PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Protoavis
2018-02-22, 18:08
Emil Roszewski - Na tropie srebrnego kura - patronat forum!
Autor Wiadomość
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowyPomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6776
Skąd: PRL
Wysłany: 2015-12-04, 12:40:36   Emil Roszewski - Na tropie srebrnego kura - patronat forum!

Forum Miłośników Pana Samochodzika z radością zawiadamia, że długo oczekiwana powieść objęta naszym patronatem:
Emil Roszewski „Na tropie srebrnego kura” ujrzała światło dzienne i jest już dostępna w księgarniach.

Zachęcamy serdecznie do lektury. Książka liczy aż 359 stron, zapowiada się więc długa literacka przygoda w samochodzikowych klimatach. :)

Małe co nieco na zachętę:

„Młody konserwator zabytków zostaje wplątany w poszukiwania zaginionych insygniów bractwa kurkowego. Aby odnaleźć ukryty skarb, musi nie tylko natrafić na ślad tytułowego srebrnego kura, ale również zmierzyć się z przeciwnikiem, który ma w ręku list z tajemniczym szyfrem.

Na szczęście w poszukiwaniach towarzyszą mu nowo poznani sprzymierzeńcy. Rozpoczyna się pojedynek, którego celem jest rozwiązanie zagadki z przeszłości.

Akcja książki rozgrywa się nad mazurskimi jeziorami. Razem z bohaterami podróżujemy leśnymi traktami, poznajemy ukryte w puszczy zakątki i wsłuchujemy się w echa historii. Opowieść utrzymana jest w klimacie wakacyjno-przygodowym.”

Polecamy :)

Kur.jpg
Plik ściągnięto 262 raz(y) 190,43 KB

_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2017-03-23, 09:06, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Yvonne 
Maniak Samochodzika
Witaj Przygodo!Pomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 7115
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2015-12-04, 14:36:31   

Jestem jej niezmiernie ciekawa ;-)
_________________
Zapraszam na mój blog:

www.odbiblioteczkidoszafy.blogspot.com


Ostatnio zmieniony przez Yvonne 2015-12-04, 14:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowyPomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6776
Skąd: PRL
Wysłany: 2015-12-19, 16:21:39   

Emil Roszewski „Na tropie srebrnego kura”

Bractwa kurkowe były organizacjami chroniącymi dawne miasta przed najazdami nieprzyjacielskich wojsk. Pierwsze bractwa na ziemiach polskich zostały założone już w XIII wieku. Ich kilkusetletnią działalność przerwał wybuch II wojny światowej. Członkowie wielu z nich starali się ukryć przed niemieckim okupantem ważne dokumenty, ordery a także inne przedmioty związane z funkcjonowaniem organizacji. Ukrycia zabytkowej figurki srebrnego kura oraz historycznych dokumentów dokonał we wrześniu 1939 r. jeden z ówczesnych królów kurkowych, niejaki Alojzy Bratek.

W czasach PRL-u Bratek przechowywał insygnia w różnych miejscach, obawiając się, że mogą zostać przejęte przez Skarb Państwa. Niestety, pan Alojzy przed śmiercią nie zdążył nikomu przekazać informacji o miejscu ukrycia ważnych nie tylko dla bractwa zabytkowych obiektów. Cztery lata po jego odejściu w zaświaty, próbę odnalezienia cennego depozytu podejmuje Mat, świeżo upieczony konserwator zabytków. Pierwotnie zadanie miało spocząć na barkach jego siostry bliźniaczki, studentki historii sztuki i pasjonatki powieści o Panu Samochodziku, którą o pomoc poprosił były członek jednego z bractw kurkowych. Plany dziewczyny uległy jednak zmianie, zakochała się w przystojnym rzeźbiarzu i nie w głowie jej było spędzanie wakacji z daleka od obiektu westchnień.

Mat zaopatruje się w literaturę dotyczącą historii bractw kurkowych, by zapoznać się z nieznaną mu wcześniej tematyką i w piękny lipcowy dzień wyrusza do Lidzbarka Welskiego, pierwszego przystanku na trasie nowej wakacyjnej przygody. W miasteczku tym zamieszkiwał po wojnie Alojzy Bratek, Mat ma więc nadzieję, że uda mu się natrafić tam na jakiś trop prowadzący do rozwiązania zagadki. Bohater będzie musiał się wykazać nie tylko talentami detektywistycznymi, lecz także nie lada sprytem, chrapkę na odnalezienie własności dawnego bractwa ma bowiem jeszcze kilka innych osób.
Źródło: Emil Roszewski „Na tropie srebrnego kura”, s. 236.


Powieść Emila Roszewskiego „Na tropie srebrnego kura” dedykowana jest pamięci Zbigniewa Nienackiego. Na jej kartach znajdziemy wiele inspiracji twórczością autora przygód Pana Samochodzika. Bohater porusza się pojazdem będącym repliką wehikułu, jakim Tomasz NN przed laty przemierzał mazurskie bezdroża, a w trakcie prowadzenia „prywatnego śledztwa” korzysta ze wsparcia młodocianych pomocników. Podobnie jak Tomasz, również sentymentalny i łatwowierny Mat traci głowę, gdy tylko w pobliżu pojawia się piękna dziewczyna, a także od czasu do czasu moralizuje, kiedy otaczają go młodsi współtowarzysze przygody. Pasjonujący się dziejami naszego kraju bohater, potrafi zaszczepić młodzieży historycznego bakcyla, sprawiając że nastolatkowie z zapałem angażują się w poszukiwania ukrytych insygniów bractwa kurkowego.

Jak widzimy, bez trudu można odnaleźć bardzo wiele analogii między bohaterem stworzonym przez Emila Roszewskiego a Tomaszem wykreowanym przez klasyka powieści przygodowej Zbigniewa Nienackiego. Emila z panem Zbigniewem łączy jeszcze jedno bardzo ważne i mocne ogniwo. Siłą powieści Nienackiego była wiarygodność w oddawaniu klimatu miejsc, w których gościli bohaterowie jego książek. To samo można powiedzieć o powieści Emila Roszewskiego. Ze stuprocentową pewnością mogę napisać, że autor wielokrotnie przebywał na opisywanych w swej pierwszej książce przygodowej malowniczych terenach Warmii i Mazur. Dałbym sobie rękę uciąć, że Jerzwałd i podwórko ze skromnym murowanym domem z czerwonej cegły nie mają przed nim tajemnic, a wakacje spędzone na leśnych wędrówkach i pogawędkach przy ognisku, ceni wyżej niż szukanie cienia pod Koloseum czy Akropolem.

Fabuła powieści obfituje w nocne wyprawy, podchody i wspomniane wcześniej w narady przy ognisku. Mamy także okazję przekonać się, czy samochód naszego bohatera potrafi dorównać swemu słynnemu poprzednikowi z silnikiem Ferrari. Słoneczny ciepły, wakacyjny klimat mazurskich lasów i jezior, wartka akcja oraz cała plejada fajnych i nieco mniej sympatycznych bohaterów sprawiają, że „Na tropie srebrnego kura” można zarekomendować wszystkim fanom Zbigniewa Nienackiego a w szczególności tym, którzy podobnie jak ja, na pierwszym miejscu w swych rankingach umieszczają te jego powieści, których akcja rozgrywa się nad mazurskimi akwenami. Powieść Emila Roszewskiego „Na tropie srebrnego kura” została objęta patronatem medialnym Forum Miłośników Pana Samochodzika. Polecam.


Źródło:
http://www.zapomnianabibl...go-kura_19.html
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2017-03-23, 09:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 134 razy
Wiek: 56
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 46338
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-12-19, 17:12:55   

Wielce zachęcająca recenzja! Najpóźniej w styczniu postaram się tę książkę przeczytać. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Athenais 
Twórca
Autorka tomiku poezjiPomogła: 37 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 19 Sie 2013
Posty: 7899
Skąd: Bath, UK
Wysłany: 2015-12-19, 17:45:02   

Właśnie czytam i klimat samochodzikowy jest! :564:
_________________


Quidquid agis, prudenter agas et respice finem
 
 
Z24 
Forumowy Badacz NaukowyPomógł: 55 razy
Wiek: 60
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 10337
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-20, 15:48:50   

A skąd ta powzięta w jakichś ponurych i mrocznych zakamarkach forum przez nie wiadomo kogo decyzja o objęciu patronatem - przepraszam za brzydkie słowo - medialnym? Czyżby dzieło tego hmm... obiecującego młodziana naprawdę aż tak powalało na kolana?
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2015-12-20, 15:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 134 razy
Wiek: 56
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 46338
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-12-20, 16:55:30   

Patronat jest nadawany przez niejawne głosowanie gremium administracyjnego, po zapoznaniu się ze sporym fragmentem książki. Gremium jest tak wąskie, ponieważ mamy świadomość, że nie każdy autor życzy sobie aby np. z 1/3 książki jeszcze przed jej wydaniem zapoznawało się jakieś liczniejsze grono.
Wnioski o objęcie patronatem można składać także niejawnie. :)
Tak na marginesie, to jak najbardziej zachęcamy Twórców do składania takowych wniosków!

Szczegóły dot. patronatów można znaleźć tu:
http://pansamochodzik.net...p=270537#270537
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-12-15, 08:37, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowyPomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6776
Skąd: PRL
Wysłany: 2015-12-20, 17:18:37   

Dodam jeszcze, że objęcie patronatem medialnym przez forum jest bezpłatne, a gremium które decyduje o objęciu tymże sposobem promocji danej ksiażki, nie pobiera za to żadnych gratyfikacji.

Ponadto siedziby członków gremium, mieszczą się w pięknych miastach Poznaniu, Szczecinie oraz na świętokrzyskiej prowincji - a tym samym trudno je nazwać ponurymi i mrocznymi. ;-) No może świętokrzyskie jest zapóźnione cywilizacyjnie biorąc pod uwagę dwa pierwsze ośrodki, ale za to niebo u nas czystsze i lasy bardziej zielone :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz NaukowyPomógł: 55 razy
Wiek: 60
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 10337
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-20, 21:44:56   

Widzę że ujawniło się jakieś konspiracyjne do tej pory ciało.... ;-) .
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2015-12-20, 21:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 134 razy
Wiek: 56
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 46338
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-12-21, 08:26:28   

Konspiracyjność a raczej dyskrecja wynika też z tego, że prośby o patronat niekoniecznie są i będą rozpatyrywane pozytywnie. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowyPomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6776
Skąd: PRL
Wysłany: 2015-12-21, 20:20:25   

Emil Roszewski niechętnie udziela wywiadów, dla naszego Forum zrobił jednak wyjątek i już niebawem zamieścimy obszerną z nim rozmowę. :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Athenais 
Twórca
Autorka tomiku poezjiPomogła: 37 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 19 Sie 2013
Posty: 7899
Skąd: Bath, UK
Wysłany: 2015-12-21, 22:10:05   

Właśnie przed chwilą skończyłam czytać :) Książka jest dobra do ostatniej strony. Trochę się z początku nie mogłam połapać, w jakich czasach rozgrywa się akcja, dopiero wzmianka o Pewexie mnie naprowadziła. Ale tak poza tym, to nareszcie doczekaliśmy się porządnej "kontynuacji" :D
_________________


Quidquid agis, prudenter agas et respice finem
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowyPomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6776
Skąd: PRL
Wysłany: 2016-01-08, 12:19:57   

Emil Roszewski - autor powieści przygodowej „Na tropie srebrnego kura”, objętej patronatem medialnym Forum Miłośników Pana Samochodzika.

Cz. I.

1. Forum Miłośników Pana Samochodzika: Skąd pomysł na to, aby skarbem poszukiwanym przez bohaterów Twej powieści były insygnia bractwa kurkowego?

Emil Roszewski: Podczas poszukiwań jakiegoś ciekawego tematu wpadła mi w oko informacja o zaginionych insygniach pewnego bractwa kurkowego, które przed wojną zostały ukryte w obawie przed konfiskatą. Wcześniej chodziło mi po głowie kilka wątków, ale ta krótka notatka jakoś je wyparła uruchamiając wyobraźnię. Od razu pojawiło się uczucie, że to jest TEN temat.

2. Z lektury powieści wynika, że tereny opisane na jej kartach autor wielokrotnie przemierzał wcześniej w trakcie wakacyjnych wędrówek. Czy to jest Twój ulubiony sposób spędzania letnich miesięcy?

Wakacje spędzone na wędrówce to moja ulubiona opcja. Chociaż fajne są też podróże po okolicy z noclegiem w jednym miejscu. Jeśli takie wyprawy mają jakiś motyw przewodni (poszukiwanie konkretnych osób czy historycznie osadzonych miejsc), to tym lepiej. Przy czym nasze rodzime lasy, jeziora i (często niestety zaniedbane…) zabytki nęcą mnie dużo bardziej niż zagraniczne atrakcje.

3. Jak długo trwała praca nad powieścią? Co sprawiło Ci najwięcej trudności?

Trochę wstyd się przyznać... Pięć lat. Choć z dużymi przerwami. Kilka miesięcy trwało wymyślanie wątku, zbieranie materiałów oraz analizowanie samochodzikowych elementów, no i mobilizowanie się do startu. Potem było kilka miesięcy pisania. Potem prototyp poszedł w świat (czyli był konsultowany ze znawcami serii). Potem była roczna przerwa. Potem były autorskie poprawki. Potem blisko dwuletnia przerwa. Potem znowu autorskie poprawki. i.t.d. Odliczając przerwy można powiedzieć, że dwa lata. Czyli i tak długo - przy takim tempie żaden autor by się raczej z pisania nie utrzymał. ;) A co do trudności to najcięższym wyzwaniem było wysłanie powieści do wydawnictwa.

4. Tak wolne tempo zbliża jednak Twoje pisanie do tempa samego Nienackiego, to chyba dobry znak?

Nie mi o tym sądzić. Ludzie mają różne tempo pisania, a od oceniania rezultatu są czytelnicy.

5. Które z powieści Zbigniewa Nienackiego cenisz najwyżej?

Trudne pytanie. Ranking nie jest stały i zmienia się nieco zależnie od pory roku (na przykład jesienią bardzo zyskuje Niesamowity Dwór). Ale zawsze wysoko cenię te części, w których pojawia się motyw jeziora. Na podium na pewno znajdą się "Nowe przygody" i "Księga strachów". Trzecie miejsce jest ruchome.

6. A który z autorów kontynuacji przygód Pana Samochodzika najbardziej w swej twórczości oddaje klimat i ducha dzieł Zbigniewa Nienackiego?

Jeśli chodzi o język, opis otoczenia, umiejętność oddania piękna przyrody, ale także uchwycenie klimatu wędrówki i biwaku na łonie natury - zdecydowanie najlepszy jest Andrzej Irski. Z kolei Luiza Frosz ma bardzo dobre fragmenty retrospektywne i potrafi zbudować trzymającą w napięciu akcję. Ci kontynuatorzy są moim zdaniem najbliżej pierwowzoru. Chociaż z góry zastrzegam, że nie znam wszystkich (muszę np. wreszcie przeczytać coś Ajchel'a). Największym rozczarowaniem byli dla mnie Olszakowski i Miernicki, kompletnie nie czuli Samochodzika.

7. Dlaczego "Na tropie srebrnego kura" nie zostało wydane przez Warmię? Wydaje się, że po dokonaniu niezbędnych przeróbek powieść doskonale spełnia kryteria tzw. "kontynuacji".

Nie pasuje mi kierunek, w którym poszła duża część powieści Warmii - za dużo nowoczesnego sprzętu i komandosów, a za mało nastroju i dedukcji. Zniknął w tym gdzieś kluczowy dla Nienackiego schemat brzydkiego kaczątka. Niektórym nowszym kontynuatorom udało się uniknąć tego kierunku, ale w jakimś sensie rzuca on negatywne światło na całą serię. Poza tym chyba dość trudne musi być pisanie na przemian kolejnych odcinków serii "w zespole", nie każdy tak potrafi. No i terminy dla mnie zdecydowanie za krótkie. A wreszcie (last but not least) strasznie nie podobają mi się warmińskie okładki. ;)

Emil Roszewski foto.jpg
Plik ściągnięto 354 raz(y) 72,28 KB

_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 134 razy
Wiek: 56
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 46338
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-01-08, 12:27:39   

Protoavis napisał/a:
Trochę wstyd się przyznać... Pięć lat.


To na pewno nie wstyd! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz NaukowyPomógł: 55 razy
Wiek: 60
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 10337
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-08, 14:14:17   

Protoavis napisał/a:
za dużo nowoczesnego sprzętu i komandosów,


Hmmm.... Wydaje mi się, że skądś znam tę stylistykę...
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 134 razy
Wiek: 56
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 46338
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-01-15, 09:14:55   

Cz. II.

8. Po jakie powieści przygodowe prócz książek Zbigniewa Nienackiego sięgasz z przyjemnością?

Lubię wracać do dawnych młodzieżowych przygodówek. Na początku listy najchętniej odgrzewanych na bank by się znalazły: „Wakacje z Duchami” i „Podróż za jeden uśmiech” Bahdaja, „Szatan z siódmej klasy” Makuszyńskiego, „Wakacje” Putramenta, „Niezwykłe wakacje ABC” Platówny, „Cień dłuższego ramienia” i „Renesansowa przygoda” Popławskiej, „Większy kawałek świata” i „Duch” Chmielewskiej. Nie wracam jakoś do Szklarskiego.

9. Czy trudno jest dziś wydać powieść przygodową dla młodzieży? Czy wydawnictwa wykazują zainteresowanie takimi projektami?

Nie wiem, czy wykazują, bo znam opinię tylko 3 wydawnictw. Pierwsze uważało, że młodzież dziś nie czyta przygodówek. Drugie było zdania, że owszem, ale powinny być bardziej współczesne z jakimś nowoczesnym sprzętem i szybkim tempem akcji (przysłano mi szczegółową recenzję ze wskazówkami, co należałoby zmienić, ale to szło w kierunku zbliżonym do „dańcowego”). Trzecie wydało książkę, więc można uznać, że było zainteresowane. Ogólnie mam wrażenie, że na rynku zaczęło się pojawiać nieco więcej przygodówek, chociaż magia i wampiry nadal przeważają.

10. Czy postacie bohaterów powieści „Na tropie srebrnego kura” były inspirowane osobami z Twojego otoczenia, czy też wszyscy powstali jedynie w Twojej wyobraźni?

Chyba każdy tworząc postaci czerpie wzory z obserwacji. W tym sensie można mówić o inspiracji otoczeniem. Ale nie ma u mnie w książce żadnych zakonspirowanych konkretnych osób, jedynie pewne typy, sytuacje i zachowania. Na przykład scenka z porcelanową rybą i dziećmi pochodzi z pewnego baru w Białowieży, ale postaci Ostańca i Pożyczki (tudzież ich rodzin) zostały złożone z różnych osób i sytuacji.

11. W książce są Twoje ilustracje. Zajmujesz się też grafiką?

Pracujemy z kolegą, który jest terapeutą, nad komiksem edukacyjnym na temat zaburzeń psychicznych nastolatków. Ale nie wiem, czy coś z tego wyjdzie. Na jakieś poważniejsze rysowanie brakuje niestety czasu. Albo motywacji. :(

12. Jakimi słowami możnaby zachęcić czytelników do sięgnięcia po powieść „Na tropie srebrnego kura”?

To zdecydowanie najtrudniejsze pytanie! Może coś w tym stylu: Jeśli lubisz: zagadki, przygody, tajemnice, letnie biwaki, leśne ostępy, szum fal jeziora, poszukiwanie śladów historii, włóczęgę bocznymi drogami, zwyciężających pozytywnych bohaterów… i masz poczucie humoru - to przeczytaj „Na tropie srebrnego kura”, bo jest szansa, że Ci się spodoba. Gwarancji oczywiście nie ma.

13. A jaki jest oddźwięk na książkę? Masz już jakieś opinie?

Mam trochę pochwał od rodziny i znajomych, ale wiadomo, że nie są obiektywni. Stąd właśnie publikacja pod pseudonimem, żeby przynajmniej część znajomych nie wiedziała, kto jest autorem. W Internecie można znaleźć trzy recenzje (poza recenzją Zapomnianej Biblioteki, za którą oczywiście bardzo dziękuję!). Jedna raczej słaba (3.5/6 – autora zaintrygował wątek bractw kurkowych, ale krytykuje, że postaci mają za mało złożone osobowości i za dużo jest w książce szczęśliwych przypadków, przez co akcja robi się niewiarygodna) i dwie dobre (7/10, 5/5 – w których jest mowa o barwnych postaciach, fajnie uchwyconym opisie miejsc, nastroju starych polskich przygodówek, oraz wciągającej akcji i klimacie wakacyjnej przygody). Na razie więc (odpukać!) proporcje są pozytywne.

14. Czy możesz zdradzić swe dalsze plany pisarskie? Czy czytelnicy będą mieli okazję do ponownego spotkania z Matem?

Trochę mnie kusi wypróbowanie innych kierunków, ale miło mi się podróżowało z Matem, więc jeszcze zobaczymy. W każdym razie na pewno coś nowego napiszę.


Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych literackich sukcesów.


Emil unnamed_208.jpg
Plik ściągnięto 294 raz(y) 42,83 KB

emil_roszewski_foto2_267.jpg
Plik ściągnięto 297 raz(y) 14,21 KB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 134 razy
Wiek: 56
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 46338
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-01-28, 14:42:16   

Muszę przyznać, że udał nam się nasz patronat. Książka jest wyjątkowo samochodzikowa i w dodatku wcale nie kryje swoich inspiracji samochodzikami, które są kilkukrotnie wspomniane.
Jest to pozycja, którą wg mnie można dołączyć do bardzo dobrze ocenianej tu Tajemnicy Starych Dunajczysk, jako udaną nieformalną kontynuację, pozbawioną wad i ograniczeń narzucanych przez wydawnictwo Warmia. W domyśle: lepszych od tych z Warmii.
Wyjątkową atrakcją jest to, że akcja dzieje się w późnych latach 80-tych, czyli jeszcze jak najbardziej klasyczno-samochodzikowych. Nie mamy więc komórek i Internetu. Jest za to klimat. :)
Nie mamy też żadnych tajnych stowarzyszeń, podziemi czy wielkich czy drogocennych skarbów. Historia jest momentami kameralna, taka zwyczajna, dość mocno osadzona w rzeczywistości, jak to przeważnie w samochodzikach bywało.
Jedyny minusik jaki zauważam (a minusiki dostrzegam nawet w książkach z kanonu), to akcja, której momentami przydałoby się ciut więcej zwrotów, poplątania wątków, dramatyzmu. No ale chyba się jeszcze taki nie narodził, który by dorównał w tym Nienackiemu. :D
Podsumowując – dla każdego samochodzikofana pozycja obowiązkowa, bo mamy tamte czasy, mamy tamto otoczenie, mamy po prostu ten klimat!!!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-01-29, 18:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Uroczysko 
Twórca
Mariusz Jaksa Czoba autor powieści samochodzikow.Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Mar 2012
Posty: 50
Wysłany: 2016-03-02, 13:43:07   

Szara Sowa napisał/a:
(...) Jest to pozycja, którą wg mnie można dołączyć do bardzo dobrze ocenianej tu Tajemnicy Starych Dunajczysk (...)


O, dziękować, dziękować! Zawsze to milej w dobrym towarzystwie :)

Autor tej drugiej - mjc ;)
Ostatnio zmieniony przez Uroczysko 2016-03-02, 13:46, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
tristan 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 13 Mar 2016
Posty: 20
Skąd: stąd
Wysłany: 2016-04-07, 07:46:35   

Zacząłem czytać tego kura i na razie doszedłem do 18% i powiem, że dobrze się czyta. Co prawda nachalność odwołań do Nienackiego trochę razi, a początkowy cytat obrażający katechetki można było sobie darować, ale na pewno jest to pozycja, którą można przeczytać. Duży też plus za wydanie jako e-book. Polecane tu Dunajczyska wciąż mnie omijają, bo tylko w papierze, a jakoś nie mogę się przemóc, żeby zamówić.

Ciekawe jest też to, że autor ocenia dobrze Irskiego, którego ja nie mogłem zmóc w ogóle. Masakra to dla mnie była.
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezjiPomógł: 8 razy
Wiek: 51
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5086
Skąd: inąd
Wysłany: 2016-05-26, 18:18:19   

A ja tam nie uważam, żeby początkowy cytat obrażał katechetki. Właśnie sobie "Kura" nabyłem, korzystając z dobrodziejstw sieci i e-booków i zabieram się do czytania. Jedyny minus takiej wersji, to niemożność złożenia na niej autografu przez autora. Hmm... może pan Emil podpisze mi laptopa... ;)
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,71 sekundy. Zapytań do SQL: 19