Pomogła: 23 razy Wiek: 34 Dołączyła: 19 Sie 2013 Posty: 5876 Skąd: Bath, UK
Wysłany: 2016-03-14, 14:42:33 Skarb z Pietroasa
Zamieszczam kolejną relację, a raczej fotorelację, tym razem związaną ze "Skarbem Atanaryka". Według TomaszKa, skarb ten był po części inspirowany Skarbem z Pietroasa, który znajduje się obecnie w Muzeum Historycznym w Bukareszcie, jako część narodowego złotego skarbu Rumunii. Tak się szczęśliwie złożyło, że pod koniec stycznia miałam okazję zobaczyć go na własne oczy. Niestety nie był kompletny i prawdopodobnie znowu miałam pecha, tak jak w przypadku magicznych przedmiotów Johna Dee, i część skarbu została gdzieś wypożyczona i dlatego nie było go na ekspozycji, ponieważ z podpisu w gablotce wynikało, że powinna się tam znajdować całość.
Spodziewałam się zresztą, że skarb ten będzie dużo większy, natomiast zachowało się 12 z oryginalnych 22 przedmiotów, a i te, które się zachowały są po części niekompletne (jak choćby wazy, którym Nienacki przydzielił rolę donic do figusów, a z których wydłubano szlachetne kamienie), lub uszkodzone (tacę składano z kawałków, ponieważ została pocięta siekierą, żeby łatwiej ją było przewieźć).
Gdyby ktoś był zainteresowany, to zakupiłam katalog wystawy w wersji dwujęzycznej, rumuńsko-angielskiej, w którym kilka stron jest poświęcone skarbowi z Pietroasa. Na życzenie mogę przesłać skany, choć według mnie nie ma tam nic więcej ponad to, co można znaleźć w internecie. W katalogu tym podana jest nieco inna treść inskrypcji na naszyjniku, niż ta, która znamy z książki: "Gutan(e) Iowi hailag", czyli "Poświęcone Jowiszowi Gockiemu" ("To Jupiter of the Goths dedicated").
Ten koszyk-donica robi wrażenie! Też mi się wydaje że była ona pierwowzorem dla doniczek z "figusami"!
Szkoda że nie miałaś okazji zobaczyć i sfotografować całości.
Ze swej strony pamiętam jak latem 88' szedł u nas w TV siedmioodcinkowy francuski serial dokumentalny o różnych prawdziwych i mitycznych skarbach. Jeden z odcinków był właśnie poświęcony skarbowi z Pietroasa. W innym po raz chyba pierwszy usłyszałem o Rennes-le-Chateau... Był też, o ile pamiętam, odcinek o sprawie statku "Tubantia".
Pomógł: 47 razy Wiek: 58 Dołączył: 01 Gru 2012 Posty: 9661 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-28, 16:30:21
ZN musiał rzeczywiście dysponować jakąś książką zawierającą ilustracje przedmiotów wchodzących w skład skarbu z Pietroasa. A co najmniej musiał nią dysponować p. Romuald Klaybor, ilustrator pierwszego wydania (z 1960 r.) powieści.
Otóż bowiem na str. 159 znajdujemy rysunek naczynia, odpowiadający naczyniu na zdjęciu nr 2 przedstawionym nam wyżej przez Athenais , jak roenież na zdjęciu nr 12, po prawej stronie u dołu. Zdaje się, że tak miała wyglądać doniczka na fikus.
Na str. 25 znajdujemy rysunek elementu zdobniczego, jakby wisiora z mniejszymi wisiorkami u dołu połączonymi łańcuszkami, który bardzo przypomina fragment ptaka widniejącego na zdjęciu nr 10. otwarta książka, zdjęcie z lewej strony, nad napisem "Tezaurul de la Pietroasa". Ten ptak i stanowiący jego część wisior widnieją także na zdjęciu nr 12 - zdjęcie leżące po lewej stronie.
Prócz tego w tekście znajdują się rysunki wielu innych zabytków.
_________________ Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-08-04, 16:39, w całości zmieniany 4 razy
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.