PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ciekawe publikacje na temat Templariuszy
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-30, 15:43:04   

andris napisał/a:
czy wiadomo gdzie mozna znalezc te pozycje?


Myślę, że na pewno łatwiej znaleźć reprint niż wydanie oryginalne, ale tak czy owak oba raczej już w obrocie antykwarycznym. Podejrzewam, że oryginał nie byłby tani.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-01-30, 17:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 8 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 741
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-10-05, 01:25:05   

./redir/www.facebook.com/...&type=3&theater
_________________
I znowu polski rycerz dumnie podejmuje złotą rękawicę
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-05, 09:43:03   

michaŁ napisał/a:
./redir/www.facebook.com/photo.php?fbid=1214553525233504&set=p.1214553525233504&type=3&theater

Widziałam to już. Ale dobre. :D
_________________
Drużyna 5

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2016-11-10, 22:03:10   

Raymond Khoury "Ostatni templariusz"

Akka, rok 1291. Zaciekłe walki o Ziemię Świętą kończą się zwycięstwem wojsk muzułmańskich, kładąc ostateczny kres podejmowanym krucjatom. Chcąc uratować skarb templariuszy, dwoje rycerzy, młody Martin de Carmaux oraz jego mentor Aimard de Villiers, opuszczają miasto opanowane przez Saracenów i wywożą skrzynię powierzoną im przez Wielkiego Mistrza zakonu.

Nowy Jork, początek XXI wieku. Na uroczystości w Muzeum Metropolitan inaugurującej otwarcie unikatowej wystawy skarbów Watykanu pojawiają się niespodziewanie czterej ubrani w zbroje jeźdźcy. Zabijają i ranią wiele osób, rabują kilka bezcennych eksponatów i znikają bez śladu. Wkrótce policja odnajduje ich martwe ciała. Na czele dochodzenia staje Sean Reilly, agent FBI. Jego sojusznikiem jest młoda archeolog Tessa Chaykin, świadek wydarzeń w muzeum. Słowa, które usłyszała z ust z jednego z napastników - "Prawda was wyzwoli" - mogą okazać się kluczem do poznania skrywanej od wieków tajemnicy ostatniego rycerza zakonu templariuszy. Trop zagadki prowadzi Seana i Tessę poprzez cmentarze i podziemia Manhattanu, wyludnione góry Turcji i odległe greckie wyspy aż do samego serca Watykanu.


(opis wydawcy)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-11-11, 17:21:16   

Jest też ekranizacja tej powieści. Leciała już kilka razy w naszej tv. :)

Jest też jak nawet widzę cały!? film na youtube...

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-25, 10:47:29   

W czasie obchodu antykwariatów trafiłem wczoraj na pozycję taką:

./redir/reader.digitale-sammlungen.de/de/fs1/object/display/bsb10726355_00005.html

Skorzystałem z uprzejmości Bawarskiej Biblioteki Państwowej, bo nie zapisałem tytułu - jest on dość dlugi :D - a ja prawie nie znam niemieckiego...

Autor był znanym (cokolwiek to oznacza) ideologiem wolnomularstwa:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Nicolai

I pozycja ta zapewne odnosi się do mitycznych związków początków wolnomularstwa z dramatycznym końcem templariuszy.

Nie pytajcie nawet o cenę.... :/
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-11-25, 10:49, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2016-11-26, 07:21:13   

Z24 napisał/a:
Autor był znanym (cokolwiek to oznacza) ideologiem wolnomularstwa

Czytam, że Friedrich Nicolai był czołową postacią berlińskiego oświecenia. Ciekawe też, że należał również do krótkożywotnego bractwa Iluminatów… Tytuł “Versuch über die Beschuldigungen welche dem Tempelherrenorden gemacht worden, und über dessen Geheimniß: Nebst einigen Anmerkungen über das Entstehen der Freymaurergesellschaft” z 1782 r. nie należy chyba do jego głównych dzieł, nie pojawia się np. w Wikipedii. Mam wrażenie, że ta publikacja powstała jako reakcja na ostry spór literacki z Johannem Gottfriedem Herderem i Johannem Georgiem Hamannem. Templariusze grali w nim chyba ważną rolę, bo Herder od tego czasu przezywał Nicolaia “Bahometem” (“Baphometus”). :D
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-27, 12:24:11   

W znanej pracy Ludwika Hassa "Wolnomularstwo w Europie Środkowo-Wschodniej w XVIII i XIX wieku" Ossolineum, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1982, nazwisko Friedricha Nicolai pojawia się tylko raz, na str. 147, w ciekawym kontekście:

"Nie brakło teraz [tj. w latach 70-80-tych XVIII w.] też pomysłów uczynienia z organizacji [tj. masonerii] potężnej machiny politycznej. Myślał o tym - inspirowany przez berlińskiego działacza Oświecenia, zarazem wolnomularza i iluminata Friedricha Christopha Nicolai - Honore Mirabeau, który w memoriale z 1776 r. chciał część członków skupić w stowarzyszeniu na rzecz w duchu Oświecenia pojętego "dobra ludzkości". W sześć lat później de Maistre i jego przyjaciele marzyli o utworzeniu w obrębie wolnomularstwa sztabu głównego, który by zeń zrobił tajną armię na służbie uniwersalnej teokracji. Konkretną próbę opanowania warsztatów i ich wykorzystania dla celów politycznych p[odjął założony w 1776 r. w Bawarii Zakon Iluminatów. Przesiąknięty duchem radykalnego skrzydła Oświecenia krytykował społeczeństwo feudalne i stawiał sobie zadanie przekształcenia go."
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2016-11-27, 12:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2017-01-13, 12:20:00   

Piątek 13, stąd pojawiają się audycje o templariuszach. Polecam na serwisie polskieradio.pl:
./redir/www.polskieradio....jemnic-i-legend
_________________
Amor evadit – in tu(o) habes ore
Semper in vero sensus inerat
Haec dies ut carmen, ut amoenae rosae
Semper ridebas et heu vale mi
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2017-03-21, 17:38:11   

Martin Bauer "Templariusze. Mity i rzeczywistość"



Zakon, którego losy znalazły swój tragiczny finał przed ponad 600 laty, do dziś żyje w wielu sercach i umysłach. W licznych kręgach panuje wręcz przekonanie, że zakon nadal
istnieje, chociaż w 1314 roku został rozwiązany, a jego przywódcy spaleni. Już za czasów istnienia zakpnu krążyły liczne legendy o dumnych rycerzach przyodzianych w biel,
którzy w bitwie za nic mieli śmierć, a na co dzień kryli się za murami swoich twierdz.
(opis wydawcy)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

Ostatnio zmieniony przez Protoavis 2017-03-21, 17:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-03-21, 21:03:12   

Protoavis napisał/a:
Martin Bauer "Templariusze. Mity i rzeczywistość"

Recenzje niemieckich czytelników na stronie Amazon są niejednoznaczne. Jedni chwalą książkę jako interesujące podsumowanie historii zakonu, inni zarzucają autorowi, że nie ma nic nowego do powiedzenia o Templariuszach, bo cytuje wyłącznie znane już źródła. Myślę, że daruję sobie tę pozycję…

./redir/www.amazon.de/pro...1&sortBy=recent
 
 
Templar 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 20 Lut 2013
Posty: 133
Skąd: Ze świata czterech stron
Wysłany: 2017-03-21, 22:28:22   

Niestety nie jestem niemieckojęzyczny :| Protoavisie - widzę w spisie treści rozdział o skarbie templariuszy. Czy mógłbyś w kilku zdaniach streścić co autor pisze o takich kwestiach jak domniemana ucieczka do Szkocji, Rennes le Chateau itd? Myślę, że po tej informacji wyrobię sobie zdanie bez większych problemów ;-)
_________________
www.poszukiwacze.org
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-03-22, 07:08:46   

Templar napisał/a:
Niestety nie jestem niemieckojęzyczny...

Templarze, odniosłem po prostu wrażenie, że nieprzeciętnie dużo czytelników, którzy się tam wypowiedzieli, uważają książkę tego niemieckiego chyba autora za ciekawą, ale raczej niegłęboką. Interesując się tą tematyką sięgnąłbym więc może raczej po publikacje autorów bardziej renomowanych, ot choćby Alaina Demurgera, który obecnie jest jednym z najbardziej cenionym ekspertem historii Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. Skoro Cię jednak również ciekawią zagadnienia związane np. z Rennes-le-Château, to Demurger, Bulst-Thiele itp. oczywiście odpadają.
 
 
Templar 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 20 Lut 2013
Posty: 133
Skąd: Ze świata czterech stron
Wysłany: 2017-03-22, 11:59:56   

John Dee - znam dość dobrze kanon literatury faktograficznej dotyczącej zakonu, ale interesuje mnie też wątek zbudowanych wokół niego mitów. Tytuł cytowanej przez Protoavisa książki sugeruje próbę rozprawiania się z takimi mitami i ciekawi mnie po prostu w jaki sposób autor się z tym uporał. Większość takich "lekkich" książek na ten temat udaje jedynie, że stara się dojść do prawdy, w rzeczywistości powielając bajki i bzdury. Kwestia skarbu i Rennes-le-Château jest świetnym papierkiem lakmusowym w takich przypadkach.
_________________
www.poszukiwacze.org
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2017-03-22, 12:53:07   

Templar napisał/a:
Niestety nie jestem niemieckojęzyczny :| Protoavisie - widzę w spisie treści rozdział o skarbie templariuszy. Czy mógłbyś w kilku zdaniach streścić co autor pisze o takich kwestiach jak domniemana ucieczka do Szkocji, Rennes le Chateau itd? Myślę, że po tej informacji wyrobię sobie zdanie bez większych problemów ;-)


Niestety książki nie czytałem więc i polecić nie mogę. Zamieściłem po prostu informację o kolejnym znalezionym tytule. Prawdę mówiąc historia templariuszy, to nie do końca mój konik ;-)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2017-10-02, 11:47:34   

Michael Haag "Templariusze. Historia i mity"

Zakon templariuszy – bodaj najbardziej prowokująca, zagadkowa i nierozumiana ze średniowiecznych organizacji – zawsze był spowity tajemnicą, jednocześnie działając inspirująco na kulturę masową, od twórców Indiany Jonesa po Dana Browna. W książce „Templariusze. Historia i mity” Michael Haag przedstawia kompleksową, najnowszą wersję historii chrześcijańskich rycerzy krzyżowych – zaprzysiężonych do obrony Ziemi Świętej i Jerozolimy, ale ostatecznie potępionych i zniszczonych przez papieża i Kościół. Książka stała się bestsellerem w Wielkiej Brytanii – to pierwsza historia templariuszy uwzględniająca odkrycia z pergaminu z Chinon, od dawna zaginionego dokumentu oczyszczającego zakon z zarzutu herezji.

(opis wydawcy)

templariusze-historia-i-m.jpg
Plik ściągnięto 254 raz(y) 1,74 MB

_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy



Pomógł: 11 razy
Wiek: 61
Dołączył: 30 Lip 2015
Posty: 305
Skąd: Wawa
Wysłany: 2017-10-13, 09:56:05   Piątek 13 października-rocznica Pięknego [Filipa IV] piątku

Witam, :564:
nabyłem ostatnio przez przypadek (wstąpiłem do sklepiku z tanimi/przecenionymi książkami) już stosunkowo nienową książkę Barbary Frale - TEMPLARIUSZE I CAŁUN TURYŃSKI (ISBN: 978-83-7505-713-3, wyd.: Wydawnictwo WAM 2011)
Książkę dopiero zaczynam czytać - i nie ukrywam, że zaczyna coraz bardziej mnie ciekawić - prezentuje bowiem nieco inne spojrzenie na zakon i co najciekawsze zawiera solidną porcję osobistych badań autorki w tym tych pochodzących z archiwów watykańskich [na marginesie książka jak zauważyłem w stopce redakcyjnej posiada NIHIL OBSTAT].
Nowe spojrzenie szczególnie istotne jest dla mnie po wielu lekturach sensacyjnych typu Święty Gral - dziełko zaczyna mnie fascynować, a nawiązując do nagłówka - dziś jadąc do pracy o porannym brzasku, otwieram zakładkę na 44 stronie i zaczynam czytać: "O świcie 13 października 1307...." no to możecie sobie wyobrazić wrażenie - gdy po 710 latach znowu, po raz kolejny nastąpiła zbieżność 13 w piątek i to jeszcze w miesiącu październiku.... :053: :065:

A książkę na prawdę polecam, bo jeszcze nie czytałem tu jej recenzji....
... dodam fragment wstępu z książki, który bardziej jeszcze zachęci do niej miłośników "rycerzy świątyni":
"Podczas pracy nad zredagowaniem tej książki rzucił mi się przypadkiem w oczy dość niezwykły fakt. Eksperci z różnych dziedzin, którym ją pokazywałam, czytając szybko tytuł bez zapoznawania się z treścią, odnosili wrażenie, że chodzi w nim o Całun Turyński uważany za prawdziwy całun żałobny Jezusa Chrystusa. W związku z tym odczuwam potrzebę powiadomienia czytelnika już na samym wstępie tej książki, że tytuł książki brzmi Templariusze i Całun Turyński. Oznacza on, że można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, iż owi bracia zakonu rycerskiego epoki średniowiecza strzegli przez pewien czas Całun Turyński, kontemplując w nim dowód na to, że Chrystus (a nie po prostu Jezus z Nazaretu) przeszedł rzeczywiście przez bramy śmierci. Różnica ta może na pierwszy rzut oka wydawać się czytelnikowi mało ważnym szczegółem, lecz wcale tak nie jest, o czym szczegółowo będzie mowa w tej książce."



aby nie powtarzać już "popełnionych" recenzji odsyłam do ciekawego artykułu recenzującego:
Templariusze i całun turyński
Pozdrawiam i życzę dobrej lektury - nie tylko do poduszki :zzz: ;-)
_________________
Wśród dolin, wśród lasów i jezior i kniej. Ktoś szukał przygody. Nie znalazł tam jej. I morze przepłynął. Przemierzył wzdłuż świat. Nie znalazł przygody, Zagubił jej ślad.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-10-13, 10:06:02   

chkaplan napisał/a:
dziś jadąc do pracy o porannym brzasku, otwieram zakładkę na 44 stronie i zaczynam czytać: "O świcie 13 października 1307...." no to możecie sobie wyobrazić wrażenie - gdy po 710 latach znowu, po raz kolejny nastąpiła zbieżność 13 w piątek i to jeszcze w miesiącu październiku.... :053: :065:


Wikipedia:
Król francuski Filip IV Piękny był zadłużony u templariuszy. Chcąc się uwolnić od zobowiązań, w piątek 13 października 1307 roku, uwięził członków zakonu we Francji, zarzucając im herezję, świętokradztwo, innowierstwo, czary, rozpustę, kult bożka Bafometa, odstępstwo od wiary i spiskowanie z Saracenami.

Faktycznie to dziś i w dodatku też "13" w piątek!
Strach się bać! :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2017-10-13, 10:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy



Pomógł: 11 razy
Wiek: 61
Dołączył: 30 Lip 2015
Posty: 305
Skąd: Wawa
Wysłany: 2017-10-14, 11:22:29   

Niezły spis (wraz z krótką charakterystyką) książek o templariuszach, niestety w znacznej części typu "Święty Graal" :( - zawarty został na stronie templariuszofanów - oto link:
Spis książek o templariuszach
Zawsze coś można wybrać dla siebie...
Pozdrawiam
_________________
Wśród dolin, wśród lasów i jezior i kniej. Ktoś szukał przygody. Nie znalazł tam jej. I morze przepłynął. Przemierzył wzdłuż świat. Nie znalazł przygody, Zagubił jej ślad.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-14, 12:56:44   

chkaplan napisał/a:
Niezły spis (wraz z krótką charakterystyką) książek o templariuszach, niestety w znacznej części typu "Święty Graal" :( - zawarty został na stronie templariuszofanów - oto link:
Spis książek o templariuszach
Zawsze coś można wybrać dla siebie...
Pozdrawiam


:564:

Szczególnie poczułem się hmmm.... dotknięty ;-) umieszczeniem "Wyspy skarbów templariuszy" i następnych pozycji wśród "prac specjalistycznych".
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-10-14, 12:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,51 sekundy. Zapytań do SQL: 17