PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zespół badawczy "Jasień"
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-02-18, 08:17:47   

Trochę mnie dziwi, że prawie wszystkie te kościółki są określane jako gotyckie czy wczesnogotyckie. A jak dla mnie są one przeważnie roamńskie. :065:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-02-18, 12:21:00   

Kynokephalos napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Gmina Moryń
Moryń, Stare Objezierze, Nowe Objezierze, Mirowo, Witnica
ewentualnie: Bielin (XV w.) ; Klępicz Kamienno-ceglany (XV w.)

Dla ilustracji...

Bardzo dziękuję! Jesteś, Kyno, najbardziej pracowitym badaczem tego wątku, choć oficjalnie nie zgłosiłeś się do zespołu.
:564:

Czyli kolejna gmina sprawdzona. Poza Moryniem nie ma kościołów z barokowymi hełmami. Az dziwne, biorąc pod uwagę, że wśród tych z szachownicami były aż 3. Ale w sumie tym lepiej, bo nam to ułatwi selekcję. :)

Wieża w Witnicy jest super! I ten kamienny mur w Mirowie zdecydowanie klimatyczny.

Szara Sowa napisał/a:
Trochę mnie dziwi, że prawie wszystkie te kościółki są określane jako gotyckie czy wczesnogotyckie. A jak dla mnie są one przeważnie roamńskie. :065:

Może zasugerował Cię Nienacki? Chociaż ja też w nich widzę więcej cech romańskich niż gotyckich. Zbudowane są z ciosów, bryła przeważnie wygląda na romańską (może poza Moryniem i N. Objezierzem - patrząc na ostatnią serię), tylko dwa mają skarpy (i to jakieś malutkie), a okna przeważnie nie mają ostrołuku.
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-02-18, 23:25:11   

Berta von S. napisał/a:
Bardzo dziękuję! Jesteś, Kyno, najbardziej pracowitym badaczem tego wątku, choć oficjalnie nie zgłosiłeś się do zespołu.

Z muzą jak Berta taka pracowitość to nie dziwota… :p

Ja również patrzę z niemałym podziwem na to, co Kynokephalos tam tworzy, demonstrując nam wszystkim, jak systematyczna praca powinna wyglądać. Gdyby Ci się jednak kościoły znudziły, to wiedz, że drzwi do zespołów, do których i ja należę, zawsze stoją dla Ciebie otworem… ;-)
Ostatnio zmieniony przez John Dee 2016-02-19, 07:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-02-19, 07:10:24   

Wasze życzliwe słowa i wyrażone zaufanie czynią mi zaszczyt. Dziękuję.

Szara Sowa napisał/a:
prawie wszystkie te kościółki są określane jako gotyckie czy wczesnogotyckie

W popularnych materiałach do których udało mi się dotrzeć, i do których linki zestawiłem, kościoły są czasem ostrożnie określane jako pochodzące "z okresu przejścia romanizmu w gotyk". Zakładając że te materiały są oparte na wypowiedziach specjalistów, można wnioskować że nawet znawcy mają wątpliwości czy jest to architektura późnoromańska czy wczesnogotycka. Na pewno zdarza się że rozmaite elementy, bardziej lub mniej widoczne dla nas z zewnątrz, dają mieszane sygnały i współistnieją w jednej budowli.

Może to na przykład grubość murów? Może architekci naszych kościółków nauczyli się, lub przynajmniej zaczęli sobie przyswajać umiejętność utrzymywania ciężaru na ścianach bez nadmiernego zwiększania ich masy? Dzięki temu budowle stają się obszerniejsze i wyższe? Na przykład kościół w Witnicy (na który ja też zwróciłem w tej gminie największą uwagę bo wydał mi się najbardziej nastrojowy): ma przysadzistą sylwetkę, która daje mu specyficzny urok. Ale widziany z odległości (obrazek z google street view), w zestawieniu z sąsiednimi budynkami, nie robi wrażenia małego. Nie wiem, czy typowa budowla romańska w małej miejscowości miałaby tak znaczne gabaryty. Mogę się mylić i chętnie naprawię swoje błędne mniemanie jeśli ktoś wytknie mi nadinterpretację. Wszystko co tu piszę ma znaki zapytania i jest tylko rozważaniem na zasadzie burzy mózgów.



Więc mimo że bryła jest staromodna, może wewnętrzna struktura wskazuje historykom sztuki przesunięcie akcentów? Może sposób zwieńczenia nawy i bocznych łuków zaczyna się w tym okresie zmieniać? Może zmieniają się proporcje długości i szerokości? Mam wrażenie że otwory okienne i drzwiowe, nawet jeśli tradycyjnie zwieńczone lub z ledwo tylko zarysowanym ostrołukiem, są jednak szersze niż wcześniej i bardziej wyciągnięte ku górze. Może dzięki temu wnętrza stają się lepiej doświetlone? Do tego mogły dołożyć się czynniki zewnętrzne - to, że kościoły rzadziej musiały pełnić rolę obronną i traciły związane z tym cechy. Dalej - owa "salowość" założenia, która często powtarza się w opisach, to też chyba znak nowego stylu budowania. Tak czy tak, można chyba powiedzieć, że stykamy się z ciekawym przykładem tego, jak jeden styl architektoniczny przechodzi w drugi - do tego stopnia płynnie, że nie potrafimy tych zabytków zdecydowanie zaklasyfikować, mimo że w swojej wzorcowej formie style różnią się od siebie bardzo wyraźnie.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że każdy z tych kościołów był remontowany, a niektóre bardziej gruntownie przebudowywane, co też może nas, patrzących z zewnątrz, mylić.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2016-02-19, 07:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-02-19, 09:07:14   

A ja chciałbym zwrócić uwagę na rewelacyjny kościół w Starym Objezierzu.
Na tym zdjęciu co zapodał Kyno zupełnie traci on na swojej atrakcyjności, a tymczasem jest on bardzo charakterystycznym punktem odniesienia dla całej okolicy, bo jest położony na delikatnej wysoczyźnie, a tym samym jest bardzo dobrze widoczny z daleka, bo wcale nie jest niski.
Ma też bardzo nietypową ścianę tylną (nie wiem jak się ona fachowo nazywa).

Stare Objezierze 3.jpg
Plik ściągnięto 146 raz(y) 31,99 KB

Stare Objezierze 2.jpg
Plik ściągnięto 139 raz(y) 151,66 KB

Stare Objezierze 1.jpg
Plik ściągnięto 144 raz(y) 174,49 KB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-02-19, 20:30:26   

Szara Sowa napisał/a:
A ja chciałbym zwrócić uwagę na rewelacyjny kościół w Starym Objezierzu. Na tym zdjęciu co zapodał Kyno zupełnie traci on na swojej atrakcyjności, a tymczasem jest on bardzo charakterystycznym punktem odniesienia dla całej okolicy, bo jest położony na delikatnej wysoczyźnie, a tym samym jest bardzo dobrze widoczny z daleka, bo wcale nie jest niski.

Fakt ta wieża robi wrażenie (podobnie zresztą jak wieża kościoła w Mętnie). Pamiętam ze zlotu, że ją było widać z daleka. :)

Szara Sowa napisał/a:
Ma też bardzo nietypową ścianę tylną (nie wiem jak się ona fachowo nazywa).

Nietypowa, bo bez apsydy. Prezbiterium jest prostokątne, zamknięte płaską ścianą.

Kynokephalos napisał/a:

Może architekci naszych kościółków nauczyli się, lub przynajmniej zaczęli sobie przyswajać umiejętność utrzymywania ciężaru na ścianach bez nadmiernego zwiększania ich masy? Dzięki temu budowle stają się obszerniejsze i wyższe? Na przykład kościół w Witnicy…

Mały nie jest, ale jest masywny i (jak sam piszesz) przysadzisty. Gotyk kojarzy się raczej ze strzelistością, gdzie ściany nie mają znaczenia, bo ciężar sił rozkłada się na filarach i przyporach. Dla mnie to w najlepszym razie to są jakieś pierwsze nieśmiałe próby gotyckich rozwiązań z dominacją elementów romańskich (no niech będzie, że w Dolsku przeważa już gotyk). ;-)

Kynokephalos napisał/a:

Nie wiem, czy typowa budowla romańska w małej miejscowości miałaby tak znaczne gabaryty.

Nie wiemy, jakie znaczenie miała ta miejscowość w czasach budowy. Dzisiejsza wielkość miejscowości niekoniecznie się przekłada na ówczesną.

Kynokephalos napisał/a:

Więc mimo że bryła jest staromodna, może wewnętrzna struktura wskazuje historykom sztuki przesunięcie akcentów? Może sposób zwieńczenia nawy i bocznych łuków zaczyna się w tym okresie zmieniać?

Sklepienia już różne. W Moryniu i Czachowie typowo romańskie – płaski drewniany sufit, w Dolsku już krzyżowo-żebrowe. (zdjęcia w załączniku, poszukałam jako przykład tych trzech, Lubiechowa G. niestety nie ma zdjęcia wnętrza, a z Dolska tylko to jedno).

Kynokephalos napisał/a:

Na pewno zdarza się że rozmaite elementy, bardziej lub mniej widoczne dla nas z zewnątrz, dają mieszane sygnały i współistnieją w jednej budowli. Może to na przykład grubość murów?

Mury w Moryniu i Czachowie wyglądają na bardzo grube (w Dolsku już lżej, ale - sądząc po oknach - nadal solidne).

Kynokephalos napisał/a:

Tak czy tak, można chyba powiedzieć, że stykamy się z ciekawym przykładem tego, jak jeden styl architektoniczny przechodzi w drugi - do tego stopnia płynnie, że nie potrafimy tych zabytków zdecydowanie zaklasyfikować, mimo że w swojej wzorcowej formie style różnią się od siebie bardzo wyraźnie.

No właśnie. Zawsze mi się wydawało, że nie ma problemu z ich rozróżnieniem, ale tutaj jakiś misz-masz. :okulary2: Bryła przysadzista, okna przeważnie niewielkie, grube ściany, ale w niektórych pojawiają się niewielkie przypory, albo łuk jest lekko złamany. Pocieszające, że eksperci też mają problem z klasyfikacją. :)

Kynokephalos napisał/a:

Trzeba też wziąć pod uwagę, że każdy z tych kościołów był remontowany, a niektóre bardziej gruntownie przebudowywane, co też może nas, patrzących z zewnątrz, mylić.

Fakt, gdzieś nawet sugerowano, że niektóre szachownice się mogły zostać tych przebudowach przesunięte w inne miejsca. ;-)


żródła:
C ze zlotu
D ./redir/www.nienacki.art....nek/dolsko6.jpg
M ./redir/www.lubanski.eu/w...3/10/nawa_e.jpg

zlot.jpg
Plik ściągnięto 151 raz(y) 283,98 KB

moryń wnetrze.jpg
Plik ściągnięto 143 raz(y) 85,64 KB

dolsko6.jpg
Plik ściągnięto 107 raz(y) 40,89 KB

_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-02-19, 20:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-02-20, 08:01:23   

Berta von S. napisał/a:
Mały nie jest, ale jest masywny [--]
Gotyk kojarzy się raczej ze strzelistością [--]
Nie wiemy, jakie znaczenie miała ta miejscowość w czasach budowy [--]
Sklepienia już różne [--]
Mury w Moryniu i Czachowie wyglądają na bardzo grube [--]

Rozumiem, dzięki za przybliżenie.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-02-20, 08:12:47   

Berta von S. napisał/a:
Gmina Trzcińsko Zdrój
Gogolice, Góralice, Piaseczno, Rosnowo, Strzeszów, Stołeczna
ewentualnie: Trzcińsko Zdrój (wielokrotnie przebudowywany)

Dla ilustracji:

Pozdrawiam,
Kynokephalos
P.S
Piaseczno w gminie Trzcińsko-Zdrój kiedyś nazywało się Pätzig.
Również w powiecie gryfińskim, ale o 20 kilometrów dalej w gminie Banie, jest inna miejscowość o nazwie Piaseczno (Neuendorf), z nieco podobnym kościołem z XIII wieku:

(foto: http://szczecin.kuria.pl/...ony/b01_p50.jpg)
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2016-03-01, 07:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-02-20, 23:10:14   

Cytat:
Kynokephalos napisał/a:

Trzeba też wziąć pod uwagę, że każdy z tych kościołów był remontowany, a niektóre bardziej gruntownie przebudowywane, co też może nas, patrzących z zewnątrz, mylić.

Fakt, gdzieś nawet sugerowano, że niektóre szachownice się mogły zostać tych przebudowach przesunięte w inne miejsca. ;-)


O tym pisał już pierwszy polski badacz szachownic, Zygmunt Świechowski, w jego "Architekturze granitowej Ppomorza Zachodniego w XIII wieku".
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-02-21, 18:32:37   

Z24 napisał/a:

Berta von S. napisał/a:

Kynokephalos napisał/a:

Trzeba też wziąć pod uwagę, że każdy z tych kościołów był remontowany, a niektóre bardziej gruntownie przebudowywane, co też może nas, patrzących z zewnątrz, mylić.

Fakt, gdzieś nawet sugerowano, że niektóre szachownice się mogły zostać tych przebudowach przesunięte w inne miejsca. ;-)

O tym pisał już pierwszy polski badacz szachownic, Zygmunt Świechowski, w jego "Architekturze granitowej Ppomorza Zachodniego w XIII wieku".

Te przeróbki naprawdę mogą sporo zaciemnić. Np. w przypadku Gogolic autorzy strony piszą: Podniesiono koronę murów, przekształcono część otworów okiennych poszerzając je i zamykając łukiem odcinkowym.
No i weź tu potem oceniaj styl… :027:

Kynokephalos napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Gmina Trzcińsko Zdrój
Gogolice, Góralice, Piaseczno, Rosnowo, Strzeszów, Stołeczna
ewentualnie: Trzcińsko Zdrój (wielokrotnie przebudowywany)

Dla ilustracji...

Dziękuję! :)

Tym razem mamy kilka podejrzanych kościołów:

W Rosnowie jest ewidentnie barokowy hełm. Ten kościół można bez najmniejszych wątpliwości dopisać do listy potencjalnych kandydatów na inspiracje.

Piaseczno (Pätzig) też na razie wstępnie dopisuję (potem się jeszcze wszystkie oceni). Wieża wygląda jak skromniejsza wersja tej w Moryniu i czasowo łapie się na końcówkę baroku.

Barokowa jest też wieża w Stołecznej, ale nie ma hełmu, tylko zwykły namiotowy dach, więc chyba ją trzeba odrzucić?

Swoją drogą - na ten śliczny pałacyk w Stołecznej trafiłam kiedyś niechcący na niemieckich stronach z nieruchomościami. :diabelek: Nie mogę teraz tego znaleźć,

Nie jestem pewna, co myśleć o wieży w Gogolicach. Na pierwszy rzut oka stożek wygląda średnio barokowo, ale ten na dole się wyraźnie rozszerza i lekko zaokrągla. Z danych wynika, że wieżę zbudowano podczas przebudowy kościoła i jego „barokizacji”, więc może Gogolice też powinny być uwzględnione na liście? Tylko pytanie, czy Nienacki uznałby to za barokowy hełm?


P.S.1. Kyno, co masz na myśli z tym drugim Piasecznem - Neuendorf skojarzyło Ci się z Nową Wsią (Neues Dorf) z filmowej noweli ?
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-02-21, 18:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2016-02-21, 21:45:53   

No to może ja wrzucę jakiś kamyczek do ogródka... albo raczej cegiełkę na budowę. Powrócę do odnalezionej przez Bertę w archiwum noweli Nienackiego pt. "5:0 dla mordercy". Otórz szperając w spuściśnie Nienackiego w Muzeum w Olsztynie czytałem pobieżnie bliźniaczo podobny tekst tylko, że pod innym tytułem - "Kto jest kto". Oto co wówczas o tym napisałem:
Nietajenko napisał/a:
Zbigniew Nienacki „Kto jest kto”
Jest to opowiadanie kryminalne zawarte na 50 kartkach druku maszynowego. W tym opowiadaniu tematem przewodnim jest… poszukiwanie ukrytego w dworku w Nowej Wsi w województwie szczecińskim pamiętnika Konrada von Haubitza, zbrodniarza wojennego pretendującego do wysokiego stanowiska we władzach Niemiec. Niejaki Schumacher, były lokaj barona von Haubitz chcąc zarobić „sprzedaje” informacje instytucjom wywiadowczym (w tym brytyjskiej i francuskiej) o tym, że z pozoru czysty jak łza syn barona Konrad jest zbrodniarzem wojennym, uczestniczącym w eksterminacji żydów w czasie II Wojny Światowej oraz, że wie o ukrytym w dawnej posiadłości Haubitzów jego pamiętniku zawierającym opisy ludobójstwa i zdjęcia. Obecnie posiadłość to dworek myśliwski w Nowej Wsi. Na terenie otaczającego parku znajdują się ruiny prywatnego obserwatorium. Akcja opowiadania przypomina nieco akcję filmu „Gdzie jest trzeci król” Ryszarda Bera. Do dworku zjeżdża się międzynarodowe towarzystwo (niemieckie, brytyjskie, francuskie) i pod pozorem polowania poszukują owego pamiętnika. Każdemu (co się okazuje w finale) przyświecają inne pobudki. Po drodze ktoś ginie. Opowiadanie kończy akapit, w którym podaje się, że w prasie ukazuje się artykuł, iż polski rząd występuje do rządu niemieckiego o ekstradycję Konrada von Haubitz. Niestety tekst ten również tylko przewertowałem zatem mogłem coś pomylić ale mam wielką ochotę przeczytać, co niebawem z pewnością uczynię. Czy przypomina wam coś treść opowiadania? Oczywiście każdy szanujący się miłośnik Pana Samochodzika dopatrzy się w nim „Księgi Strachów”. Jeśli tak to mamy nową lokalizację pierwowzoru dworu w Nowej Wsi w byłym województwie szczecińskim obecnie zachodniopomorskim.

Mam wrażenie, że tekst, który znalazła Berta jest dopieszczonym i uzupełnionym tekstem noweli "Kto jest kto". Tamten miał równiutkie 50 stron a ten Berty już 54. Wraca zatem pytanie, który z pomysłów był pierwszy, von Haubitz dla dorosłych czy von Haubitz dla młodzieży?
_________________
Ostatnio zmieniony przez Nietajenko 2016-02-22, 10:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-02-22, 05:08:15   

Berta von S. napisał/a:
Pytanie, czy Nienacki uznałby to za barokowy hełm?

Właśnie, myślę że nie chodzi o formalną zgodność z definicją ale o intuicyjne zrozumienie opisu, o porozumienie między autorem i czytelnikami. O to, jak słowa pisarza zostaną odebrane w powszechnym rozumieniu. Nienacki nie tworzył przewodnika i nie miał na celu pełnego i precyzyjnego scharakteryzowania kościoła. Skoro w jego opisie "wieża kościelna, obronna, w późniejszych wiekach przykryta barokowym hełmem, który raził w zestawieniu z surowością i prostotą romańskiego kształtu kościoła" znalazła się wzmianka o hełmie to dlatego, że był on zdaniem autora elementem nietypowym i godnym uwagi. Nie dla wszystkich może rażącym, bo to kwestia gustu - ale przynajmniej kontrastującym. Takim hełmem nie jest, moim zdaniem, ten w Gogolicach, nawet jeśli został położony w okresie baroku. Zakładając, że powyższy opis odzwierciedla rzeczywistą, istniejącą świątynię - z dotychczas omówionych pasuje mi tylko hełm z Lubiechowa Górnego i Rosnowa, zaś biorąc pod uwagę że wieża ma być wcześniejsza niż hełm i obronna - tylko Lubiechów.

Berta von S. napisał/a:
Co masz na myśli z tym drugim Piasecznem - Neuendorf skojarzyło Ci się z Nową Wsią (Neues Dorf) z filmowej noweli?

Skojarzyło się, ale nie dlatego je wspomniałem. Nie myślę, żeby Nienacki akurat stąd zaczerpnął inwencję dla scenariuszowej Nowej Wsi. Nadal podejrzewam, że wybór dla noweli nazw "Nowa Wieś" i "Neues Dorf", jako rozpowszechnionych i mało charakterystycznych, był celowym zabiegiem sprawiającym, że trudno je utożsamić z konkretnymi miejscowościami.

Dodałem Neuendorf do swojego zestawienia dlatego, że przyplątało się przy szukaniu tego drugiego Piaseczna i szkoda było zmarnować zdjęcie, skoro to też jest trzynastowieczny kościół w tej samej okolicy. I trochę dlatego, że ciekawe wydało mi się to, jak dwóm miejscowościom leżącym tak niedaleko siebie nadano tę samą polską nazwę. Uznałbym to za niedopatrzenie jakiegoś centralnego organu (Komisji Ustalania Nazw Miejscowości?), który taką mylącą zbieżność powinien był zauważyć i naprawić.

Berta von S. napisał/a:
Na ten śliczny pałacyk w Stołecznej trafiłam kiedyś niechcący na niemieckich stronach z nieruchomościami. Nie mogę teraz tego znaleźć.

Tu jest oferta na polskiej stronie:
./redir/sprzedamnieruchomosc.com.pl/nieruchomosci-oferta/palac-stoleczna/english/

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-02-22, 08:24:36   

Berta von S. napisał/a:
śliczny pałacyk w Stołecznej


Rzeczywiście - jest na czym oko zawiesić!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-02-22, 15:14:01   

Kynokephalos napisał/a:

Tu jest oferta na polskiej stronie:
./redir/sprzedamnieruchomosc.com.pl/nieruchomosci-oferta/palac-stoleczna/english/

Dzięki! Tylko nie widzę nigdzie ceny. ;-)

Kynokephalos napisał/a:
Właśnie, myślę że nie chodzi o formalną zgodność z definicją ale o intuicyjne zrozumienie opisu, o porozumienie między autorem i czytelnikami. O to, jak słowa pisarza zostaną odebrane w powszechnym rozumieniu. Nienacki nie tworzył przewodnika i nie miał na celu pełnego i precyzyjnego scharakteryzowania kościoła. Skoro w jego opisie "wieża kościelna, obronna, w późniejszych wiekach przykryta barokowym hełmem, który raził w zestawieniu z surowością i prostotą romańskiego kształtu kościoła" znalazła się wzmianka o hełmie to dlatego, że był on zdaniem autora elementem nietypowym i godnym uwagi. Nie dla wszystkich może rażącym, bo to kwestia gustu - ale przynajmniej kontrastującym. Takim hełmem nie jest, moim zdaniem, ten w Gogolicach, nawet jeśli został położony w okresie baroku. Zakładając, że powyższy opis odzwierciedla rzeczywistą, istniejącą świątynię - z dotychczas omówionych pasuje mi tylko hełm z Lubiechowa Górnego i Rosnowa, zaś biorąc pod uwagę że wieża ma być wcześniejsza niż hełm i obronna - tylko Lubiechów.

Też tak mi się wydaje. Ale na wszelki wypadek zrobię jeszcze wieczorem zestawienie tych kilku kościołów z barokowymi hełmami w zbadanych gminach i sprawdzę, co na ich temat jest w biało-czerwonym przewodniku, który Nienacki wspomina w Księdze Strachów, bo mógł sobie zapożyczyć jakiś zwrot z opisu.


Nietajenko napisał/a:

Mam wrażenie, że tekst, który znalazła Berta jest dopieszczonym i uzupełnionym tekstem noweli "Kto jest kto". Tamten miał równiutkie 50 stron a ten Berty już 54. Wraca zatem pytanie, który z pomysłów był pierwszy, von Haubitz dla dorosłych czy von Haubitz dla młodzieży?

Nieźle, czyli trzecia odsłona tego samego wątku. :) Ciekawe, czy tam była podana data. To może być ten sam tekst. Opis jest zbliżony, a liczba stron podejrzanie podobna. Te 4 strony różnicy mogły się wziąć z innego numerowania (np. w jednym wliczono też stronę tytułową), innego rozłożenia odstępów i akapitów przy przepisywaniu, albo/i dodania szczegółowych opisów postaci na początku noweli filmowej.

Kynokephalos napisał/a:

Nie myślę, żeby Nienacki akurat stąd zaczerpnął inwencję dla scenariuszowej Nowej Wsi. Nadal podejrzewam, że wybór dla noweli nazw "Nowa Wieś" i "Neues Dorf", jako rozpowszechnionych i mało charakterystycznych, był celowym zabiegiem sprawiającym, że trudno je utożsamić z konkretnymi miejscowościami.

Raczej tak. W wikipedii przy tej nazwie jest przekierowanie do 120 miejscowości...
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-02-22, 15:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-02-22, 19:18:33   

Zaglądając do "Architektury granitowej Pomorza Zachodniego w XIII wieku" Zygmunta Świechowskiego uświadomiłem sobie jedną ważną rzecz. Książka ta została wydana w 1950 roku. Wtedy kościoły z szachownicami były znane tylko z czterech miejscowości po polskiej stronie granicy. Prócz tego w kilku po stronie niemieckiej.
Wspomniane cztery miejscowości to: Dolsko, Lubiechów Górny, Gosław (dość odległy od Pojezierza Myśliborskiego) oraz Godków koło Chojny. W tej ostatniej miejscowości kamień z szachownicą jest przemurowany; pierwotnie znajdował się w innym miejscu. Być może kościół został po prostu w jakiejś części przebudowany z użyciem tego samego materiału.
Wynika z tego, że ZN wykorzystał w powieści połowę ze znanych w tamtych czasach szachownic - chyba, że do mniej więcej 1966 r. ukazała się jakaś pozycja, w której ujawniono by inne jeszcze szachownice.
Można sobie wyobrazić, że Gosław został odrzucony przez ZN, jako leżący zbyt daleko, a Godków być może ze względu na wtórne umiejscowienie szachownicy.
Szukanie więc Jasienia wśród miejscowości w których znajdują się kościoły z szachownicami może być więc błędne z założenia.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-02-22, 19:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-02-22, 22:09:57   

Z24 napisał/a:
Dla porządku nadmieniam, że na mapie trafiłem na na małą wioseczkę a właściwie przysiółek Jasień zaraz koło Osjakowa, położonego nad Wartą na trasie, którą się zwykle jeździło z W-wy do Wrocławia...

Ta wioseczka mogła ewentualnie być inspiracją nazewniczą. O ile nie pożyczył Nienacki tej nazwy od Jasienia bytowskiego, który znał z wykopalisk w pobliskich Węsiorach.


Z24 napisał/a:
Zaglądając do "Architektury granitowej Pomorza Zachodniego w XIII wieku" Zygmunta Świechowskiego uświadomiłem sobie jedną ważną rzecz. Książka ta została wydana w 1950 roku. Wtedy kościoły z szachownicami były znane tylko z czterech miejscowości po polskiej stronie granicy. Prócz tego w kilku po stronie niemieckiej.
Wspomniane cztery miejscowości to: Dolsko, Lubiechów Górny, Gosław (dość odległy od Pojezierza Myśliborskiego) oraz Godków koło Chojny. (...)Szukanie więc Jasienia wśród miejscowości w których znajdują się kościoły z szachownicami może być więc błędne z założenia.

Jak najbardziej może być błędne. Dlatego na wszelki wypadek sprawdzamy też okoliczne stare kościoły bez szachownic. :) Szachownicę łatwo w wyobraźni można dołożyć, za to opisując budynek najczęściej Nienacki miał na myśli coś faktycznie istniejącego. Ale jak na razie żaden z kościołów (poza Lubiechowem Górnym) nie przypomina wyglądem tego z opisu.

------------------------------------------------------------------------------------

Kościoły XIII w. z barokowymi hełmami w gminach
Cedynia, Chojna, Mieszkowice, Moryń i Trzcińsko Zdrój:


Podkreśliłam elementy zbieżne z opisem z książki
+ dodałam (tam gdzie są) opisy z biało-czerwonego przewodnika, który Nienacki niewątpliwie posiadał. ;-)

Lubiechów Górnyhełm ozdobny kontrastuje ze średniowieczną budowlą. Wieża jest starsza od hełmu, wygląda na obronną. Opis w biało-czerwonym przewodniku: Kościół z XIII w., wieża renesansowa z barokowym hełmem.

Rosnowo - hełm ozdobny kontrastuje ze średniowieczną budowlą. Wieża nie jest starsza od hełmu, nie wygląda na obronną (mała, ryglowa). Opis w biało-czerwonym przewodniku: brak

Piaseczno - hełm skromny - pasuje do kościoła. Wieża nie jest starsza od hełmu nie wygląda na obronną (częściowo drewniana). Opis w biało-czerwonym przewodniku: brak

Moryń - hełm raczej skromny - pasuje do kościoła. Wieża jest starsza od hełmu, wygląda na obronną (chociaż góra jest drewniana). Opis w biało-czerwonym przewodniku: Kościół późnoromański z XIII w., wieża ok. 1300.

Gogolice – hełm teoretycznie barokowy, ale wygląda mało barokowo i pasuje do kościoła. Wieża nie jest starsza od hełmu, nie wygląda na obronną (drewniana, poniżej ryglowa). Opis w biało-czerwonym przewodniku: brak

Tak więc nadal zostaje nam tylko Lubiechów Górny. Ewentualnie można się zastanawiać nad nad Moryniem. Choć moim zdaniem ten hełm nie stanowi wspomnianego przez Nienackiego dysonansu, a kościół jest większy od pozostałych (w wieży jest brama, o której nie ma w powieści żadnej wzmianki).

Dla pewności sprawdziłabym jeszcze gminy w pasie na wschód, od tych, które zbadaliśmy, czyli: Myślibórz, Dębno, Boleszkowice (powiat Myśliborski) + Bogdaniec, Lubiszyn, Witnica (powiat Gorzowski). Tam już tak dużo nie ma - razem kilkanaście kościołów z XIII i XIV w.

Masz, Kyno, jeszcze siłę? ;-) Możemy się nimi podzielić. :)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-02-22, 22:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-02-22, 22:16:46   

Zecie, odpowiadam Ci w wątku Zespołu Badawczego Jasień, bo tam jest teraz analiza kościołów. ;-)
http://pansamochodzik.net...p=265871#265871
_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2016-02-23, 02:57:38   

Berta von S. napisał/a:
Masz, Kyno, jeszcze siłę?

Ale cóż ja? Z przyjemnością oglądam kościoły które odszukujesz. Skoro tak, mogę znalezione linki zamieścić na forum, jeżeli to ma oszczędzić zainteresowanym forowiczom kilkanaście sekund pracy z wyszukiwarką. Bardzo chętnie.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2016-02-23, 05:52, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-02-23, 16:03:37   

Kynokephalos napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Masz, Kyno, jeszcze siłę?

Ale cóż ja? Z przyjemnością oglądam kościoły które odszukujesz. Skoro tak, mogę znalezione linki zamieścić na forum, jeżeli to ma oszczędzić zainteresowanym forowiczom kilkanaście sekund pracy z wyszukiwarką. Bardzo chętnie.

Skoro z przyjemnością, to wybierz sobie gminę. :)
(niektóre kościoły trochę późniejsze, ale optycznie mogą być podobne, więc nie zawadzi sprawdzić)


powiat myśliborski


gmina Boleszkowice
Boleszkowice - kościół XIV,
Wysoka - kościół XIV/XV
(Chwarszczany pominęłam).

gmina Dębno

Cychry - kościół XIII
Dargomyśl - kościół XIII
Oborzany - kościół XIV
Smolnica - kościół 2 poł. XIII
Warnice - kościół 1 poł. XIV

gmina Myślibórz
Czerników - kościół 2 poł. XIII
Derczewo - kościół 2 poł. XIII
Myślibórz - kościół p.w. Św. Krzyża, XIII
(Jana Chrzciciela pominęłam, bo to kolegiata i już był sprawdzany)


powiat gorzowski

(gminy: Bogdaniec, Lubiszyn i Witnica)
Kamień Wielki - kościół XIV
Lubno - kościół 1 poł. XIV
Marwice - kościół XIV
Stanowice - kościół XV
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2016-02-23, 16:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ewa78 
Słyszał o Samochodziku


Dołączyła: 23 Lut 2016
Posty: 4
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2016-02-24, 11:08:35   

Pełna profesjonalna relacja.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,75 sekundy. Zapytań do SQL: 16