk 
Twórca
Autor książek dokumentalnych


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Paź 2015
Posty: 422
Skąd: znad Narwi :-)
Wysłany: 2016-02-09, 23:33:43   

Odkopię ten temat.
Nie do końca przekonują mnie argumenty Johna Dee. Położenie pasuje częściowo, opis też częściowo.
Metoda poszukiwań była ok, choć zamek powinien leżeć bardziej na północny zachód.
Część elementów pasuje. Ale Château de Montpoupon nie jest orlim gniazdem w tym rozumieniu, do jakiego przywykliśmy. Za mało to ponure, za mało obronne, za mało wzniesione nad teren.

Wyszukałem na szybko inny zamek, z biedą mogący być książkowym Orlim Gniazdem: Château de Montrichard
Odległości ujdą, choć położenie zupełnie nie w tą stronę od Amboise. Kilka szczegółów pasuje, kilka - nie. Reszta na obrazku.

Równie dobrze inspiracją dla Nienackiego mógł być Château de Montpoupon, jak Montrichard, czy Olsztyn pod Częstochową. Moim zdaniem, ten zamek to wytwór wyobraźni Nienackiego, bez odniesienia do rzeczywistości.

Montrichard.jpg
Plik ściągnięto 345 raz(y) 531,34 KB

Ostatnio zmieniony przez StrasznyMruk 2016-02-09, 23:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-02-10, 08:46:16   

Trochę za mało odludny ten zamek, ale wiele rzeczy by pasowało!
Świetna grafika! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Panipudelek 
Słyszał o Samochodziku



Wiek: 34
Dołączyła: 14 Mar 2016
Posty: 11
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-03-14, 22:48:21   

A mnie przede wszystkim przekonuje to czarno-białe zdjęcie ;-) Podobnie sobie go wyobrażałam. Natomiast na współczesnych zdjęciach wydaje mi się trochę zbyt wielki, za mało zbity.
Położenie mniej więcej się zgadza, żywopłot, baszta. Przyłączam się do opinii, że Nienacki mógł widzieć fotografię tego zamku, być może nawet czarno- białą dodaną tutaj. Od siebie pisarz dodał willę i parę szczegółów. Szczerze powiedziawszy, gdybym sama szukała na mapach google zamku typowanego na Orle Gniazdo - od razu nie brałabym za istotne białej willi i basenu. Skupiłabym się właśnie na odległościach 10 i 30 km. Po prostu już czytając książkę czułam nosem, że to wymyślony element. Może to kobieca intuicja? :okulary:
Jestem pod wrażeniem, że John Dee poświęcił czas na szukanie Orlego Gniazda. Świetnie wszystko przedstawił i opisał. Poza tym naszła mnie refleksja - jak łatwo w czasach współczesnych poprzez internet zdobywa się informacje, weryfikuje fakty. A jak to było w czasach Nienackiego. Skoro nie był we Francji, pozostały mu książki. Jakie o niebo większe możliwości mamy dzisiaj! Ciekawe co by napisał, jakie książki tworzył - gdyby urodził się trochę później i miał większe możliwości poznawcze.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-03-15, 08:42, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-03-15, 06:56:32   

panipudelek napisał/a:
…od razu nie brałabym za istotne białej willi i basenu. Skupiłabym się właśnie na odległościach 10 i 30 km. Po prostu już czytając książkę czułam nosem, że to wymyślony element.


No to zdradzę Ci, panipudelek, że willa i basen nie są wymyślone, ale również zapożyczone. Od dawna już wiem, skąd Nienacki je wytrzasnął, nie miałem tylko dotychczas weny, by to odpowiednio rozpracować i zaprezentować. Ale kto wie, może zachęcony Twoją przychylną oceną, teraz się do tego jednak wezmę? ;-)
 
 
Panipudelek 
Słyszał o Samochodziku



Wiek: 34
Dołączyła: 14 Mar 2016
Posty: 11
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-03-15, 09:52:15   

Zgadza się - jest różnica między wymyśleniem a zapożyczeniem. Chętnie przeczytam o dalszym śledztwie w tej sprawie ;-)
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-15, 14:03:52   

John Dee napisał/a:
No to zdradzę Ci, panipudelek, że willa i basen nie są wymyślone, ale również zapożyczone.


Łeeeee tam! :/

O willi wiemy, że jest biała i w tzw. mauretańskim stylu, a o basenie, że jest w nim woda. To bardzo dużo, szczególnie jeśli chodzi o ten basen ;-) .
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-03-15, 14:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-03-16, 06:35:46   

Ach Zecie, pamiętam czasy, gdy z jednego ziarenka informacji znalezionego przez Ciebie w tekstach NN, przeoczonego przez wszystkich innych, mnie włącznie, byłeś w stanie odtworzyć prawdziwe intencje Mistrza, budując śmiałe filigranowe teorie.

A dzisiaj? Trzy informacje, jedna z nich wybitnie niepowszednia, a Twoja wyobraźnia pracuje tak produktywnie niczym wehikuł bez paliwa. Co się z Tobą stało? Starzejesz się? :D
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-16, 12:21:40   

John Dee napisał/a:
Ach Zecie, pamiętam czasy, gdy z jednego ziarenka informacji znalezionego przez Ciebie w tekstach NN, przeoczonego przez wszystkich innych, mnie włącznie, byłeś w stanie odtworzyć prawdziwe intencje Mistrza, budując śmiałe filigranowe teorie.


Nie rozumiem. Przecież cały czas jestem świetny.

John Dee napisał/a:
Co się z Tobą stało?


Nie zauważyłem, żeby coś szczególnego się stało. Jestem tylko wpieniony, bo na jutro mam dużo do roboty, a nie mam dzisiaj natchnienia, a poza tym PT Administracja pewnego forum nic nie zrobiła w kwestii tych wyskakujących okienek. Dalej ten szajs jest. Nawet w Twoim awatarze napis "Niemcy" zawiera takowy :D . Chamstwu należy się przeciwstawiać siłą i godością osobistą.

John Dee napisał/a:
Starzejesz się?


Tak wynika z kalendarza, ale baśka oraz to i owo jeszcze pracują ;-)
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-03-17, 06:36:11   

Widzę, że mimo wszystko zachowałeś sobie Twoje stare poczucie humoru, jest więc nadzieja. :564:
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-03-17, 08:35:45   

Administracja nie odniesie się do pewnej insynuacji zawartej 2 posty wyżej.... :okulary2:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-17, 22:47:25   

Szara Sowa napisał/a:
Administracja nie odniesie się do pewnej insynuacji zawartej 2 posty wyżej.... :okulary2:


To nie insynuacja, tylko stwierdzenie faktu.
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-03-18, 08:23:20   

Są w ojczyźnie rachunki krzywd...



I chyba zostaną... :p
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-18, 13:04:19   

Szara Sowa napisał/a:
Są w ojczyźnie rachunki krzywd...



I chyba zostaną... :p



Jaśniej proszę.
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48353
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-03-18, 13:09:59   

Bo odbiegliśmy od tematu. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-14, 12:58:14   

John Dee napisał:

Z24 napisał/a:
O ile się orientuję, to we Francji na północ od Masywu Centralnego nie ma widocznych pozostałości z czasów rzymskich. Znane budowle są w Prowansji: Pont du Gard i inne.

Podobnie w Niemczech. Pozostały tylko bardzo nieliczne, powszechnie znane budowle jak Porta Negra:
./redir/upload.wikimedia.o..._Nigra_BW_3.JPG
Próba jakichkolwiek przebudowań na takim objekcie skończyłaby się chyba zlinczowaniem sprawcy.


Z24 napisał/a:
Oczywiście, że zaszła pomyłka w tłumaczeniach z literatury, zapewne przewodnikowej ;-)
Po francusku ROMAN to "romański", w sensie stylu architektonicznego a ROMAIN to przymiotnik "rzymski". To wiem dzięki uprzejmości naszej Yvonne, którą ponad rok już temu o to zapytałem. Miałem napisać - i pewnie to jeszcze zrobię - o tym błędzie, bo on powtarza się w powieści jeszcze raz w innym miejscu i o tamtym właśnie napiszę.
W pisowni różnica niewielka a w wymowie podejrzewam, że jeszcze mniejsza ;-)
Ten skromny błąd m. zd. świadczy, że Orle Gniazdo nie jest w całości produktem fantazji pisarza, tylko jego, że tak powiem, postać czy też lokalizację lub jedno i drugie ZN skądś zaczerpnął.

Doskonała konkluzja, Zecie! :564: Oczywiście, że tak. Te ”rzymskie” pochodzenie wieży już mi chyba podczas mojej pierwszej lektury negatywnie podpadło.
Tak właśnie przypuszczałem od początku, że “rzymska” wieża zrodziła się w wyniku błędnego tłumaczenia - cieszy mnie widzieć, że z tym samym problemem miałeś już do czynienia, gdyż potwierdza mnie to jeszcze bardziej w moim przekonaniu. W przewodniku stało zapewne “la tour romane” (a nie “la tour romaine”).

To był John Dee, dalej znowu ja:

Byłoby się to wszystko bardzo ładnie układało, gdyby nie jedno "ale": Ale trzeba pamiętać, że w budowlach w stylu romańskich raczej nie funkcjonowały donżony okrągłe, tak jak miało to miejsce w przypadku powieściowego Orlego Gniazda.
Przykładem jest wspomniana przez ZN w powieści a przeze mnie w sąsiednim temacie Wieża Cezara w Beaugency :

./redir/lespetitsmotsdecat.over-blog.com/article-32963147.html

Albo w sławnym zamku Gaillard Ryszarda Lwie Serce, zdobytym przez ludzi Filipa II Augusta:

./redir/en.wikipedia.org/wiki/Ch%C3%A2teau_Gaillard

Skoro w jednym miejscu donżon pochodzi z epoki rzymskiej, czyli błędnie odczytanej romańskiej a kilka stron dalej tenże donżon ma formę okrągłą, to znaczy, że proces powstania powieściowego Orlego Gniazda był bardzo skomplikowany: w jednym miejscu ZN zdaje się nawiązywać do jakiegoś konkretnego, błędnie zrozumianego, tekstu o istniejącym rzeczywiście obiekcie. W drugim zaś miejscu mamy obraz jakiegoś innego obiektu, z epoki późniejszej. To zdaje się wskazywać, że Orle Gniazdo jest jakąś zbitką, kompilacją, niekoniecznie mającą odzwierciedlenie w rzeczywistości.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-07-14, 13:25, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,43 sekundy. Zapytań do SQL: 16